Peste 300.000 de români și-au anulat programările sau nu s-au prezentat la vaccinarea cu AstraZeneca

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2021, 15:21 Actualitate | Coronavirus


Vaccin AstraZeneca
Foto: Igor Petyx-IPA / PA Images / Profimedia
207.000 de români și-au anulat programarea făcută pentru vaccinarea cu serul AstraZeneca, iar dintre cei care au confirmat programarea 99.000 nu s-au prezentat, după ce au apărut informaţii legate de tromboze asociate acestui vaccin, a declarat marți coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță.
  • "Da, este un procent mare, avem aproape o treime dintre persoanele programate care nu s-au prezentat, este clar un aspect pe care l-am sesizat cu toţii. Considerăm că avem nevoie de o mai bună înţelegere a acestui aspect de către orice om care doreşte să se vaccineze.
  • Apreciem absolut firească şi legitimă ezitarea oamenilor la acest moment, avem nevoie de mai multe informaţii oficiale de la Agenţia Europeană a Medicamentului”, a spus medicul.
El a susținut că, într-o prelungire a campaniei de vaccinare, nu doar în România, riscăm să avem, peste câteva luni, un alt virus care va răspunde diferit la vaccinuri şi care va avea o contagiozitate şi o virulenţă diferită faţă de cel care circulă la acest moment.
  • "Acesta este mesajul nostru foarte clar: vaccinurile disponibile actuale, vaccinurile care au fost autorizate de Agenţia Europeană a Medicamentului sunt vaccinurile care aduc beneficii maximale în ceea ce priveşte protecţia faţă de boala simptomatică, faţă de complicaţiile bolii, faţă de internare, faţă de deces. Sigur că nu există un vaccin perfect, dar ne uităm la beneficiile şi la eficacitatea pe care aceste vaccinuri au dovedit-o în viaţa de zi cu zi”, a mai susținut Gheorghiță.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13251 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Atunci (Marţi, 6 aprilie 2021, 15:58)

    tarabost [utilizator]

    sa se vaccineze altii cu AZ, noi mai asteptam.... :).
  • -6 (18 voturi)    
    300.000 viitori pacienți ATI. (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:25)

    asavreau [utilizator]

    Criminali sunt cei carte sperie oamenii. un om nevaccinat este candidat sigur la moarte. Zilnic aflu cazuri de cunoscuți care nu sau mai vaccinat cu Astra Zeneca și au murit de COVID. Guvernul ar trebui să dea o OUG prin care să interzică și să sancționeze propaganda anti vaccin mincinoasă, făcută de indivizi care nu au nici-o pregătire în domeniu medical.
    • +3 (3 voturi)    
      absolut (Miercuri, 7 aprilie 2021, 13:36)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      au murit toti pentru ca nu s-au vaccinat cu AstraZeneca, s-a anuntat si in ziare. Cu totul altceva era daca nu se vaccinau cu Pfizer sau Moderna, atunci inca mai era loc de ceva dubii stiintifice.
  • -2 (12 voturi)    
    aha (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:40)

    real didi [utilizator]

    pai daca riscam sa avem un virus diferit, ce rost mai are sa ne vaccinam cu vaccinurile facute pentru varianta initiala? nu mai bine asteptam vaccinuri noi?
  • +3 (15 voturi)    
    Gheorghita s-ar vaccina cu AZ? (Marţi, 6 aprilie 2021, 16:54)

    MhT [utilizator]

    Gheorghita s-ar vacccina cu AZ? sau ar recomanda unei rude de-a lui sa o faca? i-as pune intrebarea asta
  • +1 (7 voturi)    
    Oleee (Marţi, 6 aprilie 2021, 18:08)

    rapano0on [utilizator]

    Sa se vaccineze gastele cu cate trei doze, noi astia care nu urmam turmele ne sacrificam si ne donam dozele de vaccin pentru cei doritori!
    Asta ca sa nu se zica ca nu avem spirit civic!
  • -2 (4 voturi)    
    politicienii trebuia sa se vaccineze si cu AZ (Marţi, 6 aprilie 2021, 18:16)

    Dofe [utilizator]

    Se stia ca o sa fie si alte vaccinuri, dar toti politicienii sau vaccinat cu "cel mai bun", inainte de populatia generala. Fapt consumat, dar ar putea sa trimita membrii din familie sa se vaccineze cu AZ, ar fi un exemplu. Dar, poate sau vavccinat peste rand sau cu toti sunt bugetari. Eu m-am vaccinat cu AZ si nu am nimic, peste 3 ani ma pregatesc sa votez.
    • +4 (8 voturi)    
      fractura logica (Marţi, 6 aprilie 2021, 19:41)

      OCL [utilizator] i-a raspuns lui Dofe

      De fapt toti cei care s-au vaccinat imediat ce a fost aprobat si disponibil vaccinul de la Pfizer au fost cobai absoluti.
      In acel moment nu erau date statistice decat din testele clinice.
      Acum ai date mult mai multe pentru toate tipurile de vaccinuri.
      Cu AstraZeneca s-au vaccinat in UK cateva zeci de milioane de oameni.
      Daca chiar doresti, poti sa cauti si sa gasesti toate informatiile necesare sa tragi niste concluzii clare.
  • +1 (5 voturi)    
    Este un “aspect” (Miercuri, 7 aprilie 2021, 0:17)

    ranuhasu [utilizator]

    Aspectul e despre respect fata de cetatenii proprii: cand Germania a vazut ca se repeta decesele din tromboze a oprit din nou vaccinarea cu AZ. La noi merge si asa, baieti: lasa-i pe altii sa simta ca conteaza ca persoane, noi avem de bifat capete de vita furajata. M ati dezamagit cu asta, credeam ca doar PSD ul ne poate face sa ne simtim de mana a doua.
  • 0 (2 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 7 aprilie 2021, 10:24)

    gituca [utilizator]

    Presedintele Germaniei sa vaccinat cu AZ si ala nu-i influentat de niste sosoci, sosoace sau mai stiu eu ce!
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Miercuri, 7 aprilie 2021, 15:14)

    dum_i [utilizator]

    romanii refuza vaccinarea cu AZ si zburda dupa repede pe partii pentru CORONA PARTY!!!!