Agenţia Europeană pentru Medicamente NU recomandă utilizarea Ivermectinei pentru tratarea COVID-19 în afara studiilor clinice controlate

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2021, 18:19 Actualitate | Coronavirus


Ivermectina
Foto: Profimedia Images
Agenția Europeană a Medicamentului (EMA) a sfătuit luni împotriva utilizării medicamentului antiparazitar ivermectină pentru prevenirea sau tratamentul coronavirusului în afara studiilor clinice controlate, relatează AFP.

EMA "a concluzionat că datele disponibile nu susţin utilizarea acestui medicament pentru tratarea COVID-19 în afara studiilor clinice", a declarat agenţia cu sediul în Amsterdam într-un comunicat.

"Sunt necesare studii suplimentare pentru a trage concluzii cu privire la eficacitatea şi siguranţa produsului în prevenirea şi tratarea COVID-19", a adăugat EMA, potrivit Agerpres.

Eficacitatea Ivermectinei împotriva coronavirusului, prezentată uneori pe reţelele sociale ca un remediu "miraculos", nu a fost dovedită ştiinţific, susţine EMA.

Utilizarea acestui medicament ca tratament împotriva COVID-19 nu este, de asemenea, autorizată în Uniunea Europeană, iar EMA nu a primit "nicio cerere pentru o astfel de utilizare", a declarat autoritatea de reglementare europeană.

"Studiile de laborator au arătat că Ivermectina poate bloca replicarea SARS-CoV-2 (virusul care provoacă COVID-19), dar la concentraţii mult mai mari decât cele obţinute cu dozele autorizate în prezent", a explicat EMA.

Prin urmare, efectele adverse şi posibila toxicitate nu pot fi excluse la aceste doze, a adăugat agenţia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5342 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    Inca un "medicament minune" (Luni, 22 martie 2021, 18:23)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Care de fapt nu exista.
    • +3 (21 voturi)    
      sau e mult prea ieftin (Luni, 22 martie 2021, 20:19)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

      Nu?
    • 0 (16 voturi)    
      Iar concluzia "Care de fapt nu exista"! (Luni, 22 martie 2021, 20:55)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

      ""Studiile de laborator au arătat că Ivermectina poate bloca replicarea SARS-CoV-2 (virusul care provoacă COVID-19), dar la concentraţii mult mai mari decât cele obţinute cu dozele autorizate în prezent", a explicat EMA."

      =================================

      Iar concluzia "Care de fapt nu exista"! ai tras-o logic, ca profesor universitar*, nu-i asa?

      *Dumnezeule, "profesor universitar"!
      • -2 (2 voturi)    
        Crezi ca pentru pacient (Marţi, 23 martie 2021, 8:39)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Are dpdv al medicatiei importanta ca medicamentul nu exista fizic sau exista, este pe raft si nu il poate primi? Pentru el acest tratament nu exista.
      • -2 (2 voturi)    
        Uitasem (Marţi, 23 martie 2021, 8:39)

        Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Poti sa mi te adresezi pe numele mic.
        • 0 (2 voturi)    
          Hehehe, te astepti ca Martorul lui COVID... (Marţi, 23 martie 2021, 10:07)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

          Hehehe, te astepti ca Martorul lui COVID...sa recunoasca? Ai bagat o mascarada de intrebare buna pentru COVIDIOTII patetici care nu inteleg nimic in afara bulei lor de facebuci.

          Ai si tu un tel in viata asta: sa ascunzi/minimalizezi tot ceea ce nu e oficial in religia COVID. Tot ceea ce nu se potriveste cu dogmele voastre, e?

          D-aia niciunul dintre astia ca tine nu comenteaza cele 16 state americane fara botnita obligatorie (cifrele de COVID sunt ademanatoare sau mai bune decat in statele cu botnita), niciunul nu comenteaza cum China, cu populatie dubla decat Europa si America de nord NU are - practic - COVID in acest moment, etc, etc. Nimic nu exista dincolo de religia voastra.
          D-aia va fu_te grija daca se vaccineaza unul sau altul si ce vor sa faca cu corpul LOR, desi, chiar si oficial, se admite ca vaccinul NU previne transmiterea virusului.
          Gelatine fara coloana vertebrala...macar tu esti dintre aia platiti pentru asta, sau o faci natural, ascuns sub pat de "pandemie"?
          D'aia sunteti sclavi perpetui, ca aveti gena iobagiei si va dati libertatea pe o iluzorie securitate...sfarsind prin a le pierde pe amandoua.
  • +6 (30 voturi)    
    vice-versa (Luni, 22 martie 2021, 18:24)

    Mazeta [utilizator]

    Pe vremuri, studiile clinice durau 6 luni pentru medicamente și 5 ani pentru vaccinuri.

    Acum, studiile clinice durează 6 luni pentru vaccinuri și 5 ani pentru medicamente.
    • -1 (17 voturi)    
      . (Luni, 22 martie 2021, 20:13)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Vorbesti prostii. Studiile clinice pentru medicamente dureaza si 10-15 ani. Vaccinurile s-au dezvoltat mereu mult mai repede, dupa ce a fost pe deplin cunoscut virusul. Vaccinul anti-polio al lui Salk a inceput testele clinice in februarie 1954 si in aprilie 1955 a fost inregistrat. Studiile clinice pentru Engerix-ul aprobat in 1986 au durat mai putin de 1 an. Vaccinurile in sine nu sunt greu de facut, avem tehnologii dezvoltate in aproape 100 de ani, avem capacitatea de secventiere imediata, greu e sa fie stabile, sa aiba durata suficienta de valabilitate si, mai ales, sa determini doza necesara imunizarii, iar la asta te ajuta numarul de participanti la studiu, nu timpul care trece. Iar la vaccinurile anti-coronavirus numarul de participanti a fost urias, ca niciodata in istorie. Nu cred sa fie ceva mai sigur ca vaccinurile astea acum pe piata.
      • 0 (0 voturi)    
        orbesti (Marţi, 23 martie 2021, 15:31)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        timpenii, vezi India si procesele in curs
  • +3 (17 voturi)    
    Sa Recapitulam : (Luni, 22 martie 2021, 18:43)

    un domn [utilizator]

    Unde s au Asus elogii la acest “medicament” ?
    Raspuns : la Antena 3!
    Ce au întreprins la adresa Antena 3 autoritățile ?
    Răspunsul antologic la adresa lui Dragnea : #nimic
    • +4 (14 voturi)    
      Totuși ăsta nu e un criteriu (Luni, 22 martie 2021, 20:15)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      că e lăudată la A3. Facem politică peste tot, chiar când e viața noastră în joc. Așa și cu madam aia, pneumolog. Pentru că o iubește pe Șoșoaca am o impresie proastă despre ce fel de om este, că e mereu la A3, la fel, scade mult în ochii mei, dar dacă are un tratament bun și funcționează, de ce să nu-l încercăm? Să lăsăm criteriile politice în ceasul al doisprezecelea.
      • +1 (1 vot)    
        Încearcă tu. (Marţi, 23 martie 2021, 8:24)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Îndemnul//să încercăm// te dezonorează.
        • 0 (0 voturi)    
          Deci nu ești de acord ca un nou protocol (Marţi, 23 martie 2021, 9:02)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          să fie încercat și testat. Dar de ce consideri că e dezonorantă propunerea testării unei alternative de medicație?
  • +7 (29 voturi)    
    concluzia asta are in spate multe sponsorizari (Luni, 22 martie 2021, 18:47)

    comentacu [utilizator]

    Intrebarea e daca Kovesi are autoritate sa ii investigheze pe astia care au ajuns la concluzia asta, sa-i caute pe la conturi, in background, asa, in tihna.
    Pe scurt, India foloseste ivermectina la greu. Pt ca o au, e ieftina, stiu cu ce se mananca.
    Dati cautare pe google "covid in india". Veti vedea ca au raportat 11,6 milioane de cazuri, 11,2 mil. pacienti recuperati si 160.000 morti!
    Ce studii mai sunt necesare?!? Statistica vorbeste. Iar esantionul din India e mare, nene, nu ca in EU...
    • +3 (21 voturi)    
      . (Luni, 22 martie 2021, 20:27)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Ivermectina nu e recomandata in protocolul clinic national din India si nici nu e folosita pe scara larga. Sunt nenumarate declaratii oficiale ale autoritatilor indiene care descurajeaza utilizarea ei. Sunt cateva provincii unde se foloseste din lipsa alternativei terapeutice, dar nu este un fenomen. Doar voi, astia cu vrajitoria, puneti botul la toate otravurile, in schimb va este teama de niste fenomene adverse minore la vaccin. Ca sa nu mai zic ca faci statistica de ras, pai tu calculezi eficienta unui tratament dupa incidenta cazurilor pe worldometer? Sa vezi ce eficienti in tratarea pacientilor sunt aia din Yemen sau din Congo care au mortalitatea si mai mica decat in India.
    • +3 (17 voturi)    
      Mai usor cu pianul pe scari (Luni, 22 martie 2021, 21:02)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      EMA ia deciziile pe baza datelor stiintifice care ii sunt aduse la cunostinta sau le obtine din publicatii, verificabile. Nu aproba pe baza unor cazuri singulare sau scoase din context! Cazuri singulare pot in schimb sa determine actiune de reducere a riscurilor. O cautare pe google Covid India nu aduce aboslut nici o informatie care sa poate fi analizata intr-o procedura de aprobare.
      De fapt EMA nu poate autoriza ceva ce nu i s-a cerut, si deocamdata in UE Ivermectina nu e autorizata pentru uz uman decat ca si unguent. Pentru a avea o aprobare trebuie ca un producator sa aplice si sa aduca un dosar cu dovezi stiintifice, care deocamdata sunt abia in faza de productie.
      Comunicatul EMA e de fapt legat de riscurile Ivermectinei, pe care este abilitata sa le evalueze din oficiu. Si spune clar: dozajul utilizat in laborator pentru a obtine efectul in vitro e mult mai mare decat ce se utilizeaza in prezent si riscurile la utilizarea unor doze mult mai mari nu sunt cunoscute.
    • +3 (15 voturi)    
      varsta medie (Luni, 22 martie 2021, 21:11)

      Alohaa [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      Tu ai idee care e varsta medie a populației în India? 27 de ani. La varsta asta poți să le dai rahat pe post de tratament, oricum nu pățesc nimic de la Covid.
      În plus, despre ce statistică si eșantion vorbești. Nu există niciun studiu oficial referitor la efectele ivermectinei asupra pacienților Covid 19. Nimic publicat in revistele de specialitate, nimic peer reviewed.
      • 0 (0 voturi)    
        vezi (Marţi, 23 martie 2021, 15:34)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Alohaa

        US unde FED a autorizat iv.