Doi pacienți au murit în izolator la Spitalul Județean Craiova în timp ce așteptau să se elibereze un pat la terapie intensivă / Cea mai gravă situație la ATI, de la debutul pandemiei

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2021, 13:27 Actualitate | Coronavirus


Terapie intensiva
Foto: Report.md
Două persoane cu COVID-19 au murit în ultimele 24 de ore în timp ce așteptau în izolatorul Spitalului Județean de Urgență din Craiova să se elibereze un pat la terapie intensivă. Vineri, a fost raportat cel mai mare număr de pacienți internați la ATI - 1.313 - de la debutul pandemiei în România, iar situația este dramatică în privința numărului de paturi la ATI în toată țara. Majoritatea spitalelor au anunțat încă de la începutul săptămânii că nu mai au locuri la terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19 în stare gravă.

Primul pacient a murit joi la Spitalul Județean de Urgență din Craiova, fiind vorba despre o femeie de 83 de ani, potrivit Digi 24. O a doua persoană, care era tot în stare gravă, a decedat vineri dimineață.

Ambii pacienți au murit în izolatorul spitalului, în timp ce așteptau să se elibereze un pat la terapie intensivă. La acest moment, toate cele 20 de paturi din secția de terapie intensivă de la Spitalul Județean de Urgență din Craiova sunt ocupate, iar în izolatorul spitalului județean mai sunt 12 pacienți cu forme severe de COVID-19, care așteaptă eliberarea unui pat la ATI.

Managerul spitalului spune că a depus mai multe adrese la Ministerul Sănătății prin care a cerut suplimentarea numărului de paturi și că făcut mai multe solicitări către spitale din țară pentru a transfera pacienții, potrivit Digi 24. Medicul susține că nu a primit niciun răspuns nici de la MS, nici de la spitale.

Cel mai mare număr de pacienți internați la ATI, de la debutul pandemiei

Vineri, a fost raportat cel mai mare număr de pacienți internați la ATI - 1.313 - de la debutul pandemiei, iar România este din nou în criză de paturi la terapie intensivă, deși specialiștii avertizează de săptămâni bune că urmează un al treilea val al pandemiei, care poate fi mai dur din cauza noii tulpini britanice a coronavirusului, mult mai contagioasă.

În București nu mai exista încă de luni niciun loc la terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19, în timp ce în țară mai erau doar 20-30 de paturi libere, spunea șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat. De altfel, majoritatea spitalelor au anunțat încă de la începutul săptămânii că nu mai au locuri la terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19 în stare gravă.

Premierul Florin Cîțu a declarat marți că, potrivit unei situații primite duminică de la Centrul Național de Conducere și Coordonare a Intervenției (CNCCI), numărul de paturi din ATI a scăzut de la începutul acestui an, în urma unor decizii ale managerilor de spitale. Astfel, erau 1.408 paturi ATI pentru pacienții cu COVID. Cîțu mai spunea că este necesar să crească urgent numărul de paturi la secţiile de terapie intensivă la 1.600 şi că există resursele necesare la Ministerul Sănătăţii pentru ca acest lucru să se întâmple.

Tot marți, ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, susținea că se poate extinde numărul de paturi la ATI-COVID cu aproape 190, iar în București vor fi aproape 40 de paturi ATI în plus.

Întrebat dacă este suficient acest număr, el a spus că este ceea ce se poate în acest moment: "Nu e așa de simplu, este vorba și despre resursa umana, care e limitata și tocmai de aceea este importantă respectarea restricțiilor".

Chestionat dacă se va putea ajunge la 1.600 de paturi, cât cerea premierul Florin Cîțu, Vlad Voiculescu a spus că, prin acestă suplimentare, "ne îndreptăm spre acest număr".

HotNews.ro a solicitat Ministerului Sănătății situația actuală a numărului de paturi de la ATI, iar când va primi un răspuns îl va publica.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5310 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    mda (Vineri, 19 martie 2021, 13:36)

    SoulSearcher [utilizator]

    coruptia ucide...

    - sistem sanitar in colaps datorita tuturor celor care mulg banii din sistem.. doctori, asistenti, manageri.. etc

    - sanatate precare a romanilor datorita saraciei din cauza celor care mulg bani din sistem... functionari, politicieni, manageri, afaceristi.. abonatii la banul public.. etc

    lista poate continua...
    • 0 (8 voturi)    
      Catre negationisti (Vineri, 19 martie 2021, 18:09)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      "12 persoane care asteapta sa se elibereze un pat la ATI, din care unii nu-l mai apuca".

      Va dati seama ca in lipsa lockdownului dur de anul trecut si a purtarii mastii, asta ar fi fost soarta intregii Romanii? Cel putin la inceput, cand inca nu existau masti pe toate drumirile si nici aparate de facut teste nu prea erau... Iar numarul de decese zilnice se dubla la fiecare 4-5 zile... Dar lumea s-a repezit sa critice guvernul, lasat si fara arme de PSD, CCR si avocatul poporului...

      Iar asta e doar inceputul: Avem 1300 de paturi si 1312 doritori, deci 12 care asteapta. Dar peste 2-3 saptamani, cand probabil cazurile se vor dubla, vom avea tot 1300 de paturi, dar 2624 de doritori, din care 1324 care asteapta, care vor fi practic condamnati la moarte. Deci, la o dublare a cazurilor, cresterea mortilor nu va fi de la 12 la 24, ci de la 12 la 1324. Asta inseamna sa fie depasita limita capacitatii sistemului. De asta e necesar, uneori, lockdown dur. Dar lumea nu pricepe. Nu pricepe ca vine peste noi tulpina britanica. Mortii in UK ajungeau si pe la 1000 pe zi acum vreo cateva saptamani
  • +2 (16 voturi)    
    sa verifice mai bine (Vineri, 19 martie 2021, 13:39)

    tahomir [utilizator]

    Pai directorul spitalului de la Craiova trebuie sa verifice pe Facebook, in mod cert Vlad Voiculescu i-a dat like la postarea aia in care cerea suplimentarea numarului de paturi.
  • +13 (17 voturi)    
    Cifre complet false. (Vineri, 19 martie 2021, 13:41)

    gv [utilizator]

    In judetul Dolj, ca si in multe alte judete inapoiate din Romania, cifrele privind cazurile si incidenta calculata sunt complet rupte de realitate, fiindca se fac cel mult cateva sute de teste covid pe zi.
    Oamenii nu se testeaza si se duc la spital doar cand nu mai pot sa respire, de aceea nu mai sunt de mult locuri la ATI, desi incidenta pe hartie e in jur de 2 la mie.
  • +6 (30 voturi)    
    Vaccinați-vă cu Șoșoacă ! (Vineri, 19 martie 2021, 13:50)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Masca e anticonstituțională.
    E un abuz al Statului împotriva cetățeanului, nu purtați mască, mergeți la ATI !
    • +2 (16 voturi)    
      cunosc cel putin 5 cazuri (Vineri, 19 martie 2021, 15:17)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Cunosc cel putin 5 cazuri care purtau masca ffp2 peste tot si tot au facut Covid.
      • 0 (4 voturi)    
        eu port doar ffp2 (Vineri, 19 martie 2021, 16:48)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        la fel si multi din cei pe care-i cunosc. dintre acestia, doar 2 din peste 30 au fost infectati, in familie, de la copii. acum, e adevarat, nu purtau ffp2 si in casa :)). majoritatea celor de care vorbesc intram in contact cu oameni infectati. deci, masca ffp2 functioneaza foarte bine DAR, daca o porti corect! am vazut si vad in continuare persoane, prin magazine de exemplu, care poarta ffp2 incorect. in plus, fac pariu ca multi care poarta ffp2 o refolosesc.
      • +1 (7 voturi)    
        inceteaza sa insinuezi ca masca nu ajuta! (Vineri, 19 martie 2021, 17:39)

        Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        Spune tot: 5 care purtau masca, e-adevarat, au facut COVID, Dar 5 din cei 1000 care purtau masca. Dar daca cei 1000 nu ar fi purtat masca, oare cati ar fi facut COVID? Tot 5? Sau poate 500?

        Ca sa nu mai vorbim de protectia asigurata de purtatul mastii fata de cei din jur...

        Asa ca inceteaza sa insinuezi ca masca nu ajuta!
    • -1 (19 voturi)    
      Lasa, mai, istericalele! (Vineri, 19 martie 2021, 15:23)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Lasa, mai, istericalele! Realitatea e alta.

      In Texas s-a renuntat la obligativitatea mastii. 16 state americane NU au - in acest moment - obligativitatea purtarii mastii. Cifrele de COVID sunt asemanatoare sau mai bune decat statele unde botnita e obligatorie.

      Acum, fii atent aici: FLORIDA.
      ----------------------------------------
      FLORIDA: populatie si teritoriu asemanatoare cu statul NY. Ambele, state bogate.
      in FL NU s-a impus niciodata portul mastii, nu a fost lockdown. Ce s-a constata dupa un an de zile (comparatie cu NY)

      - Covid mortal la 1 milion locuitori: FL: 1513, NY: 2327
      - Job-uri pierdute FL: 400.000+, NY:1.000.000
      - Somaj: FL: 4,8%, NY: 8,8%

      ---------------------------------------------
      https://www.politifact.com/factchecks/2021/feb/26/instagram-posts/chart-comparing-new-york-and-florida-covid-19-flaw/

      https://countryeconomy.com/countries/usa-states/compare/new-york/florida
      -----------------------------------
      Citeste, invata, intreaba...NU DOARE. Lasa facebucile si bula in care traiesti, iesi in realitate.
      • -1 (9 voturi)    
        Eu muncesc, nu am timp de sapat dupa dovezi. (Vineri, 19 martie 2021, 16:30)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Daca nici 20 de ani de studii ( inclusiv la universitati de stat, intre primele 5 din Romania) nu ajung, ma mai duc la o facultate, asa ca sa-ti fac pe plac si sa fiu la zi cu statisticile din USA.

        Si n-am postat nimic pe "feisbuci" de vreo 15 ani. Ma uit doar dupa fraieri care cauta dovezi ca nu se moare de la Covid. Si le plang de mila...
        • 0 (8 voturi)    
          Da, "muncesti, nu gandesti". Esti mandru de asta! (Vineri, 19 martie 2021, 16:41)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          Da, "muncesti, nu gandesti". Esti mandru de asta, nu!

          Ba chiar ti se pare anormal ca unii mai si citesc...si mai au curajul sa gandeasca singuri.

          Bravo, esti Martorul lui COVID perfect!

          Vaccineaza-te de doua ori, sa traiesti 200 de ani, sau de trei ori, sa devii nemuritor!
          • +1 (1 vot)    
            Bâlciul sfertodoctului... (Sâmbătă, 20 martie 2021, 4:02)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            .....nebagat in seama de nimeni dar ingamfat pana peste poate !
            Atat de ingamfat ca nici pielea nu-l incape si plesneste ca buboiu' !
            O fi si obraznicia un mod de a-ti camufla frustarile : cand "gandesti cu mintea proprie" si râde lumea de tine s-or genera ceva tensiuni interioare, cred !
            Ti-a rasarit vreodata in vreun colț (da, colț !!!) al mintii intrebarea : " Oare de ce ?"
            Oare de ce nu e Florida model nici pentru alte state americane, nici pentru state europene ?
            Ti-a rasarit vreodata, in alt colt al mintii, ideea ca s-ar putea sa existe un motiv temeinic cum ar fi circumstante specifice ?
            Sa nu intrebi care-s alea : nu stiu si nici nu-mi pasa fiindca nu traiesc acolo.
            Gugăleala nu tine loc de inteligenta nativa - aia o ai sau nu ....
            Mai demult iti caşunase pe Suedia. Acum, e Florida.
            Maine ce-o mai fi ? Antarctica ? Aia nu poarta masca deloc si cica nu au nici un mort...
  • +4 (10 voturi)    
    ! (Vineri, 19 martie 2021, 13:53)

    tudorr [utilizator]

    Olguta e bine?
  • 0 (16 voturi)    
    Nu exista Covid (Vineri, 19 martie 2021, 14:00)

    Toto77 [utilizator]

    Ete na, au murit de plicitseala, nu exista Covid. Daca se vaccinau sigur murea mai repede.
    RIP lor si sanatate (prin noroc sau de sus) celor cu mintea obtuza.
  • +3 (19 voturi)    
    Lol (Vineri, 19 martie 2021, 14:02)

    mitg [utilizator]

    Trepanatii din social media sunt multumiti ca s-a redeschis tot si asta e tot ce conteaza. Pana ajung si ei pe masa, ca la 40 de ani au cam toti romanii diabet, hipertensiune, steatoza si paradontoza.
  • -1 (17 voturi)    
    Romania lucrului bine facut (Vineri, 19 martie 2021, 14:17)

    mihaipricop [utilizator]

    pas cu pas - in noiembrie anul trecut in plina campanie electorala johanis se lauda cu peste 3000 de paturi la ATI, acum in realitate sunt mai putine paturi la ATI decat erau anul trecut inainte de pandemie.
    • 0 (4 voturi)    
      e o confuzie (Vineri, 19 martie 2021, 16:03)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Este vorba despre paturile alocate pentru pacientii COVID. Pentru ca nu se moare doar de COVID in Romania.

      Dar, daca dai mai multe paturi pentru pacientii COVID, risti sa nu mai ai paturi pentru pacientii cu alte probleme. E o problema foarte delicata.

      Ce putem face e sa nu mai ascultam de sosoci, sa purtam masca, si sa ne vaccinam daca putem. Nu putem astepta totul doar de la stat. Tari cu sisteme medicale mult mai bine puse la punct decat al nostru s-au trezit depasite de situatie pentru ca populatia nu a fost suficient de disciplinata.

      Cand ai un indice R al virusului care permite dublarea numarului de cazuri in vreo 10 zile, daca nu respecti nicio regula, e evident ca acolo trebuie lucrat. La prevenirea raspandirii. Nu poti dubla capacitatea ATI la fiecare 10 zile pentru a compensa o crestere exponentiala a cazurilor.
  • +3 (21 voturi)    
    Intrebare pentru antivaccinisti (Vineri, 19 martie 2021, 14:49)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Oare daca aceste doua persoane ar fi avut de ales intre Astra Zeneca si nimic, oare ce ar fi ales? Aceeasi intrebare si pentru celelalte 12 persoane care asteapta, in stare grava, sa se elibereze un pat la ATI. Acestea avand in vedere ca de AZ au murit 2 din 200.000, in timp ce de virus au murit 2% din cei infectati, deci 2 din 100.

    Iar acum, atentie, in locul lor ar putea fi oricine dintre voi. Voi ce alegeti?
    Eu am facut deja prima doza de AZ si abia astept sa o fac si pe a doua.

    Pfizer pentru toti deocamdata nu avem. E drept ca daca esentialii asteptau etapa a treia era mai inteligent, dar asta e o alta poveste.
  • +7 (13 voturi)    
    de pe o zi pe alta (Vineri, 19 martie 2021, 14:54)

    rochiri [utilizator]

    nu se mai respecta nicio regula..lupta nu se da in spital..acolo deja este prea tarziu
    • -9 (13 voturi)    
      cand faci niste reguli (Vineri, 19 martie 2021, 15:18)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Cand faci niste reguli ambele parti trebuie sa fie deacord.
      Asta in teorie.
      • +3 (7 voturi)    
        aha (Vineri, 19 martie 2021, 16:07)

        TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        Deci daca faci niste legi, sa zicem, contra hotilor, trebuie sa fie si hotii de acord, nu-i asa?
        • 0 (0 voturi)    
          Ar fi bine să nu fie contra. (Sâmbătă, 20 martie 2021, 13:13)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui TheBorg

          Eu sunt interesat să-mi desfășor activitatea legal și transparent.
          O lege contra o faci degeaba, indiferent că-i vorba de criminali, hoți, etcetera.
      • +4 (6 voturi)    
        reguli (Vineri, 19 martie 2021, 16:08)

        nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        :)) Habar n-ai cum functioneaza lumea asta, de la inceputul ei incoace.
  • +2 (12 voturi)    
    Ponzi scheme (Vineri, 19 martie 2021, 14:56)

    TheFreeOne [utilizator]

    Asta e sistemul de sanatate din Romania. Contribui ca fraierul, si cand e sa beneficiezi, fie nu mai sant resurse, fie trebuia sa ceri periodic cate ceva la sistem, pentru ca nu se reporteaza de pe o luna pe alta, presupun (adica platesti toata viata si poate o singura data la 70 de ani te vede medicul si zice ca esti pa!).
    • -1 (5 voturi)    
      Problema aici e alta (Vineri, 19 martie 2021, 17:54)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      In general, e asa cum spui. Dar aici nu e vina principala a sistemului de sanatate, ci a celor care nu respecta regulile, si, mai ales, a celor care au facut reguli laxe si nici nu vigileaza la respectarea lor.

      Petreceri a la Sosoaca, slujbe cu sute de persoane etc ar trebui pedepsite exemplar. La fel si raspandacii teoriilor conspirationiste, gen Sosoaca, Steer etc

      Dar noi avem CCR, avem PSD, avem Antena 3 si avem multi oameni fara capacitate de discernamant proprie, care ii aproba orbeste pe primii
  • +7 (11 voturi)    
    nu cred (Vineri, 19 martie 2021, 15:27)

    martel55 [utilizator]

    daca te duci prin institutiile publice, inclusiv scoli, lumea e relaxata, cu masca purtata la misto, distantarea nu prea mai exista, totul a revenit la n ormalitatea ante pandemie...o fi si asta o explicatie pentur situatia din spitale?
    • +1 (5 voturi)    
      Nu asta e cauza aglomeratiei de la ATI (Vineri, 19 martie 2021, 16:31)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Oamenii ajung acolo ca se plictisesc acasa... zacand cu plamanii praf.
    • -2 (4 voturi)    
      Cititi si altele. Informati-va, lasati isteriile! (Vineri, 19 martie 2021, 16:44)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Cititi si altele. Informati-va, lasati isteriile!

      In Texas s-a renuntat la obligativitatea mastii. 16 state americane NU au - in acest moment - obligativitatea purtarii mastii. Cifrele de COVID sunt asemanatoare sau mai bune decat statele unde botnita e obligatorie.

      Acum, fii atent aici: FLORIDA.
      ----------------------------------------
      FLORIDA: populatie si teritoriu asemanatoare cu statul NY. Ambele, state bogate.
      in FL NU s-a impus niciodata portul mastii, nu a fost lockdown. Ce s-a constata dupa un an de zile (comparatie cu NY)

      - Covid mortal la 1 milion locuitori: FL: 1513, NY: 2327
      - Job-uri pierdute FL: 400.000+, NY:1.000.000
      - Somaj: FL: 4,8%, NY: 8,8%

      ---------------------------------------------
      https://www.politifact.com/factchecks/2021/feb/26/instagram-posts/chart-comparing-new-york-and-florida-covid-19-flaw/

      https://countryeconomy.com/countries/usa-states/compare/new-york/florida
      -----------------------------------
  • 0 (6 voturi)    
    La noi nu se testa suficient (Vineri, 19 martie 2021, 16:08)

    ACP [utilizator]

    dar cand s-au vazut cu sub 1000 de pacienti pe ATI repede au ridicat restrictiile si au deschis scolile desi valul 3 facea ravagii prin tari ca Cehia si Slovacia. Ne-am crezut mai speciali iar acum se vad consecintele unor iresponsabili pentru ca nu avem un sistem sanitar care sa faca fata atat din punct de vedere al echipamentelor cat si al numarului de angajati.