”Dovezi liniștitoare” arată că nu există o conexiune între AstraZeneca și tromboză, spune un oficial medical britanic

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2021, 19:55 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul AstraZeneca
Foto: Press Eye Ltd / Shutterstock Editorial / Profimedia
Există foarte multe dovezi liniștitoare care sugerează că nu există niciun risc crescut de cheaguri de sânge provocat de vaccinul AstraZeneca, a spus directorul medical adjunct al Angliei, adăugând că se așteaptă ca Agenția Europeană a Medicamentului să fie de acord, relatează Reuters.

”În culise, există foarte multă muncă pentru a vedea dacă există un semnal în legătură cu ceea ce numim evenimente venoase tromboembolice - cheaguri", a declarat miercuri Jonathan Van-Tam la o conferință de presă.

„Și acum există o mulțime de dovezi care apar și care sunt liniștitoare că nu există un semnal general suplimentar sau un risc crescut. Și mă aștept, fără a aduce atingere constatărilor lor absolute, să fie concluziile finale ale EMA și MHRA (britanic) curs", a mai spus acesta.

Organizația Mondială a Sănătății a recomandat miercuri continuarea „pentru moment” a vaccinării cu serul anti-Covid AstraZeneca, a cărui utilizare a fost suspendată de mai multe țări din cauza posibilelor efecte secundare, până când experții săi își termină evaluarea.

Aproximativ cincisprezece țări, inclusiv Germania, Franța și Italia, au suspendat utilizarea vaccinului AstraZeneca ca măsură de precauție, după rapoarte de probleme de sânge detectate la persoanele vaccinate, cum ar fi dificultăți de coagulare sau formarea de cheaguri (tromboză), fără legătură în acest stadiu.

Agenția Europeană a Medicamentului a spus că analizează 30 de probleme de coagulare a sângelui din 5 milioane de persoane care au primit vaccinul AstraZeneca.

EMA va anunța joi rezultatele analizei, dar președintele agenției, Emer Cooke, a spus că nu vede niciun motiv pentru care să fie modificată recomandarea sa privind administrarea AstraZeneca - unul din cele patru vaccinuri care au fost aprobate pentru administrare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6149 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Astept si (Miercuri, 17 martie 2021, 20:06)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    dovezile nelinistitoare.
  • 0 (6 voturi)    
    Dovezi linistitoare (Miercuri, 17 martie 2021, 20:54)

    Luk [utilizator]

    "Dovezi linistitoare" = "dormi linistit, FNI vegheaza pentru tine" :)))
  • +3 (3 voturi)    
    Anglia are drept legal.... (Miercuri, 17 martie 2021, 22:01)

    minus [utilizator]

    la AstraZeneca, pentru că e produs și finanțat de noi, spune ministrul Sănătății.

    Este o alta stire, nu este comentariul meu!
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 martie 2021, 22:19)

    [anonim]

    • 0 (4 voturi)    
      Este o fractură de logică (Miercuri, 17 martie 2021, 22:45)

      Rolly [utilizator] i-a raspuns lui

      @M2VW Dvs. comparați produse care au trecută o listă cuprinzătoare, aproape completă cu efecte secundare cu aceste vaccinuri care sunt în faza de testare. Nu știm mai nimic despre efectele lor secundare; fiindcă nici producătorii nu le cunosc, în cazul în care sunt de bună credință

      Pe scurt, mi-aș dori să știu și eu ce alte efecte secundare mai ascund aceste vaccinuri. Vedeți? Aici e problema. Compară mere cu pere.
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 martie 2021, 23:10)

        [anonim] i-a raspuns lui Rolly

      • +1 (1 vot)    
        logica (Miercuri, 17 martie 2021, 23:31)

        Bebe2 [utilizator] i-a raspuns lui Rolly

        e corect ce spuneti,dar din pacate noi ca indivizi ne diferentiem,plus ca sunt f multi care nu stiu ca au diverse probleme de sanatate.O spun din experienta cu un antibiotic care functioneaza la multi,la mine poc.Sunt f multi cu afectiuni genetice si nu stiu de ele...E trist dar asta e realitatea.Pe mine ma mira ca vaccinul clasic da asemenea reactii adverse.Nu ma refer la febra,dureri musculare .Astfel de reactii eu le consider ca raspuns al organismului.Ma refer la cele legate de coagulare etc etc Am analizat in mintea mea,mai ales ca am facut prima doza,fiind si cu probleme cardio respiratorii,etc,etc ,nu am avut decat o oboseala accentuata,sunt deja 10 zile trecute,si incerc sa mi dau seama de ce si ce ar putea declansa acele reactii la altii sanatosi si la mine nu.Am refuzat pfizer din start si am preferat clasicul.Am citit prospectul si am zis ok,impreuna cu cardiologul.Acum poate sa produs vreo eroare in procesul de dozare al vaccinului,poate conditiile nu sunt respectate stric,temp...etc etc Cert e ca aceste lucruri se vor afla pe masura ce avanseaza vaccinarea.E un risc care ni l asumam.Iar cei cu afectiuni au de ales...Boala nevaccinat sau boala vaccinat si mai exista si probabilitatea de boala fara simptome.Personal si poate suna nebuneste,am zis ca scap mai ieftin cu vaccinul decat fara!Statistic e ok,ma refer la eficacitate vis a vis reactii adverse grave.Decesele,regretabile,nu stiu daca au legatura directa cu vaccinul.Asta vor stabili cei care se pricep.E ca la razboi...din pacate.Ce trebuie sa intelegem e ca mereu dintre doua rele sa o alegem pe aia putin mai rea si sa incercam sa nu oferim sfaturi sau sa fim pro sau contra in astfel de situatii.Discutiile ar trebui purtate constructiv, din pacate observ ura ,invidie si f f mult politic.Daca la o pandemie e asa in cazul unui razboi suntem pa,cel putin noi ca natie ,din toate punctele de vedere!
        • 0 (0 voturi)    
          Multă sănătate! (Joi, 18 martie 2021, 11:52)

          Rolly [utilizator] i-a raspuns lui Bebe2

          Chiar vă doresc multă sănătate, dvs. și tuturor. Personal, nu cu produsele am o problemă, fiindcă nu știu prea multe despre ele; aștept să văd.

          Personal, cel mai iritant mi se pare marketing-ul făcut în favoarea lor; în termeni de publicitate/marketing campania folosește foarte multe „misleading statements" (afirmații inexacte, înșelătoare) și uneori chiar tăinuiri de adevăruri, cel puțin aparent. Nu mai spun de apelul făcut la frici, angoase, o altă tehnică de manipulare utilizată în marketing ca să crești/generezi vânzări.

          Nu mi se pare corectă abordarea asta într-o chestie care nu ar trebui s aibă scop comercial, ci umanitar, social.