OMS: Numărul cazurilor de coronavirus a scăzut pentru a șasea săptămână consecutiv / Reducere majoră și a bilanțului deceselor

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2021, 8:57 Actualitate | Coronavirus


​Coronavirus, Dublin
Foto: Brian Lawless / PA Images / Profimedia
Organizația Mondială a Sănătății a anunțat că numărul total al deceselor asociate cu Covid-19 au scăzut cu 20% săptămâna trecută, iar numărul cazurilor confirmate de coronavirus a ajuns la a șasea săptămână consecutivă de scăderi.

”Numărul global al cazurilor noi raportate continuă să scadă pentru a șasera săptămână consecutivă, cu 2,4 milioane de noi cazuri săptămâna trecută, o reducere de 11% față de săptămâna anterioară”, a transmis OMS.

De asemenea, potrivit organizației, bilanțul deceselor a scăzut timp de 3 săptămâni consecutive, săptămâna trecută fiind înregistrate 66.000 de decese, o reducere cu 20% față de cele 7 zile anterioare.

Bilanțurile globale ale pandemiei de Sars-Cov-2 au ajuns la 110,7 milioane de infectări și 2,4 milioane de decese.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9228 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Unde-s bocitoarele? (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:25)

    justin puscasu [utilizator]

    Marionette, iesi de sub pat si vino sa comentezi!
    • -9 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:02)

      [anonim] i-a raspuns lui justin puscasu

      • +5 (9 voturi)    
        idei de afaceri (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:35)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui

        te-ai gandit sa iti faci propriul tau canal de youtube unde sa-ti expui parerile? Nu trebuie sa fie doar despre covid, dar poti sa incepi cu asta
        Eu cred ca ai avea mare succes, milioane de oameni s-ar uita zilnic ca sa rada cu pofta si tu ai putea sa faci o caruta de bani. Win-win situation
      • +2 (8 voturi)    
        Ai uitat... (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:00)

        Liros [utilizator] i-a raspuns lui

        ...sa ne povestesti de excavatoare! :)
        • +4 (10 voturi)    
          da, da, corect :) (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:04)

          RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Liros

          Ai mare dreptate, alea cu care intorcea Marionette cadavrele pe strazi acum cateva luni.... Unde sunt???
        • +3 (3 voturi)    
          erau bulldogzere (Miercuri, 24 februarie 2021, 18:46)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Liros

          sau na, hai să fie buldogexcavatoare
  • +4 (10 voturi)    
    Da! (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:41)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Eu îl aștept pe ăla cu imunitatea naturală de 99.6% să ne explice cum a calculat...
    • 0 (0 voturi)    
      sa incerc eu (Joi, 25 februarie 2021, 13:49)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Conform guvernului 'noua din zece cazuri pozitive nu prezinta semne clinice". Asta inseamna ca noua din zece infectati sunt imuni. Extrapoland, din populatia neinfectata (mai numeroasa) peste 90% sunt imuni (pentru ca nu s-au infectat). Facand un calcul simplu, iasa 99,6% ,daca vrei.
  • +2 (14 voturi)    
    Restrictii + vaccin + imunizare naturala (Miercuri, 24 februarie 2021, 9:57)

    animatron [utilizator]

    Majoritatea populatiei din Occident e pe cale sa treaca prin contactul cu virusul chinez Sars-Cov2 si se imunizeaza, apare o "bariera umana" naturala.

    Restrictiile incetinesc si ele propagarea si lasa timp sistemelor sanitar-medicale sa faca ce pot pentru cele cateva procente (2-5%) care dezvolta boala Covid19 dupa contactul cu virusul Sars-Cov2.

    Vaccinurile americane in Occident si cele rusesti si chineze in restul lumii participa si ele la blocarea circulatiei virusului si la imunizarea populatiei.

    Cred ca Romania a avut in ultimele luni o politica inteligenta anti-pandemie.
    Foarte buna organizarea "militara", net superioara fata de cea "civila" haotica din multe state occidentale.

    Romania, raportat la populatie, e pe locul 2 in Europa si pe 6 in lume la vaccinarea cu doza dubla, ritmul e bun si se mentine, populatia e mai putin sceptica si milioane de romani vor sa se vaccineze (in alte tari e diferit, vezi Bulgaria sau Franta).

    Mixul de masuri luate ne-a condus la situatia fericita de a obtine recuperare si crestere economica (primii in UE) in paralel cu scaderea numarului de cazuri (inclusiv de decese si internati ATI).

    Este exclus sa aplicam aiurea, mecanic, fie carantine totale, fie "imunizari de turma", sa ne ferim sa folosim metode clar esuate (aplicate prin NY sau California sau Suedia).

    Cerem populatiei sa respecte, prin lege, masuri minime de protectie in locuri publice, continuam vaccinarea, carantinam doar acolo unde e o situatie f. grava.

    Economia trebuie sa functioneze la maximum, scolile sa fie redeschise, ne intoarcem pe cat posibil la o viata "normala" (desi niciodata nu va mai fi ca cea pre-pandemica).
    • +3 (9 voturi)    
      cateva observatii (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:15)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      "desi niciodata nu va mai fi ca cea pre-pandemica" wow, chiar asa, niciodata? hm .. nu e nici prima si foarte probabil nici ultima data cand omenirea trece printr-o pandemie si de fiecare data a uitat imediat de ea, in cativa ani. asa o sa se intample si acum, anul acesta pandemia o sa se termine, virusul o sa devina endemic. incepand de anul acesta restrictiile se vor ridica treptat, incepand cel mai tarziu din vara si in 2022 nu o sa mai existe restrictii globale, poate local, in focare izolate.
      • +3 (7 voturi)    
        dar masca (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:20)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        tot o sa te oblige sa o porti de cum iesi pe usa si din 2022. nu o sa mai vedem fetele oamenilor, doar mascati.
        • +2 (4 voturi)    
          pariez ca nu (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:50)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          o sa dispara si masca, stai linistit.
          • +1 (1 vot)    
            în România? (Miercuri, 24 februarie 2021, 18:51)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui rmos

            dacă aude comandantu acțiunii face infarct
            • 0 (2 voturi)    
              da (Joi, 25 februarie 2021, 0:25)

              rmos [utilizator] i-a raspuns lui di livio

              da, la noi si prin majoritatea tarilor, nu garantez tarile asiatice, in special china, pentru ca acolo sunt mai tot timpul epidemii (chiar daca nu devin pandemii) si stau destul de mult cu masca. nu stiu de unde va vin ideile astea apocaliptice, cu restrictii eterne, o noua ordine, etc ... poate din lipsa de cultura generala. era o vorba, nu invatam niciodata nimic din istorie in afara faptului ca nu invatam nimic din istorie ...
              • 0 (0 voturi)    
                China? (Joi, 25 februarie 2021, 14:51)

                Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui rmos

                Nu te mai uiti la stiri? Acolo nu mai poarta nimeni masca.
                • 0 (0 voturi)    
                  de fapt ma uit (Joi, 25 februarie 2021, 15:24)

                  rmos [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

                  stai tu linistit ca ma uit la asia de peste 20 de ani, stiu ce spun. poti sa te uiti si tu ... retrospectiv sa vezi cate epidemii au avut ca sa intelegi ce spun
  • +3 (11 voturi)    
    Fasss (Miercuri, 24 februarie 2021, 10:46)

    Socrate2021 [utilizator]

    Epidemia se stinge de la sine, prin imunitatea de masa.
    S’a vaccinat mult prea putin ca sa aiba vreo influenta.
  • 0 (8 voturi)    
    stati calmi (Miercuri, 24 februarie 2021, 11:14)

    panda_rosu [utilizator]

    incepe iar sa creasca peste tot.

    culmea culmilor, incepe sa creasca din nou si in israel, unde au in jur de 4000 de infectii noi zilnice desi au vaccinat peste 50% din populatie, plus ca s-a realizat un studiu pe cei nevaccinati si a rezultat ca 37% au anticorpi trecand prin boala fara sa stie.

    deci au ajuns la o imunitate de aproape 68-70% si la ei sunt mii de cazuri zilnice.
    • 0 (8 voturi)    
      Stăm calmi (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:11)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Tocmai au raportat scădere la 1979 cazuri azi și 14 decese, de la 4574 cu 38 ieri...
      Ia mai zi cu creșterea!
      • 0 (8 voturi)    
        Nope (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:47)

        Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Ala e raportul pana la ora 12.00 , adica pe mai putin de jumatate de zi. Mai verifica peste cateva ore.
      • +1 (7 voturi)    
        of doamne (Miercuri, 24 februarie 2021, 12:55)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        daca nu stii, mai bine abtine-te.

        ei raporteaza o data dimineata si o data seara, deci o sa mai raporteze si diseara pt azi, nu ramane la 1979 azi.