Coronavirus în lume: numărul de noi infectări s-a înjumătățit față de ianuarie / Este vorba de cea mai puternică și mai prelungită scădere de la începutul pandemiei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 februarie 2021, 16:27 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in lume
Foto: ORLANDO SIERRA / AFP / Profimedia
Pandemia a continuat în această săptămâna decelerarea netă în lume, noile cazuri de contaminare fiind de două ori mai puțin numeroase decât la începutul lui ianuarie. Cele mai importante evoluții din această săptămână, într-un grupaj realizat de AFP.

De notat că numărul de cazuri diagnosticate nu reflectă în mod necesar și numărul real de contaminări iar comparațiile dintre țări trebuie privite cu precauție, în condițiile în care politicile de testare diferă de la o țară la alta.

Sub 400.000 de cazuri zilnice


Cu 362.000 contaminări înregistrate zilnic în această săptămână, indicatorul continuă căderea începută cu o lună, potrivit bilanțului de joi al AFP. Noile contaminări nu încetează să scadă (-12% în această săptămână) de la recordul de 743.000 noi cazuri zilnice din săptămâna 5 - 11 ianuarie. În prezent, se situează la minimul ultimelor patru luni (săptămâna 12 - 18 octombrie).

De la vârful de la începutul lui ianuarie, noile contaminări la nivel mondial s-au redus la jumătate (-51%). Niciodată, de la începutul pandemiei, acest indicator nu a cunoscut o scădere atât de puternică și de prelungită.





Scăderi în toată lumea, cu excepția Orientului Mijlociu


În această săptămână, doar Orientul Mijlociu a cunoscut o creștere a contaminărilor (+11%). Toate celelalte regiuni au cunoscut cifre în scădere: -28% în Statele Unite /Canada, -9% în Africa, în Asia și în Europa și -7% în America Latină/Caraibe.

Virusul practic nu mai circulă în Oceania (13 cazuri pe zi).

Unde sunt cele mai puternice scăderi


În această săptămână, cea mai puternică scădere a fost observată în Portugalia (-51%, 2.100 noi cazuri pe zi). La începutul anului, Portugalia a fost timp de mai multe săptămâni țara care a înregistrat cele mai multe infectări raportat la populație. Curba scade însă puternic de trei săptămâni, după o carantină care a intrat în vigoare în 15 ianuarie.

Urmează Bolivia (-41%, 800 noi cazuri zilnice), Spania (-37%, 11.500), Statele Unite (-28%, 72.800) și Columbia (-26%, 4.700).

În Statele Unite, numărul de noi cazuri zilnice a scăzut de trei ori raportat la vârful din săptămâna 5 - 11 ianuarie. Dar scăderea observată în Africa de Sud este și mai impresionantă, numărul de contaminări (1.980 cazuri zilnice în această săptămână) scăzând de 10 ori.

Principalele accelerări ale pandemiei


Irakul, țară care se confruntă cu varianta britanică, mai contagioasă, este pentru a doua săptămână consecutiv țara unde epidemia a accelerat cel mai mult (+62%, 2.900 noi cazuri pe zi). În fața acestui nou val, Irakul are în vedere instaurarea unei carantine nocturne și pe perioada weekendului.

Urmează Iordania (+44%, 2.100), Ungaria (+23%, 1.700), Polonia (+18%, 6.300) și Austria (+15%, 1.500).

Cele mai multe cazuri de contaminare


În ciuda unei reduceri puternice (-28%), SUA rămân țara care a înregistrat cel mai mare număr de noi contaminări în această săptămână, cu 72.800 noi cazuri zilnice, în fața Braziliei (45.200, stabil) și a Franței (18.600, -2%).

Raportat la populație, în afara statelor foarte mici, Cehia este țara care a înregistrat cele mai multe cazuri în această săptămână (544 la 100.000 de locuitori), în Fața Muntenegrului (512) și a Israelului (394).

Decese


Statele Unite au înregistrat cele mai multe decese în această săptămână (2.566 pe zi, în medie), în fața Braziliei (1.037), Mexicului (982), Regatului Unit (551) și a Rusiei (463).








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


11345 vizualizari

  • -1 (31 voturi)    
    Aha, hint, gripa sezoniera cum evolueaza (Vineri, 19 februarie 2021, 16:44)

    Parzivall [utilizator]

    pe masura ce iarna se termina????
    • +3 (21 voturi)    
      ! (Vineri, 19 februarie 2021, 18:23)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Gripa sezoniera este spre zero! Ca sa vezi ce poate sa faca o masca si un sapun! Gripa e mai greu transmisibila si mai usor de controlat!
      • +3 (13 voturi)    
        Hahahahaha, asta crezi tu? (Vineri, 19 februarie 2021, 19:59)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Pfaiiii, sorry, dar e prea low asa ceva ca sa poa' sa fie adevarat!
      • -3 (7 voturi)    
        Da ? (Vineri, 19 februarie 2021, 23:23)

        gnd [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Din cauza asta a disparut Gripa, ca purtam masti si ne spalam pe maini, deci pentru ca respectam regulile ?

        Dar credeam ca din cauza ca NU purtam masti si nu ne spalam pe main, cresc cazurile de COVID. Cel putin asa ziceti voi astia care ne numiti pe noi restul covidioti, ca din cauza ca nu respectam regulile de-aia cresc cazurile de covid.

        Deci care dintre ele este adevarata ? Ca nu poti sa le ai pe amandoua.
  • -15 (31 voturi)    
    Rezultatul vaccinarii si a carantinarii! (Vineri, 19 februarie 2021, 16:59)

    Miky60 [utilizator]

    In toate tarile a scazut multumita vaccinari, iar cea mai mare scadere este in Portugalia care este in carantina din 15 ianuarie!
    Concluzia: putem scapa doar pin VACCINARE OBLIGATORIE si o noua CARANTINA TOTALA!
    • 0 (6 voturi)    
      My friend (Vineri, 19 februarie 2021, 23:25)

      gnd [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      My Friend, te rugam frumos, muta-te in Coreea de Nord.... si lasa-ne cu carantina ta totala, sau de orice alt fel.

      Scaderea cazurilor nu are nici o legatura cu carantina. Vezi articolul de pe HN aici mai sus putin in care zice ala despre imunitatea naturala dobandita deja de peste 50% populatie.
  • -4 (12 voturi)    
    Sa speram (Vineri, 19 februarie 2021, 17:44)

    mitg [utilizator]

    Ca trendul va ajunge la ZERO.

    Dar probabil va fi ca in china sau Noua Zeelanda, nu poti da drumul la restrictii si granite ca revine covida si spitalizarile.
    • +1 (9 voturi)    
      Trend zero cu un Coronavirus in circulatie? (Vineri, 19 februarie 2021, 18:07)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Hahahahaha, asteapta pana la iarna urmatoare, desi astia o sa te imbie cu variantele. Nasoala o sa iti fie vara, desi nu trebuia, dar daca trebuie!!! Cand o sa te desmeticesti o sa fie prea tarziu, deja o sa fii besmetic, forever!
  • -2 (18 voturi)    
    efectu noilor tulpini (Vineri, 19 februarie 2021, 17:48)

    di livio [utilizator]

    și vine vara, trecu sezonu de răceală și gripă...da cred că cel mai important motiv al decelerării îi deschiderea școlilor în România
    • -2 (10 voturi)    
      hehe (Vineri, 19 februarie 2021, 19:16)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Minti pangolinule rusesc, nimic nu e afevarat din ce ai scris.
      Jo napot, rusule!
  • +2 (20 voturi)    
    Situatie de manual... (Vineri, 19 februarie 2021, 17:49)

    DanCris [utilizator]

    "Esentialii" de peste tot din lume s-au vaccinat. Este logic ca pentru ei mentinerea restrictiilor nu mai are sens. Acum ca prostimea se imbolnaveste si moare e doar un detaliu. Lumea este descurajata sa se testeze, cazurile de covid sunt tratate acasa ca o simpla raceala , nu mai intereseaza pe nimeni.
    Dupa ce se finalizeaza etapa II si la noi , o sa se dea drumul la distractie. Bugetarii "esentiali" au chef sa plece in concediu, sa iasa la restaurant etc.
    • +1 (15 voturi)    
      Mai au puțin de tras (Vineri, 19 februarie 2021, 18:16)

      Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Pina le iese "pașaportul de vaccinare", la care pot apoi adauga și alte "articole" după cum vor sa se separe elitele de vulg. Doar tre sa culeagă cineva roadele dictaturii medico-tehnologice, s-au forțat asa frumos sa ii pună bazele. Bine ca au fost pe faza la apariția coronavirusului.
  • -4 (26 voturi)    
    În concluzie (Vineri, 19 februarie 2021, 17:53)

    Mazeta [utilizator]

    Bolivienii și nigerii poartă mai bine masca decât austriecii.
  • +3 (15 voturi)    
    Ia sa vedem, oare are legatura directiva OMS 5 /20 (Vineri, 19 februarie 2021, 18:06)

    xolv [utilizator]

    de reducere a ciclurilor de amplificare PCR de la 45 la 37 ?



    https://www.who.int/news/item/20-01-2021-who-information-notice-for-ivd-users-2020-05
  • +1 (23 voturi)    
    Cum era de așteptat (Vineri, 19 februarie 2021, 18:09)

    Alex2016 [utilizator]

    Apostolii măștilor, preoții izolărilor și episcopii carantinei se repliaza și behăie după noi restricții. Din păcate, nu mei e vb de mult de virus și pandemie, planeta s-a infectat cu actionism arafatist și planul e sa stam ascunsi în casa cu 2 măști pentru ca... Tulpina și variatiunea, vaccinarea și masca. Ca iese banul
  • +2 (18 voturi)    
    Marionette unde esti? (Vineri, 19 februarie 2021, 18:35)

    RDU2 [utilizator]

    Marionette unde esti, de ce nu comentezi ca de fapt sunt de N-spe ori mai multe cazuri reale decat alea 400K zilnice oficiale, dar toti le baga sub pres.
    Sau tu consideri ca doar in Romania autoritatile ar ascunde numarul real de bolnavi (din ce cauza nu imi dau seama) si de fapt la noi e jale si avem mega multi bolnavi, in timp ce oficial in toata lumea scad cazurile noi de imbolnaviri.
    Care e pozitia ta oficiala fata de acest articol?
    • +5 (11 voturi)    
      Marioneta nu stie, inca! (Vineri, 19 februarie 2021, 21:37)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

      Ca n-a mai iesit din cambuza de 3 zile.
  • +1 (15 voturi)    
    ///// (Vineri, 19 februarie 2021, 18:55)

    GemstonePig [utilizator]

    Bizar cazul Israel. Au 50% populatie vaccinata macar cu prima doza si tot se mai imbolnavesc cu sutele
    • -3 (11 voturi)    
      Bizar ar fi doar (Vineri, 19 februarie 2021, 19:31)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Dacă nu ai avea deloc cunoștințe de geografia și demografie Israelului...
    • 0 (0 voturi)    
      nerespectarea distantarii, densitatea populatiei (Sâmbătă, 20 februarie 2021, 14:20)

      teo1 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Israelul are anumite grupuri (o parte din religiosii stricti, o parte din arabi) care nu respecta izolarea / mastile / restrictiile de adunari masive etc. Acestia se si vaccineaza mai putin.
      In plus Israelul are o populatie densa, aprox nr. 30 in lume, imediat dupa India, probabil nici asta nu ajuta...
  • +3 (7 voturi)    
    Lumea a ajuns o lume de Tulpine, (Vineri, 19 februarie 2021, 20:00)

    Parzivall [utilizator]

    o Lume de Suspine!
  • 0 (0 voturi)    
    welllll, (Duminică, 21 februarie 2021, 6:26)

    mongolul [utilizator]

    ca sa vezi.