Slovacia a aprobat folosirea Ivermectin pentru tratarea Covid-19

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 12:35 Actualitate | Coronavirus


Ivermectina
Foto: Hotnews
Ministerul Sănătăţii din Slovacia a aprobat utilizarea medicamentului Ivermectin în lupta împotriva noului coronavirus, a declarat miercuri purtătoarea de cuvânt a ministerului, Zuzana Eliasova, pentru agenţia naţională de presă TASR, potrivit Agerpres.

Ivermectin va putea fi administrat în tratarea COVID-19 în Slovacia în următoarele şase luni. În plus faţă de spitale, el va fi disponibil cu prescripţie în farmacii, a precizat purtătoarea de cuvânt.


La 26 ianuarie, Ministerul Sănătăţii din Slovacia a primit o cerere de la expertul-şef pentru boli infecţioase al Ministerului, prof. dr. Ivan Schreter, pentru autorizarea medicamentului neînregistrat Ivermectin pentru necesităţile unităţilor medicale din Slovacia.

Ministerul Sănătăţii a autorizat utilizarea terapeutică a medicamentului neînregistrat Ivermectin pentru necesităţile unităţilor medicale, adaugă comunicatul, menţionând că autorizarea este valabilă pentru spitale şi ambulanţe pentru o perioadă de 6 luni. Indicaţia principală a Ivermectin este în profilaxia şi tratarea COVID-19. Medicamentul va fi disponibil de asemenea în farmacii, cu prescripţie medicală, mai precizează comunicatul.

Potrivit acestuia, Ivermectin este un antiparazitar care are şi proprietăţi foarte puternice antivirale şi antiinflamatorii în boala COVID-19. Afirmaţia este susţinută de un număr tot mai mare de studii care îi indică eficacitatea nu doar în teste in-vitro şi pe animale, ci şi în multe aplicări clinice din centre şi ţări ale lumii.

Medicamentul este înregistrat deja în câteva ţări, printre care Franţa, SUA, Suedia şi Norvegia, se mai spune în comunicat








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5018 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Ivermectina slovaca e buna. (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:45)

    Marionette [utilizator]

    Aia romaneasca e rea si cine s-a tratat cu ea si s-a vindecat de coronavirus e prost, desi viu.
    Cascadorii rasului !!!
  • +5 (9 voturi)    
    aia e prosti (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:51)

    srpc [utilizator]

    ai nostri e dastepti, d'aia il interzic
  • -4 (12 voturi)    
    Scabia și COVID-19? (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:53)

    BEDE [utilizator]

    Ivermectin este recomandat pentru scabie, păduchi de cap și heartworm. Mai ales pentru animale.
    În ce măsură să fie eficient în tratamentul COVID? Oricum, un virus este cu totul altceva decât paraziții pentru care era folosit în mod obișnuit...
    • +1 (5 voturi)    
      Scabia si COVID-19! (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:48)

      n4c [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Tot ce vrei sa stii gasesti aici: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32135219/

      Doar sa citesti si sa intelegi.
    • 0 (2 voturi)    
      Never say never ! (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:55)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nici-odata sa nu spui nici-odata in materie de medicamente antiCovid !
      Stiinta medicala e inepuizabila.
  • +4 (16 voturi)    
    Așadar (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:58)

    Mazeta [utilizator]

    Ivermectina este un medicament experimental, avizat de Gigi Becali, bun doar pentru câini, americani și slovaci.
    • -4 (12 voturi)    
      Slovacia este o tara sovietica inca... (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:16)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cand va fi aprobat si in Germania sau Franta sau USA atunci va insemna ceva. Slovacia inca are mentalitate sovietica
      • +1 (1 vot)    
        eu as zice ca Slovacia este (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:48)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        mult mai avansata decat Romania. Uita-te numai ca au aderat deja la moneda euro si cate fabrici de masini au (mai ales la Zilina).
      • +2 (4 voturi)    
        alti sovietici: Franţa, SUA, Suedia şi Norvegia (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:26)

        Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        "Medicamentul este înregistrat deja în câteva ţări, printre care Franţa, SUA, Suedia şi Norvegia, se mai spune în comunicat"
        stii cum e cu internetul, acum stie toata lumea, nu doar familia
  • +7 (11 voturi)    
    Ahhahahahaha (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:05)

    Luk [utilizator]

    Ce nebunie cu medicamentul asta. S-au insterizat toti si pana la urma tot acolo au ajuns :)))
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred (Joi, 28 ianuarie 2021, 15:57)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      A ajuns covid și pe strada mea, doar soția, eu sunt imun se pare. Nu exista nici un protocol de tratament, doar la spitale sau dacă suni la 112 și ceri un examen medical complet (este gratuit),după care medicul infectionist decide calea de urmat. Dacă stai și bolesti acasă, febră 37-38 grade cu tuse moderata,ți se recomanda de medicul de familie vitamina D și ceai, apoi din cauza tusei niște sirop. Eu în faza asta luam un antibiotic trei zile și eram ca nou. Atâta timp cât nivelul de oxigen nu-ți scade prea mult nimeni nu se streseaza.
  • +5 (9 voturi)    
    Ministrul sanatatii ce asteapta (Joi, 28 ianuarie 2021, 13:27)

    Anonim007 [utilizator]

    Vlade ... te ateptam pentru un punct de vedere ...
    • -1 (3 voturi)    
      ei na (Joi, 28 ianuarie 2021, 17:51)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Anonim007

      In slovacia unu a zis sa fie autorizat si s-a autorizat. Asa-i ca ministru politic decide autorizarea? Nu expertii pe baza protocoalelor si a studiilor, nu? :)))
      Sa vina vlad sa autorizeze.
      Tare ma, si ne uitam la rusi cat de inapoiati sunt cand decide unu ce sa faca toata tara, dar cerem si noi unui politician sa faca asta, desi nu el trebuie sa decida.
  • +2 (2 voturi)    
    Atotstiutorul OMS (Joi, 28 ianuarie 2021, 20:39)

    dincannes [utilizator]

    ... tace !

    Cum sa accepte ca au saracit planeta, pentru ceva ce se putea trata cu medicamente existente si nu exorbitant de scumpe.

    Bolnavii de SIDA asteapta de mult un vaccin. Se moare masiv de aceasta boala !

    OMS, cine sunteti voi de fapt ?