UE cere AstraZeneca să-i livreze vaccinurile produse în 2 uzine britanice / Alertă cu bombă la o uzină din Țara Galilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:37 Actualitate | Coronavirus


Vaccinuri AstraZeneca
Foto: Punit PARANJPE / AFP / Profimedia
AstraZeneca a avertizat vineri că nu poate furniza UE în primul trimestru al anului decât un sfert din dozele promise, în timp ce executivul comunitar cere laboratorului britanic să-i livreze vaccinurile produse în cele două uzine din Regat, scrie AFP, care citează un oficial european. Între timp, la o uzină de condiționare a vaccinului din Țara Galilor a survenit o alertă cu bombă.

"Este inacceptabil să vezi cum calendarul de livrări se reduce la o fracțiune", la "un sfert din ceea ce trebuia să ni se livreze" în primul trimestru, a declarat un responsabil al UE.

Contractul semnat prevede ca AstraZeneca să mobilizeze patru uzine, dintre care două în Marea Britanie, pentru a produce dozele destinate UE, iar Bruxellesul cere acum ca acest lucru să fie pus în practică, subliniază această sursă europeană.

Directorul companiei susține însă că producția de la uzinele britanice este rezervată Regatului.

În timpul acestor dispute, poliția britanică a anunțat că gestionează un "incident" în nordul Țării Galilor, unde o uzină de condiționare a vaccinurilor AstraZeneca/Oxford este confruntată cu o alertă cu bombă.

"Gestionăm în prezent un incident în curs în zona industrială din Wrexham", a precizat poliția locală.

"Drumurile sunt închise și cerem publicului să evite zona până la noi ordine", potrivit sursei citate.

Grupul farmaceutic Wockhardt a menționat pe Twitter că uzina sa a fost "parțial evacuată în așteptarea unei anchete aprofundate", după ce a primit miercuri dimineață un "pachet suspect".

Presa locală a afirmat că la uzină a fost trimisă o echipă de geniști cu un robot de neutralizare a dispozitivelor explozive.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4061 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    I-auzi braul! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:44)

    newlook [utilizator]

    I-auzi braul/ Trece raul/ Si mandruta/ Potecuta !!!! :-))

    "Directorul companiei susține însă că producția de la uzinele britanice este rezervată Regatului."...in timp ce verifica cu atentie unghia degetului no 3 de la mana dreapta!
  • -10 (18 voturi)    
    MAi bine o ancheta (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:45)

    TrickyWicky [utilizator]

    La acest atac biologic. Cum a venit antidotul asa repede.?
  • -12 (20 voturi)    
    Давай вакцину! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:49)

    Nyk1 [utilizator]

    Cam aceasta este abordarea EUSSR. Nu contează că ei nici măcar n-au făcut minimul efort birocratic de a APROBA vaccinul!

    Păi de ce v-ar da dozele de vaccin: ca să zacă prin depozite în măreața UE, în timp ce alte state care și-au făcut temele să rămână fără?
  • -10 (16 voturi)    
    Dovada ca vaccinul nu e bun pt cei peste 60 ani (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:49)

    Gryphus [utilizator]

    AstraZeneca vaccine may not go to older people, EU medicines chief suggests

    https://www.theguardian.com/world/2021/jan/26/astrazeneca-vaccine-may-not-be-given-to-older-people-says-eu-medicines-chief
  • -11 (19 voturi)    
    Și dacă engelzii nu se execută ce va face UE?! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:01)

    Amerlocu [utilizator]

    O să se supere tare de tot:)

    Căpteneiile UE au o plăcere de-a dreptul masochistă de a se umple de ridicol. Vaccinul englezesc nu e nici măcar aprobat pentru utilizare în UE. E evident că cererea pe piață e mult mai mare ca oferta iar UE nu are nicio altă alternativă. Englezii pot la rândul lor să denunțe contractul și să le vândă altor clienți ce proabil că sunt dipuși să plătească ceva mai mult ca UE și fără atâta circ.

    Ce anume poate face UE afară de a se tângui?

    Astea sunt consecințele faptului că UE a stat cu burta la soare timp de mai bine de un an în timp ce SUA și UK și-au dezvoltat propriile vaccinuri. Chiar și o țară înapoiată ca Rusia a reușit să dezvolte ceva.

    Asta se întâmplă când te pui din prostie și lene la mâna altora,
  • +8 (18 voturi)    
    UK ... va fi noua Rusie... prostia e suprema.... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:18)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    UK ... va fi noua Rusie... prostia e suprema....

    Bine ca are regina puterea inapoi :))))))))
    • -8 (18 voturi)    
      In materie de prostie, pari bine dotat (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:47)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      "UK ... va fi noua Rusie... prostia e suprema...."
      -------------------------------------------
      In materie de prostie, pari bine dotat...vorbesti cu multa experienta!
      • +5 (7 voturi)    
        suferi mujicule ? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:00)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        suferi mujicule ?
  • -8 (14 voturi)    
    chiaburii.... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:42)

    liviu_m [utilizator]

    în anii '50 Comuniștii se urcau în podurile chiaburilor sa le confiște recolta. în anul 2021 EU vrea sa "rechizitioneze" producția de vaccinuri a .....Marii Britanii.... Cine a împiedicat EU sa semneze la timp contractul cu Astra Zeneca ptr ca aia sa aibă timp sa pregătească producția în EU?! de ce EU a fost în stare sa semneze contractul abia la 3 luni dupa UK ?! și cu ce drept vrea EU acum sa rechizitioneze producția de vaccin a Marii Britanii?!
    • +13 (17 voturi)    
      mai citeste (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 18:47)

      bogdanro [utilizator] i-a raspuns lui liviu_m

      Productia aia de vaccinuri s-a facut cel putin partial cu fonduri UE, cu conditia sa fie livrat un anumit numar de doze catre UE. Aia au luat banii ...si acum...m....ue..!
      • -5 (7 voturi)    
        Cine-i zgârcit la tărâțe... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:56)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bogdanro

        UE a plătit Astra Zeneca în August un avans de sub $400 milioane. Asta e ceva mai puțin ca cheltuielile UE cu imigranții ilegali pe o săptămână :) Oficialii UE își frecau atunci mâinile de fericire că au plătit avansuri mai mici ca SUA și UK. Acum vine răsplata. Daca trebuie sacrificat un client îl sacrifici întotdeauna pe ăla care a plătit mai puțin. Asta e viața.
        • +3 (5 voturi)    
          Mai mergi si pe la puscarie (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:14)

          krank [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Asa e viata in Europa. In SUA crapa aia cu zile prin spitale unde BIG PHARMA face legea.
          • -2 (4 voturi)    
            Cie a mers puiuț în Europa la pușcărie?! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:46)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui krank

            Tu ai băut ceva?!

            Europa nu-i în stare să-i impună sancțiuni unui găinar ca Lukașenlo. Ce tot bolborosești acolo?!

            Uite exemplu de corupție arhicunoscut: Fostul cancelar german Gerhard Schroeder știa că va pierde alegerile din 2005. Cu câteva săptămâni înainte de aceasta a garantat un credit fără dobândă de 10€; miliarde către un concern de firme rusești conduse de Gazprom.pentru construirea Northstream. Era cel mai mare credit garantat vreodată de Germania. Imediat după pierderea alegerilor Schroeder a fost angajat de Gazprom cu o leafă record pe atunci de peste 1€ milion pe an. Nici măcar n-a avut decența să aștepte vreo 2-3 luni...

            Banii de pe credit s-au dus pe contracte cu dedicație și chestii cumpărate la câte de 4 ori prețul. Nici PSD n-a tâlhărit la nivelul la care au lucrat rușii. În final factura a fost plătită pe diferite căi de contribuabill german. La un moment dat a început o anchetă a procuraturii germane. Anchetă de care nu s-a mai auzit nimic după câteva luni când totul a devenit mucles și batista s-a pus în țambal ca la Caracal.

            Schroeder e în continuare angajatul rușilor și ocazional mai face morală ălora care se leagă de Putin.

            Pușcărie în UE riscă unul care fură bostani din piață nu ăia ce trag țelpe de miliarde...
  • +1 (1 vot)    
    din punct de vedere business (Joi, 28 ianuarie 2021, 7:09)

    oldman_boy [utilizator]

    Nu știu cât de bine poate fi pentru o companie din UK să se pună rău în UE.
    AstraZeneca poate pierde bani cu nemiluita pe termen lung având doar un interes punctual pe vaccin
    Vaccinul nu este aprobat și se poate intinde procedura la nesfârșit.
    Și mai mult, e vorba de afacerile pe termen lung în Uniunea Europeană.