GRAFIC Mai mult de jumătate dintre cei programați în etapa a doua a campaniei de vaccinare anti-COVID, persoane de peste 65 de ani / Cîțu: Programările merg bine

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2021, 10:20 Actualitate | Coronavirus


programari in etapa a doua a campaniei de vaccinare
Foto: Ministerul Sanatatii
Persoanele peste 65 de ani și cele cu o afecțiune cronică reprezintă mai mult de 75% din totalul programărilor în cea de a doua etapă de vaccinare împotriva COVID-19, care a început vineri în România, potrivit Ministerului Sănătății. Statistica a fost postată pe Facebook și de către premierul Florin Cîțu, cu mesajul "programările merg bine".

Etapa a doua a campaniei de vaccinare este destinată persoanelor cu vârsta peste 65 de ani, persoanelor cu boli cronice, indiferent de vârstă, precum și personalului-cheie care desfășoară activități în domenii esențiale.

Datele transmise duminică dimineață de Ministerul Sănătății, în baza informațiilor de la STS, arată că de vineri, când a început etapa a doua a campaniei de vaccinare, și până sâmbătă la ora 20.00, metoda de programare a fost următoarea:
  • 52,6% au fost persoane fizice, programate individual
  • 30,59 - angajatori
  • 12,52 s-au programat prin call center
  • 4,29 s-au programat prin medici
Categoria programată:
  • Lucrători din domenii esențiale - 21,73%
  • Persoane cu o afecțiune cronică - 22,01%
  • Persoane peste 65 de ani - 56,26%.

Florin Cîțu: Programările merg bine

Statistica, realizată de STS, a fost postată pe Facebook și de către premierul Florin Cîțu.

"Programările merg bine. Campania de vaccinare merge bine. Peste 75% din persoanele cu vârsta peste 65 de ani, cele mai afectate de coronavirus, se vor vaccina în perioada imediat următoare", a scris Cîțu.


Reamintim că platforma de vaccinare nu a funcționat vineri, timp de aproximativ 3 ore, iar autoritățile spun că situația a fost cauzată de transferul datelor înregistrate în aplicația folosită în etapa I de vaccinare în aplicația folosită în etapa a II-a de vaccinare, dar "situația este sub control și specialiștii STS asigură suportul necesar pentru buna funcționare a acesteia".

Autoritățile afirmă că volumul cererilor a depășit posibilitatea alocării vaccinurilor din acest moment și că programările pentru vaccinare sunt condiționate atât de numărul dozelor de vaccin aflate în stoc la momentul efectuării operațiunii, cât și de numărul solicitărilor de înscriere la momentul respectiv.

Peste 196.000 de persoane au fost vaccinate împotriva COVID-19, din 27 decembrie, când a început campania de vaccinare în România.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6178 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 17 ianuarie 2021, 10:23)

    tirolez [utilizator]

    Medicii au fost cei mai delasatori si nu cred ca e doar vina lor, e evident ca nu a incercat nimeni sa ii organizeze. Alta "gaura" in sita programului de vaccinare.
    • +3 (3 voturi)    
      medicii de familie folosesc internetul? (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:08)

      AltJ [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      cred ca sistemul medical romanesc a ramas in ultimii 30 de ani in urma a ce se poate face.

      normal ca sunt exceptii dar de exemplu la nivelul medicilor de familie cati fac telemedicina? adica isi stiu pacientii, ar putea sa le dea si consultatii online in vremurile pandemiei, sa-i intrebe daca se vaccineaza.

      sa fie proactivi, sa inscrie ei pacientii foarte in varsta la vaccinare si s-ai anunte. din experienta mea ei asteapta sa ca cei in varsta sa afle singuri ca se pot vaccina in orasul lor, sa sune la ei pentru programare, sa vina si poate atunci ii programeaza daca mai sunt vaccinuri. daca nu, nu..
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 17 ianuarie 2021, 13:11)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Aseara m-a sunat o cunostinta (70+) pt a ma ruga sa-l programez in a 2-a etapa a vaccinarii deoarece medicul sau de familie i-a spus sec: "Descurca-te!".
  • +3 (9 voturi)    
    Medicii de familie??? (Duminică, 17 ianuarie 2021, 10:31)

    Manodragon [utilizator]

    MF au programat 4.3%?!?!
    Ce naiba fac astia?
    Iau salarii de 15 MII DE LEI pe luna si ISI BAT JOC DE PACIENTII LOR!!!!
    • +1 (9 voturi)    
      4.3% din programari (Duminică, 17 ianuarie 2021, 10:55)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

      Oamenii se programeaza online. Suntem in 2021. In loc sa sune la medicul de familie, oamenii s-au programat singuri. Medicii de familie nu au obligatia sa faca programari pentru cei inscrisi.
      Oricum e aberant. Ii pui sa faca munca de secretariat. E medic, nu asistent personal. Mai lipseste sa vina sa te ia de acasa cu masina lui, sa te duca la centrul de vaccinare.
    • +2 (6 voturi)    
      Adevarul gol golit (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:09)

      Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

      Am fost sunat de un medic de familie care nu înțelege cum se face programarea, și nu vorba numai de IT
      Unde își programează pacienții ? Unde sunt locuri?
      Trimiți o persoana de 90 de ani din sectorul 6 la Fundeni?
      Ce telefon folosesc ? Al lor sau al pacientului?
      Cum trimiți o persoana greu deplasările la vaccinare?
      Etc...
      Medicii de familie au și alta treaba, nu cred ca trebuie sa stea 3 ore in fata calculatorului sa facă 25 de tentative de login pentru ca la final sa afle ca nu mai sunt locuri.
      Nu confundați medicii de familie nici cu ITstii nici cu jucatori de cazino online.
    • +1 (1 vot)    
      Tine cont ca programarile s-au facut (Luni, 18 ianuarie 2021, 8:40)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Manodragon

      incepand cu vineri seara , adica in week-end.
  • -3 (15 voturi)    
    citu asta minte cum respira :)) (Duminică, 17 ianuarie 2021, 10:33)

    Who_is [utilizator]

    Bai nene, m-am chinuit sambata seara sa i faca tatalui meu programare, nu se poate alege data ... probabil nu mai sunt locuri sau lipsa de vaccin, cine stie.
    Dar sa minti asa , cu nonsalanta, sa zici .. programarea merge bine :)) ce incredere sa mai ai in el?
    La ora asta daca Citu zice ca afara ninge, ma duc repede sa ma uit sa fiu sigur
    • +4 (6 voturi)    
      Merge (Duminică, 17 ianuarie 2021, 10:58)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

      Tatal meu s-a programat singur, online. E la categoria +65. S-a chinuit sa completeze formularul, pana s-a prins ca site-ul nu afiseaza corect campurile in Chrome. A schimbat pe Firefox si in 2 minute erau amandoi programati.
      • -5 (5 voturi)    
        aha (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:29)

        Who_is [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Sigur ca da. De aseara de la ora 21 pana azi la ora 10, din 40 de spitale si 10.000 locuri disponibile, au ramas 7, toate cu 0.
        Lasati, va rugam :))
        S-a prins tatal tau ca nu e chrome, e firefox :)))))
        • 0 (0 voturi)    
          O fi greu? (Luni, 18 ianuarie 2021, 10:31)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

          "Ai carte, ai parte"
          Stiu ca pare greu de crezut, dar e doar cu un an mai batran decat Tim Berners-Lee ;)
    • +2 (4 voturi)    
      trebuia sa te uiti mai atent (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:10)

      AltJ [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

      si eu am facut programare si m-a nedumerit ca erau multe centre la care aratau locuri disponibile dar intrand pe ele nu vedeam in nici o zi.

      dar le-am luat la rand pe toate din oras si de fapt era unul singur care avea chiar saptamana viitoare zeci de locuri.

      e drept ca trebuiau sa faca ei direct un tabel pe site cu locuri disponibile in fiecare centru per saptamana, dar pana la urma daca am avut rabdare 5 minute am gasit.
      • 0 (2 voturi)    
        :)) (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:33)

        Who_is [utilizator] i-a raspuns lui AltJ

        aseara erau 40 de spitale cu 20.000 locuri libere, azi la ora 9 mai erau 7 spitale, toate cu 0 .
        Daca tu poti sa zici ca ai luat 40 de spitale la rand si ai avut consecventa sa incerci in continuare dupa primele 10, in care ai vazut ca nu se poate face programare, e o problema :))
        Lumea a inceput sa nu mai poate evalua corect unde poate intinde minciuna ca sa ramana credibila :))))
    • +3 (3 voturi)    
      Băi nene,este normal să fii nervos. (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:20)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Who_is

      Vrei programare imediat.Acum.Știi de ce merge bine?Pentru-că se programează mulți,mai mulți decât există doze de vaccin și presupun că în etapa următoare se vor comanda mai multe doze de vaccin.Nu îți poți permite să comanzi doze de vaccin multe,care să rămână nefolosite.Plus cerntre de vaccinare și personal.Merge bine,pentru-că există cerere și sunt forțați astfel să crească ritmul vaccinării,contrar celor trâmbițate că oamenii nu vor să se vaccineze.Să știi că nu ești singurul.Eu am peste 70 de ani și nu am reușit să mă programez.Medicul de familie(o doctoriță)nici nu m-a întrebat,cu toate că am probleme cardio.De fapt,de când a înbceput COVID,nu am mai văzut-o pe doctoriță,mi-am luat medicamentele fără rețetă,că,dacă stăteam în îmbulzeala de la cabinet,nu mai trăiam acum.La câtre probleme a creat COVID,biner că sa creat vaccin,că se face gratis și vor să perfecționeze sistemul de vaccinare.Sunt și mulți care cer bani în plus,fără să facă ceva,să profite de situație și aceia sunt care blochează treaba,creând nemulțumiri.Vor să arate că fără ei nu se poate și vor banii înainte.
      • -2 (2 voturi)    
        citim pe diagonala (Duminică, 17 ianuarie 2021, 12:01)

        Who_is [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Nu ma supara ca nu m-am putut programa. Inseamna ca foarte multa lume isi doreste. Nu s doze de vaccin in toata lumea, nu doar in Romania.
        O exprimare corecta ar fi fost ... "modul in care romanii se vor putea inscrie pentru vaccinare este bun, avem nevoie de vaccin."
        dar sa spui ... programarea merge bine cand ea nu merge, iti taie increderea.
        Niciodata nu va merge bine, pentru ca Pfizer nu o sa poata acoperi pt tot globul cererea, si oricum nu are niciun interes sa dispara virusul
  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:19)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Raspunsuri de bun-simt: (Luni, 18 ianuarie 2021, 8:50)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui

      1. Diferenta sunt persoane peste 65 ani si persoane cu boli cronice.
      2. Vezi raspunsul de pct. 1 , multi bolnavi cronici au fost programati de angajatori .Nu e adevart ca bolnavii cronici nu se pot programa pe platforma.Cei care au boli pentru care exista programe nationale de sanatate (ex. diabet , cancer) se pot programa pentra ca platforma e legata de bazele de date CNAS.
      3. Hai sa nu fim carcotasi , Iohannis si Catu s-au vaccinat public ca sa dea un exemplu , nu cred ca undeva in Europa presedintele si premierul se programeaza prin platforma.
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsa centre vaccinare (Duminică, 17 ianuarie 2021, 11:39)

    MihaiUrsu [utilizator]

    In Judetul Tulcea nu exista nici un centru de vaccinare.
  • +1 (1 vot)    
    Întrebare (Duminică, 17 ianuarie 2021, 12:32)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Pentru cei care critică sistemul și platforma de programare la vaccinare: vă așteptați să se programeze toată populația în prima zi pentru vaccinare în prima săptămână?!?
    E clar că de la un anumit număr de programări (capacitatea maximă) încolo nu a mai funcționat sistemul. Mai încercați, poate nu veți avea succes/noroc la următoarea, nici la următoarea etc., dar la un moment dat veți reuși.
    Eu am programat 3 membri ai familiei în 5 minute, am avut noroc...
  • +1 (1 vot)    
    Alte afecțiuni (Duminică, 17 ianuarie 2021, 12:47)

    finutza [utilizator]

    S-a programat cineva online având vreuna din afecțiunile din lista prezentată de autorități? Fiindca pe site nu funcționează decât filtrul legat de vârstă (+65) și dacă ești medic.
  • +1 (1 vot)    
    Merge bine pe naiba (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:21)

    ipolitic [utilizator]

    Am vrut sa ma inscriu online, CNP, numar telefon, am primit codul de identificare, dupa care am incercat de trei ori sa-mi inscriu datele personale etc., programul zicea ca nu sunt date valide. Fara alta explicatie. Adica eu nu exist?
    Pana la urma m-am inscris prin telefon, a mers usor.
    Ceea ce nu am inteles: din moment ce am peste 65 de ani, de ce mai e nevoie de adeverinta de la MF pentru boli cronice? Stie cineva?