Vlad Voiculescu: Tocmai mi-am programat părinții pentru vaccinare. Platforma a funcționat bine și e intuitivă

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:26 Actualitate | Coronavirus


Vlad Voiculescu
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătății Vlad Voiculescu scrie pe pagina sa de Facebook că platforma pentru vaccinare funcționează bine și că el ”tocmai și-a programat părinții”. Ministrul recunoaște că au fost erori și vor mai fi, dar asigură că acestea se vor remedia.

”Tocmai mi-am programat părinții pentru vaccinare. Platforma a funcționat bine. E intuitivă. Vor mai fi disfuncționalități? Probabil că da. Nu voi veni niciodată în fața voastră să vă spun că totul este perfect atunci când nu este. STS lucrează încontinuu pentru a rezolva probleme și pentru a îmbunătăți platforma.”, spune ministrul.

Acesta atrage atenția că nu sunt doze de vaccin ”la discreție”: ”Repet ce am zis în ultimele zile, și anume că nu avem doze de vaccinuri la discreție. Trebuie să ținem cont de acest lucru. Părinții și bunicii noștri dar și cei care suferă de boli cronice trebuie să aibă prioritate!”

În ceea ce privește organizarea, ministrul susține că sunt unele DSP-uri care s-au organizat foarte bine - au organizat centre de vaccinare, au organizat echipele mobile. Un exemplu: Bihorul - are deja 6 centre pe 7 fluxuri - s-au menținut centrele din spitale și s-au înființat puncte noi. Mai mult, au 4 echipe mobile cu medici militari și medici din spitale.

190.000 de persoane s-au înscris pentru vaccinare în a doua etapă și nu a mai rămas niciun loc liber pentru vaccinare în Bucureștipentru următoarele trei săptămâni, a anunțat vineri seară coordonatorul strategiei naționale de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, la doar câteva ore după ce platforma a devenit funcțională.

Platforma online de programare pentru etapa a doua a campaniei de vaccinare împotriva COVID-19 era funcțională vineri seara, la ora 18,00, potrivit unui anunț făcut de Serviciul de Telecomunicații Speciale. Startul înscrierilor pentru etapa a doua a vaccinării ar fi trebuit să se dea, oficial, astăzi, la ora 15:00. După ce platforma nu era funcțională la ora 15,00, Serviciul de Telecomunicații Speciale a precizat că blocarea nu a fost generată de numărul mare de accesări, ci a fost vorba de o procedură de actualizare, pentru transferarea tuturor serviciilor de pe platforma disponibilă pentru etapa 1 pe varianta actualizată pentru etapa 2.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6889 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Intr-un final a mers (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 1:02)

    banel [utilizator]

    Da, e intuitiva, dar ce chin a fost pana a mers efectiv.

    Si ati facut o mare prostie lansand-o azi, cei cu boli cronice care nu sunt in evidenta CNAS au nevoie de medicul de familie, care medic nu va fi disponibil pana luni. Iar luni nu vor mai fi locuri.
  • +8 (18 voturi)    
    daca era intuitiva.. (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 1:07)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... se programau singuri, nu-si puneau flacau' ajuns peste noapte mare ministru, fugit de la pmb, sa ii programeze.
  • +6 (20 voturi)    
    MIZERIE (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 1:24)

    elidaeland [utilizator]

    Merge cand esti ministru, cum sa nu mearga.
    Pentru plebe nu merge deloc. Incerc de ore bune sa programez un parinte si nu reusesc.
    Nimeni din familia mea nu a reusit.
    O mare mizerie, asta ati produs, rodul normal al unor nepriceputi care capuseaza sistemul public al tarii.
  • +7 (11 voturi)    
    programeaza-i si pe ai mei (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 6:39)

    Francisc 1 [utilizator]

    locuiesc saracii in judetul Bacau unde la 660 k locuitori au 2 centre de vaccinare din zeci promise ( cine crede ca inventez il rog sa se uite pe site )!
    • -1 (3 voturi)    
      din câte (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      am înțeles înfințarea centrelor de vaccinare ar fi treaba autorităților locale. Ministerul sănătății are obligația să pună la dispoziție personalul medical și utilitățile medicale necesare.
      Așa că i-ai la pumni pe primari.
      • 0 (2 voturi)    
        primarii nu asculta de legi? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:23)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        sa-i ia politia, DNA ,cineva!
  • +5 (5 voturi)    
    Programari (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 7:31)

    StoicaV [utilizator]

    Programările pentru București sunt blocate pentru 6 săptămâni . În săptămânile 4,5,6 vor face rapelul cei care s-au vaccinat în săptămânile 1,2,3.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 7:57)

      StoicaV [utilizator] i-a raspuns lui StoicaV

      Se pot face programări după 3 săptămâni doar dacă se înființează centre noi de vaccinare.
      • -1 (3 voturi)    
        Dar daca se desfiinteaza, ce se intampla? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:47)

        marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui StoicaV

        Cum se rezolva problema?
  • +6 (10 voturi)    
    Inca o proba de imunitate in nesimtire (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 7:36)

    Plagarus [utilizator]

    Intuitiva,dar nefunctionala ! Cont confirmat,logare cu CNP,nume, CI,dupa care blocaj definitiv la validarea nr, tel. !!!!?
  • +5 (5 voturi)    
    Într-o țară normală (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:22)

    Captain Obvious [utilizator]

    Statul ar fi trebuit să știe care îi sunt bolnavii cronici și singurul mesaj ar fi trebuit să fie: Veți fi contactat de medicul de familie sa vă spună data și locul unde sunteți programați. In țară normală ai fi fost prioritizat înaintea primarului de 35 de ani daca ai 75 ani și bifezi 4 din 5 comorbiditati nu sa fi dependent de copilul tau sa te înscrie că poate ăla muncește sa tina sistemul țării normale in picioare.
  • +4 (6 voturi)    
    Am incercat (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:43)

    Costi888 [utilizator]

    Sa mi programez parintii si nu am reusit. Am creat contul, am introdus datele pt profil, dar la programare nu am putut selecta ora, deci implicit nu am putut trece mai departe, iar ziua respectiva nu aparea “ocupata”
    Am incercat sa ma loghez din nou folosind codul primit prin SMS si imi spune ca este gresit. Codul primit la crearea initiala a contului ramane acelasi ori de cate ori vrei sa te loghezi, nu?
    Oricum, nu e chiar atat de simplu de folosit.
    De asemenea cred ca nu este optimizata pt mobil.. cel putin pe iphone unele chestii nu arata ok.
  • +2 (8 voturi)    
    Cata nesimtire (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 8:47)

    Akarui [utilizator]

    Trei ore m-am chinuit ieri sa o programez pe mama. Am o prietena medic de familie care era disperata ca nu reusea nici la ora 20:00 sa isi programeze pacientii. Azi ma suna alt prieten ca inca n-a reusit.

    Cum sa vii tu dupa problemele uriase pe care le-au avut multi si sa zici ce bine merge. Doar de la PSD ma asteptam la tupeul asta :(
  • +1 (3 voturi)    
    inseamna ca la programat si pe tatal dansului (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 13:06)

    alfa1 [utilizator]

    fostul colaborator al securitatii...
  • +2 (4 voturi)    
    "E intuitiva" (platforma pt vaccinare -n.m) (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 13:55)

    Susufler0 [utilizator]

    va cred d-le Ministru ! Precis ca ii "intuieste" pe parintii de stabi, pe parintii celor care au lucrat in servicii sau au fost colaboratori ai serviciilor, in general ii "intuieste" bine pe cei care sunt "bazati" !

    PS. Un singur lucru nu am inteles : sunteti cinic sau nu stiti sa comunicati ?! Nu de alta, dar e de prost gust, e indecent sa te lauzi ca ti-ai programat parintii in cateva minute, in conditiile in care cei mai multi nu au reusit si asta nicidecum pt ca nu stiau, cum sa o faca !

    PPS. Va dau un sfat, domolindu-mi pe cat se poate dezgustul lasat de postarea dvs : Evitati pe viitor sa va mai laudati cu "reusitele" dvs intr-o tara ca Romania ! Nu va mai dati de exemplu ! :((
  • +1 (1 vot)    
    vaccin (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 15:13)

    rraadduu [utilizator]

    Ce mare minune ca dl ministru al sanatatii s-a putut inscrie imediat!!! Realitate este alta: incerc de 2 zile sa ma inscriu si este imposibil! Asa cum se intampla peste tot in Romania , este un haos generalizat! Parca nu mai suntem intregi! Nimic nu merge!