Biserica Ortodoxă a Greciei se revoltă împotriva guvernului / Sfântul Sinod îndeamnă preoții să ignore regulile anti-Covid de Bobotează

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 4 ianuarie 2021, 18:12 Actualitate | Coronavirus


Preoti ortodocsi greci
Foto: Sakis Mitrolidis / AFP / Profimedia Images
Biserica Ortodoxă a Greciei se revoltă împotriva ordinului guvernului de a închide timp de-o săptămână locașele de cult ca parte a unui efort de a scădea răspândirea coronavirusului înainte de a fi redeschise școlile, scrie Associated Press.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe din această țară a remis luni un comunicat prin care îndrumă preoții să primească enoriașii în interiorul lăcașelor de cult pentru slujba de Bobotează de miercuri.

Comunicatul anunță de asemenea că biserica „nu acceptă” noile restricții care au fost introduse duminică, 3 ianuarie, și urmează să rămână în vigoare până în 10 ianuarie și că va trimite o scrisoare de protest guvernului de centru-dreapta.

Autoritățile de la Atena au impus un nou lockdown, închizând școlile și suspendând majoritatea activităților economice și sociale, după ce Grecia a înregistrat în luna noiembrie o creștere vertiginoasă a numărului de noi infecții și decese cauzate de COVID-19.

Recrudescența pandemiei a dus la ocuparea aproape completă a unităților de terapie intensivă însă restricțiile au fost relaxate parțial înainte de Crăciun, când bisericilor și magazinelor non-esențiale li s-au permis să își reia o parte a activităților deși cu unele limitări.

Însă acestea au fost din nou închise timp de o săptămână, autoritățile sperând să aducă sub control răspândirea virusului înainte de redeschiderea școlilor după o pauză de 2 luni la 11 ianuarie.

Sub noile restricții preoților le este permis să țină slujba de Bobotează însă fără enoriași.

Comunicatul de luni al Sfântului Sinod cere însă guvernului să mențină relaxarea de Crăciun, convenit în urma unor negocieri cu biserica, afirmând că toate măsurile de prevenire a răspândirii coronavirusului au fost respectate de către cler în timpul sărbătorilor.

Prelații greci au avut mesaje mixte față de aceste măsuri, de la susținere puternică la opoziție virulentă.

Liderul Bisericii Ortodoxe a Greciei, arhiepiscopul Ieronim - care a contractat coronavirusul și s-a vindecat de COVID-19 - a susținut public campania de vaccinare a autorităților.

Însă un episcop conservator le-a spus enoriașilor la scurt timp înainte de Crăciun că vaccinurile conțin materiale recoltate de la fetuși avortați.

Anterior, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe grecești i-a atacat pe cei care au afirmat că împărtășania poate transmite coronavirusul după vestea că episcopul mitropolit Ioannis de Lagadas, unul dintre apărătorii fervenți ai administrării împărtășaniei cu o singură linguriță, a decedat din cauza COVID-19.

„Anumite persoane care aspiră să fie lideri ai opiniei publice insistă într-o manieră nevrotică asupra concentrării exclusiv pe Sfânta Împărtășanie”, a notat Sfântul Sinod într-un comunicat, adăugând că „aceștia citează corelații neștiințifice despre răspândirea coronavirusului, sfidând dovezile epidemiologice”.

Guvernul elen a ordonat în primăvara anului trecut închiderea tuturor lăcașelor de cult, inclusiv a bisericilor, în timpul primului val al pandemiei după ce Sfântul Sinod nu a luat decizia respectivă pe cont propriu.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7519 vizualizari

  • -14 (40 voturi)    
    fanatici sunt in ambele tabere, pro & anti vaccin (Luni, 4 ianuarie 2021, 18:24)

    Gryphus [utilizator]

    fanaticii vaccinului se lupta cu fanaticii din partea cealalta care spun ca li se implanteaza cipuri

    e un spectacol absurd, daca as putea sa nu ii aud nici pe unii si nici pe ceilalti ar fi minunat.

    e adevarat ca daca ar putea, globalistii ar injecta niste cipuri in oameni ca sa ii controleze dar INCA NU AU ACEASTA TEHNOLOGIE
    • 0 (20 voturi)    
      păcat că nu există (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:04)

      Chilian [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      cipuri de bun simț, măsură și onestitate. Cred că ai primi așa ceva gratis numai să nu mai bați câmpii și să spui prostii cât tine de mari.
      De unde știi măi vulturică ce ar face globaliștii dacă ar putea, și de unde știi că tehnologia nu există?
    • +6 (8 voturi)    
      Eheee (Luni, 4 ianuarie 2021, 23:27)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Bobita, eu zic asa:
      - nu te mai spala! E o substanta in sapun (triclosan) care cica afecteaza sistemul endocrin (dauneaza la belonica)
      - nu te mai sterge la fundulet! Mai ales cu hartie colorata si parfumata, caci contine ftalati (niste scarbe mici care sunt corelate cu tulburari hormonale, probleme neurologice, obezitate, infertilitate si anumite forme de cancer).
      - nu-ti mai spala hainele! Detergentii de rufe contin o substanta (dietanolamina - aia care practic face spuma) care, in contact cu nitritii, are potential cancerigen.
      Vezi in ce lume traim? Si tu o tii langa cu substantele din vaccin.
      Vorba profului de acizi nucleici: bei apa, faci canxer. Nu bei apa, faci cancer!
  • +4 (26 voturi)    
    amuzant este... (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:02)

    raspopitu [utilizator]

    sa vazi ca si prostii lor sunt la fel de prosti ca si prostii nostrii. Masca este menita sa ii protejeze pe cei din jurul nostru... cum era aia cu ... iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti ??? Probabil ca nu se aplica popilor...
    • -4 (10 voturi)    
      Ingrijirea trupului ok, dar ingrijirea sufletului? (Luni, 4 ianuarie 2021, 23:43)

      luciannn [utilizator] i-a raspuns lui raspopitu

      Spitalele pentru trup sunt tinute deschise respectand regulile sanitare desi exista contacte intre oameni si se stie ca de acolo poti sa pleci cu mai multe boli decat cea cu care ai venit.

      Spitalele pentru suflet, care sunt bisericile de ce s-ar inchide?

      Dragostea pentru aproapele ii indeamna pe guvernanti sa impiedice vindecarea sufleteasca a concetatenilor lor?

      Omul fara ajutorul bisericii e un mort viu, mort sufleteste, viu doar cu trupul... Asta sa dorim aproapelui?

      Mai stie cineva care e mai de pret, trupul, sau sufletul?

      Cum e mai bine, viu cu suflet mort, sau mort cu suflet viu?
      • 0 (4 voturi)    
        Si Isus a zis: (Marţi, 5 ianuarie 2021, 2:08)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        Si Isus a zis: Ingrijirea sufletului se poate face NUMAI la caramida pusa peste o alta caramida, intr-o anumita forma arhitecturala. Am citit eu in biblie.
        • -1 (5 voturi)    
          mongolul (Marţi, 5 ianuarie 2021, 8:30)

          mongolul [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

          am auzit ca Isus a spus ca un credincios trebuie sa fie curat la trup si suflet, deopotriva; sa se inchine intr-o camera curata, izolata, nu in vazul lumii, sa aiba hainele mereu curate... Ia vedeti, prin Noul Testament.
      • +2 (2 voturi)    
        ba da inapoiati mai sunteti (Marţi, 5 ianuarie 2021, 12:41)

        Torreador [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

        nu exista suglet mai lobotomizatilor ... crapi si apoi devii NIMIC ... frica voastra de moarte va intuneca judecata si va fac sa credeti ca va veti duce in RAI unde or sa va astepte orgii cu ingerrase ... ti-ai drreaq de imbecili...
  • +10 (18 voturi)    
    "Cipurile " le schimba CNP-ul si-i face zombi (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:33)

    Plagarus [utilizator]

    Besereca poate sa se transforme in boua Inchizitie a sec. XXI !
  • -14 (32 voturi)    
    Guvern imbecil - asta e rezultatul (Luni, 4 ianuarie 2021, 19:40)

    PrivireCritica [utilizator]

    Decizii fara baze stiintifice, distrugerea economiei fara motiv ( restaurantele si hotelurile s-a dovedit ca nu sunt factori de transmisie), licitatii aranjate, vaccinari intarziate--> revolta e inevitabila

    In Romania maxima stupiditate: un arab decide comportamentul ortodocsilor de sarbatori wow!
    • +4 (12 voturi)    
      Ignoranta-i de AUR pt. sosocurentati (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:21)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Din pacate crestinii din Europa de Est si Rusia uita uneori ca religia crestina s-a nascut in Orient, iar cand vorbesc despre Orientul Apropiat sau cel Mijlociu se gandesc aproape in exclusivitate la arabii musulmani.

      Taditia arabe crestina, ce se intinde din Orientul Apropiat pana in Spania;
      Parasind Egiptul, Libanul, Irakul, Siria, Iordania si Israelul, crestinii arabi sunt astazi mai numerosi in afara lumii arabe decat in locurile istorice de origine.
      Un sfert dintre palestinieni sunt crestini, iar din acest procent jumatate sunt ortodocsi.
      Traditia araba crestina ocupa un rol important in dialogul cu musulmanii
    • +2 (6 voturi)    
      Ma amuz (Marţi, 5 ianuarie 2021, 2:05)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Ma amuz cand vad pupatorii de cadavre cerand argumente stiintifice.
  • +2 (6 voturi)    
    Shoko Asahara (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:14)

    Alui [utilizator]

    https://en.wikipedia.org/wiki/Shoko_Asahara

    Bisericile ortodoxe i-au preluat stafeta!
  • +8 (22 voturi)    
    Biserica nu pricepe .... (Luni, 4 ianuarie 2021, 20:16)

    ABBV [utilizator]

    Mesajul medieval este cel putin daunator in secolul asta. Au mai fost specii care nu sau adaptat la schimbari in anumite perioade istorice ...Acum nu mai sunt. Probabil urmeaza si biserica ,,,,,
    • +8 (14 voturi)    
      Sarlatani (Luni, 4 ianuarie 2021, 21:16)

      0daconcept [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Pricepe foarte bine ca raman fara bani si frica de saracie si devine tot mai mare.
  • +8 (14 voturi)    
    TALIBANII GRECI ! (Luni, 4 ianuarie 2021, 21:42)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Si biserica ortodoxa a Greciei are talibanii ei !Poate il trimitem acolo definitiv pe IPS Teodosie.
  • -1 (1 vot)    
    kirill (Marţi, 5 ianuarie 2021, 8:32)

    mongolul [utilizator]

    este mai periculos decat pare.
  • +2 (2 voturi)    
    Cred că au luat o tulpină din România (Marţi, 5 ianuarie 2021, 13:16)

    niciolae [utilizator]

    Probabil ca ips mache spagoveanu a fost în turneu electoral la muntele Athos...
    • +2 (2 voturi)    
      nu, (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:51)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui niciolae

      au conducere comuna prin Moscova...
  • +2 (2 voturi)    
    hopa, (Marţi, 5 ianuarie 2021, 17:45)

    mongolul [utilizator]

    fesebeii activi pe retea; sterg tot...
    In timp ce Papa si protestantii respecta regulile de igiena publica cerute de forurie stiintifice medicale, prin guverne, tinerii "rivolutionari" si ortodocsii se opun. Parca ar fi coordonata miscarea de Kirill si agentii lui.