Noua variantă a coronavirusului din Anglia ar putea fi cu până la 70% mai transmisibilă / Tulpina ar putea fi prezentă și în țări în afara Regatului Unit / Guvernul britanic impune noi restricții - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 18:25 Actualitate | Coronavirus


Boris Johnson
Foto: DW Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
Premierul britanic Boris Johnson a declarat sâmbătă că noua variantă a coronavirusului ar putea fi cu până la 70% mai transmisibilă, dar nu există dovezi că aceasta este mai periculoasă și nici care să sugereze că vaccinul va fi mai puțin eficient, relatează Reuters.

UPDATE 19.00: Șeful consiliului științific al guvernului britanic a spus că nou variantă a coronavirusului, care a forțat guvernul britanic să înăsprească restricțiile sociale în Londra și sud-estul Angliei, este foarte probabil să fie prezentă și în alte țări.

”Credem că ar putea fi și în alte țări”, a spus Patrick Vallance.

Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, a spus că noua variantă ”ar putea fi cu până la 70% mai transmisibilă decât varianta veche, versiunea originală a bolii”.

Consilierul medical șef al Marii Britanii, Patrick Vallance, a spus sâmbătă că vaccinurile anti-Covid par să fie potrivite pentru a genera un răspuns imun la noua variantă, mult mai transmisibilă, a coronavirusului.

Ca urmare, șeful guvernului britanic a anunțat o înăsprire a restricțiilor în Londra și sud-estul Angliei.

”Având în vedere dovezile pe care le avem cu privire la noua variantă a virusului și a potențialului risc pe care îl presupune, cu inimă grea trebuie să vă spun că nu putem continua cu Crăciunul așa cum plănuiam”, a spus Johnson.

Premierul britanic spune că magazinele non-esențiale, activitățile de relaxare în spații închise și de îngrijire personală trebuie închise.

De asemenea, Johnson le cere englezilor să stea acasă.

Aproape o treime din populația Angliei va fi acum plasată în nivelul 4 de urgență.

Sub noile reguli, cei care locuiesc în Londra și sud-estul Angliei nu vor putea să se vadă cu alții de Crăciun. Toți ceilalți își vor putea vedea prietenii și familia doar într-o singură zi.

Noile reguli vor intra în vigoare de sîmbătă la miezul nopții.

Ofițerul medical șef al Angliei, Chriss Whitty, a spus, sâmbătă, că noua tulpină de coronavirus identificată în Regatul Unit se poate răspândi mai repede și se analizează urgent pentru a confirma că nu poate produce o mai mare rată a mortalității.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26556 vizualizari

  • -9 (29 voturi)    
    Ete fleosc! (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 18:30)

    Luk [utilizator]

    .
  • +10 (26 voturi)    
    Ați ghicit (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:12)

    Mazeta [utilizator]

    Covid-20.2442.Build.20.10.5824
    • +2 (12 voturi)    
      Ai momente cand esti haios :) (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:56)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Si inca nu avem antivirus pentru aceasta versiune, cel putin pana nu se declara oficial
    • -2 (22 voturi)    
      nu credeam ca mai traiesti dupa ce a pierdut PSD.. (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 21:04)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu credeam ca mai traiesti dupa ce a pierdut PSD alegerile.
    • 0 (0 voturi)    
      COVID21 (Luni, 21 decembrie 2020, 0:21)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      COVID21
  • -1 (19 voturi)    
    ce bine ca brexit! (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:32)

    Francisc 1 [utilizator]

    luati-va si puricii cu voi!
  • -4 (34 voturi)    
    ca sa fim clari (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    toti desteptii care se perinda pe la tv ne explica doct dar fara creier de vreun an ca nu se stie cand si cat dureaza imunitatea nu stim exact daca se ia sau nu de pe suprafete nu stim daca trece sau nu prin masca dar surpriza au gasit o tulpina mai : CONTAGIOASA ! bai nene, ne lesi ?! e ridicol!
    • +8 (10 voturi)    
      Era de asteptat (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:36)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Virusul se adapteaza in principiu ca sa se transmita mai usor si sa fie mai putin virulent. Ramine de vazut daca tulpina asta e si mai putin virulenta.
  • -5 (25 voturi)    
    made in England (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:41)

    di livio [utilizator]

    lockdowning street 20...ce-a ajuns și Anglia, penibil, englezii suportă restricții impuse de un măscărici...nu cred că englezii vor mai suporta mult mascarada, se vor trezi și vor da cu măscăriciu de pămînt...cu covrig cu tot
    • 0 (10 voturi)    
      Mascariciul care a facut covid? (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:35)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Despre el e vorba? Cica n-a trecut prin boala chiar fluierind.
  • -3 (15 voturi)    
    cadou (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 19:44)

    bancheru83 [utilizator]

    pt macron& merkel&co
  • +5 (15 voturi)    
    Breaking news ! (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 20:43)

    Alex2009 [utilizator]

    Dupa ce aflat prin reteaua 5G de vaccinurile inteligente cu ARN mesarger, Coronavirusul SARSCOV 2 contraataca !
    Daca nu purtam masti cu fir metalic, nu ar fi aflat.
    Si ce simplu era sa aiba fir de plastic...
  • +5 (5 voturi)    
    Ăștia iar o fac (Sâmbătă, 19 decembrie 2020, 22:43)

    JoshuaTree [utilizator]

    Trimit vaca nebuna in Europa ... buah copy-paste
  • -1 (9 voturi)    
    ar putea (Duminică, 20 decembrie 2020, 1:52)

    TrickyWicky [utilizator]

    Nici o dovada ca acest virus exista pana acum
  • +9 (11 voturi)    
    Doi soareci in laborator discuta: (Duminică, 20 decembrie 2020, 13:33)

    mike123 [utilizator]

    "Tu te vaccinezi?"

    "Esti nebun? Nu vezi ca n-au terminat inca testele pe oameni?
  • 0 (0 voturi)    
    E o replica intr-un SF horror (Duminică, 20 decembrie 2020, 23:32)

    Parzivall [utilizator]

    "O no, it hatched already!!!!"
  • +1 (1 vot)    
    ca de obicei (Luni, 21 decembrie 2020, 2:02)

    AMDATi [utilizator]

    englejii sunt primii! La toate!