VIDEO

Arafat: Starea de alertă se prelungește cu 30 de zile. Rămân în vigoare aceleași restricții, inclusiv carantina de noapte / Petrecerile de Anul Nou în stradă, interzise. "Ne putem bucura de Anul Nou respectând regulile"

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 18:45 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat
Foto: Captura
Starea de alertă în România va fi prelungită cu alte 30 de zile, din 14 decembrie, și vor rămâne în vigoare, inclusiv în perioada Crăciunului și a Revelionului, aceleași restricții valabile acum, între care carantina pe timp de noapte, a anunțat joi seară secretarul de stat în Ministerul de Interne, Raed Arafat. El i-a avertizat pe români ca în perioada sărbătorilor să limiteze vizitele, să evite mersul la colindat și petrecerile de Revelion: "Ne putem bucura de Anul Nou respectând regulile". Arafat a precizat că va fi introdusă o singură măsură nouă - vor exista reguli pentru operatorii de transport de cablu care deservesc pârtiile de schi.



Declarațiile lui Raed Arafat, la finalul şedinţei Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă:
  • A fost prezentată analiza situației, cu toate aspectele semnalate de INSP
  • Propunerea este de prelungire a stării de alertă cu încă 30 de zile
  • Păstrăm aceleași măsuri în vigoare acum
  • Va fi adăugată una singură referitoare la instalaţiile de transport pe cablu
  • Organizarea şi desfăşurarea activităţilor operatorilor de transport de cablu care deservesc pârtiile de schi se realizează prin ordin comun al miniştrilor. Dacă o cabină are capacitate de 20 de persoane, probabil va fi stabilit că 10 persoane pot fi transportate cu cabina
  • Telescaunele, teleschiurile vor funcţiona la fel mai departe
  • În rest, rămân în vigoare toate măsurile luate în baza deciziei anterioare a CNSU, cu excepția închiderii piețelor
  • Ne vom axa pe măsuri zonale și locale unde se va impune, inclusiv carantinarea unei localități
  • Ce urmează în perioada sărbătorilor. E foarte important ce va face fiecare persoană în familie. Gândiți-vă că nu e în descreștere numărul de cazuri
  • În București am avut aproape 2.000 de cazuri, 2 zile la rând
  • Fiecare dintre noi să respecte măsurile. Portul măștii, igiena, distanțarea, telemunca
  • De sărbători încercați să limitați numărul celor cu care vă întâlniți. Asta ne va permite să trecem mai ușor peste ce va urma
  • Hotărârea de guvern cu aceste măsuri va fi adoptată vineri de guvern
  • Rămâne totul limitat: petreceri de sute de oameni, e clar nu
  • Pârtiile sunt deschise, dar cu reguli în jurul lor - la restaurante, hoteluri
Întrebări:
  • Ne putem face rezervări pentru vacanța la munte? Da, cu respectarea regulilor
  • Putem merge la colindat? Colindatul poate să fie cu trei persoane care merg de la casă la casă, dar sfatul este să evitaţi acest lucru, chiar dacă este o tradiţie
  • Mersul din casă în casă, intratul în mai multe case în aceeaşi zi şi te duci, te întâlneşti cu cineva, mai stai un pic, mai scoţi masca în casă, mai ieşi, te mai duci la altcineva, riscul de infecţie creşte foarte mult şi pentru cei la care ai mers tu, şi pentru tine, care ai intrat în mai multe case
  • Se menține carantina de noapte? Da. Regulile sunt clare. Sunt făcute ca să diminueze contactul
  • Cei care nu respectă, cei care vor ieşi, cei care vor intra în contact cu mai multe persoane se pun pe ei în pericol şi pe membrii familiilor lor. Recomandarea este să se evite aceste acţiuni. Putem să ne bucurăm foarte bine şi de Anul Nou, dar respectând unele reguli în cursul acestui an
  • De Revelion românii trebuie să stea în casă? Da, în casă sau în apropierea casei
  • Toate limitările care au fost până acum rămân mai departe, adică totul în limita limitărilor care au fost
  • Dacă vorbim de petreceri de sute de oameni, de mii de oameni în stradă, nu. Asta este clar că nu
  • Se poate ieși în fața blocului? Se pot pune multe ipoteze. Regulile sunt clare. Cei care intră în contact cu multe persoane se pun în pericol pe ei și pe ceilalți
  • Ne putem bucura de Anul Nou respectând regulile
  • Despre o eventuală decizie de carantinare a Capitalei: Din ce ştiu, şi am avut discutat cu domnul prefect, au început să se intensifice controalele
  • Aici, DSP face analiză asupra situaţiei, discută cu prefectul şi, dacă vin cu propuneri pentru măsuri suplimentare, pot fi discutate în Comitetul pentru Situații de Urgență București
  • Dar analiza şi evaluarea începe la nivelul DSP Bucureşti şi pe urmă cu Comitetul pentru Situații de Urgență București, care e condus de prefect, şi, bineînţeles, în prezenţa primarului municipiului
  • Este afectată activitatea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă şi a celorlalte structuri implicate în lupta anti-COVID de faptul că Guvernul este unul interimar? Nu sunt afectate, pentru că noi lucrăm la nivel de decizie CNSU, la hotărâri de guvern şi la ordine care se dau în baza deciziilor comitetelor judeţene
  • Niciuna dintre ele nu este împiedicată de faptul că Guvernul nu poate emite ordonanţe de urgenţă (n.r. - Guvernul interimar nu poate emite OUG). Deci, noi, la acest moment, nu avem nevoie de ordonanţe de urgenţă
  • Tot ce lucrăm acum, toate aceste măsuri se reglementează, în baza legii, prin hotărâri de guvern, iar Guvernul are voie să emită aceste hotărâri
  • Despre medicamentele pentru COVID contrafăcute, confiscate la Vama Giurgiu: Oamenii să nu procure medicamente de pe internet sau de la persoane necunoscute sau din alte circuite decât cele oficiale, întrucât contrafacerea medicamentelor, adică să vinzi medicamente contrafăcute care pot arăta exact ca medicamentele originale, este o problemă veche şi există
  • Oricând există o problemă cu aprovizionarea cu un anumit tip de medicament, apar astfel de situaţii. Aşa că atenţionarea noastră către populaţie este să nu achiziţioneze medicamente de niciun fel de pe internet sau de la persoane necunoscute. Să meargă doar pe linia oficială
  • E posibil să avem noi măsuri de sărbători, după ce vom avea un guvern cu puteri depline? Noile măsuri nu sunt legate de Guvernul interimar sau Guvernul cu puteri depline, clar
  • Un guvern cu puteri depline are puterea în plus pentru ordonanţele de urgenţă, dar, la acest moment, legislaţia care există permite să luăm măsurile necesare în baza legislaţiei prin hotărâri de guvern, iar Guvernul, în forma actuală, poate să emită hotărâri de guvern.
.....................

Starea de alertă în România va fi prelungită, iar hotărârea de guvern în acest sens va include aceleași măsuri prevăzute de actul normativ anterior, a declarat joi premierul interimar Nicolae Ciucă.

"E o analiză la nivelul Comitetului de specialitate care analizează toate aceste aspecte ce vor determina decizii la nivel guvernamental. Guvernul interimar pe care îl conduc în acest moment nu poate să ia decizii să modifice prea multe prevederi care se regăsesc în hotărârea privind starea de alertă. Ca atare, vom adopta, în următoarea şedinţă de Guvern, o hotărâre de Guvern în care prelungim starea de alertă cu măsurile și indicatorii prevăzuţi în cea precedentă”, a declarat Nicolae Ciucă.

În 12 noiembrie, Guvernul a prelungit starea de alertă cu 30 de zile, începând din 14 noiembrie.

Din 9 noiembrie în România sunt în vigoare noi restricții, precum obligativitatea purtării măștii de protecție și carantina de noapte - circulația pe timp de noapte este permisă între orele 23:00 și 5:00 doar din motive bine întemeiate și cu o declarație pe proprie răspundere.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34252 vizualizari

  • -1 (35 voturi)    
    Bizar (Joi, 10 decembrie 2020, 19:13)

    Mazeta [utilizator]

    În mod inexplicabil, cele mai importante sărbători ale creștinilor, Paștele și Crăciunul, au fost așezate chiar în vârful episoadelor pandemice.
    • +16 (22 voturi)    
      'Se poate ieși în fața blocului?' OMG ce intrebari (Joi, 10 decembrie 2020, 20:03)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      la ora 15:30 primul ministru a anuntat ca se prelungeste starea de alerta (adica regulile in vigoare acum)

      nu l-a bagat nimeni in seama

      la 7 (numai bine ca sa fie in dirct la stiri cum ii place lui) iese Arafat si repeta exact acelasi lucru pe care l-a spus primul ministru si asta apare ca stire BREAKING NEWS

      dupa care vine un reporter si intreaba: 'Se poate ieși în fața blocului?'

      ce intrebare stupida
  • 0 (24 voturi)    
    Ilegal (Joi, 10 decembrie 2020, 19:24)

    DanDa [utilizator]

    Guvernul interimar NU are autoritatea sa decida asupra prelungirii/mentinerii starii de alerta. Poate numai sa gestioneze treburile curente.
    • +12 (20 voturi)    
      guvernul sau...ARAFAT? (Joi, 10 decembrie 2020, 19:43)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

      starea de alerta se va prelungi cu inca 30 de zile dupa aceste 30 de zile.

      va spun eu de pe acum
    • +1 (11 voturi)    
      Gresiti ! (Joi, 10 decembrie 2020, 21:19)

      Dilematic [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

      Guvernul interimar emite acte administrative.
    • -2 (8 voturi)    
      Să mori este legal? (Vineri, 11 decembrie 2020, 8:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

      Să mori infectat cu COVID ,ca să fiu mai explicit.Dacă îmi poți da un răspuns,poți spune că Guvernul nu procedează legal.Guvernul nu te ucide.Răspunsul tău crează dileme ucigătoare.
    • 0 (2 voturi)    
      moral, nu (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:00)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui DanDa

      tehnic, da
  • +3 (39 voturi)    
    Opriti-l pe aceste individ (Joi, 10 decembrie 2020, 19:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    sa mai contribuie la exterminaea poporului roan. Ajunge, ARAFAT! Demisia....
    • 0 (2 voturi)    
      Opriti (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:22)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Opriti WI-FI-ul la Balaceanca.
  • +3 (15 voturi)    
    Ce idioti... (Joi, 10 decembrie 2020, 19:45)

    Luk [utilizator]

    .
  • +12 (24 voturi)    
    ORBAN ! BAI SICA BAI ! (Joi, 10 decembrie 2020, 20:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    uita-te bine la asta , el si alde tataru ti-au facut scorul la alegeri , v-am spus-o din martie cand va dadeati cu 40% ca aici ajungeti !
    • +6 (22 voturi)    
      Si Vela (Joi, 10 decembrie 2020, 21:20)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Deja devine insuportabil individul asta!
  • +1 (25 voturi)    
    Hmmm (Joi, 10 decembrie 2020, 22:23)

    Sah [utilizator]

    Astept momentul cand acest individ superenervant va disparea de la tv, ca doar nu este actor!
    Sper sa ..... de covid 19, sa dea un exemplu de cum se ..... de acest virus! ;)
    La alegeri este bine sa iasa lumea, la orice altceva este periculos!
    Nu le pot spune celor de la pnl+joha+afurat doua cuvinte: hai siktir!!
  • +1 (21 voturi)    
    Stam in acasa (Joi, 10 decembrie 2020, 22:57)

    Costi888 [utilizator]

    Ca nu cumva sa ramanem fara gust si miros de craciun si revelion

    Mi e frica mai tare de gripa decat de covid..
    • +3 (15 voturi)    
      Iarta-l, (Vineri, 11 decembrie 2020, 7:20)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Doamne, ca nu stie ce vorbeste! Ai mai auzit de intubare la asa multi oameni la o gripa obisnuita? Eu am fost infectat cu Covid,cu simptome foarte usoare, da' nu mi-a placut deloc.Ramane sa ma caut sa vad daca am ramas si cu ceva sechele.
      Ba, nu e gluma cu virusul asta!
      • +3 (13 voturi)    
        Bunicul (Vineri, 11 decembrie 2020, 7:35)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        Meu a murit de gripa.. in urma gripe/viroze respiratorii. Bineinteles ca avea si alte afectiuni, dar a fost intubat aproape 2 luni.. dupa care a murit datorita afectiunilor pulmonare. Orice afectiune respiratorie, covid sau non covid, poate duce la intubare si chiar deces la persoanele cu risc.
  • -4 (22 voturi)    
    Guvernul islamist Arafat (Vineri, 11 decembrie 2020, 0:15)

    PrivireCritica [utilizator]

    Tot inainte cu distrugerea civilizatiei crestine occidentale!
    • +5 (17 voturi)    
      <br> (Vineri, 11 decembrie 2020, 0:37)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Care-i legatura intre Islamism si Martorii lui Covid?

      NU pricepi ca Martorii lui Covid sunt religie separata, nu au nimic special cu crestinismul sau islamismul, nimic mai mult decat au cu toate celelalte religii?
      • +6 (12 voturi)    
        Ma, (Vineri, 11 decembrie 2020, 7:55)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        eu sunt unu' dintre martorii lui Covid, am trecut usor prin boala,da' nu mi-a placut deloc. Veti trece toti prin boala asta,si sa va ajute D-zeu sa nu ajungeti pe la ATI.
        • -1 (9 voturi)    
          Am trecut si eu (Vineri, 11 decembrie 2020, 8:26)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Impreuna cu tot familionul si o gramada de prieteni si cunoscuti. E o gripa mai rea, dar tot o gripa e.
        • +4 (14 voturi)    
          eu nu sunt (Vineri, 11 decembrie 2020, 8:52)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          am avut covid , probabil cea mai usoara raceala din ultimii ani ( asa a fost la mine ) cat despre starile de alerta anuntate de arafat? cu ce okazie? cine este domnul? mi-e teama ca si primul ministru interimar nu prea are voie sa faca asta , mai vedem.
        • 0 (10 voturi)    
          Poate.. (Vineri, 11 decembrie 2020, 9:09)

          DatatoruldeM [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          ..ar fi bine ca astia care isi bat joc sa treaca, sa ne spuna apoi ce "gripa usoara" este.

          Am fost depistat pozitiv(la cerere, nota bene, avind un nou-nascut in familie) . Nici un simptom nici eu nici sotia. Spre final insa am constatat o usoara apasare in piept, poate si o stare de nervozitate (aia cind iti sare mustarul din nimicuri). Analizele relativ bune, trigliceridele crescute (colesterolul il stiam mai mare tinut sub control si medicatie) si GGT marit brusc. Din pacate am facut mai multe Rg de curind, asa ca o sa amin CT pina dupa sarbatori dar musai vreau sa il fac. Asa ca mai usor cu pianul pe scari domnii "atei covid".
          • 0 (4 voturi)    
            Ai grija tu (Vineri, 11 decembrie 2020, 11:06)

            Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui DatatoruldeM

            Cu pianul pe scari. Nu sunt ateu covid.. nu neg existenta covidului ci doar ca masurile sunt diproportionate. Cum spuneam mai sus, orice afectiune respiratorie la persoanele cu risc pot rezulta, din pacate, in internari la ATI sau chiar deces (exemplu bunicul meu care a trecut prin asta acum cativa ani)
            Masurile sunt disproportionate.. chiar ieri citeam un articol “de afara” in care se spunea ca si dupa administrarea vaccinului trebuie purtata masca si mentinerea anumitor restrictii. Pai ce facem acum?
            Repet, virusul este real, insa se jongleaza cu el in functie de anumite agende.
  • +1 (5 voturi)    
    singura regulă ce trebuie respectată (Vineri, 11 decembrie 2020, 10:59)

    hdd [utilizator]

    a scos și arafat un porumbel:
    "Mersul din casă în casă, intratul în mai multe case în aceeaşi zi şi te duci, te întâlneşti cu cineva, mai stai un pic, mai scoţi masca în casă, mai ieşi, te mai duci la altcineva, riscul de infecţie creşte foarte mult şi pentru cei la care ai mers tu, şi pentru tine, care ai intrat în mai multe case"

    Pariul meu cu viața este că un procent zdrobitor de infecții, mai ales în România, dar în întreaga lume se produc așa, prin contacte umane directe, "că doar nașu Costică nu-mi dă el mie coronavirus",
    cu convingerea că "ăia cu coronavirus" sunt unii răi, cu pelerină, pălărie de vrăjitor, bube pe față și nas coroiat care umblă răutăcioși pe străzi să infecteze oameni cinstiți.

    În psihologia colectivă a românilor nu există posibilitatea ca cel mai iubit membru al familiei să-ți dea moarte.

    Din păcate, nu există o soluție rezonabilă la _această _ problemă, și de aici toate celelalte măsuri restrictive complet exagerate, anapoda, fără sens și nerezonabile.

    Dacă ar avea un pic de minte, toți ăștia care au puterea de a face ceva, ar insista pe această măsură profilactică în primul rând.
    Ar insista tot pe ea și în al doilea rând și tot așa încă 100 de rânduri după și abia apoi
    ar începe cu celelalte.

    Pe de altă parte, faptul că nu există o soluție la această problemă, așa cum cred eu, sursa majorității infectărilor, îi face să își exercite puterea acolo unde pot, ca să creadă lumea că fac ceva. Cel mai grav lucru pentru unul la putere e să admită că nu are nicio putere și nu poate să facă nimic.
    Nici el nu e capabil să recunoască asta, nici cei care se uită la el nu vor să audă așa ceva.
    În consecință, se biciuesc sectoare gen HoReCa, sport, se instituie "carantine" inutile de care toată lumea își bate mare joc, se scriu declarații cretine care amintesc de ocupația nazistă.

    Lumea e condusă de cei care spun ce se dorește să se audă, nu ceea ce este adevărat.
    De unde și minusurile pe acest comentariu.
  • +1 (3 voturi)    
    Despre hotărârea asta nr. 58 (Vineri, 11 decembrie 2020, 17:57)

    Concediati_Bugetarii [utilizator]

    Stiti ca-i doar o amenintare goala, nu?
    CNSU n-are autorizatia sa restrictioneze drepturile cetateniilor. Prelungirea se poate face doar prin guvern, el fiind interimar nu poate face nici el chestia asta.
    Iar se anuleaza amenzile ca-n starea de urgenta; ma rog, toate se anuleaza daca sti cum sa le contesti in instanta.