Sfârșitul strategiei suedeze? Autoritățile interzic evenimentele publice cu mai mult de 8 participanți / Mesaj dur transmis de premierul Stefan Lofven

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2020, 16:42 Actualitate | Coronavirus


Protest impotriva strategiei suedeze
Foto: Lora Grigorova / Alamy / Profimedia Images
Autoritățile suedeze au anunțat luni interzicerea evenimentelor publice cu mai mult de 8 persoane în cadrul unei conferințe de presă în care membrii guvernului au îndemnat populația să facă „lucrul corect”, anunță The Local.

Noua regulă a fost inclusă în Legea privind Ordinea Publică și este prin urmare o dispoziție legală obligatorie nu doar o recomandare.

Persoanele care încalcă restricția organizând evenimente cu mai mult de 8 participanți vor fi putea amendate sau condamnate la până la 6 luni de închisoare.

Modificarea legislativă va intra în vigoare din 24 noiembrie și va rămâne în vigoare pentru cel puțin patru săptămâni.

Suedia a limitat evenimentele publice la un maxim de 50 de participanți în luna martie dar a mărit din nou pragul la 300 la sfârșitul lui octombrie pentru unele tipuri de evenmente în care participanții sunt așezați (însă unele regiuni au ales să mențină numărul limitat la 50).

Interdicția se va aplica tuturor evenimentelor publice precum concertele, spectacolele sau meciurile de fotbal însă nu și școlilor, locurilor de muncă și adunărilor private.

Premierul Stefan Lofven a declarat că „nu putem reglementa fiecare adunare socială” dar a îndemnat oamenii să urmeze noua limită la toate tipurile de evenimente.

„Nu ar trebui să existe situații sociale cu mai mult de 8 persoane chiar dacă acestea nu sunt vizate formal de lege. Aceasta este noua normă pentru întreaga societate, pentru întreaga Suedie. Nu mergeți la sala de fitness. Nu mergeți la bibliotecă. Nu organizați petreceri. Anulați”, a subliniat acesta.

Lofven a făcut anunțul în cadrul unei conferințe de presă la care au participat mai mulți miniștri precum și Johan Carlson, directorul Agenției de Sănătate Publică.

„Aceste măsuri foarte intruzive sunt fără precedent în vremurile moderne”, a precizat Mikael Damberg, ministrul de interne suedez, adăugând că „nu luăm cu ușurința decizia de a limita drepturile oamenilor [...] dar considerăm că este necesar”.

O regulă anterioară care excepta restaurantele de la limita privind numărul de participanți va fi de asemenea înlăturată când noile modificări vor intra în vigoare.

Premierul Lofven le-a amintit de asemenea persoanelor care trăiesc în regiunile cele mai afectate de pandemie că trebuie să urmeze recomandarea de a evita contactele apropiate cu persoane din afara propriei gospodării.

Noua restricție vine pe fondul răspândirii accelerate a pandemiei în țară, în pofida prognozelor din primăvară și vară ale Agenției de Sănătate Publică potrivit cărora Suedia se va confrunta cu un număr redus de cazuri în toamnă.

„Se va agrava. Faceți-vă datoria și fiți responsabili pentru a opri răspândirea infecției. O voi spune din nou. Se va agrava. Faceți-vă datoria și fiți responsabili pentru a opri răspândirea infecției”, a subliniat Stefan Lofven.

Săptămâna trecută premierul suedez i-a avertizat pe locuitorii țării că „fiecare decizie pe care o luați contează”, afirmând din nou că prea mulți au început să se relaxeze.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6508 vizualizari

  • -13 (19 voturi)    
    Nu e sfarsitul strategiei (Luni, 16 noiembrie 2020, 17:08)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Ci se apropie distributia vaccinului. Daca acesta nu aparea, strategia suedeza era unica.
    • 0 (0 voturi)    
      care e strategia totusi? (Joi, 19 noiembrie 2020, 22:12)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Sa lasi cateva mii de oameni sa moara "ca nu vine vaccin si trebe sa ne obisnuim cu virusul"?

      Sau, stai ca a aparut acu vaccinul, da-i in ma-sa pe aia de au murit, aia e, oricum nu plateste nimeni pentru asta, hai sa facem ca restul lumii.

      Eu sunt confuz, poate ne explici tu
  • +10 (24 voturi)    
    Candva... (Luni, 16 noiembrie 2020, 17:14)

    Valtran [utilizator]

    ....acel Tegnell , care a imaginat "strategia" din primavara, va fi adus in fata instantei. Cel mai probabil, de rudele celor decedati in azilele de batrani.
    • -6 (14 voturi)    
      Pentru ce? (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:28)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Oamenii stiau la ce se expun. Cei cu probleme respiratorii (ca mine) sau altele puteau alege sa se autoizoleze (ca mine). Nu a trebui sa imi vina nimeni la usa sa imi spuna ce sa fac.

      Dupa cum nici o autoritate nu i-a obligat sa iasa din caza neprotejati imbolnavindu-i.

      Deci pe ce baza legala?
      • 0 (2 voturi)    
        Oamenii stiau? (Joi, 19 noiembrie 2020, 22:15)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Are you fucking serious? Daca ei "stiau" care mai e scopul lui de expert? Sa ce? Daca oamenii oricum stiu ce sa faca si nu au nevoie de o strategie?

        Tie nu a trebuit sa vina cineva sa iti spuna care sunt masurile pe care trebuie sa le iei? Ai stiut?

        Cand expertul expertilor si seful strategiei anti-covid iti spune ca e ok, nu trebe nicio masura de precautie, poti continua viata ca pana acum, masca nu e necesara banuiesc ca il asculti. Ca de aia e fucking expert. Idiotul asta ar trebui acuzat de genocid.
    • -5 (15 voturi)    
      Inca ceva (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:30)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Autoritatile suedeze au emis din prima clipa RECOMANDARI si AVERTIZARI (le vezi si pe panouri). Cu alte cuvinte au spus: daca aveti cap, folositi-l. Decideti asadar daca situatia e sau nu periculoasa in nume propriu.
      • +9 (11 voturi)    
        Ca de obicei, nu intelegi... (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:46)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        .....nimic.
        1) daca ti-as spune pe ce baza legala, nu ai intelege fiindca : - nu esti jurist
        - nu esti jurist suedez
        - nu esti suedez

        2) amesteci, din nou, lucrurile . Adica, nu este o "pandemie privata" ci este o chestiune de SANATATE PUBLICA. Prin urmare responsabilitatea revine aparatului de stat. Si NU , oamenii NU stiau la ce se expun fiindca nu sunt doctori. De altfel, se vede in rezultate efectul "recomandarilor" - multi morti, de la recomandari........

        3) tu iti inchipui ca nu exista decat o singura categorie de persoane vulnerabile - cea din care faci tu parte . Fa un efort de imaginatie ori cheama pe cineva sa iti explice ca, in afara de tine, mai prezinta riscuri urmatorii :
        - diabeticii
        - cei bolnavi de cancer
        - cei care au afectiuni cardio-vasculare
        - cei cu probleme renale
        - etc. - ma opresc aici fiindca nu doar ca
        nu sunt medic dar si fiindca sunt prea
        multi.
        In plus, au murit ori au scapat la limita oameni FARA boli asociate. Sanatosi tun . Motivul ? "Furtuna" de citokine (Andreea Esca spunea despre sotul ei ca acesta a suferit cumplit din aceasta cauza desi este o persoana sportiva ).

        4) Cand transmiterea se face prin asimptomatici este OBLIGATORIU ca statul sa ia masura. Este unul din rolurile sale - sa vegheze la sanatatea publica. Are ceea ce se cheama " o obligatie pozitiva" , adica " obligatia de a face" (vezi Manualul Drepturilor Omului editat de APADOR-CH).

        5) Invata sa folosesti cratima pentru a da sens frazei . Astfel, nu mai obligi cititorul la efort : "Deci (virgula) pe ce baza legala ?"

        6) Daca cineva mi-ar cere sa gasesc rapid un text in care autorul bate apa-n piua fara sa spuna nimic dar are ifose de intelectual, as alege postarile tale fara sa ezit.

        Cand iti mai vine sa "gandesti cu mintea proprie" cere cuiva sa-ti traduca....
        • -7 (13 voturi)    
          Raspund (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:59)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          1) statele au dreptul legal sa le impuna sau nu cetatenilor ce sa faca in functie de cadrul lor legislativ. Cum 97% din oameni se insanatosesc (as zice chiar fara sechele dar sa lasam detaliile), inseamna ca pentru 3% din populatie sa aplici masuri pentru 100% omorand economia si deci inclusiv sustenabilitatea sistemului medical care ar trebui sa ii ajute pe toti oamenii, avand in vedere ca toti sunt contribuabili.

          2) lockdown-ul iti da doar un singur lucru: timp. Ce faci cu acel timp depinde strict de cat de bun manager esti si de noroc (evolutia bolii, mutatiile de exemplu pe care nu le poti controla).

          3) Singurele masuri sustenabile sunt: masca + distantarea + dezinfectarea sau ce a facut Suedia. Asta, fireste, pana cand va exista un vaccin larg disponibil pe piata. Nu uita: inca NU SUNTEM in aceasta faza. Lockdown-ul NU E SUSTENABIL. Fara ajutoare oamenii vor iesi in strada de foame si saracie. Cu ajutoare faci ce au facut toate statele: o datorie enorma.

          4) Oamenilor li s-a spus exact la ce se expun: cum se transmite boala, ce masuri de preventie pot lua si care sunt consecintele - de la evolutie usoara ca de gripa (la o majoritate covarsitoare) pana la moarte (in cca 3-5% din cazuri). Au vazut la TV ce s-a intamplat in Italia sau Spania. Crezi ca e nevoie sa fii doctor ca sa vezi cum evolueaza boala?!?

          5) Statele sunt obligate sa ia masuri coroborate cu nivelul catastrofei. Covid-19 nu este nici pe departe o catastrofa: nu este Ebola. 90% din cazuri au simptome usoare. 10% insa inseamna un numar extrem de mare de oameni care pun o presiune uriasa pe un sistem de sanatate ce nu a fost niciodata dimensionat pentru a trata simultan un asa numar mare de pacienti. Asta e singura problema.

          6) Ca om nu poti face decat 3 lucruri la mintea cocosului: distantare fizica, igiena stricta, masca. Atat. Tu ca om nu poti face nimic altceva. Restul nu depinde de tine. E nevoie sa fii doctor ca sa intelegi sa nu dai petreceri acasa?
          • -5 (7 voturi)    
            Completez câteva inadvertențe (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:11)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            1. procentul de vindecați este peste 99%, raportat la numărul total de infectați (9 din 10 persoane la nivel mondial nu sunt detectate, adică nici măcar nu știu că au virusul în organism).
            2. lockdown se face pe termen foarte scurt (de ordinul zilelor/max săptămânilor), pentru că efectele pe termen lung sunt mai grave decât infectarea cu o boală ușoară precum COVID.
            3. masca are logică atunci când este purtată de oamenii bolnavi (atenție, cei infectați care nu dezvoltă au boala au o încărcătură foarte slabă de particule virale pe care le transmit foarte greu), când este purtată de populație, efectele pot fi inverse (pentru simplul motiv că este purtată greșit: este atinsă cu mâna, nu se schimbă la termenele stabilite, nu se dispune de ea în condiții de siguranță sanitară etc); dovadă sunt țări ca Franța, Italia, Elveția, Germania, România în care infectările au crescut în același mod și după același grafic ca în Suedia.
            Singurele măsuri sustenabile sunt distanța de 2m între oameni în spațiile închise și interacțiunea de lungă durată doar cu persoane cunoscute.
            5. la spital ar fi normal să ajungă doar cei care au nevoie de atenție (adică sunt predispuși la un efect negativ al infecției) și doar ca să fie monitorizați (adică nu pun niciun fel de presiune pe personalul medical, pentru că nu prea au nevoie de tratament ci doar de supraveghere) și cei care fac forme grave; cred că toți știm persoane infectate care au stat în spitale degeaba (așa ceva nu am auzit să se fi întâmplat în Suedia).
            6. eu fac fix aceleași lucruri pe care le-am făcut și în anii trecuți (consum la fel de mult săpun, la fel de mult dezinfectant, stau la fel de mult în respirația străinilor, mă întâlnesc la fel de mult cu prietenii, am făcut la fel de multe petreceri - mai mici ce-i drept - deplasări, activități, port foarte rar măști) și, deși am interacționat cu peste 10 persoane infectate, n-am avut nimic, pentru că ori am fost norocos, ori am un bagaj genetic puternic, ori sunt bine informat.
        • -5 (7 voturi)    
          Si mai adaug ceva (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:03)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          Comentariul tau este unul bun. Este un punct de vedere. Insa sa stii ca nu e singurul. Si vreau sa te intreb: daca un om vrea sa se infecteze si a cotizat toata viata la sistemul de sanatate pe ce baza legala sau morala ii interzici dreptul de a decide ce sa faca cu corpul sau si dreptul de a fi asistat medical? Daca exista o baza legala pentru ce mai avem fumatori si alcoolici? In final si la urma urmei putem decide ce facem in viata iar acest drept nu poate fi nici legiferat si nici confiscat. Daca vrei sa iti pui capat zilelor - poti. Daca vrei sa ucizi - poti. Cu toate acestea oamenii nu se sinucid in grup si nici nu sunt criminali. De ce? Pentru ca gandesc.
          • +9 (13 voturi)    
            Ca de obicei, bati campii ! (Luni, 16 noiembrie 2020, 23:08)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

            1) Suedia e o tara care are la baza legislatiei Drepturile Omului. Ce scrie acolo, am scris si eu la puctul 4.
            Asta arata, din nou, ca citesti fara sa intelegi.

            2) batut apa-n piua . Un fel de Hagi-discurs. Ne spui cum ca e mai bine daca e bine in loc sa fie rau.

            3) ce a facut Suedia nu e sustenabil din nici un punct de vedere, nici macar economic. Pe de-o parte - inacceptabil de multe decese care ar fi putut fi evitate. Iar pe de alta parte, economic, NU poti face nimic cu o populatie bolnava pentru care trebuie platite tratamente la greu.
            Economia isi mai revine dar din morti nu s-a intors nimeni, in afara de Iisus.

            4) da, e nevoie sa fii doctor ca sa vezi cum evolueaza boala. Si pentru a lua ( IMPUNE daca esti intr-un post de raspundere in Stat ) masurile necesare.

            5) Covid 19 ESTE o catastrofa conform medicillor din intreaga lume. Si DOAR parerea medicilor conteaza cand e vorba de sanatate. Sigur, la Ceamurlia, unde te izolezi tu, nu pare o catastrofa, ca si-asa daduse MATUL faliment.

            6) Habar n-am ce ai vrut sa spui.

            Din nou : in loc sa cauti sens la ce ti se-ntampla, mai bine ai scoate cainele la plimbare, ca sa va mai relaxati putin ...
            • -6 (10 voturi)    
              Alte bazaconii fără bază reală (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:24)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              1. drepturile nu pot fi apărat îngrădind alte drepturi decât dacă nu există altă modalitatea, îngrădirea se face temporar și măsura e proporțională cu riscul, or lipsa de gravitate a COVID nu justifică măsurile represive susținute de voi.
              3. Suedia are unul dintre cele mai bune exerciții economice din acest an; dacă dăm la o parte decedații din aziluri, raportul decese/populație este la jumătate (sub România cu mult); decesele nu pot fi evitate - în Suedia au murit preponderent persoane care urmau să moară în interval de un an; Suedia are a 3-a cea mai sănătoasă populație din Europa, iar COVID e la fel de gravă ca o gripă.
              4. doctorii impun măsuri doar în spitale, în societate măsurile sunt luate - cu respectarea drepturilor omului și a legilor - de către politicieni.
              5. medicii spun despre COVID că este la fel de grav ca o gripă puternică (o gripă foarte puternică - precum cea din 1918 sau cea din 1969 - este mai și gravă), iar acest lucru este confirmat de cifre.
              • +4 (8 voturi)    
                mai baiete (Marţi, 17 noiembrie 2020, 11:39)

                sucar [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                nu exista dreptul de a imbolnavi alti oameni. Trage-ti masca pe nas si lasa conspiratiile.
                • -3 (9 voturi)    
                  Există însă dreptul omului sănătos de a se pliimba (Marţi, 17 noiembrie 2020, 13:36)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui sucar

                  în public, fără niciun fel de constrângere, pentru că nu reprezintă nicun fel de pericol pentru cei din jur.
              • +5 (9 voturi)    
                Ar fi.... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 11:46)

                Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                ....amuzant un pârț care se crede vijelie daca n-ar puți !
                1) DOCTORII sustin ca aceasta pandemie e grava. Prin urmare, masurile sustinute DE MEDICI se justifica.TU si parerea ta nu valorati doi bani in acest context. Restul, e bla-bla luat din presa si iti arat mai jos ca nu stii despre ce vorbesti
                2) de ce sa dam la o parte mortii din azile ? Din contra, TREBUIE neaparat pomeniti. Iar tu nu ai habar despre ce vorbesti :

                Dreptul la viata 

                Drepturile omului din prima generatie se impart in : absolute (5) si relative (19).
                Desi Dreptul la viata este considerat absolut are , totusi, 3 derogari :
                1) legitima aparare
                2) opozitia violenta la o arestare legitima
                3) reprimarea unor tulburari violente sau a unei insurectii (EXACT ASA este exprimarea din Manualul D.O.  al APADOR-CH).

                ATAT ! Repetet, ATAT scrie despre derogari si exceptii de la dreptul la viata.

                NU SCRIE nimic despre :
                1) comorbiditati.
                2) varsta victimelor.
                3) starea economiei mondiale, nationale, judetene sau comunale/satesti.
                4) orice altceva

                Prin urmare, Dreptul la viata POATE fi invocat ( si TREBUIE invocat) in cazul tuturor celor care (cu sau fara comorbiditatu) au murit din cauza unor imbecili inconstienti.

                Iar tu nu esti Dumnezeu sa decizi cand si cum vor muri oamenii.

                Cu sau fara comorbiditati, oamenii aceia aveau dreptul sa traiasca .
                Cat despre exercitiul financiar al Suediei : anul nu s-a incheiat. Asa ca sigur ai visat !

                3) DOCTORII spun ca aceasta pandemie este foarte grava. Politicieni, la sugestia medicilor, iau masurile necesare. Din nou, tu si parerea ta nu faceti doi bani.

                4) DOCTORII spun ca aceasta pandemie este foarte grava. Cat despre cifre - nu te mai osteni, nu treci de pragul de numerolog !
                • -3 (7 voturi)    
                  Nu uita (Marţi, 17 noiembrie 2020, 13:26)

                  Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                  Cand termini de scris: flush and wash!
                • -3 (9 voturi)    
                  Vorbești în dodii (Marţi, 17 noiembrie 2020, 13:59)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                  1. sunt zeci de mii de medici semnatari ai unei declarații prin care spun că boala dată de SARS-COV-2 poate fi privită cu aceeași precauție - dpdv medical - precum gripa; sunt mii de studii (pe lancet, pe pubmed) care demonstrează fără dubiu, luând în calcul datele actualizate, nivelul similar de periculozitate.
                  Doar n-o să mă apuc să-l cred pe Musta (ăla de face bani din teste) mai mult decât îl voi crede pe Giesecke.
                  2. n-am zis să-i dăm departe, am zis doar că ei reprezintă victimele unui moment de neatenție - reprezintă o excepție și nu regula; dovadă că, după ce Suedia a rezolvat acea scăpare (fără îndoială că nefericită și nedorită), numărul decedaților a scăzut de peste 8 ori, păstrând fix ACELEAȘI măsuri pentru restul populației.
                  Vezi că dreptul la viață este relativ (și-am recomandat să nu intri în discuții juridice, pentru că habar nu ai de domeniu).
                  În plus, nu există decât drepturi absolute prin efectul legii (drepturile nefiind absolute prin ele însele).
                  3. 4. (vezi și 1.): doar O PARTE din doctori spune ceva, O ALTĂ PARTE spune altceva; ai vreo problemă că eu ascult de doctorii din Suedia?
                  • -2 (8 voturi)    
                    Lasa-l in banii lui (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:06)

                    Luk [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                    E un trol amarat cu aere de intelectual.
                  • +3 (7 voturi)    
                    Un moment... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:40)

                    Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                    ....de neatentie cu vreo 6000 de morti.
                    Suficient pentru ca Tegnell sa fie adus in fata instantei, asa cum am spus eu in postarea initiala, "dottore" !

                    TU ar trebui sa ai o problema daca asculti de doctorii din Suedia . Si, din partea mea, poti sa-ti asculti toate vocile din cap si sa le si raspunzi daca vrei.
                    Dar in Romania sa respecti toate restrictiile impuse de lege.
                    Lege pe care, cum am mai spus, nu este nevoie sa o intelegi.

                    Ca nu vrea nimeni sa astepte pana intelegi tu legile....
                    • -4 (6 voturi)    
                      Iar îți arăți lipsa de știință (Marţi, 17 noiembrie 2020, 18:43)

                      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                      azilurile de bătrâni din Suedia se află în administrarea unor persoane private asupra cărora - așa cum e normal - epidemiologul șef din statul suedez nu are jurisdicție și pentru a căror fapte nici nu răspunde (ca să nu mai intru în condițiile de existență a unei infracțiuni, pentru că în lipsa unor cunoștințe de natură juridică ți-ar fi imposibil să înțelegi ce scriu).
                      Suedia - 600 de decedați în ultimele 4 luni (60/1M de locuitori); România - 7300 de decedați (360/1M); chiar mai e nevoie să-ți explic de ce-i ascult pe specialiștii suedezi?
                      Eu respect doar obligațiile care sunt adoptate în acte normative care respectă legile, de aceea nu dau doi bani pe HG, OUG și ale G-uri prin care executivul are îndrăzneala să-mi restrângă drepturi fundamentale (îți zic mai multe despre rezultatele procesului de pe rolul CAB care se va judeca cu celeritate).
                      Să vă intre bine în cap: doar oamenii slabi respectă toate legile fără să le cerceteze și să le conteste pe cele proaste; oamenii informați, inteligenți și care mai au și o brumă de bani respectă doar legile care sunt în concordanță cu principii ce se află deasupra legiuitorilor vremelnici ai unui stat.
                      Majoritatea oamenilor trăiesc degeaba așa că să fii măcar iubit!
                      • +5 (5 voturi)    
                        Nu mi-ai raspuns... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 19:44)

                        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                        .....la intrebarea "In ce barou esti inscris?".
                        Prin urmare, banuiesc ca nu esti inscris nicaieri si ca "activezi" pe scara ta, ca administrator.
                        Oricat ai citi despre drept, nu-ti suplineste inteligenta nativa - in orice tara, cetatenii sunt obligati sa respecte legile indiferent ce administreaza, fie si camine de batrani. Iar Tegnell putea cere respectarea unor reguli care sa slaveze vieti. Si chiar sa impuna respectarea acestora. Ramane responsabil de moartea oamenilor si tu nu esti capabil sa spui ce este infractiune si ce nu. Nu esti cine crezi tu ca esti.
                        Cat despre respectarea legii - e bine ca ai bani de amenzi. N-ai decat sa te joci cu justitia si Politia. Dar daca imi apari in cale si nu porti masca in circumstante in care esti obligat sa o porti, nu voi ezita sa chem Politia.

                        Sunt destui ca tine si, crede-ma, toti platesc. Din experienta mea, cel putin.
                        Sa-ti intre bine-n cap !
                        • -4 (6 voturi)    
                          Pentru că am grijă ca viața mea personală (Marţi, 17 noiembrie 2020, 23:01)

                          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                          să rămână personală; pe internet - cu necunocuți - vorbesc doar despre principii.
                          Vezi că este un raport cu privire la măsurile adoptate de autoritățile suedeze și pentru Tegnell nu e dispusă urmărirea penală, deci putem deduce de aici - până când vom avea indicii temeinice de altă natură - că a respectat legile suedeze.

                          Sunteți distractivi când vă încordați mușchii pe internet; polițiștii (mai ales cei locali) știu și ei să dea amenzi doar amărâților.
                          Eu zic să păstrezi încordatul doar pe internet, pentru că poate întâlnești pe cineva ca mine care știe câte palme să-ți dea fără ca legea să-i poată face ceva ;).
                          • 0 (2 voturi)    
                            Am spus .... (Miercuri, 18 noiembrie 2020, 15:12)

                            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                            ......eu bine "un pârț care se crede vijelie".
                            Asta vad si judecatorii : un pârlit de amator ....
                            Cand iti vor da cu flit ŞI la CA voi fi aici, sa sarbatorim "succesul".
                        • -3 (7 voturi)    
                          Mda (Marţi, 17 noiembrie 2020, 23:10)

                          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                          "in orice tara, cetatenii sunt obligati sa respecte legile indiferent ce administreaza"

                          Deci nazistii faceau bine cu evreii, nu? In fond aplicau niste legi si niste ordine. Ce raspundere sa aiba?

                          Cand ies cu sotia sa plimbam cainii la noi in sat (da, locuiesc intr-un sat) pe camp te intreb, trebuie sa port masca pentru ca se cere purtata in loc public, ca asa spune legea? Pai uneori cea mai apropiata persoana e la 500 m de noi.

                          Cheama, te rog, politia!

                          Auzi, si pentru ca mie imi lipsea o virgula in text, de cand se scrie "politia" cu majuscula? Nu ma refer la institutia "Politia Romana". Probabil ca si "Pulan" tu tot cu majuscula scrii. Caci altfel e minuscula.
        • -4 (8 voturi)    
          Părerile tale sunt greșite complet (Marţi, 17 noiembrie 2020, 9:52)

          hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          1. legile sunt/trebuie făcute ca să fie înțelese de omul obișnuit (o lege neînțeleasă este o lege proastă).
          2. responsabilitatea statului este să se asigure că cetățenii sunt informați cu privire la pericolul ingerării de clor, fiind responsabilitatea individului să aleagă cum folosește clorul.
          3. eu n-am auzit să le fie interzis zahărul tuturor oamenilor, din cauza că diabeticii sunt „vulnerabili”; așa cum diabeticii au grijă să stea departe de zahăr, tot la fel cei cărora le e frică de gripe și de covizi n-au decât să iasă din case doar cu căști de scafandru. Procentul oamenilor fără afecțiuni care au murit cu COVID este prea mic ca să considerăm că boala este altfel decât o gripă puternică.
          4. „asimptomaticii” transmit foarte puțin (și ca procent, și ca material genetic); de altfel, boala știm că are origina de la lilieci, zici să ucidem toți liliecii din lume? Poate ar fi cazul să ucidem toți urșii, rechinii - care și ei ucid oameni - să tăiem toate plantele care au polen și să distrugem toate stupurile de albine; în numele acelei așa-zise „obligații pozitive”.
          • +6 (10 voturi)    
            Ca de obicei... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:36)

            Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

            .....nu doar ca esti pe langa subiect dar faci si dovada lipsei de inteligenta nativa. Ca si Futuristul, nu ai in cap altceva decat un talmes-balmes de fragmente de ganduri (nu ganduri pe de-a-ntregul) , ce se ciocnesc unele de altele si ai impresia ca rationezi :

            1) legile sunt facute sa fie intelese de catre cine poate sa le inteleaga. Datoria omului este DOAR sa le cunoasca si sa le respecte. PUNCT. Omul obisnuit, daca se situeaza la nivelul tau de inteligenta , nu o sa le priceapa niciodata. Nu e treaba statului ca sunt prosti pe lume.

            2) Ma bucur ca nu bei clor, cum ti-a zis Trump. Cine are grija de tine, a facut treaba buna. Tine-o tot asa si poate, candva, cand te mai uiti la televizor, o sa-l si pornesti....

            3) Deocamdata, nu e pandemie de diabet. Si, conform parerilor DOCTORILOR (ceea ce tu nu esti) Covid este cu mult mai periculos decat gripa din cauza mortalitatii. Din nou, aici, dai dovada nivelului redus de inteligenta : NU suntem in situatia in care indivizii sa isi poata purta singuri de grija. Daca am fi fost, pandemia nu ar fi existat. Singura solutie : toata lumea are grija de toata lumea.

            4) Asimptomaticii sunt suficient de numerosi, in opinia DOCTORILOR, astfel incat sa reprezinte un pericol pentru populatie.

            Si da, trebuie sa ucidem toti rechinii... Poti incepe cu aia din Fetest, daca vrei sa te faci uitil......
            DA ! ai inteles perfect ce numesc Drepturile Omului " obligatie pozitiva". Ai patruns ideea pana in cele mai fine si adanci cute ale intelesului sau ascuns...
            • -4 (10 voturi)    
              Dacă mă urmărești, ai o problemă personală... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 11:43)

              hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              1. Încă o dată: o lege care nu este înțeleasă de cei cărora li se aplică, este o lege proastă care trebuie rescrisă; una dintre condițiile esențiale pentru a exista răspundere (penală, civilă, administrativă sau de care dorești) este CAPACITATEA, iar aceasta există doar atunci când subiectul cunoaște (putea să cunoască sau... rămânem la nivelul acesta momentan) întinderea obligațiilor sale (adică înțelege legea); ai dat de cineva care știe drept și poate să explice publicului bazaconiile tale.
              2. eu nu am televizor.
              3. atât timp cât există îmbolnăviri cu diabet pe tot globul, înseamnă că diabetul reprezintă o problemă medicală de interes internațional.
              Mortalitatea gripei în cazurile clinice înregistrate în Ro este peste 6%; mortalitatea COVID este 3.6% - raportată la numărul de persoane care nu sunt sub supraveghere (spitalicească sau izolare) - sau 2.5% din total cazuri clinice; deci COVID are aproape jumătate din pericolul gripei, în România; așa că „doctorii” tăi mint.
              4. „asimptomatic” este un adjectiv care se referă la boli așa că am să folosesc ghilimele până când te uiți în dex; unii doctori au o părere, statisticienii - cei care calculează impactul - au altă părere (împărtășită de alți doctori).
              Contrar părerologilor, statul are voie să facă DOAR ceea ce îi permite legea, or legile - dacă nu cele interne, cele internaționale cu siguranță - au mecanisme de reglare a abzurilor de drept.
              Eu zic să te ții departe de interpretările juridice, pentru că ești un habarnist în domeniu.
              • +5 (7 voturi)    
                Mda... (Marţi, 17 noiembrie 2020, 14:37)

                Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                Nu te urmaresc - nu mi se pare ca meriti.
                Apoi, lumea e plina de sfertodocti. De ce m-as opri tocmai la tine ?
                1) sigur NU esti nici jurist - nu te mai amagi. Tu nu poti explica publicului nici macar starea vremii.
                Legile se cer cunoscute si respectate - nu intelese.
                2) Mai bine ! Ce atata bataie de cap !
                3) Diabetul NU este pandemie. Adica, NU este contagios. Cat despre rest - din nou, nu te mai chinui ! Nu esti nici statistician, nici medic. Motivele pentru care Covid este considerat pandemie si gripa nu, au fost explicate de zeci de ori, inclusiv aici, pe site.
                4) statisticienii NU pot avea pareri despre sanatatea oamenilor. Ei pot, cel mult, prezenta medicilor un "tablou" al situatiei. Medicii decid, eventual , SI in functie de asta.
                Iar in situatia actuala , medicii au facut recomandari SI in functie de opinia statisticienilor. In toate tarile. Tu, insa, tii seama de numerologie si nu de statistica.
                In rest- aceeasi logoree fara idee.
                • -1 (7 voturi)    
                  Înseamnă că nu înțelegi cuvintele folosite (Marţi, 17 noiembrie 2020, 15:36)

                  hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

                  1. am câștigat primul caz în instanță în urmă cu 18 ani, fără să fi participat la nicio oră de curs; de atunci am petrecut, studiind și practicând în domeniu, mai multe zile decât are acest articol litere, așa că asigură-te că te documentezi bine - măcar la nivel teoretic - înainte de a deschide astfel de discuții cu mine.
                  3. eu am zis doar că diabetul este o problemă medicală de interes mondial; dta încurci lucrurile.
                  Gripa a avut puterea unei pandemii în 2017, or nu țin minte să fi fost atunci plin de iubitorii măștilor, care să explice că trebuie să ne acoperim fețele.
                  4. staticienii nu au păreri despre sănătate ci despre IMPACTUL unei boli și impactul diferitelor măsuri care se află la dispoziția autorităților POLITICE.
                  Medicii decid doar măsurile medicale (ce pastile să le dea pacienților), iar POLITICIENII (administratorii) decid măsurile SOCIALE (ce comportament recomandă - impun, după caz - cetățenilor).
            • -3 (11 voturi)    
              Constat (Marţi, 17 noiembrie 2020, 12:24)

              Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

              Ca toti ceilalti din jur sunt niste prosti din punctul tau de vedere.

              1. Tu nu esti in stare sa prezinti un argument fara sa ii faci cu ora si otet pe ceilalti. Eu desi nu sunt de acord cu ce ai scris in totalitate nu te fac nici analfabet functional, nici incapabil. Tu nu esti in stare sa ai un dialog ci doar sa iti prezinti un monolog din care jumatate e ca interlocutorul tau e un tampit.

              2. MEDICII nu au nici ei o parere unitara in ceea ce priveste modul de evolutie al pandemiei. "Si DOAR parerea medicilor conteaza cand e vorba de sanatate." - asta ai scris. MEDICUL nu este specialist in propagarea unei epidemii ci EPIDEMIOLOGUL. Medicul poate fi reumatolog sau neurolog.

              3. Furtuna de care amintesti - ia vezi un articol: "Study: Respiratory failure in COVID-19 usually not driven by cytokine storm" - nu e scris de mine ci de "Washington University - School of Medicine". Asadar nici macar medicii nu au o parere unanima - si e normal sa fie asa: pentru ca ei tin cont de experimente si de parerile altora. Pentru tine insa este suficient ca sotul Andreei Esca a facut acea complicatie si este exemplul perfect ca toata lumea o face.
              • -2 (6 voturi)    
                Ai dreptate (Marţi, 17 noiembrie 2020, 17:14)

                Luk [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

                Prostul e ca un om in varful muntelui: ii vede pe toti ceilalti mici, iar el este mic in ochii tuturor. Omul e atat de speriat incat crede ca propovaduieste adevarul, e un ministrant al Covid. Lasa-l sa fie, iti pierzi vremea.
      • +5 (5 voturi)    
        Iar acum (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:32)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        au descoperit autoritatile ca suedezii n-au capete, si de asta au trebuit sa modifice legea? Bag seama ca si in alte parti lipsesc capete.
        • -5 (7 voturi)    
          Cand faci tampenii (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:42)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Nu e vina statului ci a ta. Dar nici o lege nu poate preveni ca tu sa nu faci tampenii. Cand legea intervine inseamna ca deja ai facut tampenia. Sa zicem ca public pe net urmatorul anunt: "In data de X organizez o petrecere pentru 200 de oameni max. Oricine este invitat sa vina. Inregistrare prealabila obligatorie." Ma poti amenda inainte de fapta? Nu. Pentru ca imediat pot spune: "petrecerea urma sa fie online, iata si portalul cu inregistrarea." Asadar legea intervine post facum.
    • +5 (5 voturi)    
      nu cred ca va fi judecat (Marţi, 17 noiembrie 2020, 7:38)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

      Suedia a adoptat intotdeauna solutii radicale, daca ne amintim de politica de sterilizare tacita a tiganilor in perioada interbelica. Noroc cu COVID -ul acum, statul suedez a mai scapat de cateva zeci de mii de pensii de platit, rudele celor decedati de batrani de intretinut. Au mai mult timp pentru jogging si sauna in weekend cand mai mergeau de voie ,de nevoie, in vizite la azile sa isi vada parintii. Suedezii sunt foarte practici si in general adepti ai solutiior radicale, fara prea multa empatie. Ce e interesant e faptul ca ceilalti vikingi, norvegienii si danezii, au avut alta abordare, mai umana. Sunt un admirator al scandinavilor , imi plac societatile nordice, pragmatismul lor, stilul de viata nordic, modul in care isi educa copiii, spartan, modestia acestora, absenta risipei, a fitelor de la noi. Fiind atei majoritatea, imi place ca spre deosebire de Romania biserica si sarlatanii de popi nu au nici o putere in aceste societati, dar suedezii sar calul uneori. Trebuie sa iti iubesti aproapele care te-a nascut si te-a crescut si nu sa il trimiti direct in Valhala cand a devenit o povara pentru tine.
      • -4 (4 voturi)    
        Și deschiderea suedezilor este mai mare (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:32)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        decât a vecinilor scandinavi.
        Cea mai bună comparație este cu țările din Regatul GB, nu cu țările scandinave.
  • +5 (15 voturi)    
    Oups, unde`s PSDisti care laudau Suedia ca sa dea (Luni, 16 noiembrie 2020, 17:17)

    UnOarecare [utilizator]

    in PNL?
    Pensionari speciali si bugetari incompetenti...nu va mai merge din 6 decembrie, votam USRplus!
  • +7 (17 voturi)    
    Au facut si suedezii rahatul praf! (Luni, 16 noiembrie 2020, 17:30)

    Cataleya [utilizator]

    Atat de mult laudata metoda suedeza s-a dovedit a fi un fiasco total, si nu de azi de ieri ci de la bun inceput.

    Si lasand la o parte ineptiile cu "imunitatea de turma", chiar si la ora asta cand Romania e in rahat pana-n gat, tot sta mai bine decat Suedia in ceea ce priveste Covid-19. Atat la infectari cat si la decese!


    Suedia - 17.000 infectii active la 1 milion locuitori
    Romania - 6000 infectii active la 1 milion locuitori

    Suedia - 615 morti la 1 milion de locuitori
    Romania - 500 morti la 1 milion locuitori.

    Pt cei interesati:
    https://hgis.uw.edu/virus/
    • +5 (7 voturi)    
      Mai exact (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:25)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      609 la 473 la numărul de morți la milion de locuitori
      • +5 (5 voturi)    
        Eu am mai rotunjit putin. (Luni, 16 noiembrie 2020, 20:27)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Probabil ca tu ai socotit Romania cu 20 milioane, eu am pus doar 18, ca sa tin cont de cei plecati pe alte meleaguri.
        Si tot stam mai bine decat Suedia, chiar si dpdv etic/moral.
        Dar asta e alta poveste.
    • -4 (10 voturi)    
      Acum exista vaccinuri (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:31)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Si vor fi distribuite. Dar daca acest vaccin nu era?
    • -4 (8 voturi)    
      Numerele sunt foarte clare (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:53)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ca nivel de "piese", de "bucati". Dar sa ne mai uitam la niste date. Speranta de viata in Suedia (women first) este 85 si 81.7. In Romania 79.9 si 73.1. Varsta medie in Suedia este 41.1 si in Romania 39.4. Ce inseamna astea? Simplu: o populatie cu mai multi batrani (si bolnavi) pe milion. Nu cumva vor fi si mai multi morti?
      • -4 (8 voturi)    
        Și mai omite un aspect important (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:56)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        faptul că media de vârstă a decedaților în Suedia este cu mult peste 70 de ani (aproape de 80) pe când în România aceeași medie cade sub 70 de ani.
    • -5 (9 voturi)    
      Cifrele tale sunt greșite (Marţi, 17 noiembrie 2020, 10:51)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Suedia are un total de 177,000 infecții, ceea ce înseamnă 17,5k infecții (totale) la 1M; după cum zici tu, toți cei infectați în Suedia din martie ar fi activi, ceea ce este greșit; dacă te referi la infecții (totale), România a depășit recent 18k.
      Suedia ajunsese la 542 (5,5k de decedați, 20 decese zilnice - medie săptămânală) pe 01.07.2020; astăzi este la 610 (6,1k decedați, 11 decese zilnice).
      România: a ajuns de la 86 (1,6k decedați, ) la 464 (8.9k, 150 decedați zilnic - medie săptămânală).
      Adică în Suedia au murit 600 de persoane în ultimele 4 luni (sau 60 persoane/1M) pe când în România au murit 7,3k (360 persoane/1M).

      În condițiile în care Suedia n-a avut restricții majore (doar cele auto-impuse), iar România cu un puhoi de măsuri restrictive (dezastruoase).
  • +5 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 noiembrie 2020, 17:39)

    [anonim]

    • -7 (11 voturi)    
      Politicienii (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:32)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui

      Au dat avertizari si recomandari. Viata privata este privata. Fiecare decide cum sa aplice avertizarile si recomandarile pentru el si cei din jur.

      In Romania multe masuri luate au fost anulate de instante ca fiind ilegale: cine raspunde pentru ele?!?
      • +5 (7 voturi)    
        De asta au aparut minusurile (Luni, 16 noiembrie 2020, 21:37)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Ca nu se intelege ca libertatea ta, si viata ta privata sunt ale tale, pana ma calci pe mine pe bataturi, adica ai intrat in viata mea privata. Ideile idioate sustinute de suedezi in acest caz, si vad ca si prin romania, sunt valabile doar daca stai singur in padure.
        • -6 (10 voturi)    
          Inainte de a acuza pe cineva (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:45)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Ca prin libertatea lui a incalcat-o pe a ta trebuie sa aduci o proba. Este insa mult mai simplu sa ii faci pe oameni sa fie responsabili si sa inteleaga ca e un efort comun. Cum faci asta? In mod cert nu dand o petrcere fara masca la sediul guvernului, asta imediat ce LUI (omului de rand) tocmai i-ai interzis asta.
  • -7 (9 voturi)    
    In cele din urma (Luni, 16 noiembrie 2020, 19:49)

    r.razvan [utilizator]

    NWO a ajuns sa faca ordine si-n Suedia. Speram ca urmasii vikingilor sa se bata pentru libertatea lor pana la ultima picatura.
    • +7 (11 voturi)    
      ...... de bere ! (Luni, 16 noiembrie 2020, 22:00)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui r.razvan

      .