Declarația pe propria răspundere: Cine va avea nevoie de ea și ce trebuie să cuprindă

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:44 Actualitate | Coronavirus


amenzi politie Romania
Foto: Profimedia Images
Circulația pe timp de noapte va fi restricționată, începând de luni, între orele 23.00 - 05.00. Cei care ies din case, doar din motive justificate, trebuie să completeze o declarație pe propria răspundere privind scopul deplasării, așa cum s-a întâmplat și în primăvară, când România a fost în stare de urgență.

Conform deciziei de joi noapte a Comitetului pentru Siruații de Urgență, în toate localitățile din România va fi interzisă circulația persoanelor în afara locuinței/ gospodăriei în intervalul orar 23.00 - 05.00.

Excepțiile

Prin excepție de la prevederile alin. (1), circulația persoanelor în afara locuinței/gospodăriei este permisă în intervalul orar 23.00 –05.00 pentru următoarele motive:
  • a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie și locul/locurile de desfășurare a activității profesionale și înapoi;
  • b) deplasarea pentru asistență medicală care nu poate fi amânată și nici realizată de la distanță, precum și pentru achiziționarea de medicamente;
  • c) deplasări în afara localităților a persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicției cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane și care pot fi dovedite prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei;
  • d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/însoţirea copilului, asistenţa persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilităţi ori deces al unui membru de familie.
Declarația pe propria răspundere

Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, legitimația de serviciu, adeverința eliberată de angajator sau o declarație pe propria răspundere.

Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, o declarație pe propria răspundere, completată în prealabil. Declarația pe propria răspundere trebuie să cuprindă numele și prenumele, data nașterii, adresa locuinței/ gospodăriei/ locului activității profesionale, motivul deplasării, data completării și semnătura.

CITEȘTE ȘI: Carantina de noapte. Fără deplasări între orele 23-05, fără petreceri private, suspendarea piețelor închise, trecerea școlilor în on-line.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















45051 vizualizari

  • -5 (27 voturi)    
    Ies (Vineri, 6 noiembrie 2020, 9:51)

    adevaratul [utilizator]

    Sa-mi iau nurofen de la farmacie...scris pe o foaie a4 si pot sa ies oricand, de cate ori vreau. no big deal!
    • +7 (19 voturi)    
      Ce tare esti (Vineri, 6 noiembrie 2020, 11:03)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      Ar trebui sa te apuci de spart bănci sau spionaj. Ce nu înțelegi este ca oricât de prosti ar fi milițienii, când te vor vedea ca dai ture o sa te prindă. Ca nu poți sa cumperi nurofen de fiecare data. Adica o sa te coste foarte mult pana la urma schema.
      • -1 (7 voturi)    
        Stai Linistit (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:20)

        adevaratul [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

        atata timp cat am hartia in buzunar, masca pe bot e suficient sa invoc motivul asta, azi imi iau nurofen, maine imi iau supozitoare si asa mai departe. Cat despre petreceri in propria casa, sa vad cum le verifica pe astea
        • 0 (4 voturi)    
          Supozitoare ! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:31)

          muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

          Apropos de supozitoare , stii pe ce parte se introduc ? sa nu le folosesti invers !!!
    • +5 (9 voturi)    
      pai nu e char asha (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      Tre sa te afli pe drumul dintre locuinta si cea mai apropiata farmacie deschisa non-stop. Daca esti din Bucuresti si mergi la Busteni sa-ti iei nurofen, e o probloema.... Dar ai dreptate, regulile pot fi incalcate daca chiar vrei, cu putina imaginatie. Dar se mizeaza pe faptul ca macar 70% se vor conforma voluntar
    • 0 (4 voturi)    
      Ooo (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:49)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui adevaratul

      Ce destept! Oarte cum de nu s-a gandit nimeni la asta? Haha ha, tara plina de prostanaci! ( mai intereseaza-te, s-au dat amenzi pe schema asta. Ca s-au anulat apoi e alta poveste. Acum mi se pare ca nu prea se mai poate face nimic).
  • +1 (7 voturi)    
    21-5.30 poate avea ceva efect, asa e apa de ploaie (Vineri, 6 noiembrie 2020, 10:26)

    UnOarecare [utilizator]

    sau apa sfintita
    :)
    • 0 (10 voturi)    
      cam asha e (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      da' vin alegerile si nu vrem sa suparam alegatorul...
      Daca tot inchidem scolile, ar trebui reguli mult mai stricte de circulatie pe timp de zi. Batrranii 2-3 ore/zi pentru cumparaturi, sa zicem 9-12, ceilalti pan la 8PM isi pot face toate cumparaturile, si dupa aia inchis tot. Eventual dat voie pan la 10 PM la delivery. Asha, de la 11 PM oricum erau doar petreceri private in weekend care probabil se vor prelungi pan la 6 dimineata.
  • +4 (12 voturi)    
    Asta-i ca stocul de hârtie igienică... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 10:39)

    Gabu [utilizator]

    Poate cineva să-mi explice și mie că-mi scapă, ce-are deplasarea, care e oricum limitată, a persoanelor între 23PM și 05AM cu pandemia?!?
    • -3 (11 voturi)    
      Ba da, are legatura... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 11:49)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      ... in timpul pandemiei sa stai frumusel acasa si sa nu-ti mai inseli sotia, deci sistemul sanitar va fi mai putin "lovit" de cazuri de gonoree :x)) LOL
    • +5 (19 voturi)    
      Iti explic eu. (Vineri, 6 noiembrie 2020, 11:55)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      Intre 23 si 5 AM ies afara o gramada de tineri de 16-30 de ani (batranii nu rezista la frig) si stau la trancaneala (+ galagie !) pe bancile Bulevardelor si al Parcurilor !.
      Cand se apropie politistul (chiar si in civil) au grija sa-si puna masca !. Cand Strada e goala orice om care se apropie de lichelele de pe banca e remarcat usor de la mare distanta !.
      Deci va fi mult mai usor pentru Politie sa Amendeze pe loc pe lichelele astea daca politistii ,,au la mana" Reglemetarea ca este infractiune sa fi pe strada intre 23-si 5 AM !. Nu mai tine scuza ca si-au pus repede masca pe fata !
      • +6 (14 voturi)    
        Neamul lui Vampirescu (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:34)

        Gabu [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Care-va-să-zică, tinerii între 16 și 30 de ani, stau noaptea pe străzi precum vampirii și de aici legătura cu covidele. M-am prins, mulțam, n-am știut. Și eu care credeam că e doar o altă măsură tâmpită, supraevaluată, a unor conducători lipsiți de capacitate de analiză și idei...
      • +1 (5 voturi)    
        bine punctat aici (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:38)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        .
      • +2 (10 voturi)    
        Tare asta! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 13:34)

        JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Pe vremuri am citit despre o alta teorie a conspiratiei: tinerii in metrou se prefac ca lectureaza ca sa nu dea locul la batrani.

        Ai probleme, ca multi de pe aici care cer vehement sa stea lumea in casa pana in 2025 cel putin.
    • +1 (7 voturi)    
      pai... (Vineri, 6 noiembrie 2020, 12:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gabu

      centrul vechi, petreceri private (la care se sta pana mai tarziu). E adevarat ca un 8PM ar fi snumat mult mai bine ca 11 PM, da' alegeri
  • +10 (20 voturi)    
    se restrang drepturi (Vineri, 6 noiembrie 2020, 11:29)

    Mary80 [utilizator]

    ca in starea de urgenta, fara sa se declare stare de urgenta. Care e cadrul legal?
  • +3 (5 voturi)    
    se propune (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:05)

    Bozy [utilizator]

    Se propune sau se hotaraste?
    Art. 1 : "Începând cu data prezentei hotărâri la nivelul Românie..."
    E valabil pentru toate articolele sau doar pentru art. 1?
    • 0 (0 voturi)    
      Ca la noi (Duminică, 8 noiembrie 2020, 10:43)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Bozy

      La masca obligativitate, la restrictii circulatie propuneri.


      Numai la noi hotarasti propuneri la punctul 1 iar la punctul 2, esti obligat sa justifici propunerea.

      Eu zic ca este o formulare intentionata, fix pentru contestarea amenzilor.
  • +5 (9 voturi)    
    Ba da cu declaratia asta, gata, trece virusul! (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:18)

    Alui [utilizator]

    E declaratie facatoare de minuni! BOR are concurenta! Ce apa sfintita, ce pupat de moaste? Declaratia pe proprie raspundere salveaza Romania de COVID!
  • +2 (6 voturi)    
    Intrebare pentru geniile din guvern (Vineri, 6 noiembrie 2020, 14:40)

    Alui [utilizator]

    Articolul 5, cel cu declaratia, se refera doar la intervalul orar 23:00-5:00 sau e valabil pentru orice ora?
    • 0 (2 voturi)    
      raspuns (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 9:15)

      gj [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      In formular , in mod normal trebuie sa dispara specificarea legata de pensionari si intervalul orar 11-13 care e in contradictie cu ce s-a comunicat prin hotarare. Altfel se lasa loc la abuzuri privind sanctionarea si ,practic, se reintroduce starea de urgenta fara a fi declarata. Oricum , pentru pensionari, a fost o idiotenie sa zici ca , o data de doua ori pe saptamana , cand iesi pentru aprovizionare sau alte motive intemeiate , in 2 ore , sa-ti rezolvi toate treburile.
  • -1 (3 voturi)    
    alta belea 1 (Vineri, 6 noiembrie 2020, 15:33)

    muscha mbanana [utilizator]

    acum vor sa ia si toate sporurile celor care fac telemunca ,pana si tichetele de masa , cica ai mancare acasa de la supermarket , ca pietele vor fi inchise !
  • +1 (5 voturi)    
    Degeaba (Vineri, 6 noiembrie 2020, 20:19)

    Kornell [utilizator]

    in primul rand COVID nu se trateaza cu parul ci cu creierul - degeaba le spui de declaratii, masca, tot timpul se va gasi un roman mai "smecher" care s-o faca pe-a lui. In randul doi, degeaba amenzi, pedepse - PSD o sa le dea imediat ca-s neconstitutionale prin CCR (care face drepti la ordine). Suntem departe de UK unde au fost arestati oameni pt ca nu purtau masca. Lupta cu COVID se casitga daca oamenii au creier si incearca sa-si restranga activitatile inutile, poarta masca si se vaccineaza cand va veni - si acum sa vezi minusuri si raspunsuri inteligente
  • 0 (2 voturi)    
    Intrebari (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 8:51)

    gj [utilizator]

    M-am uitat pe formularul vehiculat pe net si imi pun urmatoarea intrebare:
    - Formularul face referire la orele de iesit pentru pensionari ....11.00-13.00 si in situatiile descrise la punctele 1-6. In tot ce s-a comunicat se spune ca formularul trebuie completat doar pentru iesiri si situatii in itervalul 23.00-5.00., de toti ce ies din spatiul privat . Contradictia e evidenta.
    Oare care este adevarul , sau asta lasa loc pentru amenzi abuzive?
    Mai concret , un pensionar , daca iese pentru aprovizionare ziua, sa zicem la orele 10.00, trebuie sa aiba formular completat, sau nu?
  • +1 (1 vot)    
    Declaratiile enerveaza populatia ! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2020, 12:04)

    Dilematic [utilizator]

    Carantinarea de noapte poate functiona si fara declaratii !