Locurile la ATI COVID în Capitală, aproape de capacitatea maximă. Tătaru: Trebuie reanalizate tot ce înseamnă terapie intensivă

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2020, 17:32 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Locurile la terapie intensivă pentru pacienții cu COVID-19 sunt aproape de capacitatea maximă în Capitală. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a afirmat marți seară că trebuie reanalizat tot ce înseamnă terapie intensivă, terapie intermediară şi terapie acută în București.
  • "În acest moment sunt locuri, dar sunt capacităţi maxime care pot fi atinse, în contextul în care nu gestionăm bine şi această terapie intensivă. Asta înseamnă că trebuie reanalizat tot ce înseamnă terapie intensivă, terapie intermediară şi terapie acută pentru a putea gestiona cel mai bine fiecare caz", a afirmat Nelu Tătaru, întrebat de jurnaliști dacă mai sunt locuri la terapie intensivă în Bucureşti.
El a spus că a făcut o evaluare la spitalele Ilfov, Colentina şi Witting pentru a readapta numărul de paturi pentru COVID-19 şi pentru pacienţii infectaţi care au comorbidităţi.
  • "Am făcut o evaluare la Spitalul Ilfov, Colentina şi Witting, precum şi Spitalul Victor Babeş. Pregătirea pentru sezonul de gripă. Evaluarea s-a făcut în vederea readaptării ca număr de paturi pentru patologia suport COVID şi mai ales pentru patologia de comorbidităţi pentru pacienţii infectaţi COVID, precum şi pentru cele de boli infecţioase, în măsura în care vom avea concomitent şi gripă şi infecţii cu SARS-CoV-2. Colentina îşi readaptează capacitatea, tocmai pentru a aduce numărul de paturi şi pentru a trata comorbidităţile din infecţia SARS-CoV-2. Rămâne să se facă o reevaluare la tot ce înseamnă DSP Bucureşti pe structuri, inclusiv blocul operator”, a spus ministrul Sănătății.

Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă se întrunește de la ora 17.30 pentru a decide ce restricții vor fi impuse în Capitală, în contextul creșterii cazurilor de COVID-19. Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti a propus închiderea restaurantelor, interzicerea evenimentelor private în restaurante şi cafenele, cu peste 50 de persoane, purtarea măştii în jurul şcolilor, pe o distanţă de 100 de metri și interzicerea procesiunilor religioase în spaţii deschise.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6070 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    Sunteti vai mama voastra! (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:41)

    Andy500 [utilizator]

    Spitalele sunt pline de incompetenti mult ma bine platiti. Asta s-a schimbat!

    Inca se moare din cauza de malpraxis si infectii nosocomiale, la greu! Medicii din urgenta nu-si fac treaba ca lumea si oamenii mor cu zile!

    Coronovirusul doar le grabeste moartea unora sau le ofera medicilor o scuza pentru incompetenta! Ca o baga pe aia ca a murit de coronavirus, cand el a murit de la infarct sau mai stiu eu ce anevrism nedescoperit la timp!
    • +3 (7 voturi)    
      Stiau asta din martie, ce au facut pana acum??? (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:02)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Andy500

      Adica noi de 7 luni purtam masca, purtam manusi, nu ne vedem cu bunicii cu parinti de frica sa nu se infecteze cumva, stam numai in casa, iesim deloc doar de urgenta la magazin, lucram numai de acasa, si ei ce fac??? De 7 luni tot analizeaza si nu ajung nicaieri? Niste incompententi! PNL=PSD=aceeasi prostie! Doar USR ne poate salva!
  • +7 (19 voturi)    
    Acum?! (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:46)

    noi2013 [utilizator]

    Ce faceti de 6 luni?! Nu ar fi trebuit sa lucrati la solutii si scenarii?!

    Cine va tine pe scaunele alea de ministrii!!!!!
  • +5 (15 voturi)    
    j (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:48)

    Gabr [utilizator]

    inca nu ti-ai dat demisia??
  • +3 (17 voturi)    
    incompetenti (Marţi, 6 octombrie 2020, 17:54)

    maiorulmura [utilizator]

    din primavara pana acum v-ati tinut de furat si paranghelii in loc sa va faceti treaba
  • +2 (12 voturi)    
    ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:10)

    tirolez [utilizator]

    Mai bine ati trece macar liceele in online. Asta daca e adevarat si sistemul e la limita. Dar, nu, lasati liceenii sa aglomereze metroul si stb-ul. Dupa ce au stat 7 ore inchisi in clasa, de multe ori fara sa manance. Si cu niste bai infecte. Astia nu sunt constienti.
  • +2 (4 voturi)    
    .... mai panaramelor :).... (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:25)

    _Sherlock_ [utilizator]

    Cum vine tataru si ne explica el noua cum e cu gaura
    la gogoasha. Cum evalueaza ei situatia, si analizeaza,
    si pe dracu sa i ia.....
    Acu ceva vreme la 2 saptamani ne tot spunea cum
    o sa intram pe un trend descendent..... parca il
    vad saptamana viitoare cu aceasi imbecilitate.....
    Pentru ca rahatu asta de virus se odihneste din cand
    in cand si dupaia face salt in sus, daca nu faci nimic.
    Si rahatii astia interpreteaza, gata am scapat, o luam
    in jos. Ce bine ca nu am facut nimic si sa rezolvat.....
    Numai ca de data asta nu se va rezolva nimic, si sa i
    fereasca Dumnezeu de hoardele de bizoni, care acum
    sunt flower power si ignora pericolul... cand or incepe
    sa moara pe capete... sa vezi leapsa pe la casa
    poporului sau pe la guvern .... :)))))
  • +10 (14 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    Cati medici de alte specializari au fost in training de ATI in ultimele 7 luni?
  • +1 (15 voturi)    
    Treceti scolile pe online ! (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:46)

    PNL=PSD [utilizator]

    Treceti scolile, liceele, gradinitile online!!! altfel o sa avem cea mai neagra si urata toamna-iarna ever! Mai mult ca sigur ca sunt deja f multi elevi "raciti" - care de fapt au covid19 - cu forme usoare sau asimptomatici - si clar ca nu se vor testa pt covid, in primul rand pt ca e 300 si cev)a de ron un test. Deci f curand (in 1-2 saptameni) va creste f mult nr-ul infectatilor asta in cond in care sistemul medical e deja DEPASIT !!! Si la toate astea mai contribuie si idiotii care nu cred in acest virus. De bun simt si responsabil ar fi , ca atunci cand iesi din magazin, sa-ti pastrezi masca la bot. Cred ca deja se impune asta, masca si in aer liber, poate o spuneti ca sunt exagerat, dar daca vrem sa trecem pesta asta mai usor asa trebuie procedat.
    • -2 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui PNL=PSD

      iti dai seama, stau 6-7 ore in aceeasi sala de clasa, iarna nu aeriseste nimeni. Zici ca vor dezastru sanitar in Bucuresti. Stiu ca elevii vor neaparat la scoala, dar e jale cum pot plimba virusul prin stb. Nu se testeaza nimeni pentru simptome usoare, mai rau, vin la scoala "raciti" pentru ca ar trebui sa aduca aviz de reintrare in comunitate daca ar spune ca sunt bolnavi.
      Daca vreti cu orice pret scoli deschise macar testati toate suspiciunile de boala, asa pana se strang 3 ....
    • +1 (1 vot)    
      350 lei testul (Marţi, 6 octombrie 2020, 19:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui PNL=PSD

      la o clinica privata si profi din Cluj
  • +7 (7 voturi)    
    cică starea de urgență de acum 7 luni... (Marţi, 6 octombrie 2020, 18:49)

    NicuPandemicu [utilizator]

    ați dat-o ca să rezolvați problema deficitului de materiale și personal. Ați făcut achiziții directe de miliarde și acuma ne spuneți că n-aveți locuri la ATI în București, adică exact acolo unde ați alocat cele mai multe resurse materiale și unde era clar că nevoia va fi uriașă?

    Ce păziți de 7 luni de zile?! Câte paturi suplimentare ați creat, cât personal medical ați specializat?

    Uite d-aia n-au românii încredere în autorități. Că sunteți hoți, mincinoși și incompetenți!
  • +3 (5 voturi)    
    In Romania se moare doar de covid (Marţi, 6 octombrie 2020, 20:02)

    zaw [utilizator]

    De infectii nosocomiale nu se mai moare,de cancer nu se mai moare,etc cu alte boli,se moare doar de "covid".De ce mama dracului(pe romaneste)nu ati facut(aprobat) testari"masive".Acum,am impresia,ca este cam tarziu.Ca sa scoateti sistemul sanitar din colaps(spre care ne indreptam)ar fi bine izolati cei sanatosi ca de...