Patriarhul Kievului, diagnosticat cu COVID-19 / Filaret afirmase că pandemia este pedeapsa divină pentru căsătoriile homosexuale

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 9 septembrie 2020, 10:56 Actualitate | Coronavirus


Patriarhul Filaret al Kievului
Foto: Pavlo Bagmut / Zuma Press / Profimedia Images
Patriarhul Filaret al Kievului, care declarase că pandemia de COVID-19 este pedeapsa lui Dumnezeu pentru căsătoriile homosexuale, a fost diagnosticat cu coronavirusul și internat în spital, a anunțat Biserica Ortodoxă Ucraineană, citată de NBC News.

Biserica a anunțat marți că starea prelatului este „stabilă” și că acesta „continuă tratamentul” într-un comunicat distribuit pe website-ul și pagina de Facebook a Patriarhatului Kievului.

Patriarhul a declarat în luna martie în cadrul unui interviu acordat unei televiziuni locale din Ucraina că pandemia este „Pedeapsa lui Dumnezeu pentru păcatul omului și păcătoșenia umanității”.

„În primul rând mă refer la căsătoria homosexuală”, a adăugat acesta, precizând că „aceasta este cauza coronavirusului”.

O organizația ucraineană pentru apărarea drepturilor persoanelor LGBT a anunțat în luna aprilie că l-a dat în judecată pe patriarh, afirmând că „scopul nostru este să arătăm oamenilor că nu mai este loc pentru asemenea afirmații din partea liderilor bisericii din Ucraina”, potrivit Olenei Șevcenko, președintele ONG-ului Insight.

Activiștii ucraineni au cerut în proces scuze din partea lui Filaret și a postului de televiziune care a difuzat afirmațiile controversate pentru răspândirea de informații false.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5834 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    si "sotia" lui ce zice? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 11:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta merita cei ce incearca sa transforme suferinta in capital politic ( avem si noi destui )
    • -7 (19 voturi)    
      Eu cred ca are dreptate (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:40)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      E cel mai mare pacat sa incurci gaurile,mai nasol este ca se promoveaza asa ceva. Nu sunt eu obligat sa le suport la astia pe dos talentele si sa-i vada copiii mei, ar tr sa ramana doar la ei in casa .
      • +1 (1 vot)    
        Fanel, cărți! (Joi, 10 septembrie 2020, 0:49)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        Te fac neprost.
  • +1 (19 voturi)    
    patriarhul filaret? (Miercuri, 9 septembrie 2020, 11:14)

    real didi [utilizator]

    nu inteleg al cui patriarh e filaret asta, ca biserica ortodoxa a ucrainei, subordonata Constantinopolului dupa acordarea tomosului de autocefalie, are la conducere un mitropolit primat.
    Cealalta biserica a ucrainei, subordonata patriarhiei Rusiei, e condusa tot de un mitropolit.
    asadar, al cui patriarh e filaret?
    • +12 (16 voturi)    
      E de la (Miercuri, 9 septembrie 2020, 11:34)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui real didi

      Autogara cu acelasi nume.
  • +14 (20 voturi)    
    A primit pedeapsa. (Miercuri, 9 septembrie 2020, 11:17)

    asavreau [utilizator]

    Patriarhul Ucrainei nu a înțeles că funcția nu-i oferă gradul de mijlocitor în relația cu Dumnezeu,că-i un muritor ca toți ceilalți oameni.Atenție politicieni care vă credeți mai presus ca noi.
  • +13 (23 voturi)    
    Cine zice ala e... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 11:22)

    feroviarul123 [utilizator]

    Asa imi place când li se întoarce in fata...
  • +13 (21 voturi)    
    Conform cu ceea ce a debitat (Miercuri, 9 septembrie 2020, 11:33)

    ABBV [utilizator]

    Inseamna ca nu a fost cuminte, a poftit la semminaristi.
  • +9 (13 voturi)    
    cine zice, lui ii zice... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 12:14)

    mctweety [utilizator]

    ...si pe mine-n.............linge. :) probabil asa a luat, a vrut sa testeze si sa demonstreze ca e adevarat ce a zis....
  • -9 (19 voturi)    
    Cam suspect. (Miercuri, 9 septembrie 2020, 12:16)

    mongolul [utilizator]

    Toti liderii (politici, culturali etc.) ce si-au exprimat indoielile fata de Covid si puterea sa, au fost infestati.
    Manie divina (ciudata pentru ateistii ce sustin vaccinarea si izolarea) sau.......?
    • +6 (14 voturi)    
      sau.... (Miercuri, 9 septembrie 2020, 12:30)

      popestii [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      tu esti trilu-lilu :)))))
  • +8 (14 voturi)    
    N-a fost atent când s-a aplecat (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:37)

    mr_mojo [utilizator]

    Mai trist e ca ăia săraci cu duhul se uită in gura ăstuia in loc să pună mâna pe o carte.
    Cărți: te fac neprost!
    • +2 (10 voturi)    
      Aveti dreptate! (Miercuri, 9 septembrie 2020, 14:36)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Cititul cartilor presupune cunoasterea alfabetului,buchiseala,rabdare,atentie......Mai trebuie sa INTELEGI si sa PRICEPI ceea ce citesti.......Greu,foarte greu!Nu-i mai usor sa te uiti in gura slinosilor cu barba si in rochii,sa le sorbi cuvintele ca vinul lde impartasanie?
  • +6 (14 voturi)    
    ASTA (Miercuri, 9 septembrie 2020, 13:52)

    Rebecka [utilizator]

    chiar e lucrul dracului in casa popii,ma rog,a patriarhului........Bun lucru drace!!!!!Continua mai cu spor!Sunt inca muuulti barbosi in rochii care merita din plin scarmaneala ta!