Purtarea măștii devine obligatorie, de joi, și în Dâmbovița / Este al doilea județ "roșu" care ia această măsură

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2020, 11:28 Actualitate | Coronavirus


Masca de protectie
Foto: pixabay.com
Masca va fi obligatorie, începând de joi, în toate spațiile publice deschise din Dâmbovița, care devine al doilea județ din România, după Argeș, care impune această regulă. "Este un județ roșu, cu foarte multe contaminări", afirmă prefectul Aurelian Popa.

Decizia a fost luată de Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, iar măsura intră în vigoare de joi și va fi valabilă pe tot parcursul zilei, în tot județul.

"Este un județ roșu, cu foarte multe contaminări", a afirmat miercuri, la Digi 24, prefectul Aurelian Popa. El a mai spus că hotărârea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență va fi completată și cu celelalte măsuri dispuse de Comitetul Național pentru Situații de Urgență. Astfel, terasele vor fi închise după ora 23.00.

Dâmbovița este unul din cele cele patru județe din România unde în ultima săptămână s-au înregistrat 37,4% din totalul cazurilor de îmbolnăvire cu noul coronavirus din România.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7726 vizualizari

  • -11 (33 voturi)    
    Efect zero. (Miercuri, 29 iulie 2020, 11:45)

    Lok [utilizator]

    Ca pana acuma. Hai sa facem odata testele alea de imunitate pe populatie si sa vedem cat de bine au functionat toate.
    • -3 (15 voturi)    
      Efectul va fi oamenii se eberveaza. masca 40 grade (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:53)

      Radoh [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      sa stai in statia de autobus cu masca pe fata la 40 grade celsius, atunci stii ca esti SARAC si intr-o tara de doi bani


      vreau sa vad mai multe judete care impun regula asta ca sa inteleaga oamenii cat de inutila e masca si ce mascarada traim si ce incompetenta e administratia romaniei
  • +8 (24 voturi)    
    hehe (Miercuri, 29 iulie 2020, 11:52)

    transpenibilus [utilizator]

    Judet "rosu" in sensul ca e o mlastina pesedista. Focu la ei!
    • +4 (18 voturi)    
      PSD+CCR=PCR (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:36)

      Stet Sergiu [anonim] i-a raspuns lui transpenibilus

      In judetele pesediste e o rusine sa respecti regulile sau legile ori sa fi harnic. Inseamna ca esti prost si nu esti in stare sa te descurci.

      Cei corecti sunt de batjocura vecinilor, sunt rusinea rudelor in judete ca Dambovita, Arges, Dolj, Mehedinti, Constanta, etc.
      • 0 (14 voturi)    
        Lasa astea acum! (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:01)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Stet Sergiu

        Virusul nu ține cont de diviziuni geografice sau de ce ne-ar conveni nouă subiectiv! Tin sa te anunț ca si la New York si la Milano a fost prapad! Ai grija ce-ti dorești, ca imediat se-ntoarce roata! Eu, de ex, acum 2 săptămâni in Cârțișoara, Sibiu, in magazine, nu am văzut pe absolut nimeni cu mască, de ex!
        • 0 (8 voturi)    
          Da, da (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:45)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Nu dati ''minus'' de pomana, nici macar un politist in uniforma, care-si cumpara paine, nu o avea!
      • +3 (13 voturi)    
        Si totusi (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:10)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Stet Sergiu

        de unde le scoti? Doljul care are 700000 de locuitori are doar 630 de cazuri, Mehedinti are 680...se compara cu Brasovul? peste 2500! Cluj peste 1000! Pe ''logica'' ta...de ce nu respectati regulile si le cereti altora sa le respecte?
        • -2 (2 voturi)    
          fake news (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:17)

          anion [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Doljul are 700000 de locuitori? Poate cu Olt, Mahedinti, si inca ceva impreuna sa numere pe astia. A intrecut Cluj, Prahova, Constanta, Iasi, Brasov, etc!
          • 0 (0 voturi)    
            Fake news faci tu (Miercuri, 29 iulie 2020, 17:01)

            Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui anion

            Mea culpa, are 640000 in 2019! Da, e pe aproape de CJ, care are 690000! Acum 20 de ani avea si mai mare populatia decat CJ. Oricum ideea ramane ...cate zacuri are DJ? Cate cazuri are BV? la 555000 de loc? Te-ai bagat in seama, pur si simplu, nu inteleg de ce, dar, nici nu ma int!
      • -2 (2 voturi)    
        Un cuvant (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:20)

        Qu [utilizator] i-a raspuns lui Stet Sergiu

        SUCEAVA.

        Sah MAT.
    • -1 (21 voturi)    
      Prefectul este de la PNL, ai gresit-o pe asta (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:52)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Stiu, mergea propaganda ci rosu, ca era si "judet rosu", dar ai gresit-o total pe asta. Prefectul Popa Aurelian este de la PNL. Pam-Pam.
      • +5 (13 voturi)    
        hehe (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:05)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Esti tipic pentru un pesedist sau un postac #rus. Ii credeti pe toti restul prosti si doar voi le aveti cu ce si cum.

        De aia o sa si decontati LA GREU la alegeri...
        Spre stiinta ta prefectul e reprezentantul Guvenului in judet. Pe cale de consecinta ei reprezinta guvernul PNL. Toti prefectii, in toate judetele.

        In logica ta ruseasca de postac dupa punctaj ar insemna ca in Romania nu mai sunt judete rusii. Ori, dupa cum stie oricine, parlamentul e dominat de pisideu, CCR e psd, Avocatul pop e si el pizidel.

        Asa ca nope, ivaniusha, n-ai nimerit-o. Dambovita E JUDET ROSU pt ca e condus de GIO PSD, chiar daca prefectul e al PNL.

        Stai jos postacule, ai 2. Pam-Pam.
      • +1 (9 voturi)    
        Dasteptu satului (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:20)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Prefectul e prin definitie reprezentantul guvernului in teritoriu. Deci, partidul care guverneaza numeste prefectii. Toti. Normal ca e de la PNL, ca nu erau sa numeasca de la PSD. Bun, pe vremea USL o fi fost posibil, sa fim drepti.
    • -1 (3 voturi)    
      Bine bre (Miercuri, 29 iulie 2020, 15:20)

      Qu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Ca cu aialalti parca n-ar fi la fel de dezastru.

      Remember SUCEAVA ? 100% holera galbena.
    • +1 (1 vot)    
      bey darc (Miercuri, 29 iulie 2020, 16:37)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      retin mai esti!
      de unde dreaqu apareti?
  • +12 (18 voturi)    
    De ce nu dați toată stirea?! (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:01)

    Ciprian1979c [utilizator]

    "Prefectul a explicat că măsura vizează toate spațiile dechise aglomerate ca, târgurile, piețele și oboarele din județ." Ca intelege lumea ca nu mai are voie pe stradă fără mască, daca nu adăugați asta!
    • -7 (17 voturi)    
      Manipularea e ca niciodata (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      LuCovid a cumparat tot ce poarta numele de „jurnalist”. Cu toata manipularea imensa, doar câtiva creduli mai pot crede in ce spun slugile „liberale!” din teritoriu.
      • 0 (8 voturi)    
        hehe (Miercuri, 29 iulie 2020, 13:30)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ciolacul a cumparat orice poarta numele de postac, inclusiv coloana a cincea din Kiselef 6.
        Si tot degeaba, va tataie fundul ca bordul de Trabant.
    • +5 (5 voturi)    
      Da (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:50)

      heraasku [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Pentru ca sunt niște nemernici, de aia!
  • 0 (16 voturi)    
    Bisericile raman deschise, nu? (Miercuri, 29 iulie 2020, 12:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si masca nu e obligatorie acolo. Si mizeria din spitale e tot la fel de mare, asa e, don prefect?
  • -1 (3 voturi)    
    Batistuta ce zicea ? (Miercuri, 29 iulie 2020, 14:52)

    ABBV [utilizator]

    petrecere cu 100 de invitati ...Sau la el nu se pune ?