Spital modular ridicat la marginea Iașiului pentru pacienții cu COVID-19 / Medic: Imaginea este dramatică, populația nu înțelege

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2020, 16:53 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid-19
Foto: pixabay.com
Un spital modular cu 250 de paturi, dintre care 100 dintre pentru terapie intensivă, pentru tratarea pacienților cu COVID-19 va fi instalat, începând de luni, în apropiere de Iaşi, pe drumul european 585. "Imaginea este dramatică. (...) Când vezi un spital modular îți dai seama că începi să lucrezi in condiții de război", afirmă medicul Florin Roșu, șeful secției de Terapie Intensivă a Spitalului de Boli Infecțioase "Sfânta Parascheva" din Iași.

Preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Maricel Popa, a anunțat, duminică, într-o conferinţă de presă, că au ajuns toate modulele care alcătuiesc spitalul mobil pentru pacienții cu COVID-19, iar de luni începe descărcarea containerelor şi montarea lor de către specialiştii turci. După instalare, este nevoie de avizul de funcţionare.

El a precizat că acest spital va avea 250 de paturi, 100 dintre ele pentru terapie intensivă, și este necesar mai ales în contextul creşterii numărului de cazuri de COVID-19 şi pentru a elibera spitalele din Iaşi unde sunt aduse persoane din toată Moldova care sunt infectate cu noul virus, potrivit Agerpres.

Unitatea va fi instală în apropiere de Iaşi, pe drumul european 585, unde este Parcul Industrial TransAgropolis din comuna Leţcani, și va funcţiona ca secţie exterioară a Spitalului de Boli Infecţioase "Sf. Parascheva" din Iaşi.

Conform sursei citate, unitatea medicală va fi construită din aproximativ 100 de containere de diferite dimensiuni, care însumează aproximativ 4 kilometri, va avea triaj, Unitate de Primire a Urgenţelor şi terapie intensivă, policlinică şi zonă administrativă, depozit şi zonă de suport tehnic, radiologie, unitate de sterilizare, laboratoare de analize medicale şi bancă de sânge, depozit pentru medicamente, farmacie, saloane pentru pacienţii cu forme uşoare sau medii, saloane pentru terapie intensivă, sală de operaţie, zonă postoperatorie, spaţii pentru personalul medical, spălătorie, bucătărie, sală de mese, morgă, toalete, rezervor de apă, generator de curent, sală pentru gestionarea infrastructurii IT, staţie pentru oxigen, zonă de cazare cu 16 paturi pentru personalul medical.

Achiziţia s-a făcut prin Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Euronest, banii fiind alocaţi de judeţele Iaşi şi Neamţ.

Medic: Imaginea este dramatică

Medicul Florin Roșu, șeful secției de Terapie Intensivă a Spitalului de Boli Infecțioase "Sfânta Parascheva" din Iași, spune că a văzut această unitate mobilă care urmează să fie instalată și că imaginea este dramatică.

"Imaginea este dramatică. (...) Când vezi un spital modular îți dai seama că începi să lucrezi in condiții de război. Populația României nu înțelege. Poate și noi am avut un grad de vină pentru că nu am explicat coerent metodele de preventie. Acum vedem că suntem depășiți total de situație, iar populația nu înțelege. Virusul nu ține cont nici de vârstă, nici de statul social. (...) Sigur, nu vom putea abandona lupta, dar dacă cu toții, corpul medical și societatea, voom da mână cu mână, poate vom trece această pandemie cu maia puține victime, a declarat medicul, duminică, la Digi 24.

El a avertizat asupra pericolului ca sistemul sistemul medical să intre în colaps.

O nouă zi - a cincea - cu peste 1.000 de noi cazuri de coronavirus în România. În ultimele 24 de ore au fost confirmate 1.120 de noi îmbolnăviri de COVID-19. Potrivit datelor transmise duminică de Grupul de Comunicare Strategică, bilanțul a ajuns la 44.798. În ultima zi, au murit 22 de persoane, bilanțul deceselor asociate COVID-19 ajungând la 2.187. La acest moment, la terapie intensivă sunt internați 351 de pacienți.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10148 vizualizari

  • -17 (23 voturi)    
    Populatia Europei nu intelege... (Duminică, 26 iulie 2020, 17:01)

    Gryphus [utilizator]

    cum de pleaca medicii in concediu in plina pandemie?
  • -2 (24 voturi)    
    30 de ani de obscurantism religios (Duminică, 26 iulie 2020, 17:02)

    Coresponedntu [utilizator]

    Iasi, Moldova, daca era vorba de dat bani pentru templele sarlatanilor de la BOR era inghesuiala. dar asa, pentru spitale, populatia, desi e greu de definit ca populatie adunatura de analfabeti functionali, adepti ai BOR, nu intelege. Nu cred decat in fake news ul vechi de 2000 de ani privind mersul pe apa sau inviatul dupa 3 yile de la deges cand tesuturile sunt degenerate de cadura Orientului Mijlociu....
    • -4 (14 voturi)    
      Postare (Duminică, 26 iulie 2020, 17:56)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      @C... Articolul nu zice nimic de vreun subiect religios dar Dummneavoastra trebuie sa veniti fugutza cu o postare anti-religioasa.
      Ok, sunteti ateu, asta e alegerea / problema Dumneavoastra dar nu si a intregului Internet
  • -1 (15 voturi)    
    Daca populatia nu intelege (Duminică, 26 iulie 2020, 17:26)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Desi vede EXACT ce se intampla in alte tari rezulta doar doua situatii:

    1. Fie nu este suficient de educata si aceasta este cauza neintelegerii. In acest caz pierderea fizica nu e o mare iar vinovatii sunt cei care au pus pe butuc invatamantul si educatia.

    2. Fie populatia nu doreste si aici este un lucru perfect normal: bine sau sanatate cu forta nu poti face. Un om care vrea sa fumeze va fuma iar un om care vrea sa se imbolnaveasca se va imbolnavi.

    Cati intra in acele paturi intra, iar cine nu mai intra sa se descurce EXACT cum s-a descurcat si cand a luat boala...
    • -9 (25 voturi)    
      Unde semnez? (Duminică, 26 iulie 2020, 17:43)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

      Serios, unde semnez să renunț la ”dreptul la sănătate” conferit de Arahat/PNL?

      Nu doar pentru tusea chinezească, ci pentru orice boală de-acum încolo?

      La schimb, firește, vreau să fiu lăsat în pace - inclusiv, desigur, să nu-i dau Statului niciun cent pe ”asigurări de sănătate”.
      • +5 (11 voturi)    
        Confunzi dreptul cu garantia (Duminică, 26 iulie 2020, 18:19)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

        Chiar si cand renunti la asigurarile medicale AI DREPTUL sa fii sanatos. Ce nu ai (si la ce renunti deci) e GARANTIA incercarii de reparare a sanatatii din partea statului. (adica statul incearca pe banii sai - ok, din asigurarile altora - sa te faca bine, in fine, in Romania se poate si rau).

        La fel si legile spun: "statul garanteaza dreptul la munca" nu "dreptul la un loc de munca". Deci chiar daca nu ai loc de munca, ai dreptul sa muncesti.

        Deci dreptul la sanatate nu e dat de statul roman ci este un drept fundamental al omului. La fel cum e dreptul la educatie. Si americanii au drept la educatie, chiar si cand trebuie sa faci credit si sa il rambursezi apoi in ani de zile.
      • +9 (15 voturi)    
        Cata vreme ... (Duminică, 26 iulie 2020, 18:54)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui marie-cu-palarie

        ... te izolezi undeva in padure, unde faptul ca matale te lasi vulnerabil la orice boala infectioasa, si nu ceri sa fii tratat cand se intampla sa ai nevoie, nu cred ca-ti cere cineva vreo hartie.

        Da' cand traiesti in mijlocul unei comunitati, tre' sa respecti totusi regulile comunitatii. Altfel, mai devreme sau mai tarziu, comunitatea iti face vant. Sau te pune la pastrare la loc sigur, de unde nu mai poti face rau altora, prin inconstienta.
  • +1 (15 voturi)    
    Lăsați containerele, unde-s spitalele??? (Duminică, 26 iulie 2020, 18:01)

    Tayen [utilizator]

    Că spitale au promis U.S.L.-așii, și ciuma roșie și holera galbenă!
    UNDE SUNT SPITALELE???? AUD????
    Ce „război” visează ăștia? Ne iau de cretini, de reduși mintal? Unde sunt banii din taxele noastre? De ce nu avem spitale?
  • -1 (1 vot)    
    Asta învață românii,asta fac. (Luni, 27 iulie 2020, 8:09)

    asavreau [utilizator]

    La școală se face educație religioasă,ora de religie fiind destul de mediatizată.Educație sanitară nu am auzit să se facă și din pandemia COVID,pare că nu se face educație sanitară nici la școli specifice-asistente medicale,facultăți de medicină.Spun asta,pentru-că am întâlnit în media mulți medici care spun că nu știu ce măsuri să aplice pentru protecție la viruși.De asistente nu mai spun,că fac parada modei prin spitale.Nu spun să fie echipate ca niște măicuțe(!),dar,când nu folosești echipament de protecție,acesta nu se mai fabrică și te găsește pandemia cu courul gol(!).Și nu-i frumos,de sănătos nu mai spun că se vede.O concluzie.Lipsa educației sanitare își arată fața hâdă prin refuzul luării unor măsuri de protecție minime și de bun simț.