VIDEO Orban: Sperăm ca spitalul modular de la Elias să poată primi pacienți Covid de marți

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:26 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Premierul Ludovic Orban a anunțat sâmbătă că speră ca de marți spitalul modular realizat de Asociația Dăruiește Viață din donații și sponsorizări în curtea spitalului Elias să poată primi pacienți de marți. Asta după ce HotNews a scris că în timp ce Raed Arafat se plânge că în București nu mai sunt locuri, spitalul modular e gata de o lună.

”Vor fi 38 de paturi: 14 paturi pentru tratarea persoanelor aflate în stare gravă, alte 14 pentru bolnavii în stadii intermediare și un număr de 10 paturi pentru persoanele cu simptome și sunt suspecte de infectare”, a declarat Orban care a spus că echipamentele necesare vor fi alocate rapid.

Aici vor fi patru medici și opt asistenți pe tură.




Anunțul lui Orban a fost făcut după ce secretarul de stat Raed Arafat a declarat vineri seară că în capitală nu mai sunt locuri la terapie intensivă pentru pacienții Covid-19, toate secțiile de terapie intensivă din București fiind pline.

În pofida anunțului lui Arafat că nu mai sunt locuri, spitalul modular realizat de Dăruiește Viața, din curtea spitalului Elias, stătea nefolosit de o lună, pentru că spitalul nu a cerut Ministerului Sănătății și DSP aviz pentru spital COVID de terapie intensivă, ci doar pentru spital de triaj, a declarat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, pentru HotNews.ro.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4467 vizualizari

  • -2 (26 voturi)    
    Iz de pufoaica (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:42)

    Criogenia [utilizator]

    Ce-l deranjati domnule sambata! Ce marti domnule, trei ceasuri rele...de miercuri in colo vorbim de spital..ce atata tevatura cu spitalul asta?

    Miercuri iese in conferinta de presa si spune ca PSD nu-l lasa sa deschida spitalul...
  • -7 (15 voturi)    
    Ce-i aia „„spital modular”??? (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 18:43)

    prec [utilizator]

    Nu există așa ceva, există doar niște transcontainere cu utilaje medicale, atât.
    • +1 (3 voturi)    
      si daca ai nevoie de un oxigen? (Duminică, 19 iulie 2020, 8:06)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ce preferi ,sa stai in container sau sa tragi adanc aer in piept?
  • +10 (12 voturi)    
    sunt mai multe initiative pe care Arafat a uitat (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 20:12)

    ..13 [utilizator]

    SA le mentioneze - ceea ce imi arata cat este pe dinafara dansul de la situatia de urgenta.

    Primul spital de campanie care a fost instalat de armata la Otopeni si care cred ca are toate avizele si cred ca este si operational dar zero pacienti inca...

    Mai este spitalul modular construit in curtea spitalului Elias - si stim de ce tocmai acolo... Bine ca o sa primeasca avizele necesare odata si odata - sa fie intr-un ceas mai bun.

    Mai este un spital organizat in Bucuresti de o firma privata - parca o multinationala cu sediul in Franta...

    De ce uita toate aceste lucuri Arafat???
    Simplu - pentru ca nu trec pe la el prin gradina - bleahhhh...
  • +1 (13 voturi)    
    Au taiat panglica...si au uitat de ele! (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:10)

    mike123 [utilizator]

    Guvernantii au facut poze, au tinut discursuri electorale, au inaugurat spitale modulare (ad-hoc din containere!?) ......dar nici unul nu este functional!
    Aceasi soarta ca metroul din Drumul Taberei!
    Chinezii au construit un spital de 1000 de locuri in 7 zile.....un spital FUNCTIONAL! Nu butaforie! ....(bufonie!)
    • -1 (3 voturi)    
      Cand spui adevarul (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:33)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Te umpli de minusuri...
  • +4 (10 voturi)    
    Spitalul suport Elias (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 21:19)

    Ibit [utilizator]

    Ministerul sanatatii isi demonstreaza inca odata incapacitatea !
  • +6 (10 voturi)    
    Ia uite, e și impertinent (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 22:03)

    muvis [utilizator]

    Societatea civilă, la inițiativa celor două minunate doamne, a construit doua spitale în București, pentru că administrația și executivul nu au fost în stare niciodată până acum. E o tragedie că tot ei trebuie să vă roage să le folosiți. Da, e adevărat că vă arată impotența, dar împotrivindu-vă vă arătați și nemernicia.
    Ce tupeu sa te exprimi așa la adresa celor care au plătesc bani grei la casmb și in același timp participa 100 % la finanțarea unor infrasrtructuri pentru care guvernele iau bani ca să nu le facă.
    • +2 (2 voturi)    
      Întreabă-o pe Gabi Firea. (Duminică, 19 iulie 2020, 8:06)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      Să vezi ce zice.Ea nu suportă ca să intre cineva în afacerile ei din București(Afaceri din spitale).
  • 0 (4 voturi)    
    Orban si spitalele (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 23:14)

    robyzs [utilizator]

    Discursul lui Ludovic Orban da impresia ca este spital construit de PNL si Klaus Iohannis cand a fost ridicat din donatiile romanilor care si-au pierdut increderea in PNL si PSD.

    Inca putin si trec alegerile si nu o sa ii mai vedem pe acesti politicieni, se vor intoarce inapoi la petreceri cu whisky si trabuc asteptand pensiile speciale apoi dupa 4 ani vor veni cu promisiuni de Autostrazi pe directia Iasi - Tg. Mures asa cum a facut si PSD in 2016.
  • 0 (4 voturi)    
    No hai d le Organ! (Duminică, 19 iulie 2020, 0:01)

    constatator [utilizator]

    Ce facusi?
    Fara spitale fara cercetarea interlopilor din jandarmerie care au umilit aceasta natiune, dvs ce natiune reprezentati?
  • -1 (3 voturi)    
    pai la balotesti ? (Duminică, 19 iulie 2020, 8:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    la spitalul sri nu mai sunt locuri ?