Cât îi sfătuiește Orban pe românii diagnosticați cu COVID-19 să stea în spital. „Au fost evoluții fulminante”

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2020, 15:41 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
​Premierul Ludovic Orban a declarat, vineri, că sfatul său pentru românii infectați cu coronavirus este să se interneze în spital și să stea cel puțin cinci zile, pentru a putea fi evaluați corespunzător. El a precizat că virusul provoacă agravări bruște ale stării de sănătate având uneori evoluții fulminante.

„Orice om diagnosticat cu COVID are nevoie de o investigație medicală. Sunt evoluții fulminante. (...) Sfatul meu pentru români să stea măcar 5 zile, nu doar 48 de ore, să fie urmărite, să facă analize mai aprofundate, pentru a fi în afara oricărui pericol”, a spus Orban după o vidoconferință la MAI cu prefecții.

Alte 799 de noi îmbolnăviri au fost raportate vineri în România, bilanțul ajungând la 35.802, potrivit datelor publicate de Grupul de Comunicare Strategică. În ultimele 24 de ore au fost prelucrate 18.986 de teste.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3456 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    ati avut trei luni putere absoluta (Vineri, 17 iulie 2020, 15:51)

    Francisc 1 [utilizator]

    de trei saptamani va smiorcaiti pe toate canalele ca nu va lasa oamenii rai ( in timp ce teste , p ,cresterea recenta e data de turisti care pleaca nu de teste tintite epidemiologic ) nu va e rusine oleaca ?
    • 0 (6 voturi)    
      Marsh ma, pana acuma te smiorcaiai ca de ce sunt (Vineri, 17 iulie 2020, 16:47)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sunt reguli iar acum o intorci?
      Mancurti rusi!
  • +10 (18 voturi)    
    Pot sa aleg spitalul? vreau in spital NOU de STAT (Vineri, 17 iulie 2020, 15:54)

    Gryphus [utilizator]

    daca e vreun spital NOU de STAT in Bucuresti acolo vreau.

    aaaa am uitat, guvernele Romaniei construiesc BISERICI, nu spitale.

    PS eu n-am mai vazut medici care sa ameninte populatia in alte tari
    • -3 (5 voturi)    
      Nu ti-a facut ma Monta, Dragnea, Dancila spitale? (Vineri, 17 iulie 2020, 16:47)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ce mai vrei?
  • +4 (12 voturi)    
    Mda, in Vest nu e nevoie, la noi e "fulminanta" (Vineri, 17 iulie 2020, 16:06)

    andipetre [utilizator]

    Pe cine crezi ca mai amagesti, domnule Orban? In Vest de ce nu e nevoie sa fie monitorizati infectatii pentru a fi protejati de aceste efecte fulminante? Sunt diferiti genetic?

    Sigur, exista cazuri grave, trebuie avut grija, dar majoritatea infectarilor se trateaza fara probleme acasa, asa cum se face in toate tarile normale. Romania nu e normala, iar diferenta cea mai clara e calitatea politicienilor care o conduc. Politicieni care nu s-au dezbarat de mentalitatea comunista a controlului total (si dovedit ineficient) pe care au invatat-o de la Ceausescu.
    • -3 (7 voturi)    
      Mda... (Vineri, 17 iulie 2020, 16:48)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ...nerespectarea măsurilor de distanțare socială e proportionala cu nivelul capacității cognitive
  • +2 (6 voturi)    
    Care e gheșăftul? (Vineri, 17 iulie 2020, 17:37)

    marie-cu-palarie [utilizator]

    Nu i se pare nimănui ciudat că Guvernul se tot milogește și ține morțiș de internările forțate cu orice preț?

    A fost dispus să renunțe sau să revină la versiuni mai raționale pe orice (de la celebra declarație pe propria răspundere până la concerte, păcănele și chiar proteste) - dar nu pe internările forțate. De ce?

    Care e gheșăftul?
  • +3 (7 voturi)    
    Da (Vineri, 17 iulie 2020, 17:41)

    Luk [utilizator]

    Cum zicea si H Malaele: “pe care le-am baut”.