VIDEO

Orban: Cauza principală a creșterii numărului de cazuri este nerespectarea regulilor de protecție sanitară / Suntem într-un moment de cumpănă / Dacă va fi nevoie vom lua orice măsură care se va impune

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2020, 18:45 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Principala cauză a creșterii fără precedent a numărului de infecții cu coronavirus raportate într-o zi este nerespectarea regulilor de protecţie sanitară, a afirmat miercuri seară premierul Ludovic Orban. El a spus că suntem într-un moment de cumpănă, existând riscul unei creşteri în continuare a numărului de îmbolnăviri, și că are încredere că Parlamentul va înţelege situaţia şi va adopta legea care să permită autorităților să instituie izolarea, carantina și spitalizarea celor infectați. El a făcut apel către români să respecte regulile de protecție, afirmând că, dacă va fi necesar, vor fi impuse noi restricții.

Principalele declarații ale premierului:


  • Astăzi, am înregistrat cel mai mare număr de persoane diagnosticate cu COVID-19 - 555 de cetățeni
  • În ultimele 4 săptămâni am avut o creștere a numărului de cazuri de la săptămână la săptămână
  • Deși Guvernul a avut o abordare graduală a măsurilor de relaxare, cu etape, odată cu deschiderea activităților care se aflau sub restricție, ca urmare a creșterii interacțiunii între oameni, am avut o creștere a numărului de îmbolnăviri de la săptămână la săptămână
  • Cauza principală a creșterii numărului de cazuri este nerespectarea regulilor de protecție sanitară
  • Suntem într-un moment de cumpănă
  • Guvernul este la datorie alături de celelalte autorități implicate
  • Transmit un mesaj de încredere că Parlamentul va înțelege situația și va adopta legea care să ne permită să dispunem de toate instrumentele - posibilitatea carantinei și izolării și a tratării pacienților sub controlul medicilor
  • Sunt lucruri fundamentale de care avem nevoie pentru a rămâne eficienți
  • Doar guvernul și autoritățile singure nu pot asigura revenirea la normalitate
  • Avem nevoie de implicarea tuturor instituțiilor și de un comportament responsabil, de o implicare serioasă a tuturor companiilor. Companiile sunt responsabile de respectarea regulilor de protecție sanitară
  • Avem nevoie ca fiecare cetățean să fie alături de noi în acestă bătălie care pune în pericol societatea românească
  • De la începutul epidemiei, cetățenii au suportat privațiuni, ar fi păcat de tot eforul nostru, dacă acum, când suntem în pericol, solidaritatea și responsabilitatea nu revin în comportamentul românilor
  • Ne-am confruntat în ultimele două luni cu campanii organizate care au avut ca scop să determine românii să ignore pericolul. Aceste campanii au consecințe - numărul infectărilor a crescut
  • Guvernul nu dorește să reinstituie nicio restricție, nu dorește să ia nicio măsură care să afecteze economia, pentru că și așa economia a fost afectată grav de epidemie
  • Dimpotrivă, avem un plen economic care are ca scop să asigure o revenire cât mai rapidă a economiei la normalitate
  • Nu ne dorim să luăm nicio măsură care să afecteze viața românilor
  • Pe de altă parte, spun clar că dacă va fi nevoie vom lua orice măsură care se va impune pentru că punem pe primul plan sănătatea românilor
  • Transmit fiecărui român: virusul nu iartă pe nimeni, nici pe cei care nu cred în existența lui
  • Dacă cineva ignoră regulile, când se îmbolnăvește îi pune în pericol și pe cei dragi
  • Doar împreună, solidari și respectând reguli simple stabilite de specialiști, putem să readucem lucrurile la normal și putem lupta eficient cu epidemia
  • Am încredere că fiecare român va înțelege acest moment de cumpănă și va înțelege că de comportamenul lui responsabil va depinde succesul în lupta împotriva virusului

Alte 555 de noi cazuri de infectare cu coronavirus - cel mai mare număr anunțat în România de la debutul pandemiei - au fost raportate în ultimele 24 de ore, bilanțul îmbolnăvirilor ajungând la 30.175, potrivit datelor publicate miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi, alți 18 români au murit din cauza COVID-19, bilanțul deceselor ajungând la 1.817. Recordul de infectări zilnice fusese în 11 aprilie, când au fost raportate 523 de cazuri noi într-o zi. În ultimele 24 de ore, au fost făcute 13.147 de teste.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7536 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Ciudat (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:10)

    robyzs [utilizator]

    Pana acum PNListii erau cei care nu respectau regulile de distantare, Orban si Mihai Chirica din PNL IASI au fost amendati, ce fel de exemple ne dau edilii?
    • +6 (8 voturi)    
      Mai era (Miercuri, 8 iulie 2020, 23:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      și Alexe zis Drujbă era in sala la Iasi. Și alexe e „liberal” de-al infractorului Fenechiu, ca mai toți „liberalii” din Iași.
  • +6 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:14)

    [anonim]

  • 0 (16 voturi)    
    in sfarsit (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    a marturisit ca pandemia s-a raspandit pentru ca a baut si fumat fara masca. La puscarie! ne vedem la girafa
    • -3 (9 voturi)    
      cucuveauamov = postac (Miercuri, 8 iulie 2020, 22:43)

      AureliusM [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu raspundeti, nu il contraziceti.

      E la servici, face si el un ban.

      Cel mult il puteti ajuta cu un minus.
  • +7 (13 voturi)    
    numai gargara ... (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:17)

    sareta [utilizator]

    Gargara ,nimic concret ! De ce este posibil ca apararea sanatatii publice sa fie coordonata si condusa de contabile ,juristi ,ingineri si nu de medici ! Cum este posibil sa nu fi fost anulat inca ordinul de Ministru ce permitea aceasta anomalie ? Astazi aflam cu stupoare numirea inca a unui jurist la conducerea unei unitati medicale ,undeva la Galati.Asta inseamna ca NU se vrea cu adevarat sa fie luate masuri ,adica gargara ...Cei care conduc DSP-urile sunt toti cu pregatire medicala ?
  • +8 (16 voturi)    
    Sunteti praf la comunicare (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:18)

    galeo [utilizator]

    Romanii ar fi respectat mai bine regulile daca ati fi stiut sa comunicati.

    Cad le vorbiti romanilor de sus, arogant, imperativ, normal ca va contesta restrictiilor, ca doar romanii nu sunt prostii vostri, iar voi stapani de sclavi.

    Daca stiati sa-i tratati pe romani de la egal la egal, nu se ajungea aici.
  • +5 (15 voturi)    
    Încrederea (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:48)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Încrederea se câștigă extrem de greu și se pierde extrem de ușor. Iar dacă încredere nu e, nimic nu e.

    In România politicienii sunt sunt capabili să-și țină cuvântul, să aibe onoare, să fie cinstiți.
    Cauza tuturor relelor la noi este acest caracter instabil

    Istoric am fost atât de abuzați, atât de mințiți că nu mai putem, bio-chimic vorbesc, avea încredere în celălalt
    Încrederea nu e in proces ce poate fi supus unui control mental, unui dialog intern. Ea vine sau pleacă fulgerător.

    Dl. Orbàn nu mai are credibilitate de când cu băutul, fumatul și mâncatul in biroul de Prim-Ministru. Teoretic trebuia să-și de-a demisia pe loc. Dar unde ONOARE nu e, NIMIC NU E.

    Cum de el depind întregi familii de hămesiți cred că nici nu poate să-și de-a demisia. Dăncilă a trebuit să fie aruncată afară că să înțeleagă că nu era bună de Prim-ministru. Jalnic!
  • +6 (14 voturi)    
    Dv. ați dat tonul ignorării „pericolului” (Miercuri, 8 iulie 2020, 20:02)

    hic sunt leones [utilizator]

    să înțelegem că ați picat victimă unor „campanii organizate care au avut ca scop să determine românii să ignore pericolul” și dv. - împreună cu câțiva miniștri - ați determinat creșterea numărului de cazuri?

    Aveți toate legile necesare adoptării de măsuri cu respectarea drepturilor omului - aplicați-le pe acelea și abia apoi cereți alte legi când ele sunt insuficiente.

    Doar cetățenii pot asigura revenirea la normalitate, dv. sunteți acolo să executați ceea ce vă dictăm noi - să vă intre bine-n cap acest lucru.

    Cetățenii nu au „suportat privațiuni”, ei au fost ABUZAȚI de către stat; asumați-vă acest lucru și cereți-le scuze (în genunchi).

    Virusul nu iartă, însă cei mai mulți dintre noi ori n-o să ne îmbolnăvim așa ușor, ori vom face forme ușoare (și n-avea dta grijă de ai noștri dragi, pentru că nu e treaba matale).

    N-am cum să fiu solidar cu un stat care-mi discriminează angajații, luând măsuri ca firma mea să își suspende/reducă activitatea (angajații mei câștigă în funcție de cât produc, nu de programul de lucru), în timp ce angajații săi - care freacă menta - sunt plătiți ca și când totul e ok; cu un stat care-mi cere să fac declarații și nu-mi explică de ce; cu un stat care-mi închide parcurile și-mi interzice să fac mișcare, să stau afară în plină primăvară când am nevoie de soare.

    Și închei, spunând că eu nu am încredere într-un guvern care se lăuda luna trecută că datorită lui avem un număr atât de redus de infectări iar astăzi dă vina pe popor când numărul crește - ce s-a întâmplat, dragă guvern, matale culegi doar laurii, nu și responsabilitățile? Unde-s programele de informare în care explicați cum e cu declarațiile, de ce trebuie ca oamenii sănătoși să poarte măști, de ce supermarketurile sunt sigure (nu a existat nici măcar un singur focar) pe când librăriile nu? - și am să fac exact cum am făcut și până acum, pentru că eu n-am avut nici măcar o gripă în ultimii... mulți ani, chiar dacă n-am purtat mască și oi fi avut ceva virusuri.
  • +6 (14 voturi)    
    așa e! Propun să-i sancționăm cu demiterea pe... (Miercuri, 8 iulie 2020, 20:32)

    Mariobrutte [utilizator]

    ...toți cei care sunt vinovați de nerespectarea regulilor de protecție sanitară, beau și fumează fără mască în spații publice închise, fiind deci responsabili de creșterea numărului de infecții. Oh, wait!
  • 0 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 iulie 2020, 20:34)

    [anonim]

  • +6 (22 voturi)    
    vrem re-introducerea declaratiei pe propria raspun (Miercuri, 8 iulie 2020, 21:10)

    Je__ [utilizator]

    daca avem declaratia semnata, suntem in siguranta!

    e mai sigura ca masca!

    si neaparat angajati mai multi militieni care cu imnul cantand pe telefon ne vor verifica daca declaratia e conforma cu asteptarile lor. E cea mai buna protectie!

    nici masca, nici spalatul pe maini nu protejeaza asa bine ca o declaratie pe propria raspundere
  • +5 (19 voturi)    
    deh, petrecere la guvern... (Miercuri, 8 iulie 2020, 21:11)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    fara masti, cu tigari si alcool, cine a dat? Nu Dragnea, nu Ponta, nu Iliescu nu...
  • +5 (13 voturi)    
    Nu mai aruncați răspunderea pe umerii victimelor (Miercuri, 8 iulie 2020, 21:24)

    MVM [utilizator]

    Răspunderea este a guvernanților pentru lipsa de igienă din spitale și, în general, din țară. Degeaba pui dezinfectant la intrarea în mall dacă peste jumătate din țară nu are nici apă curentă, nici canalizare.
    Țara este pur și simplu în mizerie și oamenii sunt de vină?
    Păi să îi închidem pe vecie în case, dacă așa stă treaba.
    • -2 (10 voturi)    
      Da (Miercuri, 8 iulie 2020, 23:52)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui MVM

      Da mai castravete, oamenii sunt de vina ca voteaza aceasi hoti si corupti de 30 de ani. Vreti sa se adreseze de la nivelul vostru? Doar atunci ascultati? De ce nu va spalato pe maini si purtati masti? Smecheri toti? Vreti exemple de la politieni? Voi nu sunteti suficient de maturi sa va protejati singuri si sa aveti grija de cei din jur? Sunteti numai cu gura mare bai romani. Voi le stiti pe toate.
  • +4 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 iulie 2020, 21:46)

    [anonim]

  • -6 (18 voturi)    
    De ajuns! (Miercuri, 8 iulie 2020, 21:54)

    Mignan [utilizator]

    Cine raspunde pentru crima in desfasurare comisa de CCR? La ce ne mai trebuie stat daca acesta nu te apara exact in momente grele, razboi, calamitate, dezastru sanitar etc pentru ca o gasca de banditi in robe mov au primit niste comenzi? Cum se ajunge in situatia in care organul legiuitor, oamenii alesi de catre popor, ca e PSD sau PNL , sa nu poata face niciun pas legislativ, nici macar in situatii de necesitate ca aceasta, si se lovesc constant de cheremul CCR? pai le-a cerut cineva parerea, i-a votat cineva acolo sa ne apere interesele? Deciziile CCR trebuie sa aiba titlu de opinii si atat, in niciun caz executorii. Sa decida votantii in ziua votului sau referendumului daca s-a gresit sau nu!
    Cine este responsabil pentru acest Stat in Stat numit ccr si cum scapam de el???
    • +6 (12 voturi)    
      E greu sa gandesti in pandemie ? (Miercuri, 8 iulie 2020, 22:20)

      Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Mignan

      E jale mare daca in socitatea noastra sunt multi care gandesc ca tine. Esti esuat in democratie si statul de drept. Cu asemenea indivizi nu ajungem departe ca societate democratica.
      • -7 (9 voturi)    
        ce text (Miercuri, 8 iulie 2020, 22:28)

        Contrache [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        cioplit cu piatra.Te-ai julit pana l-ai postat? Tu vorbesti de gandit, serios?
      • -5 (7 voturi)    
        Atentie (Miercuri, 8 iulie 2020, 22:50)

        Mignan [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

        a grait Radu I , zici ca e âmpărat. E jale oricum coane, nu va suparati pe vorbele mele proaste.
  • +2 (16 voturi)    
    Principala cauza de creștere este raportul GCS (Miercuri, 8 iulie 2020, 22:10)

    CezarN [utilizator]

    1. Ce este Grupul de Comunicare Strategica
    2. Care este componenta lui
    3. Ce face el? Ca de adunat 2 cazuri în Ploiești, 2 în Pitești, 4 la Suceava, 44 în total, poate face și un copil de clasa a V-a.
    4. De ce nu se numește Grupul de Comunicare ONESTĂ? Caci sintagma "Strategica" din denumire implica un scop, un interes, un proiect de îndeplinit, deci, cu ajutorul acestei comunicări. Care este acel interes?
    5. Care sunt sursele de date pentru raportările Grupului
    6. Cine plătește acele date (cine plătește testele care stau la baza acelor raportări)

    Domnule Orban, dacă am avea răspunsurile la aceste întrebări s-ar numi ca avem TRANSPARENȚĂ și, pe cale de consecința, ați avea credibilitate. Altfel, și suntem în acest caz, e vânare de vânt, domnule Orban.
  • -4 (8 voturi)    
    Principala cauza a expoziei Covid (Miercuri, 8 iulie 2020, 22:40)

    Ulad [utilizator]

    este examenul de bacalaureat care a avut loc exact in urma cu 2 saptamani si care dovedeste ca purtatul mastii impotriva virusirlor este echivalent cu construirea de garduri ca sa nu intre mustele. In loc sa lasati oamenii sa stea in localitatile de resedinta la bacalaureat. i-ati purtat prin tot judetul, ducand virusii din Tulcea la Babadag s.a.m.d.
  • -5 (9 voturi)    
    Încă odată (Joi, 9 iulie 2020, 0:52)

    Observatory [utilizator]

    înțeleg ca nici pe acest prim ministru nu îl agregați, sincer:
    Cred ca nu exista un singur om pe suprafața pământului de care sa va placa.
    Din 1947 alegeți, și după o zi , gata , afara și cu ăla.
    Ceashka a for un mare criminal cizmar și analfabet ( și bâlbâit )
    Dar a ținut poporul cu botnița la gura , și nimeni nu guitza , dacă încerca , atât ii trebuia....
    Știți Dvs pe cineva care sa fie , măcar plăcut , de poporul roman ?
    • +2 (4 voturi)    
      Politicienii și șosetele (Joi, 9 iulie 2020, 8:11)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Șosetele sunt în principiu un lucru bun. Nu mori fără șosete dar, în principiu, ți-e mai bine cu șosete decât fără în majoritatea timpului.
      Însă, dacă porți prea mult aceleași șosete ele devin dăunătoare fără doar și poate.

      Eh, cam așa e și cu politicienii. Nu mori fără ei dar îs utili în majoritatea timpului.
      Însă trebuie schimbați. Des. Căci de nu, ei devin dăunători.
  • +2 (4 voturi)    
    neadevarat (Joi, 9 iulie 2020, 13:00)

    sareta [utilizator]

    Nimic mai neadevarat ! Adevarul crunt este impotenta(voita) a Ministerului Sanatatii in a reglementa numirile in functii de conducere la Unitati sanitare si in special la Directiile de sanatate publica(DSP-uri) a unor persoane ”bine” pregatite in domeniul medical ca : sefi de sala ,chelneri,contabile,juristi ,ingineri ...Cine va oprea,daca sanatatea populatiei cu adevarat va interesa,sa anulati Ordinul prin care aceste numiri apocaliptice se pot face ? In rest gargara si inca o incalcare a Constitutiei, care la art.34 spune despre obligatia Statului de a lua masuri de asigurarea sanatatii populatiei. CCR a luat deja una ....dar uitandu-se la alt articol care-i deranja pe parlamentari .Avea de ales intre cele doua si ce daca.