Ministrul Sănătății: În acest moment nu suntem în stadiul în care să fie necesară instituirea stării de urgență

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2020, 17:10 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
În acest moment, România nu este în situația în care să fie necesară revenirea la starea de urgență, deși miercuri a fost raportat cel mai mare număr de infecții cu coronavirus de la debutul pandemiei, afirmă ministrul Sănătății, Nelu Tătaru.

"În acest moment nu suntem în stadiul în care să fie necesară instituirea starii de urgență", a declarat Nelu Tătaru, miercuri seară, la Digi 24.

"Vom avea o creștere a numărului de îmbolnăviri, dar nu exponențială, alternând de la o zi la alta. Nu cred ca va fi o creștere exagerată", a adăugat Tătaru.

Alte 555 de noi cazuri de infectare cu coronavirus - cel mai mare număr anunțat în România de la debutul pandemiei - au fost raportate în ultimele 24 de ore, bilanțul îmbolnăvirilor ajungând la 30.175, potrivit datelor publicate miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi, alți 18 români au murit din cauza COVID-19, bilanțul deceselor ajungând la 1.817. Recordul de infectări zilnice fusese în 11 aprilie, când au fost raportate 523 de cazuri noi într-o zi. În ultimele 24 de ore, au fost făcute 13.147 de teste.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3564 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Lol (Miercuri, 8 iulie 2020, 17:24)

    HP [utilizator]

    Deci in aprilie, cand erau mai putine cazuri, era caz de urgenta, dar azi cand avem raspandire comunitara generala, nu mai avem urgenta.

    Praf...
    • +2 (4 voturi)    
      Clar (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:09)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Statul are nevoie ca oamenii sa mearga la munca si sa plateasca taxe pentru Pensiile Speciale
    • +1 (9 voturi)    
      Stii ce e mai fain? (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:30)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Ca dupa 3 luni de lockdown crunt, virusul e si el tot mai crunt!!!
      • +1 (1 vot)    
        Aplatizare (Joi, 9 iulie 2020, 10:10)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Nu e mai crunt. Numărul deceselor e în scădere.

        Însă dacă nu exista carantina generalizată, aplatizarea periculozității virusului s-ar fi produs mai repede (așa cum s-a întâmplat în Suedia).

        Dar deh... Suedia n-are Arafat, ci Anders Tegnell.
  • -2 (8 voturi)    
    teste (Miercuri, 8 iulie 2020, 17:31)

    andrei8411 [utilizator]

    Pai ce facem boss?Am inceput sa facem cateva teste si vedem realitatea? Pai sa o suga si PNL si PSD ca trebuiau sa faca asta cat timp era stare de urgenta si atunci se putea rezolva situatia, nu acum cand toata lumea umbla brambura.
    Eu zic sa incetati sa mai faceti teste, cum era vorba aia: ce nu stii, nu te afecteaza.
    Ma mictionez pe campania voastra electorala si pe Klaus care acum tace fix cum tacea si inainte de campania lui.
  • -2 (12 voturi)    
    Nu vine nici o stare de urgenta (Miercuri, 8 iulie 2020, 17:32)

    gigea1900 [utilizator]

    Revenirea stării de urgenta ar fi una dintre cele mai tâmpite decizii pe care le poate lua un partid politic la momentul actual, mai ales ca vin si alegerile.Nu o sa se intample.Se fac sondaje sa vada cata lume ar accepta o noua stare de urgenta, este o decizie pur politica in contextul alegerilor care se apropie.Starea de urgenta ar insemna ca PNL-ul sa se impuste singur in picior, ceea ce evident n-o sa se intample.
  • -1 (7 voturi)    
    Ceea ce conteaza (Miercuri, 8 iulie 2020, 19:07)

    MythRo [anonim]

    Numarul bolnavilor internati la ATI se mentine stabil (pare ca undeva in jur de 220-230), deci unde e urgenta? Ministrul a declarat ca avem aproximativ 4000 de paturi disponibile.
    Sa mai zicem ca faptul ca au *depistat in ultimele 24 ore 555 cazuri* nu este deloc acelasi lucru cu *in ultimele 24 ore s-au imbolnavit 555 oameni*....