Coronavirusul ar putea să nu provină din China, spune un profesor de la Oxford

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 6 iulie 2020, 23:47 Actualitate | Coronavirus


COVID 19
Foto: Pixabay
Este posibil ca noul coronavirus să fi existat în stare latentă în diferite părți ale lumii, până când și-a făcut apariția în urma unor condiții de mediu favorabile, mai degrabă decât să fi provenit din China, consideră un cercetător de la Universitatea Oxford, citat de revista BBC Science Focus.

Profesorul Tom Jefferson, de la Centrul de medicină bazată pe dovezi (CEBM) din cadrul Universității Oxford, a indicat o serie de descoperiri recente privind prezența virusului în diferite părți ale lumii înainte de apariția sa în Asia drept o dovadă tot mai mare a adevăratei sale origini, și anume un organism global care aștepta condițiile prielnice pentru a se răspândi.

El a amintit că urme ale virusului SARS-CoV-2 au fost descoperite în eşantioane de ape uzate colectate în Spania, Italia sau Brazilia cu mult înainte de descoperirea acestuia în China, în decembrie 2019.

Într-un interviu pentru The Daily Telegraph, profesorul Tom Jefferson a făcut apel să se cerceteze cum și de ce virusul pare să se răspândească mai puternic în medii precum fabrici de produse alimentare sau unități de procesare a cărnii.

Împreună cu directorul CEBM, profesorul Carl Heneghan, Tom Jefferson crede că acest lucru ar putea releva noi mijloace de transmitere a virusului, precum rețeaua de apă sau toaletele comune.

„Există destul de multe dovezi privind cantități uriașe de virus în apele reziduale de peste tot, precum și dovezi tot mai multe că există transmitere fecală. E o concentrație mai mare atunci când apele uzate au 4°C, care e temperatura ideală pentru ca virusul să se stabilizeze și posibil să se activeze. Iar unitățile de procesare a cărnii sunt adesea menținute la 4°C. Aceste focare trebuie cercetate cum trebuie”, a afirmat Tom Jefferson.

„Lucruri ciudate de genul acesta s-au întâmplat și cu gripa spaniolă. În 1918, circa 30% din populația insulei Samoa de Vest a murit de gripa spaniolă, neavând niciun contact cu lumea exterioară. Explicația ar putea fi doar că acești agenți patogeni nu vin și nu se duc nicăieri. Ei sunt întotdeauna aici și ceva îi aprinde, poate densitatea umană sau condițiile de mediu, iar asta e ceea ce trebuie să cercetăm”, a mai spus Jefferson pentru ziarul britanic.

[Se crede totuși că gripa spaniolă a ajuns în țara insulară după acostarea unei nave cargo, Talune, în 1918, punctează BBC Science Focus.]










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7192 vizualizari

  • -2 (58 voturi)    
    Vom afla ca l-au inventat australienii (Marţi, 7 iulie 2020, 0:13)

    braindamage12 [anonim]

    Hai sa urmarim firul banilor si sa vedem cati bani pompeaza China in Oxford sau in acest profesor.
    • -4 (20 voturi)    
      ha, ha... (Marţi, 7 iulie 2020, 8:19)

      mano74 [utilizator] i-a raspuns lui braindamage12

      exact! Daca pompau suficient, domnul asta zicea ca el l-a inventat!
  • -3 (57 voturi)    
    Condițiile prielnice (Marţi, 7 iulie 2020, 0:13)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sa apară din alta parte decât China înseamnă o sumă suficientă plătită de chinezi
    • +8 (30 voturi)    
      Nu e de mirare... (Marţi, 7 iulie 2020, 2:08)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ...ca iubitorii MAG(A)nificului Trump au sarit ca arsi la aceasta stire,

      Pai cum pot ei accepta ca tatucul lor,care tot blama China pentru producerea si raspandirea intentionata a faimosului Coronavirus,sa fie contrazis de un Profesor de la Oxford??...cine se crede el,profesorasul asta platit cu bani grei de insusi infamul Xi JINPING,presedintele Chinei ? !

      Baieti,realizati macar cat de penibili sunteti?
      • -5 (19 voturi)    
        mare studiu,extraordinar (Marţi, 7 iulie 2020, 9:07)

        Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        care vine cu concluzii gen ''poate'',probabil'' .posibil''
        o porcarie.ori ai o concluzie ori nu. nu...''probabil''
        cu parerea ne putem da toti
  • -3 (23 voturi)    
    Dovada, dovada (Marţi, 7 iulie 2020, 2:21)

    Koczka [utilizator]

    O ineptie care nu merita sa fie publicata ca stire, cel putin incomplet. Din cate imi amintesc stirea cu prezenta virusului in apele menajere ale unor orase din Spania si Italia a aparut in luna mai 2020 si se recerea la perioada respectiva. In plus daca s-ar fi gasit ceva nou in materie de virusuri institutiile specializage ar fi declansaf proceduri de testare suplimentara si corespondenta interinstitutionale si ingertari. Cel putin ar fi fost identificata si catalogata structura niului virus, asa cum sunt cunoscute si catalogate structurile celor aproximativ de 1600 virusuri cunoscute pana acum.
  • -5 (29 voturi)    
    Fake news (Marţi, 7 iulie 2020, 2:39)

    Observatory [utilizator]

    Au chinezii banii greu sa minta aici, este așa de ușor sa minți ca un porc ( PCC)!pe net !
    Au îmbolnăvit globul pentru profiturile lor...
  • +3 (21 voturi)    
    nasol (Marţi, 7 iulie 2020, 8:19)

    marvel [utilizator]

    Trump va trebui sa inventeze alta minciuna. Oricum remarc prostia macabra a trumptarzilor, pe de o parte virusul e o simpla gripa, pe de alta parte e un virus extrem de periculos inventat de China ca sa distruga SUA.
  • -4 (18 voturi)    
    Profesor platit de chinezi. (Marţi, 7 iulie 2020, 10:08)

    Mihai Vls [anonim]

    E atat de depasita medicina de vremuri, incat ei nici acum nu cunt siguri 100%, cu toate testele lor, daca ceea ce gasesc in esantioane este SARS-COV-2 sau vreun alt coronavirus inrudit.
    Bineinteles, exista deja dovezi, ca in China, in regiunea Wuhan, spitalele au fost luate cu asalt, cel putin din august 2019.
    Asadar ce spune el nou? Nimic!
    Iar el isi sprijina ideea, pe o afirmatie cel putin tampita.
    Daca intr-adevar Gripa Spaniola exista in stare latenta, si in izolata Insula Samoa, dar si in restul lumii, care erau sansele sa se manifeste in aceste 2 zone, absolut izolate intre ele, IN EXACT ACELASI TIMP?!
    Cat de prost sa fii?! Sau cat de manipulator sa fii?! Cat de tampiti sa ne crezi?!
  • -2 (2 voturi)    
    Sigur (Marţi, 7 iulie 2020, 20:53)

    wintershadow [utilizator]

    ca nu provine din China, se stie ca de vina este doar Trump, baubaul sumprem. Luptati tovarasi pe toate fronturile ca acest rasist alb sa nu prinda al doliea mandat!