SUA: Secretarul Apărării anunță obținerea unui vaccin în câteva luni, însă experții sunt sceptici

de S.J.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:02 Actualitate | Coronavirus


Mark Esper
Foto: af.mil
Liderii Pentagonului și-au exprimat încrederea că un vaccin va fi disponibil până în luna ianuarie și posibil chiar până în toamnă, afirmații care au fost întâmpinate cu scepticism de către oamenii de știință, anunță Yahoo News.

Mark Esper, Secretarul pentru apărare al Statelor Unite a afirmat că, împreună cu Secretarul american pentru sănătate, Alex Azar, va coordona Operațiunea „Viteză Warp”, efortul administrației Trump de a produce 300 de milioane de doze de vaccinuri antiCOVID-19 până în luna ianuarie.

„Sunt încrezător că vom fi capabili să livrăm un vaccin la scară largă la timp prin cooperarea cu alte agenții guvernamentale și sectorul privat”, a declarat Mark Esper.

„Suntem foarte încrezători că un vaccin va fi disponibil cândva la începutul toamnei”, a afirmat la rândul său Șeful de stat major al armatei americane, Mark Milley, adăugând că există „niveluri de încredere foarte ridicate” că Operațiunea Warp Speed își va atinge obiectivul de „a avea către 300 de milioane de doze până la 1 ianuarie”.

Însă experții în dezvoltarea de vaccinuri au respins afirmațiile liderilor de la Pentagon.

„Toți cei din comunitatea științifică suntem nedumeriți cum s-ar putea întâmpla acest lucru”, a afirmat dr. Kavita Patel care a făcut parte din efortul de a obține un vaccin împotriva virusului H1N1 în timpul administrației președintelui Barack Obama.

Chiar și în cel mai optimist scenariu în care un vaccin aflat în testare arată potențial, atingerea unui asemenea termen privind capacitatea de producție ar presupune ocolirea unor pași care necesită timp pentru a se asigura că vaccinul este sigur și eficient, potrivit dr. Patel.

„Ce sacrificăm de dragul vitezei?”, a întrebat aceasta.

O sursă din cadrul Departamentului Apărării apropiată de programul de dezvoltare a unui vaccin s-a declarat doar ceva mai puțin sceptică declarând că „multe lucruri trebuie să se alinieze în maniera potrivită ca acest lucru să se întâmple”.

Însă potrivit sursei citate atingerea obiectivului Operațiunii Warp Speed „nu este în afara tărâmului posibilului”.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2767 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Fumigene (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:10)

    panda_rosu [utilizator]

    De 6 luni alergam in cerc ca o curca beata, fara niciun progres, nici la tratament nici la vaccin, in timp ce virusul isi face linistit treaba intr-un ritm accelerat.

    Macar taceti din gura si vorbiti cand chiar aveti vreun rezultat clar, nu mai tot latrati cu “cateva luni”. Au trecut deja “cateva luni” de cand a inceput criza asta si suntem tot ca la inceput!
  • +4 (8 voturi)    
    . (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:16)

    tirolez [utilizator]

    Pentru h1n1 a fost gata in toamna lui 2009.
  • +4 (14 voturi)    
    S-a terminat dezinfectantul in SUA? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:29)

    holinessdani [utilizator]

    La ce le trebuie vaccin cand Trumpila a spus ca putin dezinfectand omoara virusul din om?
    Eu nu cred ca vaccinul va fi mai ieftin ca un dezinfenctant.
    Vedeti ca e promotie zilele astea la gel dezinfectant pt WC-uri, multi lauda mai ales cel cu aroma de lamaie, yum yum!
    • +1 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:30)

      [anonim] i-a raspuns lui holinessdani

    • -2 (4 voturi)    
      What wrong with these people?! (Duminică, 31 mai 2020, 10:51)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Comunistii de pe acest site sunt ca aia din 55: prosti ca noaptea si fara simtul umorului...Ca Ceausescu...Nu l-am vazut razand niciodata...Credea ca facand o gluma cu poporul lui de slugi proaste e semn de slabiciune...
  • +2 (6 voturi)    
    sa-l experimenteze ei primii (Sâmbătă, 30 mai 2020, 17:51)

    John_Re [utilizator]

    nu-i bai.

    :))
  • -2 (12 voturi)    
    "expertii" sunt sceptici? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:06)

    AliKimiku [utilizator]

    Pai de 6 luni ne bazam pe expertii Fauci sau Ferguson si ce sa vezi? Sute de mii de morti.
    Pe de alta parte "expertii" citati sunt un expert de-al lui Obama si o sursa anonima din departamentul apararii. Deci poate titlul corect ar fi fost, -un expert e sceptic!-
    • +3 (11 voturi)    
      nu există experți ai lui Obama (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:14)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      sau ai lui Trump, sunt oameni de știință epidemiologi.
      Oameni cu facultate, pricepuți, înțelegi tu.
  • +4 (12 voturi)    
    Speranta nu e la vaccin... (Sâmbătă, 30 mai 2020, 18:39)

    Sparafucile [utilizator]

    Ci la medicamentul firmei Merck. Acela care infecteaza virusul cu o secventa de ARN toxica pentru virus intrucit ii provoaca mutatii catastrofale . Mutatiile acelea in final dau virusul cu zgaibaracele-n sus , ii provoaca spasme care-l fac sa horcaie zgomotos si sa-si scuipe bojocii-n convulsii. In final virusul dă ortul popii dar marea noastra satisfactie nu asta e . Ci că nu pricepe ce i s-a intimplat.
    • +2 (6 voturi)    
      incredibil, de necrezut (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:15)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      E bun de tabloide subiectul, poate se face un film
    • +1 (9 voturi)    
      Esti cam sadic (Sâmbătă, 30 mai 2020, 19:55)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Ce ti-a facut saracul virus? Vrea si el sa traiasca, sa faca copii, sa evolueze, sa fie in centrul atentiei...trist e ca nimeni nu-l intelege. Deocamdata.
      • -3 (3 voturi)    
        la (Duminică, 31 mai 2020, 11:56)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        fel ca viruslul rosu comunist din capetele voastre. Virusul chinezesc are leac, voi nu va veti vindeca niciodata.