Mai mulți bucureșteni s-au adunat cu mașinile în Piața Constituției pentru a doua seară la rând. Poliția e la fața locului, fără a putea lua măsuri

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 22:31 Actualitate | Coronavirus


Masini adunate in Piata Constitutiei
Foto: Captura de ecran
A doua seară la rând în care câteva zeci sau sute de persoane s-au adunat în Piața Constituției, în parcare, cu mașinile, în condițiile în care starea de urgență și restricțiile de mobilitate au expirat, dar e în vigoare starea de alertă pe fondul pandemiei de coronavirus. În imaginile prezentate de posturile de televiziune se văd atât persoane care stau la distanță unii de ceilalți, dar și grupuri care nu par a respecta regulile de distanțare socială.


Echipaje de poliție sunt la fața locului, mai multe mașini patrulând printre vehiculele parcate, dar nu par a putea lua vreo decizie. Situația este asemănătoare cu cea de sâmbătă seara, moment când la fel foarte multe persoane s-au adunat în Piața Constituției.

Scena din Piața Constituției vine după ce sâmbătă seara sute de persoane, în special tineri, au petrecut în parcul Herăstrău, lângă niște terase de unde a fost pusă muzică, ignorând regulile de distanțare socială.

Autoritățile din Capitală au dispus duminică ridicarea autorizațiilor de funcționare pentru restaurantele cu terasă responsabile.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27340 vizualizari

  • +30 (76 voturi)    
    La noi merge numai cu forta... (Duminică, 17 mai 2020, 22:39)

    learn2think [utilizator]

    Cand ma gandesc cate imagini am vazut din tarile civilizate unde nu exista obligativitatea de a sta in casa dar toata lumea are grija si sta in casa... Si cica vrem o tara ca afara... Pana una alta sa ne apucam sa invatam coffin dance :)))
    • -10 (54 voturi)    
      In tarile civilizate (Duminică, 17 mai 2020, 22:54)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui learn2think

      Sunt proteste contra restrictiilor mult mai mari decat la noi
      • -9 (17 voturi)    
        ce e fake news (Luni, 18 mai 2020, 8:48)

        Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui galeo

        In comentariul de mai sus de a primit atatea minusuri? NU vreau minus, vreau cuvinte.
        • -10 (18 voturi)    
          nu stii ca pe hotnews (Luni, 18 mai 2020, 10:54)

          Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Ioan

          plusurile si minusurile se dau din sistem, in scop de manipulare? Pe mine unul ma ajuta, cand vad multe plusuri nici nu ma mai obosesc sa citesc comentariul.
      • +1 (5 voturi)    
        asa si? (Luni, 18 mai 2020, 16:35)

        bestol [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        daca sunt prosti pe afara trebuie sa-i imitam si noi?
    • -5 (51 voturi)    
      Ia procura-ti tu ... (Duminică, 17 mai 2020, 22:54)

      MihaiDumitrescu1 [anonim] i-a raspuns lui learn2think

      ... fotografii din Olanda, macar din acest weekend. Era o imbulzeala in Haga !... si nu, nu vorbesc de negri - majoritatea erau daci bastinashi (daci = dutch). Tarile civilizate de-aia sunt civilizate, pt ca nu hingheresc cetatenii din motive de rahat ...
      • +6 (32 voturi)    
        Asta ti se pare (Luni, 18 mai 2020, 0:45)

        Diana Mirela [anonim] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

        "motiv de rahat". Neuronul stingher s-a dus si ala?
      • +1 (5 voturi)    
        tarile civilizate au reguli (Luni, 18 mai 2020, 16:37)

        bestol [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

        au legi, au justitie. Nu au ametiti care cred ca masurile de protectie inseamna totalitarism.
    • -9 (39 voturi)    
      Au incalcat vreo lege? Nu mai e stare de urg (Duminică, 17 mai 2020, 23:31)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui learn2think

      daca oamenii nu incalca legea de ce simt unii nevoia sa cheme MINERII???

      doar pt ca nu iti convina tie ca 100 de romani cu masini s-au parcat in fata parlamentului
      • +9 (35 voturi)    
        indivizii (Luni, 18 mai 2020, 0:47)

        Diana Mirela [anonim] i-a raspuns lui Kivek

        aia cu 2 neuroni dupa ce se infecteaza incep sa merga prin societate. Daca ar sta doar intre ei nu au decat sa isi faca terapie intensiva intre ei. Who give`s a shit daca scapa sau nu. Dar din pacate ajung sa mearga prin magazine, piete, parcuri.
        • -12 (22 voturi)    
          haha (Luni, 18 mai 2020, 2:43)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui Diana Mirela

          A vorbit vaca ce crede ca are IQ mai mare decat plebea.
        • -8 (14 voturi)    
          Repet intrebarea pt tine: au incalcat vreo lege??? (Luni, 18 mai 2020, 13:39)

          Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Diana Mirela

          Institutiile unui stat de DREPT intr-o democratie functioneaza dupa...LEGI!

          daca incalci o lege atunci se aplica sanctiuni, daca nu se incalca o lege atunci nu ti se aplica sanctiuni


          pricepi? e simplu, chiar si cei cu 1 neuror ar trebui sa poata
      • +2 (4 voturi)    
        cand e lege va plangeti (Luni, 18 mai 2020, 17:11)

        aramos [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        cand se fac recomandari va intrebati ce lege se incalca. Unii pur si simplu nu inteleg de vorba buna, nu respecta recomandari si de asta e nevoie de coercitie, la care se va ajunge daca oameni iresponsabili decid in continuare sa nu respecte norme elementare de distantare care impiedica raspandirea bolii.
    • -8 (30 voturi)    
      Ochelari? (Luni, 18 mai 2020, 0:50)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui learn2think

      w/e asta au fost proteste in toate tarile civilizate. Unele cu mii de participanti.

      Dar na, ne place sa vorbim fara sa stim.
      • +10 (18 voturi)    
        @Vaka (Luni, 18 mai 2020, 2:00)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Pai nu avem noi monopol pe prosti ;-).
    • -9 (19 voturi)    
      hahaha (Luni, 18 mai 2020, 2:42)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui learn2think

      Boul asta se supara ca sclavii nu se supun imbecilitatii autoritatilor.
  • +18 (68 voturi)    
    Sa nu ne miram daca vom fi cap de afis (Duminică, 17 mai 2020, 22:46)

    Seby30 [utilizator]

    Acum cateva zile Ponta ne spunea la televizor ca romanii sunt atat de responsabili incat nu vede rostul amenzilor. Acum vede? Romanul daca nu e ars la buzunar, nu respecta nici cele mai elementare reguli,
  • +3 (25 voturi)    
    Asta e specia umana (Duminică, 17 mai 2020, 22:47)

    ady77 [utilizator]

    Indiferent din ce zona a lumii esti, peste tot se intampla la fel.
    Unii inteleg, unii nu vor sa inteleaga, simplu.
    Iar militia, asteapta ora 24:)).
  • +9 (31 voturi)    
    Luati (Duminică, 17 mai 2020, 23:04)

    Alexa.99. [utilizator]

    faina, ulei, conserve, mai stam doua luni in case.
    Dar ce poti sa vrei intr-o tara unde reprezentantii Bisericii isi bat joc de reguli? Asa modele, asa cetateni.
  • -9 (39 voturi)    
    Problema este aşa: (Duminică, 17 mai 2020, 23:04)

    Soarele [utilizator]

    - încalcă vreo lege? să fie amendaţi, arestaţi, judecaţi etc. - un proces normal.
    - nu încalcă nicio lege AZI? mai lăsaţi-ne cu titlurile astea alarmiste. Merci.
  • -11 (27 voturi)    
    Zeci sau sute de persoane (Duminică, 17 mai 2020, 23:06)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... poate mii ??
    • +3 (19 voturi)    
      Milioane.. Ca lacustele! Invazie sovietica! (Luni, 18 mai 2020, 1:30)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Putin si Dughin!
  • +13 (27 voturi)    
    să-i caute la triunghiuri reflectorizante poliția (Duminică, 17 mai 2020, 23:22)

    Guvid19 [utilizator]

    Ia, toți ăia cu mașini au truse medicale? Nu cumva sunt expirate? Dar extinctoare au la mașini? D-alea omologate? Farurile bat corect? Noxe anyone? Asigurare, ITP? Foliile de pe geamuri sunt trecute în talon? Vreo modificare la sistemul de evacuare? Cauciucuri cu profile identice față-spate?

    Hai că dacă ar vrea să intervină au suficiente instrumente perfect legale, nu le trebuie nimic suplimentar.
    • -9 (25 voturi)    
      Abuzuri (Luni, 18 mai 2020, 0:31)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Sper că ai scris toate astea ca să arăţi câte abuzuri poate face miliţia în Românistan. În ţăril civilizate, aşa ceva nu se întâmplă dacă ieşi cu maşina.
      P.S. şi pentru completitudine şi eliminarea oricăror neînţelegeri, nu includ S.U.A. la ţări civilizate. EU, UK, Elveţia, Norvegia, Australia, NZ.
    • -7 (23 voturi)    
      hei (Luni, 18 mai 2020, 2:47)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

      Da, numai o tzara condusa de imbecili poate sa ceara truse medicale, extinctoare, etc Nu-ti dai seama ca astea sunt facute ca sa aiba politia dreptul sa-ti caute in masina?? Intr-o tzara normala (adica in afara UE), nici vorba de asa ceva.
  • -12 (24 voturi)    
    daca in 36 de minute jandarmeria nu blocheaza (Duminică, 17 mai 2020, 23:25)

    natbl73 [utilizator]

    iesirile din zona, gaz+pulane+amenda la jmekeri, atunci avem nevoie de o secretara blonda ca ministru de interne
    • +1 (31 voturi)    
      Ce lege s-a incalcat? (Luni, 18 mai 2020, 0:34)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      poti sa spui cu ce aui gresit acesti oameni sau ce lege OUG au incalcat?
  • +6 (30 voturi)    
    E mana lui Putin domle, sunt platiti in ruble. (Duminică, 17 mai 2020, 23:32)

    Alex735 [utilizator]

    Ce sa mai...
  • -4 (28 voturi)    
    dar daca... (Duminică, 17 mai 2020, 23:37)

    cetatean in RO [utilizator]

    dar daca se constata ca asa zisele infectari vor scade in perioada urmatoare, contrar previziunilor alarmistilor de serviciu, ce ve-ti spune???...va puneti cenusa in cap ????
    • +9 (15 voturi)    
      Va raspund... (Luni, 18 mai 2020, 11:21)

      anghelson [anonim] i-a raspuns lui cetatean in RO

      In Romania nu pare inca limpede daca transmisia bolii Covid19 este preponderent comunitara sau preponderent in focare spitalicesti/camine de batrani.
      Zilele urmatoare vor revela acest lucru cu certitudine.

      Insa, indiferent ce vom descoperi cu totii in urmatoarele zile, adunarile acestor oameni care pur si simplu nu doresc sa respecte nici o regula, nu sunt folositoare la nimic. Ba din contra, ar putea fi foarte daunatoare.

      Nu sunt alarmist de serviciu, scriu aici cand si cand si incerc sa am o atitudine echilibrata. Care este ratiunea faptului ca unii nu mai au rabdare cateva zile? Asta va intreb eu pe dvs?
  • -8 (38 voturi)    
    Mai lasati fascismul (Duminică, 17 mai 2020, 23:44)

    cripop88 [utilizator]

    Nu este treaba guvernului sa te tina in viata. Veti gasi ca e o idee buna sa nu ii dai vreunui guvern atata putere asupra ta. Daca nu voiai sa risti, puteai sta in casa si sa ii lasi pe ceilalti sa decida pentru ei.
    Atata timp cat indivizii din aceasta tara nu invata sa apere libertatile individuale ale sale si ale semenilor sai, vom ramane un stat esuat.
    Felul in care am fost redusi de la statutul de individ la statutul de animal tinut in cotet este inadmisibil si cineva va trebui sa plateasca pretul politic. Inca nu pot sa trec peste faptul ca ei se recomanda a fi Liberali.
    • +2 (16 voturi)    
      Haha, ce gluma buna... (Luni, 18 mai 2020, 1:16)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      De fapt, "democratia" si "libertatile" au fost croite pentru consumerism. Oamenii au fost dresati sa munceasca si sa cumpere, singura lor libertate fiind cea de la raftul magazinului, sa cumpere produsul X sau Y. Deciziile pe teme de interes imediat ar trebui sa se ia la modul:

      1. experti
      2. guvernanti
      3. cei inteligenti ( 10-15% ) care inteleg ce spun expertii si guvernantii, lideri care ii trag si pe ceilalti.
      4. ceilalti care nu inteleg mare lucru, doar o spoiala din realitatea mult mai complexa decat pot ei intelege, ei sunt cam 80-90% din populatie si nu stiu decat de propaganda ( incluzand Facebook ) sau de frica si nu asculta de nimeni.

      Pentru ca societatea sa functioneze, categoriile 1-3 trebuie sa fie formate in proportie covarsitoare din oameni a caror integritate si competenta sa nu poata fi pusa la indoiala.

      Felul in care unii se comporta si inteleg situatia actuala, arogandu-si libertati la un moment total neoportun ce le poate stirbi din libertati mai tarziu, arata falimentul statului (si aici suntem de acord) nu din cauza ca ni s-au taiat libertatile. ci fiindca nu am stiut ce sa facem cu ele. O mare parte din populatia acestei tari traieste intr-un prezent continuu, se multumeste cu placerea imediata, berea si samanta de azi, decat sa deschida o carte pentru o placere mai mare de mai tarziu, alearga dupa bunuri imobiliare, neglijand total dezvoltarea personala si a societatii.

      Exista o ciza de leadership dar si de valori in tara asta, "valorile" au cazut si ele in plasa coruptiei, politicului, in domeniul medical, de la Beuran, Lascar, Pintea si pana la ultimul medic spagar ne-au facut sa nu mai credem in nimic si asa avem o masa de oameni care cred mai degraba in Facebook si alta in Antena3.

      Exemplu: ganditi-va ca la firma deciziile s-ar lua in mod "democratic" de cate toti angajatii. Pai prima decizie ar fi marirea salariilor indiferent ca firma da faliment.

      Sau cei care voteaza mariri de pensii si salarii desi expertii spun ca nu sunt bani
    • -6 (10 voturi)    
      hei (Luni, 18 mai 2020, 2:54)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      Romania = stat esuat.

      Bine zis.
    • +9 (9 voturi)    
      libertatile tale (Luni, 18 mai 2020, 9:47)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      sa nu incalce sau sa restringa libertatile mele individuale, ca de ex dreptul la viata, dreptul la sanatate, etc, deci libertatile tale sa nu le restringa pe ale mele.
  • +1 (35 voturi)    
    Ce tare (Duminică, 17 mai 2020, 23:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum ceva timp ma miram cum imi luam eu si utilizatori ca Seby sau learn2think minusuri cand scriam de toti rebelii astia si acum realizez ca fix cei care ne dau minu sunt cei care nu respecta regulile.

    Sa fie clar, daca epidemia nu incepe din Iunie, este numai pentru ca cei bolnavi si responsabili stau acasa, nu pentru ca geniile astea maneliste sunt imune sau virusul nu exista, 5G ne iradiaza si exista con spiratii vacinologice...
  • -8 (32 voturi)    
    SHO pe ei! (Luni, 18 mai 2020, 0:06)

    Crop [utilizator]

    Mama lor de hipsteri! Cum domle? Sa stea ei in grupuri de 3 insi si la ceva indepartare de celalalte grupuri? Pai si Politia?

    Cum zice in articol " Poliția e la fața locului, fără a putea lua măsuri"

    Deducem ca tatucul sovietic de la Hotnews, generosul servitor al Partidului, este debusolat si suparat ca unii pot respecta regulile fara cap.

    Pai nu era mai bine daca procedam noi ca Cehia? Aia or fi prosti?
    • +6 (14 voturi)    
      Mda, mai avem de cugetat la termenul 'libertate' (Luni, 18 mai 2020, 1:45)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Crop

      Daca nu mai putem astepta vreo 2-3 saptamani cu berea si samanta, daca totul trebuie sa ni se intample acum, indiferent de consecinte, daca nu port masca ca arat ca un "fraier" cu ea pe fata insa nu recunosc ca de asta imi e frica si vin cu rationalizari de 2 bani cum ca statul dictatorial care imi taie mie libertatile, atunci asa sa fie: veti ramane niste oameni slabi, sclavi ai propriilor frici.
      • -6 (10 voturi)    
        De ce sa se intampla peste 2-3 saptamani? (Luni, 18 mai 2020, 8:22)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Ca asa vor muschii tai sau ai lui Orban?
  • -6 (16 voturi)    
    haha (Luni, 18 mai 2020, 2:21)

    Georgiana1995 [utilizator]

    ia hai,să ne ia măsuri garcea :)
  • +3 (11 voturi)    
    de fapt (Luni, 18 mai 2020, 8:27)

    noi2013 [utilizator]

    Atata timp cat singura masura vizibila din partea statului este stati in casa sau amenzi groaznice, fara ca sa fie dublata de masuri coerente de limitare a efectelor pandemiei (fie ca e ea exagerata sau nu), atata timp cat in vami e haos, nu se poate pretinde ca oamenii sa stea ca rumegatoarele ascultatoare.

    Focarele majore de infectie au plecat din spitale, autoritatile s-au contrazis zilnic, au luat masuri stupide fara niciun efect pozitiv, au luat decizii aberante care au dus la pierdere de vieti (vezi bolnavi in faze acute grave netratati pana a venit testul covis - AVC, meningite, peritonite, infarcturi) si multe altele....
    • +1 (5 voturi)    
      perfect ai zis (Luni, 18 mai 2020, 10:03)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      ce a depins de ei, așa zisele autorități, n-au făcut...vezi numa testele...sîntem la jumate față de Belarus la nr teste la mil. locuitori...au suferit milioane de bolnavi cronici pt 16000 covizi...fără să spună nime cîți din ăia 16000 au intrat în spital asimptomatici...acuma îi deliru cu masca, firmele au stocuri imense, trăbă vîndute...și masca o să provoace alte boli, curînd...covidu o îmbolnăvit cîteva mii, masca o poartă milioane...la temp de 35 de grade
      • 0 (4 voturi)    
        ca sa fim mai aproape de realitate (Luni, 18 mai 2020, 13:08)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Autoritatile au facut fie prea mult - vezi amenzile excesive - fie prea putin - lipsa mastilor de la inceput, testarea slaba, incapabil sa trateze bolnavii curenti in spitale.

        Statul roman nu prea nimereste corecta masura si de aceea si cetateanu da cu mucii peste el...

        Este un joc care pe care cu zero castigatori.

        Dar protestul trebuie sa existe ca altfel devenim simple rumegatoare ascultatoare. Asa suntem incadrati la cornute, o specie mai aparte din categoria rumegatoarelor.
        • +3 (5 voturi)    
          dacă erau sinceri (Luni, 18 mai 2020, 13:59)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          să spună că spitalele îs praf din cauza lor, a lu politruci...politrucii aruncă vina pe oameni, tot timpul, românii îs de vină, nu respectă coercițiili...și atunci îi înjur și pe ăștia ca pe Dragnea...că n-o fi mandolină scutit