Bădulescu: A fost suspendată autorizaţia de funcţionare pentru terasele din Herăstrău la care s-au adunat tinerii

de DP     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 12:37 Actualitate | Coronavirus


Aurelian Badulescu
Foto: Agerpres
Viceprimarul Capitalei Aurelian Bădulescu a precizat că a fost suspendată autorizaţia de funcţionare pentru terase în cazul celor două societăţi comerciale din Parcul Herăstrău, unde numeroşi tineri s-au adunat în noaptea de sâmbătă spre duminică, scrie Agerpres.


"Măsura pe care am aplicat-o este în concordanţă cu realitatea descoperită la faţa locului, şi anume faptul că, deşi era de evidenţă ordonanţa de guvern care pentru această perioadă interzice deschiderea teraselor, până la adoptarea proiectului de lege care va reglementa acest tip de activitate în starea de alertă, aceştia, înţelegând să nu respecte toate aceste obligaţii, au procedat aşa cum s-a putut vedea în filmările puse la dispoziţie de televiziuni. Măsura a fost acea de suspendare a activităţii până pe data 30 a acestei luni", a precizat viceprimarul Capitalei, pentru Agerpres.


Aurelian Bădulescu a adăugat că aceste unităţi nu puteau să comercializeze în regim de take away, deoarece nu erau autorizate să vândă mâncare la pachet.

"Le-am suspendat autorizaţia de funcţionare pentru terasă, deci nu mai pot desfăşura activităţi afară din restaurant, ca să nu mai spună că dânşii au vândut take away. Ce take away? Ele nu sunt autorizate să vândă mâncare la pachet. Aceste două localuri sunt autorizate pentru vânzarea de alimente în salon sau pe terasă. Conform ordonanţei guvernului, raportat la starea de alertă, nu aveau voie să deschidă aceste puncte de vânzare. (...) Odată cu terminarea stării de alertă, de drept, autorizaţia va fi validă. (...) Dar dacă luni sau marţi intră proiectul de lege care reglementează deschiderea teraselor, tot de drept, ea este validă, dar cu respectarea condiţiilor care vor fi stabilite de Ministerul de Interne şi de Ministerul Sănătăţii", a declarat Bădulescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17272 vizualizari

  • +38 (40 voturi)    
    De ce sunt terase în parcuri? (Duminică, 17 mai 2020, 12:41)

    Raoke [utilizator]

    În Străinezia parcu-i parc și atât, nu-i o imensă crîșmă verde.
    • +20 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 mai 2020, 13:42)

      [anonim] i-a raspuns lui Raoke

    • +24 (26 voturi)    
      Carciumile n-au ce cauta in parcuri (Duminică, 17 mai 2020, 13:51)

      Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Dar politrucii nu se indura sa le desfiinteze. Prietenii stiu de ce...
    • +7 (11 voturi)    
      Nu sunt, le-a scos Firea cum a promis. (Duminică, 17 mai 2020, 17:16)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Sau ca sa fiu mai clar, cum se lauda ca o va face, apoi a "uitat":

      https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-21246778-gabriela-firea-dispus-conducerii-administratiei-lacuri-parcuri-agrement-inceteze-contractele-incheiate-firme-urma-carora-aparut-parcuri-terase-restaurante.htm

      Desigur asta a fost in 2016, acum o eternitate. Mai nou, in 2018 a zis opusul:

      https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-22405546-primarul-gabriela-firea-vrea-mai-multe-terase-restaurante-parcurile-monument-istoric-din-capitala-cismigiu-herastrau-carol.htm

      Desi tot in 2016 au fost discutii in spatiul public pe tema asta:

      https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-20915785-fotogalerie-cum-umplut-parcurile-din-bucuresti-terase-restaurante-chioscuri-cum-ajuns-parte-dintre-dintre-ele-proprietate-privata.htm

      Dar, important nu e ce fac sa nu fac politicienii, ci ce promit. Romanul e obisnuit cu promisiuni pe paine.
    • +1 (1 vot)    
      sau mai simplu... (Marţi, 19 mai 2020, 13:53)

      stilatu [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      de ce aveau autorizatie de functionare cele doua terase? functioneaza dupa alte legi sau au profitat de vidul legislativ, mai exact de cele trei zile...
      de fapt, asa cum au obtinut aprobare de construire ce mai conteaza autorizatia de functionare...
  • +16 (22 voturi)    
    Aprob Pozitiv (Duminică, 17 mai 2020, 12:42)

    un domn [utilizator]

    Dar la pachet cu suspendarea lu DUamna Gabi care Trebuia sa închidă terasele din 2016 !
  • +35 (39 voturi)    
    Ma pufneste rasul (Duminică, 17 mai 2020, 12:43)

    transalpinarum [utilizator]

    auzi tu, au suspendat autorizata pana la 30 ale lunii, adica sunt OBLIGATI sa fie inchisi atunci cand sunt OBLIGATI sa fie inchisi. muhahaha. Adica Badulescu ne ia de prosti. Hai sa vad o suspendare pana la sfarsitul anului, sau de ce nu, chiar desfiintare, atunci mai vorbim!!
  • +11 (15 voturi)    
    caz de manual (Duminică, 17 mai 2020, 12:57)

    ..13 [utilizator]

    La un abuz se raspunde cu un alt abuz - orice tarabagiu va putea sa dea in judecata si are sanse sa castige - vacuum legislativ.

    Inca un pahar mare cu apa, va rog!
    de data asta pentru tovaraul Badulescu - cceva despre 10 august 2018???

    Ma roade rau de tot 10 August 2019.
  • -10 (16 voturi)    
    gigel daca nu a putut pedepsi cetatenii (Duminică, 17 mai 2020, 13:00)

    ..13 [utilizator]

    Atunci s-a aruncat cu mare tafna peste cei care au vandut oare pe acolo...

    Aberatii in forma continuata.

    De aceea aia de la Premarie isi permite sa calce in picioare pe oricine si oricum din sectorul privat dar cand trebuie sa explice ce si cum se intampla la Premarie devine un pic mai greu, mai incet, mai deloc...
  • +7 (19 voturi)    
    în ce (Duminică, 17 mai 2020, 13:01)

    nahir [utilizator]

    bază legală ai suspendat autorizațiile de funcționare, bădulescule? Legea se aplică din 18.05.2020. Ieri a fost gaură legislativă. O să fii dat în judecată și o să pierzi.
  • +16 (24 voturi)    
    doar atat? (Duminică, 17 mai 2020, 13:03)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nici o amenda? Pe mamaie ati prins-o care iesise din casa la ora 11 si 3 minute sa ia bors si i-ati dat 10.000 lei amenda.
    La astia nimic? Cotizeaza la PSD?
  • +6 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 17 mai 2020, 13:11)

    [anonim]

  • +6 (12 voturi)    
    Prostul nu e prost destul (Duminică, 17 mai 2020, 13:14)

    PrivireCritica [utilizator]

    Pana nu e fudul ... Acum intrebarea e: daca Primaria e data in judecata si se primesc daune e barbat sa plateasca daunele din banii lui?
    • +5 (11 voturi)    
      Cine? (Duminică, 17 mai 2020, 13:28)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Îmbuibatul ăsta nesimțit? Asta trăiește doar din șpăgi și parandărăt. Oricum, a comis o ilegalitate pentru care ar trebui să plătească din banii lui.
  • +4 (14 voturi)    
    Pentru biserici (Duminică, 17 mai 2020, 13:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    când suspendă autorizațiile?
  • -3 (17 voturi)    
    am fost acolo si nu era nici o terasa deshisa !! (Duminică, 17 mai 2020, 14:08)

    alfa1 [utilizator]

    Oamenii erau stransi pe spatiul verde in fata unei terase care vindea la usa. Nu mai mintiti ! Nu era nimeni pe terasa si accesul pe terasa era inchis !!
    • +1 (1 vot)    
      Nu despre accesul in incinta terasei (Duminică, 17 mai 2020, 21:13)

      mynickname [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      ... e vorba ci despre faptul ca au organizat, anuntat cu 24 ore inainte si intretinut petrecerea - vezi art 5 alin (1) din anexa la hot CNSU 24/14.05.2020 - pe care deduc ca nu ai citit-o,
  • +5 (9 voturi)    
    ! (Duminică, 17 mai 2020, 15:18)

    tudorr [utilizator]

    Vine CCR si le redeschide!
  • +2 (6 voturi)    
    Dar AMENDA?! (Duminică, 17 mai 2020, 16:37)

    mdalacu [utilizator]

    Nu ati vrut sa suparati pe cineva de nu ati dat si amenda la patroni si la toti participantii?! Rusine...asa umili..capul plecat baieti! :/
  • +2 (4 voturi)    
    hmm (Duminică, 17 mai 2020, 22:18)

    dum_i [utilizator]

    i-a rupt

    suspendati de pe 18 mai pe 30 mai :))))

    tara de prrosti si mafioti.