Coronavirus în România: Au fost raportate 312 cazuri noi, bilanțul total a ajuns la 14.811 / Cuantumul amenzilor a scăzut sub 1 milion de lei în 24 de ore

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2020, 12:52 Actualitate | Coronavirus


Piata pe timp de epidemie
Foto: Agerpres
​Bilanțul persoanelor confirmate cu noul coronavirus în România a urcat, vineri la prânz, la 14.811 după raportarea a 312 noi infecții. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 6.423 au fost declarate vindecate și externate.
La ATI, în acest moment, sunt internați 232 de pacienți. Până acum, 898 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 14.382 de persoane. Alte 20.989 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 237.280 de teste.

Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 871 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 968.615 de lei. Autoritățile precizează că, până la publicarea în Monitorul Oficial a deciziei Curții Constituționale privind declararea neconstituționalității unor prevederi ale O.U.G. nr. 34 din 26 martie 2020 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 1/1999 privind regimul stării de asediu și regimul stării de urgență, se aplică norma juridică în vigoare.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 2.444 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.387 în Italia, 560 în Spania, 29 în Franța, 329 în Germania, 79 în Marea Britanie, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 3 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Emiratele Arabe Unite, Malta, Brazilia și Suedia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 96 de cetățeni români aflați în străinătate au decedat - 29 în Italia, 19 în Franța, 30 în Marea Britanie, 8 în Spania, 5 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția și unul în SUA. Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 21 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 8 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13307 vizualizari

  • +13 (33 voturi)    
    De observat (Vineri, 8 mai 2020, 12:58)

    Mazeta [utilizator]

    Zilnic scade și numărul pacienților infectați cu știri despre COVID-19.
    • 0 (0 voturi)    
      pai se repeta si devin plictisitoare (Vineri, 8 mai 2020, 17:27)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de aici scaderea in comentarii si plusuri
    • -1 (5 voturi)    
      Sarcina de serviciu (Vineri, 8 mai 2020, 18:15)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Presupun ca aveti in fisa postului obligatia de a raspunde mereu primul + izul negativ al comentariului, indiferent de subiect
  • -24 (40 voturi)    
    aoleu (Vineri, 8 mai 2020, 13:16)

    cucuveauamov [utilizator]

    scade cuantumul amenzilor? nasol! amenzi mai mari si mai multe, singura solutie sa putem plati deplasarile domnului presedinte. Hotel, avion, astea nu se platesc singure.
  • 0 (18 voturi)    
    Mda (Vineri, 8 mai 2020, 13:54)

    reiand [utilizator]

    Numărul de cazuri noi, numărul de pacienți la ATI, numărul de decese zilnice, se mențin constante de câteva săptămâni. E destul de clar ce va aduce "relaxarea"...
    • +2 (2 voturi)    
      cifrele sunt oricum fff mici (Vineri, 8 mai 2020, 16:24)

      unics33 [utilizator] i-a raspuns lui reiand

      comparat cu tarile din Vest unde intr-o ora se murea cit s-a murit la noi in 2 luni. E clar ca la noi relaxarea va fi "masiva"...peste o saptamina e bara la bara pe DN1 si cerul acoperit ( din nou) de fumul gratarelor
  • -5 (17 voturi)    
    Publicarea in MO (Vineri, 8 mai 2020, 14:43)

    comentacu [utilizator]

    Daca era ceva in interesul guvernului, aparea in MO a doua zi. Asa, fiindca e vorba de CCR, mai asteptati fraierilor...
    • -2 (6 voturi)    
      Motivarea (Vineri, 8 mai 2020, 15:06)

      Ccoto [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      S-a transmis deja motivarea si noi nu stim?
  • -1 (9 voturi)    
    Coronaavirusul in Romania. (Vineri, 8 mai 2020, 15:51)

    Theros [utilizator]

    Cititi cine este vinovatul fara nici un dubiu!! Ce mai condamnabila aparitie televizata a Plavanului care si-a iesit din minti!! Cititi ca sa va convingeti ce impostori, imbecili , derbedei ne distrug Tara!! NU SE MAI POATE!! Cantitatea de imbecili din lume e mai mare decat va inchipuiti, iar procentul lor intr-o comunitate este constant!! Cum identificam simptomele, cum atenuam accidentele prea grave de prostie, in conditiile in care din ea izvoraste raul si ura din Romania?
    Un om care nu pricepe e un om manipulabil. Prostul ii prosteste si pe altii. A nu fi prost inseamna sa ai prezenta de spirit. Prostul are o absenta de spirit si, prin asta, el este un risc pentru comunitatea in care traieste. E foarte grav cand prostia ajunge sa fie indusa, sa fie strecurata in masa." Cele mai mari prostii sunt cele care schimba lumea, viata unei comunitati, a unei planete, in timp ce cruzimea "este una dintre marile grimase ale prostiei.
    Trebuie precizat ca "prost", insemna in limba romana veche, intelesurile sale in graiuri apropiate de al nostru, ne-a amintit nenumaratele lui variante si sinonime. Dar pe plavan il macina impostura in care a ajuns si nu stie cum sa ieasa!! Tema imposturii vene din straturi superioare ale prostiei, forme care transced ignoranta!
    Socrate a dat o definitie negativa inteligentei, fiind primul om destept din istorie care a spus "Stiu ca nu stiu". In schimb, Plavanul aarata clar ca "prostul STIE. E sigur. E un om care exhiba competente si e sigur de ele. Daca crezi ca stii ceva, trebuie sa vezi daca nu treci printr-o criza de prostie!!Prostul nu poate fi contrazis, are convingeri de beton. E un om fericit. E placut sa stii ca stii, ca ai dreptate. Chiar daca nu contezi!...
    Cand vedem un derbedeu ca asta nici nu stii cum sa reactionezi!! Clar ca trebuie sa fim suspiciosi: prostul e serios. E solemn. Nu se joaca. E demn, inflexibil, pietrificat. Ia toate lucrurile in serios, dar mai ales pe el insusi. Pentru ca e serios, prostul e si sfatos. Ar
  • -2 (10 voturi)    
    numarul de decese dupa 2 luni (Vineri, 8 mai 2020, 16:22)

    unics33 [utilizator]

    este atit de mic ( sub 1000) incit nu justifica restrictiile si lock down ul economiei. In alte parti mai spre Vest se murea intr-o zi cit la noi in 2 luni.
    Numarul infectatilor este TOTAL IRELEVANT. Sunt infectatii depistati. Care la rindul lor au mai infectat cam 10 nedepistati...samad ...deci dam cifre de dragul cifrelor
    • -2 (8 voturi)    
      Ce gandire de om destept (Vineri, 8 mai 2020, 17:01)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui unics33

      Iei rezultatul izolarii de 2 luni, si zici: iaca, ce bine e!
      NU e necesara izolarea , si poate nici nu e nevoie de spitale la cati de putini morti sunt. Oricum mureau. Vorba unora asemeni tie!
      • +1 (5 voturi)    
        exact (Vineri, 8 mai 2020, 17:47)

        unics33 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        si asemeni mie sunt cam toti., Got it now?
  • -1 (7 voturi)    
    ce nu înțelege lumea (Vineri, 8 mai 2020, 16:31)

    hdd [utilizator]

    e că în România una e să dai amenzi
    Să le încasezi e altceva.

    Cetățeanul are dreptul să conteste amenda și abia apoi devine executorie.

    Mă aștept să fie șters și acest drept și apoi să facem aici cel de-al x lea Reich.