Premierul Orban îl contrazice pe ministrul Vela: Motivele pentru care se va permite părăsirea localității nu sunt încă stabilite. Ceea ce a comunicat Președintele Iohannis este sigur

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 7 mai 2020, 14:04 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Ford
​​Motivele pentru care se va permite părăsirea localității (n.a din 15 mai) nu sunt încă stabilite în forma finală, pentru că evaluăm riscul epidemiologic legat de fiecare tip de deplasare, a declarat joi premierul Ludovic Orban. Decizia se va lua cel mai probabil în ultima zi în care ne vom afla în stare de urgență, a spus Orban. Întrebat de media cum comentează declarațiile contradictorii ale președintelui Iohannis și ale ministrului de Interne Marcel Vela pe tema condițiilor de părăsire a localității, Orban a spus: "Ceea ce a comunicat Președintele este sigur'.

  • "Eu comunic deciziile atunci când ele vor fi luate. Suntem într-o analiză, există mai multe variante. Ceea ce a comunicat Președintele este sigur. Dacă vor apărea și alte motive temeinice de părăsire a localității, evident ele vor fi incluse. Suntem într-o analiză a acestor motive de părăsire a localității. Când vom lua o decizie o vom anunța, iar această decizie va fi cuprinsă într-o hotărâre a Comitetului national pentru situatii speciale de urgentă după declararea stării de alertă.", a declarat joi premierul Ludovic Orban, întrebat de media cum comentează declarațiile contradictorii ale președintelui Iohannis și ale ministrului Vela pe tema condițiilor de părăsire a localității.
  • "Eu nu comentez ce spun colegii mei, eu aduc la cunostința oamenilor decizii. Motivele pentru care se va permite părăsirea localității nu sunt încă stabilite în forma finală, pentru că evaluăm riscul epidemiologic legat de fiecare tip de deplasare. Decizia se va lua de către Comitetul Național pentru Situații de Urgență după declararea stării de alertă. Decizia se va lua cel mai probabil în ultima zi în care ne vom afla în stare de urgență.", a mai spus Ludovic Orban.

Declarații contradictorii ale Președintelui Iohannis și ale ministrului de Interne Marcel Vela pe tema condițiilor de părăsire a localității după data de 15 mai

Ministrul de interne Marcel Vela a anunţat, miercuri, 6 mai, că după data de 15 mai vor fi permise deplasările fără a se ţine cont de limita de municipiu sau de judeţ, notează Agerpres. „Puteţi să mergeţi, să părăsiţi localitatea fără a ţine cont de limita de municipiu sau de judeţ. Aşadar, nu este impusă o limită, pentru că era foarte dificil de impus limita în zonele metropolitane şi în consecinţă nu va exista o limită teritorială administrativă în cadrul căreia să vă puteţi sau să nu vă puteţi deplasa”, a spus Vela, într-o înregistrare video pe pagina sa de Facebook.


Pe de altă parte, în data de 4 mai, președintele Iohannis a anunțat că starea de urgență încetează în 14 mai și va fi înlocuită de starea de alertă. Iohannis a spus că se vor redeschide frizeriile, cabinetele stomatologice și muzeele, iar deplasările între orașe vor fi restricționate cu câteva excepții.

  • "Deplasările, în esență, vor fi restricționate pentru a pleca din localitate. Însă și aici sunt câteva excepții. Este voie să se plece din localitate, de exemplu, în interes de serviciu, pentru probleme medicale. Este posibil să se iasă, de exemplu, pentru sport individual, pentru mers cu bicicleta în afara localității sau altele. Deci, sporturile individuale vor fi permise - atenție, individuale! Rămâne restricția că sunt interzise întâlnirile cu mai mult de 3 persoane. Asta se aplică, evident, și atunci când mergem să facem mișcare în aer liber.", a spus președintele Iohannis.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















17971 vizualizari

  • +13 (39 voturi)    
    Nu ar fi mai bine ? (Joi, 7 mai 2020, 14:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu ar fi mai bine să se înțeleagă între ei ? Sau să nu vorbească în front ? Johannis dixit. Atât!
    • +11 (33 voturi)    
      Nu ar fi mai bine... (Joi, 7 mai 2020, 15:33)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      sa-si ia naibii un consilier juridic competent si sa redacteze ordonantele alea corect din prima incercare?
      E penibil cand sar calul si apoi o dau la intors.
      Dar, ca in orice dictatura respectabila, se pare ca nimeni nu are curaj sa-l contrazica pe Sefu'.
      Nimeni, in afara de CCR si se vede ce iese din asta.
  • +30 (52 voturi)    
    nu au motiv legal sa ne interzica (Joi, 7 mai 2020, 14:11)

    radu103 [utilizator]

    nu ne pot interzice deplasarea in tara sub nicio forma
    • +5 (25 voturi)    
      Sunt localități în carantină. (Joi, 7 mai 2020, 15:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui radu103

      Nu îți pot interzice deplasarea acolo?Poți fi considerat infectat,nu ți se poate interzice deplasarea?
      • +3 (13 voturi)    
        Pe scurt: nu (Joi, 7 mai 2020, 16:23)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        în lipsa unei legi emise de Parlament.
      • +8 (12 voturi)    
        exprimarea (Joi, 7 mai 2020, 16:29)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        a fost ”nu ne pot interzice deplasarea in tara sub nicio forma” și are caracter general, nu într-o localitate aflată în carantină. Bineînțeles că atâta vreme cât localitatea respectivă se află în carantină, nu poți nici intra și nici ieși în mod normal.
  • +18 (48 voturi)    
    vai de steaua lor (Joi, 7 mai 2020, 14:14)

    kniffe [utilizator]

    ...si a noastra...
    e o harababura totala in guvern...asta se intampla cand "el president" vrea sa guverneze...doar ca noi NU SUNTEM republica prezidentiala...
    • +13 (37 voturi)    
      nu (Joi, 7 mai 2020, 14:44)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui kniffe

      sunt pas cu pas spre dictatura: guvernul meu, eu am hotarat, eu vreau
      • +6 (26 voturi)    
        pas cu pas ? (Joi, 7 mai 2020, 15:10)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        nici pe vremea lu ceausescu nu erau atatea restrictii.
        • +1 (17 voturi)    
          câte (Joi, 7 mai 2020, 16:30)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

          pandemii știi tu că au fost pe vremea lui ceaușescu?
          • +5 (11 voturi)    
            3 pandemii în perioada comunistă (Joi, 7 mai 2020, 17:11)

            Guvid19 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            Da, au fost trei, dintre care două fix pe vremea lui Ceaușescu.
            Ce-mi plac mie ăștia care au impresia că infecțioasele încep și se termină cu Covidiu.
            • +4 (12 voturi)    
              Si Ceasuescu ce afacut? (Joi, 7 mai 2020, 20:02)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Guvid19

              ne-a suspendat pasapoartele? stai ca nu aveam.
              Ne-a luat benzina? nici de aia nu aveam.
              Hai sa fim seriosi!
          • +2 (14 voturi)    
            pandemie nu e cand mor cateva sute de oameni (Joi, 7 mai 2020, 17:35)

            Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

            si aia 90% din alte cauze.
            • +2 (2 voturi)    
              pandemie se referă la răspândirea (Vineri, 8 mai 2020, 9:15)

              let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

              epidemiei la nivel planetar, nu e raportată la nr. de victime...
  • +19 (31 voturi)    
    e perfect (Joi, 7 mai 2020, 14:18)

    manda [utilizator]

    Vorbeste masca cu geaca si se pun de acord :)
  • +32 (48 voturi)    
    Bravo! (Joi, 7 mai 2020, 14:21)

    Mazeta [utilizator]

    Autoritățile române par să fi elaborat o strategie complexă și originală de combatere a virusului prin amețire. Covidul nu știe acum ce să facă. Să stea în focare? să se răspândească la mare sau la munte? Întâi este zăpăcit și apoi anihilat!
  • +18 (42 voturi)    
    Iarăși (Joi, 7 mai 2020, 14:21)

    gebica [utilizator]

    Vă dați cu stîngu-n dreptu. SE pare că a avut dreptate Einstein cu cele două lucruri infinite: universul și prostia, inclusiv cu dubiile la adresa universului. În ce privește prostia actualilor guvernanți nu mai există niciun dubiu. Prin tot ce au făcut au dat șanse troicii ticăloase PSD-CCR-Renata să aqrunce țara în haos.
    Cînd se vor opri, cînd le vor scădea procentele sub 10%? Adică așa vor să readucă PSD-ul pe cai mari?
    Pînă la urmă asta va fi singura realizare concretă a acestei guvernări tîmpite și incompetente.
    Cu felul parșiv în care s-au făcut că aduc alegeri în două tururi și anulează pensiile speciale s-au discreditat iremediabil Tot PNL+PSD=USL au rămas.
    • +14 (30 voturi)    
      de fapt (Joi, 7 mai 2020, 14:46)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      grija noastra ar trebui sa fie legata de efectele devastatoare asupra vietii noastre, nu cat de sus sau jos dic PSD-ul.

      De-asta avem acum acesti guvernanti, ca ne pasa mai mult de dat jos PSD-ul decat ce au in cap si ce vor sa faca cei pe care ii votam
    • +1 (1 vot)    
      şi ce-ţi mai rămâne? usr? (Vineri, 8 mai 2020, 9:21)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      vor fi şi ăia şi te vei lămuri rapid şi de "genialitatea" lor..
      adevărul este că oamenii inteligenţi şi competenţi îşi văd de carierele lor şi nu sunt atraşi de bălăcăreala din politică... suntem nevoiţi să ne resemnăm cu rataţii pt. care politica era unica lor şansă de supravieţuire.
  • +9 (35 voturi)    
    nimic (Joi, 7 mai 2020, 14:22)

    vodatepes [utilizator]

    Ce a spus presedintele? Chiar ce a spus? NIMIC.Lasa domnul presedinte va spune dupa ce presedintele camerei romano - germana ii va spune ce trebuie. Adicalea ii mai trebuie sclavi in Germania si sa ridice orice interdictie de circulatie ca sa poata ajunge sclavi la aeroportul de la Cluj.
  • +23 (39 voturi)    
    Incredibil! Vela este mai rational decat Orban (Joi, 7 mai 2020, 14:25)

    Eu38 [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred ca spun asta, dar Vela a inceput sa gandeasca si sa vina cu niste masuri mai logice. O chestie de care nu pot sa il acuz pe Orban, care vrea sa doarma in continuare acasa, in timp ce partidul ii scade in sondaje.

    Nu are nicio logica sa limiteze deplasarile in afara localitatilor, daca in interior vei putea merge oriunde. Unde e riscul mai mare sa iei virusul, sus pe munte sau intr-o aglomeratie urbana?

    Oricum, sunt sigur ca o sa vina iar cu o chestie neconstitutionala, care o sa pice la prima contestare. Si dupa aia, iar o sa fie altii de vina, nu ei ca nu pot gandi niste masuri cu cap.
    • +6 (20 voturi)    
      clowni penibili (Joi, 7 mai 2020, 16:25)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      Amandoi sunt niste clowni penibili!
  • +20 (32 voturi)    
    :( (Joi, 7 mai 2020, 14:28)

    Mihai Ioan [anonim]

    Ai de capul meu, asa harababura nu am mai vazut de mult timp. Dezastru, fiecare e pe cont propiu.
  • +3 (23 voturi)    
    Presedintele... (Joi, 7 mai 2020, 14:33)

    ElDiablo [utilizator]

    ...Vela, Orban, ce treaba mai au cu strategii, deplasari, pandemie si alte nimicuri de astea...Poate n-au inteles ca in Romania de legi, regulamente, ordonante, amenzi etc. se ocupa psd, prin avomatul poporului si ccr.
  • +9 (29 voturi)    
    Vai de capul lui de cantaret (Joi, 7 mai 2020, 15:05)

    Tambrian [utilizator]

    Tara asta a ajuns sa fie condusa de un profesor de fizica cu 4 ani de facultate si de un prim ministru,despre care se zice ca ar fi subinginer de prin zona Brasov. Si ca sa mergem spre mai bine inainte, noi trebuie sa-i ajutam sa
    vada ce trebuie sa faca spre a fi bine. Iar pentru viitor noi sa avem a invata in a alege.
    • 0 (0 voturi)    
      Vai de capul cantaretului... (Vineri, 8 mai 2020, 13:04)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Tambrian

      ...bre, dar cei 4 ani de fizica sunt facuti la sor-bonne!!!
  • +11 (25 voturi)    
    am scapt de veorica si dam de alti prosti (Joi, 7 mai 2020, 15:27)

    qwerasdf [utilizator]

    ...
    • -6 (18 voturi)    
      ai ai (Joi, 7 mai 2020, 16:24)

      Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      Tu iti dai seama cum era cu Veorica si Carmencita? Ai de capul meu, totusi eu zic ca un mic progres tot e fata de ce era inainte.
      • +7 (11 voturi)    
        Intr-adevar (Joi, 7 mai 2020, 17:29)

        lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Ioan

        Daca ar fi instaurat PSD asemenea masuri cred ca erau revolte pe strazi!
  • +3 (19 voturi)    
    acum sa-i vad pe cei care (Joi, 7 mai 2020, 15:30)

    John_Re [utilizator]

    tot spun sus si tare ca scoala romaneasca produce numai "valori".
    • +2 (10 voturi)    
      cati (Joi, 7 mai 2020, 16:32)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      abramburica e prima care susține așa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      a produs cândva, demult, când diplomele (Vineri, 8 mai 2020, 9:26)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

      nu puteau fi cumpărate cu bani decât de studenţii străini cu acces la shop...
  • +8 (18 voturi)    
    Baliverne. (Joi, 7 mai 2020, 15:43)

    asavreau [utilizator]

    Nu cred nimic din ce se discută acum.Mulți își dau cu presupusul dându-se specialiști.Sa spus clar că este posibil ca starea de urgență să fie prelungită dacă situația nu se stabilizează.Deci,ce va fi după 15 mai vom afla pe 14 sau 15 mai.Pot intra 4-5 orașe mari în carantină și se duce totul de râpă.Să nu zicem hop ,până nu sărim șanțul!
    • +11 (11 voturi)    
      Suceava? (Joi, 7 mai 2020, 16:23)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Suceava bate noi recorduri cu carantină și militarizare...fără Suceava avem 5.000 cazuri active la o populație de 18 mil...15 județe cu sub 100 covizi...nu știu ce să zic de carantină
    • +5 (15 voturi)    
      juuuust (Joi, 7 mai 2020, 16:32)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      daca ies pozitive inca vreo doua satre, carantinam tot Clujul, tot Iasul, toata Timisoara, ca doar e foarte logic, nu?
  • +3 (15 voturi)    
    Amice, CCR a zis că drepturile sunt intacte (Joi, 7 mai 2020, 16:22)

    hic sunt leones [utilizator]

    deci și astăzi putem părăsi localitățile.
  • +6 (18 voturi)    
    Nu se prelungeste (Joi, 7 mai 2020, 16:30)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Nu se mai prelungeste starea de urgenta, ca scade pnl inca 20% in sondaje si ajunge la minus cinci in preferintele electoratului.

    Deja pnl nu mai aduna voturi nici cat sa conduca o comuna cu 10 locuitori.
  • +3 (19 voturi)    
    bha dar sunteti nebuni cu intrebarile astea (Joi, 7 mai 2020, 16:41)

    MhT [utilizator]

    pe bune, deci nu e zi de la Dumnezeu in care jurnalistii sa nu intrebe despre masurile de relaxare dupa 15 mai. la fiecare interviu, la fie care discutie, la fiecare conferinta. a zis omu in plm clar ca inca nu exista forma finala si e logic si de ce pentru ca depinde cum va evolutia situatia pana atunci. cand intreaba o mie de insi cand cand cand , unde unde unde pe o suta de insi e si normal sa mai apara raspunsuri in contradictoriu.

    s-a dus ala la Ford la fabrica si voi il intrebati despre 15 mai. ieri la fel a dat omu o declaratie privind ajutorul pentru Republica Moldova (a vorbit vreo 10 min) si imediat dupa ce credeti ca au intrebat jurnalistii, in loc sa intrebe despre subiectul de care omu a discutat, il intreaba toti buluc despre relaxarea dupa 15 mai.

    nu tin cu PNL, nu tin cu PSD ca sa fie clar, dar da-o in cacat ca lumea numai asta intreaba, cand de fapt problemele sunt altele. o sa vina si relaxarea si a zis ca o sa anunte forma finala saptamana viitoare.
    • +2 (4 voturi)    
      Realitatea (Vineri, 8 mai 2020, 4:35)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui MhT

      Asta e nivelul...ce te miri?
  • +4 (14 voturi)    
    Le"Orban a ajuns ca Ponta (Joi, 7 mai 2020, 16:46)

    Dalinar [utilizator]

    Este numai Unul!!!
  • -7 (15 voturi)    
    Eu nu inteleg (Joi, 7 mai 2020, 16:48)

    44ce [utilizator]

    De ce se vorbeste de relaxare cand numarul de cazuri e acelasi....in toate tarile in care s-a pus problema relaxarii a scazut dramatic numarul de cazuri ( Austria. Cehia, Israel, China, Coreea). Ce progrese am facut noi ca sa ne gandim la aceasta relaxare ? Cat despre Orban...vad ca ii place sa apara cate 2h la TV si sa nu spuna nimic. Cine il mai asculta?
  • +5 (9 voturi)    
    Viorica....sefa de promotie! (Joi, 7 mai 2020, 19:03)

    mike123 [utilizator]

    Viorica este sefa de promotie pe linga astia....codasii clasei!
  • +2 (6 voturi)    
    TOTUSI (Joi, 7 mai 2020, 21:41)

    44ce [utilizator]

    Ii explica si domnului prim ministru cum se pune o masca pe fata ? Ma gandeam ca doar amaratii aia de se duc la cules de sparanghel nu inteleg ca masca trebuie sa acopere si gura si nasul....
  • 0 (4 voturi)    
    Jos clasa politica (Vineri, 8 mai 2020, 2:25)

    Rausatizic [utilizator]

    Fratilor haideti sa iesim sa ii dam jos si sa aducem Meritocratia ca astia isi mai bat joc de noi inca 30 ani. Alte state au strategii de redresare, noi avem politici de sant,
    • +2 (2 voturi)    
      şi care e "Meritocraţia" aia şi pe unde se (Vineri, 8 mai 2020, 9:34)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Rausatizic

      ascunde? nu cumva a emigrat demult ???
      mai ţineţi minte ce se scanda exact acum 30 ani în p-ţa Universităţii? "dacă iese FSN, noi plecăm în RFG"...
      şi cam asta s-a şi întâmplat...
  • +8 (10 voturi)    
    PNL+ADMINISTRATIA PREZIDENTIALA (Vineri, 8 mai 2020, 4:51)

    Criogenia [utilizator]

    Vor ramane in istorie cu stampila nostalgiei comuniste datorita conducerii "nefericite", lideri slabuti si imprevizibili. In orice democratie daca propui hartia comunista semnata pe proprie raspundere si sa o verifice 4 clase la fiecare colt de strada, ti-ai dat foc la valiza, nu te mai voteaza nimeni normal la mansarda, asta daca scapi de alergatura pe strada...
  • +3 (3 voturi)    
    exact ca pe vremea lui boc... (Vineri, 8 mai 2020, 9:11)

    let_s_twist_again [utilizator]

    sau mai demult, a lui văcăroiu...
    adevăratul prim-ministru e la Cotroceni, nu la Victoria...
    penibilă slugărnicie!
  • +1 (1 vot)    
    habar (Vineri, 8 mai 2020, 10:49)

    costelo999 [utilizator]

    nu ai tu doamna, era tirziu si era toamna ...
  • +1 (1 vot)    
    inchiderea localitatilor (Vineri, 8 mai 2020, 12:20)

    jordachis [utilizator]

    Domnilor din fruntea statului stabiliti niste reguli de comunicare cu presa astfel incat sa nu-si spuna fiecare cate o parere ce nu concorda cu ale celorlalti. Ar fi mai putina deruta in randul populatiei.
    Sa intelegem din articolul de mai sus ca in timpul starii de urgenta nu s-au in chis decat cateva localitati iar in continuare ,in starea de alerta se inchid toate localitatile? Asta vreti sa spunneti d-le Presedinte? Cred ca este necesara o reactie dura din partea noastra a celor de care va bateti joc adica de acest popor docil dar nu prost.
  • 0 (0 voturi)    
    Orban: Ce a comunicat presedintele este sigur (Vineri, 8 mai 2020, 13:16)

    Ibit [utilizator]

    Cum de stie prea-inteligentul tot despre viitor ?
    Inainte de a decreta starea de urgenta , Iohannis spunea despre COVID-19 ca este ca o gripa usoara , ca nu trebuie sa ne facem probleme , dar atunci si Iohannis PNL-ul bateau din calcaie pentru anticipate ...
    Atunci nu " vedea " in viitor ?
    Lamentabil .
    Orban respecta perfect bancul :
    - Tu faci schimb de idei cu seful ?
    - Bineinteles , zilnic .
    Ma duc la el si ii spun pararea mea si plec cu ideile lui !
    Guvern de incompetenti si lingai !