Coronavirus Ungaria: Cu spitalele evacuate de pacienți cronici sau chiar după un AVC, oamenii suferă sau mor la domiciliu

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2020, 15:18 Actualitate | Coronavirus


Viktor Orban
Foto: Facebook
Mama Lillei Ilona Szeleczki, care suferea de pneumonie cronică și avea o tumoră la rinichi a trebuit să își părăsească camera din spital, după ce acesta a fost rechiziționat pentru lupta cu noul coronavirus. La o săptămâna, aceasta a murit, relatează AFP.

”Mama mea a suferit pentru șase zile acasă, fără ajutor medical potrivit. Nu ar fi plecat niciodată din spital”, a spus Szeleczki în vârstă de 58 de ani.

Acest caz este unul din multele care se confruntă cu o provocate umană și logistică în ultimele săptămâni: să ai grijă, fără vreo pregătire de specialitate, de o rudă bolnavă care a fost externată pentru ca pacienții de Covid-19 să le ia locul din pat.

Ungaria, cu o populație de aproximativ 10 milioane, a înregistrat aproximativ 3.000 de cazuri și peste 300 de decese.

În ciuda contaminării limitate, guvernul a ordonat, luna trecută, spitalelor să se asigure că jumătate din cele 67.000 de paturi sunt goale și disponibile.

Premierul Viktor Orban a recunoscut că evacuarea spitalelor, o ”operațiune de tip militar” ce trebuie realizată în patru zile lucrătoare, a creat ”disconfort”.

Dar și-a justificat decizia ca fiind o măsură de precauție în cazul în care numărul infecțiilor crește, în special după faza relaxării carantinei care începe luni.

Ministrul Sănătății, Miklos Kasler, a spus că evacuarea a afectat doar 2% din paturi din cauză că spitalele erau pline.

Cifra este contestată de opoziție, în timp ce autoritățile refuză să specifice câți pacienți au fost trimiși acasă.
Familia Lillei Ilona Szeleczki vrea să dea în judecată spitalul.

Un subiect tabu

Printre cele mai dramatice cazuri menționate în presă este cel al unei persoane care suferea de Alzheimer și victimă a unui AVC, care a murit la 12 ore după ce s-au întors acasă.

Cu guvernul naționalist care monitorizează informațiile cu privire la strategia sa împotriva virusului, se nasc speculații cu privire la o asemenea mișcare drastică. Doctorilor le-a fost interzis să vorbească public pe subiect. Un director de spital care nu s-a conformat acestui ordin a fost demis.

”Fie guvernul se așteaptă la o creștere foarte mare a cazurilor, fie pur și simplu este o politică greșită”, a spus deputat europeană Katalin Cseh.

Unii au o viziune mai sumbră.

”Este ca și cum ai folosi o formă de eutanasie acela”, a spus un medic sub protecția anonimatului.


Citește și:















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6563 vizualizari

  • +10 (26 voturi)    
    Chiar scrieti despre asta? (Vineri, 1 mai 2020, 15:54)

    copci [utilizator]

    In toata lumea se actioneaza dupa acelasi tipar, evacuarea spitalelor de bolnavi si tinerea lor goale, in asteptarea unor bolnavi imaginari de COVID, care nu vor aparea niciodata.
    Motivele pentru care se face asta ar intra la discutii conspirationiste, e greu de spus.
    • -3 (9 voturi)    
      Timp in care medicii et Co. (Vineri, 1 mai 2020, 18:16)

      Namaste! [utilizator] i-a raspuns lui copci

      sunt inaltati/e la rangul de sfinti martiri, ha, ha, ha!
      • -4 (10 voturi)    
        Cu o demografie in picaj, asta le mai lipsea (Vineri, 1 mai 2020, 18:43)

        newIook [utilizator] i-a raspuns lui Namaste!

        Cu putin noroc vor avea o populatie cat Bucurestiul, sa ii vedem cu ce mai invadeaza Transilvania?
    • -2 (8 voturi)    
      Fals (Vineri, 1 mai 2020, 19:27)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Situatia in Ungaria e extrema. In lumea civilizata, inclusiv la noi, au fost externate cazurile la care tratamentul se putea face la domiciliu si au fost redirectionate cazurile grave. Sigur ca exista probleme de management in spitale, dar procedura generala protejeaza pacientul. Colaboratorii nostri, medici din spitalele din Budapesta, ne-au anuntat de acum 2 saptamani de dezastrul de acolo, acoperit de presa aproape toata controlata de Viktor Orban. Nu mai visati cai verzi pe pereti si nu mai inghititi ce va mint pe la televizor. Realitatea e foarte complicata la unguri.
      • -1 (7 voturi)    
        Fals (Vineri, 1 mai 2020, 22:59)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        La noi inca se interneaza pacienti asimptomatici de COVID in spital, probabil ca sa nu para atat de goale cum sunt spitalele.
        Adica cum sa internezi un asimptomatic in spital(om sanatos, ca de asta nu are simptome, ca e imun la virus)? De ce nu sunt pusi in carantina sau in alt loc separat de restul oamenilor? Daca ajung sa aiba simptome, sa fie internati
  • -2 (20 voturi)    
    Smecherie (Vineri, 1 mai 2020, 16:26)

    RzvCojocaru [utilizator]

    Ce-i cu stirile astea in fiecare zi pe diferite teme din Ungaria?
    De ex. ce doreste a transmita aceasta stire catre public?
    • -3 (9 voturi)    
      Diversiune. (Vineri, 1 mai 2020, 16:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui RzvCojocaru

      Cu participare jurnalistică.Văd ce se întâmplă în Ungaria și nu văd că este la fel în România.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu cred că e o problema (Vineri, 1 mai 2020, 17:09)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui RzvCojocaru

      că se retransmite o informație apărută în urma unui scurt reportaj de la BBC World din 29 Aprilie. Exista și victime colaterale ale acestei pandemii indiferent că se întâmplă în Ungaria sau oriunde in lume și asta e rolul media de a informa.
    • +6 (8 voturi)    
      e fix ca la noi (Vineri, 1 mai 2020, 17:34)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui RzvCojocaru

      spitalul judetean Cluj are 1542 de paturi, din care sunt ocupate vreo 300, restul asteapta covizii; media normala era de 1200 paturi ocupate
  • 0 (8 voturi)    
    asta arata (Vineri, 1 mai 2020, 16:44)

    alfa1 [utilizator]

    unde a ajuns imbecilismul global, se intampla exact ca in Romania, au trimis toti ceilalti pacienti acasa ca sa astepte bolnavii de covid. Cat oare va mai dura aceasta inselatorie ???
  • +5 (5 voturi)    
    o problema imensa de discriminare (Vineri, 1 mai 2020, 16:50)

    johnescu [utilizator]

    iata de ce:
    daca x are covid sau este suspect de covid are prioritate la asistenta/tratament medical.
    daca y nu are covid , chiar daca are o afectiune ce ii poate pune viata in pericol este rejectat de sistem.
    pai ce discriminare mai clara vreti ???
    nici in africa de sus, cand erau discriminati oamenii de o culoare de altii de alta culoare.
    un criteriu ii separa si ii punea in categorii protejate si categorii discriminate/asuprite !!!
    mai mult situatia este reglementata prin lege si nimeni din ong-uri parlamentari nu se sesizeaza de gravitatea situatiei !!!
    pana cand ajung ei insisi la o adica in capcana !
    mare atentie, sunt incalcate drepturile omului pe banda rulanta !!!
    • +3 (13 voturi)    
      Pandemie (Vineri, 1 mai 2020, 19:35)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      Nu e discriminare, e analiza de risc. Un bolnav de Covid-19 e sursa de infectare pentru sute de alte persoane, nedepistat si netratat de urgenta e o bomba biologica. E ca si cum ai spune ca e discriminare ca antitero dezarmorseaza prioritar un pachet despre care se stie cu certitudine ca e bomba in defavoarea unuia care se presupune ca ar putea exploda. Din pacate nu ai cum sa ai egalitate intre a proteja viata unui singur individ si a mii de indivizi cata vreme resursele sunt limitate. De asta se feresc foarte ult statele sa declare epidemii si pandemii, se aplica alte reguli. Vrei ca pompierii sa salveze o scoala sau o persoana?
      • -2 (8 voturi)    
        cercele tu esti ma ? (Vineri, 1 mai 2020, 21:51)

        johnescu [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        ia zi , ai mai auzit de infectii cu stafilococus aureus in spitalele noastre ?
        stii ca erau pline cu el , da ?
        unde a disparut bre ?
        pai daca stiai ca e cert o bomba biologica acest covid, trebuia sa actionezi la timp in primul rand !
        nu sa lasi granitele deschise pentru purtatori din zone rosii !!!
        nu aduci bomba in casa sa o dezamorsezi !
        vezi logica in ce spun aici sau vrei sa iti desenez ?
        nu uita ca spitalele si tot ce misca in tara asta sunt tinute in carca de contribuabili !
        nu ii respecti nu mai platesc ! si o sa platesti si daune civile imense pentru DISCRIMINARE !!!
        si atunci te duci la vale de tot cu bomba atarnata de gat.