Cele patru scenarii luate în calcul de autorități după 15 mai, când expiră decretul privind starea de urgență - Orban

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:00 Actualitate | Coronavirus


Izolare
Foto: Getty Images / Digi 24
Autorităţile evaluează toate posibilităţile după data de 15 mai, fiind patru variante: prelungirea stării de urgenţă, instituirea stării de alertă, emiterea ordinului privitor la epidemie cu risc major şi ipoteza în care nu va fi necesară nicio formă specială, a declarat miercuri premierul Ludovic Orban.

Premierul a spus că decizia va fi luată pe măsură ce ne apropiem de data de 15 mai şi va depinde de evoluţia epidemiei de coronavirus.

"Avem în evaluare toate posibilităţile, de la prelungirea stării de urgenţă, instituirea stării de alertă, emiterea ordinului privitor la epidemie cu risc major şi varianta în care nu va fi necesară nicio formă specială. Decizia o vom lua pe măsură ce ne apropiem de data de 15 mai şi decizia va depinde de evoluţia epidemiei.

În cazul în care ne menţinem trendul pe care suntem astăzi, ba chiar vom avea o reducere a numărului de persoane infectate, cu siguranţă că vom lua deciziile în conformitate cu evoluţia epidemiei. Deocamdată, nu scoatem din calcul niciuna dintre variante. Sigur, există şi varianta stării de alertă, care permite menţinerea restricţiilor prin intermediul deciziilor care se iau la nivelul Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă, dar avem şi alte variante”, a spus Ludovic Orban, întrebat dacă este posibil ca după 15 mai să fie instituită starea de alertă.


Iohannis a spus că săptămâna viitoare va fi luată o decizie cu privire la forma în care se va continua după încheierea stării de urgenţă, respectiv prelungirea acesteia sau o altă variantă administrativă alternativă.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10768 vizualizari

  • +6 (28 voturi)    
    Deci o sa prelungeasca starea de urgenta (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:05)

    Eu38 [utilizator]

    Cele 4 scenarii sunt doar unul: mentinerea celui actual. Pentru ca Guvernul nu poate gestiona aceasta criza decat prin solutia carantinei. Nu poate gandi alte masuri pentru ca nu e pregatit/competent sa le aplice. Sa stam in case ca sa nu vedem incompetenta autoritatilor. Frumos.
    • +5 (5 voturi)    
      cred ca lumea (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:24)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      nu mai are nervi pt a treia luna de carantina si stare de urgenta :(, chiar daca epidemia nu se calmeaza.
      • +3 (5 voturi)    
        Normal (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:07)

        Eu38 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Eu doar zic ca Guvernul, daca ar putea, ar mentine starea actuala. Ca doar atat poate.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Joi, 30 aprilie 2020, 13:10)

        Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui panda_rosu

        Din pacate nu e prea relevant. Exista si scenariul: Lumea nu mai poate si iese afara, iar dupa 2-3 saptamini intra singura in casa de frica mortii. Scenariul Bergamo sau Codogno. E o problema serioasa, cind te scot din casa nerabdarea si nervii si te baga inapoi frica si nervii. E un scenariu posibil.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu guvernul nu poate, ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:12)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

      ... nimeni pe tot globul nu poate. Nu exista tratament, nu exista vaccin, si virusul e semnificativ mai contagios decat majoritatea altor virusi. Singura alternativa la izolare, fara vaccin si fara tratament specific si eficient, e o raspandire majora, asociata cu mult mai multi, potential de zeci de ori mai multi morti decat pana in prezent. Numa' sociopat si batut in cap sa fii sa ti se para aia alternativa mai buna decat prelungirea izolarii.
      • -1 (7 voturi)    
        Izolarea e solutia prostului (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:44)

        Eu38 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Numai prost sau postac PNL sa fii sa ti se para ca izolarea e solutia. Sunt cateva mii de morti in fiecare an in accidente de masina si zeci de mii cu vatamari grave? De ce nu interzicem circulatia masinilor? Din cauza tuturor efectelor negative.

        Asa si acum. Eu nu am zis niciodata sa se ridice complet restrictiile, si asta ca izolarea e o masura stupida. Trebuie mentinute restrictiile de grup, anularea evenimentele mari etc. Si alte state incep sa faca asta, numai noi continuam sa stam in pesteri. Iar asta doar pentru ca autoritatile noastre sunt atat de incompetente incat nu pot gestiona alte situatii. Ele atata stiu: stati in casa si politia pe strazi. Minim de efort din partea lor.
        • 0 (6 voturi)    
          mai desteptule (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:03)

          csan [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

          Si la "cateva mii de morti in fiecare an in accidente de masina si zeci de mii cu vatamari grave" sa se mai adauge si cateva mii de mortii din cauza prostilor, ca tine, care cred ca "Izolarea e solutia prostului".
          • 0 (4 voturi)    
            Nu se mai adauga (Miercuri, 29 aprilie 2020, 14:42)

            Eu38 [utilizator] i-a raspuns lui csan

            Pentru ca acum nu se mai moare decat de COVID. Este singurul motiv pentru care se mai moare in lumea asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Pai evenimente de grup ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:29)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

          ... sunt si mersul la serviciu in spatii unde lucreaza 50-60 de oameni intr-o singura sala mare, scoala, slujbele bisericesti, mersul la restaurant, unde stai in spatiu inchis cu multi alti oameni pe care nici nu-i cunosti, mers cu copiii in parc la locul de joaca si multe altele.

          Lumea cam la restrictiile astea se gandeste, cand se gandese la relaxare. Ori astea e o prostie sa fie permise.
        • 0 (0 voturi)    
          e epidemie, nu raliu auto... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:52)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Eu38

          Cand o victima a unui accident auto va contamina cu accident o alta persoana, va avea sens ce ai scris.

          Sa compari numarul de morti din diverse cauze este o aberatie logica.
  • -5 (19 voturi)    
    Hai să citim încă o dată știrea (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:06)

    Mazeta [utilizator]

    Câte scenarii sunt de fapt în mintea lui Orban?
  • +3 (5 voturi)    
    De ce va e frica... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 12:43)

    justin puscasu [utilizator]

    nu veti scapa, indiferent de scenariile voastre.
    Cu sau fara prelungirea starii de urgenta, sansele voastre de a cobari sub 5% la alegeri cresc cu fiecare zi. Succes!
  • +2 (4 voturi)    
    din cate stiu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:12)

    bobo2 [utilizator]

    starea de urgenta trebuie aprobata in parlament. Poate totusi ne salveaza PSD, sau CC
    • +2 (4 voturi)    
      si nu ma intelegeti gresit (Miercuri, 29 aprilie 2020, 13:34)

      bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      eu vreau sa stau in casa, dar nu sa fiu obligat de garcea si amendat aiurea cand ma duc la cumparaturi (am auzit chiar ca te poti trezi cu amenda chiar si cand esti in regula dupa o simpla verificare a documentelor)
      • +1 (1 vot)    
        Io te inteleg pe matale, ... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:35)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

        ... da' din nefericire nu traiesti singur in tara asta. Daca nu da Garcea amenda, un mare numar de alti oameni care traiesc in tara asta, pe langa matale, si-ar baga picioarele in ea de izolare, si-ar umple birturile, parcurile, bisericile, ar sta ciorchine pe strada toata ziua, si n-ar purta nici masca. Adica ar pune de-o clocitoare de virusi peste tot unde apuca.

        Aia cu izolarea autoimpusa n-a functionat nici macar in tari in mod traditional mai disciplinate decat noi, gen Germania, de exemplu.

        Garcea nu te amendeaza pentru ca nu ai completat corect documentul. Te amendeaza cand si daca-i completat corect documentul tot e prostie motivul pentru care te deplasezi. Are un sens anume notiunea de deplasari strict necesare, daca pe tine te manca-n ... partea dorsala sa te deplasezi intre localitati ca sa iti iei prajitura de la cofetaria din orasul vecin normal ca te amendeaza. Poti la fel de bine trai si cu o bucata de paine ce-o iei de la tine din localitate. Ba chiar e mai sanatos.
        • 0 (0 voturi)    
          iata un sfat gratis (Miercuri, 29 aprilie 2020, 23:58)

          bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          interesul meu este sa fiu sanatos, deci ma feresc pe cat posibil. Totodata, interesul meu este sa dispara cat mai repede epidemia, deci ca inconstientii sa iasa si sa se imunizeze sau sa crape. Daca stam toti in casa, cand vom iesi, sansa sa ma imborlnavesc impreuna cu ceilalti e la fel de mare ca la inceput. Daca populatia e deja trecuta prin boala, am sanse mai mici sa o iau si eu.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu cred (Miercuri, 29 aprilie 2020, 15:00)

    Unicatul [utilizator]

    Cat de autentica este Ana Blandiana dupa mai mult de 30 de ani:
    'Eu cred că suntem un popor vegetal,
    De unde altfel liniştea
    În care aşteptăm desfrunzirea?'...