Coronavirus în România: 321 de cazuri noi, totalul a ajuns la 10.417 / 1.500 de români din străinătate, infectați, 70 dintre ei au murit

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2020, 13:05 Actualitate | Coronavirus


Masti de protectie
Foto: Profimedia Images/Vladimir Smirnov/TASS
Numărul de cazuri de coronavirus din România a urcat vineri la 10.417, după anunțarea a 321 de cazuri noi. Tot astăzi, bilanțul deceselor a ajuns la 552 după ce au fost raportate încă 7 victime cu Covid-19, printre care și cel mai tânăr pacient decedat până acum, un bărbat de 26 de ani din Mureș.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 2.817 au fost declarate vindecate și externate. La ATI, în acest moment, sunt internați 241 de pacienți.


Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 12.251 de persoane. Alte 27.410 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 121.602 de teste.

Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 5.424 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 11.071.873 de lei.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 1.480 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 1.156 în Italia, 196 în Spania, 26 în Franța, 16 în Germania, 64 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în SUA, 4 în Austria, 3 în Belgia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția, 2 în Turcia și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg și Suedia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 70 de cetățeni români aflați în străinătate au decedat: 17 în Italia, 16 în Franța, 23 în Marea Britanie, 7 în Spania, 3 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia și unul în Elveția. Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 21 au fost declarați vindecați: 9 în Germania, 8 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15860 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    pina (Vineri, 24 aprilie 2020, 13:08)

    costelo999 [utilizator]

    pe 15 mai ajungem la 17.000 de cazuri de virusati in tara.
    • +8 (8 voturi)    
      Si chiar daca va fi asa, (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:46)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      ce semnificatie are cifra asta?
      Da, am scris si mai jos, numarul de infectari si decese va creste necontenit, mai repede sau mai incet, dar conteaza cati bolnavi activi mai raman. Pentru ca daca rata vindecarilor este mai mare decat cea a imbolnavirilor, crestera in termeni reali este negativa si atunci suntem pe drumul bun.
      • -1 (1 vot)    
        ??? (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 10:34)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui achvp

        cum adica bolnavi activi ? fac sport, merg la serviciu? sunt asimtomatici, si dau boala la altii ? ce inseamna bolnav activ ? dupa tine ? rata imbolnavirilor o sa fie mai mare decit cea a vindecatilor, pina nu vom mai avea bolnavi deloc, adica nu va mai fi virus.
        • 0 (0 voturi)    
          Hai ca mai incerc sa-ti explic o data, in speranta (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 18:25)

          achvp [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          ca poate vei reusi sa intelegi: bolnavi activi inseamna cei care traiesc si mai au inca boala, adica cei care s-au infectat minus cei care s-au vindecat, minus cei care au decedat.
          Recte, pardon, nu cred ca stii ce inseamna asta, asa ca reiau: deci, cei care mai sunt potentiali contagiosi.
          • 0 (0 voturi)    
            asta (Duminică, 26 aprilie 2020, 9:13)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui achvp

            e definitia ta, scornita de tine, despici firul in patru, te complici inutil inteligentule in cap.
  • -16 (32 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 24 aprilie 2020, 13:10)

    [anonim]

    • +1 (17 voturi)    
      da-m ! (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:55)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui

      Poti sa isi scoti copilul la o plimbare prin cartier. Poti sa mergi la serviciu. Exista rubrici pe hartia aia..

      Nu stiu de unde a aparut categoria asta noua de postaci, mai nou grav certati cu limba romana, care urla sus si tare ca toate masurile au fost degeaba si urla sa deschidem mai repede Romania.

      Nu va mai saturati sa faceti rau, dementilor ?
      • 0 (4 voturi)    
        Cati mai au un serviciu la care sa mearga? (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:15)

        achvp [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Si eu sunt un "postac" din categoria expusa de tine - spre norocul meu, fac parte dintre putinii care mai au serviciu -, dar nu sunt deloc certat cu limba romana si, in niciun caz, dement.
        Insa, probabil ca tu consideri ca oricine nu e panicat, sigur trebuie sa fie dement. Concluzia e clara, hotul striga Hotuuul!
    • +4 (12 voturi)    
      asta e gandire cu premeditare (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

      Pai de unde stii cum ar fi aratat graficele alea daca nu se luau masurile de izolare??? Uita-te la Italia, Spania, UK, care s-au crezut smei si au luat masurile cand deja era prea tarziu. Oare cum de noi avem totalul de morti sub numarul de morti zilnici din tarile alea???
      • -1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:10)

        [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        • 0 (0 voturi)    
          ce ai tu se numeste analfabetsim functional (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 16:54)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

          Da' hai ca mai incerc o data: "de unde stii cum ar fi aratat graficele alea DACA NU SE LUAU MASURILE DE IZOLARE???"

          Citeste din nou partea cu majuscule, dupa aia raspunsul tau, si la final zi-mi daca esti de acord cu afirmatia din titlu
    • -3 (3 voturi)    
      cumpara-le un bec UV (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:44)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui

      si se bronzeaza in fata televizorului, doby !
  • -14 (18 voturi)    
    ala de 26 de ani.. (Vineri, 24 aprilie 2020, 13:12)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... era ceva cadru militar de s-a pensionat la vremea aia si l-a confundat guvidu19?
  • +15 (19 voturi)    
    O informatie foarte utila si relevanta (Vineri, 24 aprilie 2020, 13:30)

    achvp [utilizator]

    ar fi ca in aceste articole cu informatiile actualizate zilnic sa fie anuntate direct numarul de cazuri active ramase, dupa scaderea din total a vindecarilor si deceselor.
    Bineinteles ca oricine poate face scaderile respective, dar cifra intr-adevar semnificativa pentru aprecierea trendului pe care se afla in prezent Romania (ascendent, platou sau descendent), asta ar fi.
    Pentru ca numarul de infectari si decese va creste perpetuu, dar important este sa se vada direct informatia relevanta, si anume cate persoane mai sunt in prezent bolnave.
    Chestiunea asta o puteti gestiona dvs., redactia HN, sau o puteti propune celor care realizeaza graficele interactive.
    • +2 (6 voturi)    
      Ai worldometers (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:20)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      Acolo vezi câte cazuri active mai avem.

      7048 la data curentă, deci nici măcar jumătate vindecați din totalul infectaților.
      • +4 (4 voturi)    
        Rata/progresia conteaza, (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:05)

        achvp [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        nu numarul absolut.
        Da, nu sunt nici jumatate vindecati, dar rata de crestere este mai mare la vindecari decat la imbolnaviri - vezi comentariul de mai jos a postat de M188.
      • +3 (3 voturi)    
        @Nyk1 (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:06)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Stii cumva vreo tara sa aiba jumatate vindecati din numarul infectatilor?
    • -1 (5 voturi)    
      Toate statele (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:39)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      in toate rapoartele din toate site urile serioase spun numarul total de infectati.
      Apoi detaliaza cu nr de vindecati, nr de morti eventual nr de pacienti grav etc
    • +5 (5 voturi)    
      interesant... (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:34)

      M188 [utilizator] i-a raspuns lui achvp

      ... e ca rata vindecatilor / nr total de cazuri este in crestere de la zi la zi - e acuma undeva pe la 27%, in timp ce rata decedati / nr. total cazuri se invarte in mod constant pe la 5%.
  • +2 (18 voturi)    
    stirile de la ora 5 (Vineri, 24 aprilie 2020, 13:54)

    Bolovanul [utilizator]

    Este echivalentul stirlor de la ora 5 ce faceti voi. Sa nu care cumva sa spuneti ca de 3 zile numarul celor infectati este in scadere, sa nu care cumva sa spuneti despre numarul vindecarilor care este in crestere si ca numarul de cazuri noi versus numarul de cazuri totale este in continua scadere.
    • +1 (1 vot)    
      pai de ce sa nu spunem (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:16)

      Bokila [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      daca asa este, cel putin azi
    • +7 (9 voturi)    
      Exact (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:22)

      LauraB. [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      M-am tot uitat la stiri, diverse posturi, si la alte site-uri de stiri, NICAIERI nu s-a spus ca in ultimele 24 de ore au fost mai multe vindecari (339) decat infectari (321). Nicaieri nu s-a specificat ca au fost facute cele mai multe teste (8266), cu un procent de pozitivare mai mic de 4%, fata de 7.75%, cat a fost media pe ultimele 7 zile...
  • -12 (22 voturi)    
    15 mai? (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:06)

    Nyk1 [utilizator]

    În ultimele zile, cifrele cresc cu 300-400 de cazuri pe zi.

    Oare fără declarațiile care să reducă elanul extrovertiților degrabă doritori de socializare și de redeschidere completă, câți vom avea?
    • -2 (8 voturi)    
      mii dupa 15 mai (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:22)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      mii, dar lumea nu mai are nervi de stat in arest la domiciliu, cu tot cu virus bantuind, urla pe aici: baaaaaaaa deschideti baaaaa! guvernanti nenorociti!

      aia e, nici de foame nu putem muri, e o situatie de rahat.
    • -1 (5 voturi)    
      covidu cu PR (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:41)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      miercuri 4800 teste, 468 covizi noi...joi 7000 teste, 386 covizi noi...azi 8200 teste, 321 covizi noi...modelling logaritmicomatematic, cifrele cresc sau scad?...la ATI de cînd începu balamucu îs tot cam 250, nr decese 20-30 pe zi...deja de două luni
      sîntem amenințați cu înmormîntări după paște, explozii de cazuri, vîrfuri și peak-uri ce are covidu în plus față de cancer, infarct, hepatită, HT, etc?...io cre că are PR...și urmează al doilea val cu milioane de covizi...dacă avem declărății ne imunizăm
      • +3 (5 voturi)    
        Aceste cifre sunt in conditii de carantina (Vineri, 24 aprilie 2020, 15:42)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui di livio

        Severa! Omiti un aspect, nesemnificativ pt unii.
        • +4 (4 voturi)    
          stați în casă (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:10)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          din partea mea stați în casă pînă la Crăciun, îi dreptu vostru...da nu-i mai speriați și pe alții...în carantină severă sînt 12000 amu...restu au cam mers zilnic la piață...n-am auzit de nici un focar în piețe sau magazine...au fost în spitale, din păcate...nu știu ce aveți de cîștigat dacă amplificați panica...oricum, nu mai ține...puteți începe cu al doilea val, îi trendy amu...teribilu, maleficu val doi
        • +3 (5 voturi)    
          detalii insignifiante (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:00)

          Mihai Ioan [anonim] i-a raspuns lui panda_rosu

          Care carantna? Lumea pe baza celebrei declaratii poate sa iese de cate ori vrea afara. Motive se gasesc: de la mers la cumparaturi la deplasare in jurul blocului. Cu ce ajuta hartia aia? II rusine de covid sa te atace? Pana la urma tot responsabilitatea oamenilor conteaza, deajaba vine KWJ si Arafat sa ne ameninte. Si fara declaratile respective lumea stie sa se pazeasca.
          • +1 (1 vot)    
            Hârtia aia... (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:55)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Ioan

            ...cel puțin îi menține pe unii pe traseu, sunt mai atenți să nu se „abată” de la supermarket, de exemplu la amantă (a mai fost recent unul cu amanta în Israel și ne-a adus „Lumină” din Țara Sfântă)!
    • +2 (6 voturi)    
      Cam asa: (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:57)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23911537-gripa-spaniola-denver-1918-lectii.htm
  • +8 (8 voturi)    
    prima zi de coborare a graficului (Vineri, 24 aprilie 2020, 14:15)

    Bokila [utilizator]

    mai multe vindecari decat imbolnaviri....sper sa continuam acest parcurs