Protocolul cu Biserica era în pregătire de cel puțin o săptămână. A spus-o chiar Arafat

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:29 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat
Foto: AGERPRES
​O declarație făcută de Raed Arafat în urmă cu o săptămână, dar care a trecut neobservată, anunța încă de atunci intențiile Guvernului de a încheia protocol cu Biserica pentru noaptea de Paște. Arafat chiar zicea că se discută cu "toată lumea", iar Institutul de Sănătate Publică face analize, pentru ca populația "să simtă că este Paștele". Cu siguranță, Marcel Vela nu a anunțat protocolul cu BOR ca unic decident. Tot Guvernul știa.

”Pentru noaptea de Înviere să știți că se discută nici să nu fie lumea privată, să se interzică să participe, să simtă că este Paștele. Să zicem că într-adevăr simte lumea într-adevăr sărbătoarea respectivă. Nu e anulată sărbătoarea pentru oameni, dar în același timp e posibil să fie niște măsuri neobișnuite în colaborare cu Biserica, pentru a proteja oamenii” a declarat Raed Arafat, în urmă cu o săptămână la Antena 3. El a spus că ”sunt discuții în acest moment", iar când se va lua o decizie va fi anunțată din timp, pentru ca "lumea să știe la ce să se aștepte".

Mai zicea Arafat că măsurile vor fi luate în așa fel încât să se ofere protecție populației, dar "în același timp sărbătoarea să aibă loc și să nu zică lumea că a trecut Paștele fără să simtă că a fost Paștele”.

”Cu siguranță când se stabilește modul prin care se va face, se va ieși și va fi anunțat cu siguranță. Și din timp, pentru ca lumea să știe ce urmează”, zicea Arafat. Și a ieșit marți Vela. Însă declarațiile sale au stârnit valuri de indignare.

Mai puțin observate au fost declarațiile lui Ludovic Orban de marți seara la Europa FM, unde a spus că nu are cum să se transmită virusul de la preoți, voluntari și polițiști, deoarece vor purta mască și mănuși. Spunea că riscul e minim. Nu considera nici că este discriminare față de catolici, pe motiv că "probabil, nu a fost nicio solicitare în sensul ăsta, iar ortodocșii reprezintă 86% dintre credincioși.

După anunțul lui Vela legat de protocolul cu Biserica, tot internetul a luat foc. Ce rost mai au măsurile de distanțare dacă într-o singură zi se permite mai multor oameni să interacționeze, fără garanția că va putea fi ținut bine sub control contactul între oamenii bisericii și ai Poliției cu populația?

Reacțiile fiind extrem de dure, era imposibil să fie menținut Protocolul. Astfel, Klaus Iohannis și-a asumat rolul celui care ceartă Guvernul pentru o măsură iresponsabilă, cerând anularea ei. Până la urmă nimeni nu poate dovedi dacă Ioahnnis știa sau nu știa dinainte de protocol și dacă a fost de acord cu el.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10995 vizualizari

  • +3 (29 voturi)    
    Crima cu premeditare? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:42)

    Tommy Bahama [utilizator]

    Nu. Genocid cu premeditare.
  • +3 (21 voturi)    
    cu toata stima (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:01)

    iodixit [utilizator]

    si consideratiunea, dar nu cred ca avem nevoie de martiri acum.
    oamenii care se vor imbolnavi si muri pentru ca au luat virusul in noaptea de inviere, nu pot fi considerati decit martiri.
    problema este, cum poate fi considerata biserica, care i-a impins la martiriu?
  • +8 (18 voturi)    
    mai esti si medic (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:04)

    liviu_ [utilizator]

    macar vela are scuza ca nu e medic si habar nu are despre ce vorbeste...

    dar tu, marele medic, permiti asta?! hai de capu nostru!
    • -13 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:05)

      [anonim] i-a raspuns lui liviu_

    • +3 (7 voturi)    
      tare baiatu aista ... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:36)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Lucraturile acestui individ au reusit sa duca la ”concedierea ” multor sefi de-ai sai ....si nu numai .Tare baiatu ,avea dreptate Basescu !
  • 0 (16 voturi)    
    Discriminare (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:05)

    OvidiuTudor [anonim]

    Eu sunt ateu. Convins !

    Dar ce se intampla, pe langa faptul ca este o idiotenie cat Catedrala Mantuirii Firei, este o discriminare fata de cultele care au sarbatorit Pastele saptamana trecuta.

    PNL, PNS aceeasi mizerie e.
    • -3 (9 voturi)    
      Esti ateu, sunt convins! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:00)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      La fel e si militianul ala care a inchis spitalul Gerota sau fufa aia din Hunedoara, ori cei din spitalul Suceava,ori coetnicii nostri maslinii care au fortat granita, au sarit peste carantina si n-au respectat nici izolarea la domiciliu, Si iata unde suntem.
  • +3 (7 voturi)    
    protocoale (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:59)

    Wheelwright [utilizator]

    Fara sa discutam cat de periculos si nesabuit poate fi aceasta initiativa a oamenilor "de a lua lumina" observ ceva periculos in abordarea celor ce ne conduc acum.
    Ei vorbesc de "Biserica", fiind cea ortodoxa. E ok, e majoritara, dar exista si alte bicerici in Romania care au acelasi drept la traditiile lor de Pasti.
    Daca gandeau ceva pentru pastele romanilor, nu venea la pachet pentru toate cultele si pentru cei ce deja au avut pastele duminica?
  • +4 (6 voturi)    
    trebuie sa apreciem buna intentie (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:00)

    revo [utilizator]

    intamplarea asta e un fel de test psihologic - fiecare vede altceva: unii vad o actiune de distrugere facuta cu premeditare, altii, un gest frumos, unii vad un pericol, altii cred ca e la fel de periculos ca mersul la serviciu sau la piata.

    E greu sa impaci pe toata lumea. Eu cred ca e o intentie buna, care s-ar putea sfarsi prost, proverbul fiind clar in privinta asta: Iadul e pavat cu intentii bune.

    Dar trebuie sa apeciem faptul ca Guvernul si BOR s-au straduit sa gaseasca o solutie la o problema care ar putea degenera, daca nu e preintampinata. Mai bine anunti din timp ca Politia va fi implicata, decat sa te trezesti cu un puhoi de "credinciosi", tineri sanatosi si plini de viata, dornici sa evadeze din casa, sau batranei vulnerabili.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:53)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Multi judeca aceasta situatie, in functie de felul in care isi traiesc viata: ordine sau haos! Am auzit 3 variante: 1. sa se lase la liber mersul la biserica; 2. sa se interzica mersul la biserica si 3. orice actiuni legate de traditiile pascale sa se faca respectand unele reguli. Primele doua variante sunt cele mai rele si sigur vor crea probleme. A 3-a varianta trebuie aplicata, cu reguli stricte. Dar e greu pentru niste oi sa respecte reguli.
    • +2 (2 voturi)    
      .... bineinteles ...... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:54)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ministrul Vela stie asa cum stiu toti (dar se prefac inocenti) care este situatia reala in Romania de Paste. A incercat sa reglementeze / ordoneze ceva ce se va intampla cu siguranta - oamenii vor merge la Biserica pentru Paste si Lumina. Crede cineva ca-l va asculta cineva (ma refer in special la mediul rural) pe Presedintele Iohannis ? Crede cineva ca Jandarmeria o sa aresteze sau o sa gazeze mosuletii si babutele din satele Romaniei ? Daca reglementarile stabilite de Vela erau respectate atunci puteai sa impui ordine in ceea ce se va dovedi a fi haos. In Romania exista o prapastie care se adanceste intre populatia rurala (majoritar credincioasa) si cea urbana (majoritar atee/liber cugetatoare). Iohannis crede ca toti cetatenii Romaniei sunt asa cum stie el sibienii. Credeam ca este mai inteligent. O sa poarte responsabilitatea morala a ciocnirilor din noaptea de Paste.
  • -2 (10 voturi)    
    Toata lumea stia. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:01)

    Ochiana [utilizator]

    Inclusiv Dl. Johannis, care e acum asa de surprins.
    Nu cred ca Dl. Vela are sange sa ia de capul lui vreo decizie.
  • -1 (7 voturi)    
    Am o bănuială. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:32)

    asavreau [utilizator]

    Dacă ieșea Arafat să anunțe protocolul,erau mai puține reacții vehemente.Vela a vrut să se dea mai creștin decât este și a stricat tot.Dacă-l lăsa pe Arafat în față,care este neutru dpdv politic,nu mai apărea nici minunea cu lumina adusă de poliție.Rămânea biserica cu voluntarii și poliția care supraveghea să nu se adune lumea grămadă.Era mai greu,apăreau multe nereguli,drăcuieli,amenințări.Asta și vroiau unii,care sau pronunțat.Adică unele partide plus media de balamuc.