Primarul unei comune din Suceava aflate în carantină totală le-a dat localnicilor adeverințe ca să plece la muncă în străinătate

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2020, 17:30 Actualitate | Coronavirus


Aglomeratie pe Aeroportul Cluj
Foto: Facebook
Primarul unei comune sucevene aflate în carantină totală a eliberat adeverințe pentru cei care voiau să plece la muncă în străinătate, relatează Mediafax. Pe acte scrie că posesorul nu apare în baza de date a Direcţiei de Sănătate Publică Suceava ca fiind izolat acasă sau în carantină.

Ziarul Adevărul a relatat vineri că scandalul celor 2.000 de români care, în plină pandemie de coronavirus, s-au înghesuit pe Aeroportul din Cluj ca să plece la muncă în Germania, are ecou şi la Suceava, întrucât printre pasageri s-a aflat şi un grup de câteva zeci de persoane din comuna carantinată Pătrăuţi.

Sătenii aveau asupra lor nişte adeverinţe eliberate de Primăria Pătrăuţi prin care demonstrau că nu se regăsesc în evidența autorităților locale ca fiind izolaţi la domiciliu sau în carantină instituţionalizată.

Potrivit documentului, prezentat de Adevărul, adeverința a fost eliberată „spre a-i servi susnumitului/ei pentru munca sezonieră în UE”.

Contactat de corespondentul Mediafax, primarul comunei Pătrăuţi, Adrian Isepciuc, a spus că a eliberat aproximativ 30 de adeverințe.

El a spus că documentele i-au fost cerute de localnici pentru a fi prezentate angajatorilor din Germania și Olanda.

Primarul a mai spus că adeverințele nu aveau rolul de a-i ajuta pe posesorii lor să iasă din carantină sau să călătorească pe distanțe mari.

„Adeverințele erau pentru angajator, ei mi-au spus că le-au fost solicitate de angajatori. Angajatorii doresc să știe dacă persoanele au fost sau nu în carantină. Eu nu le-am spus că pot pleca în Germania cu adeverința asta, că pot ieși din carantina, nu am zis nimic despre Covid-19. Nici nu mi-au spus unde pleacă. Eu am eliberat vreo 30 de adeverințe, dar nu le-am spus că pot trece prin filtrele Poliției cu aceste documente”, a declarat Adrian Isepciuc.

Comuna Pătrăuţi este formată în proporție de 45% dintr-o populație de etnie romă. În fiecare an, romii pleacă la muncă în străinăte, fiind preferate locurile de muncă sezoniere.

Conform legii, cetățenii din localitățile aflate în carantină nu au dreptul să plece la muncă în alte zone. De asemenea, primarii nu au dreptul să acorde documente de călătorie sau de liberă trecere pentru cetățenii aflați în carantină.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13613 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    E penal? (Vineri, 10 aprilie 2020, 17:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In mod cert, dl primar va scapa de consecinte, c-asa-i la noi
    • +17 (17 voturi)    
      . (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:12)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Intreb si eu sa nu mor prost, cum a intrat autocarul in zona de carantina, cum a transportat pasageri si cum a trecut de filtrele de politie avand in vedere ca in/din zona rosie e interzis total transportul acestora?
      • +6 (8 voturi)    
        Pe sustache (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 1:47)

        dedytel [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        Cand nu se uita armata hop si ei cu autocaru...
        Pai simplu... de peste 3 saptamani de cand e carantina in toata tara si mai ales in suceava am fost intrebat de 2 ori unde merg si ce fac si am fost si dimineata, si in timpul zilei, si seara pe strada/masina. Dar nu se respecta regulile clare.
        Si nu pe mine trebuie sa ma intrebe care merg la munca zilnic, ci pe cei care plimba catelu'/purcelu' de 3-5 ori pe zi sau pe unu' care il cauta moartea pe acasa si el iese sa isi ia o bere/tigari/paine la cate 3-4 ore(inclusiv noaptea) sau pe astia care au venit din tari rosii sau portocalii si in loc sa stea in izolare ies si infecteaza magazine intregi ca nu îi poate tine in casa cu forta.(armata si politia care amendeaza pe unii care chiar ies la saptamana sa se aprovizioneze - a se vede cazuri prin Aiud:
        https://adevarul.ro/locale/alba-iulia/doi-soti-aiud-amendati-4000-lei-nu-trecut-ora-declaratii-propria-raspundere-spune-politia-1_5e8f5cc65163ec4271906a0b/index.html
        )
        Si te intrebi cum a trecut autocaru'? Simplu... cu adeverinta domn'le ca o are de la domn' primar.... de parca primaru' e patronu' lor si le da adeverinta. Pai aia din filtre inseamna ca se tem de domn' primar si nu de seful lor Musiu Vela...
        Asa piere increderea in autoritati... si o sa ii vedem pe toti astia in 3-4-5 luni inclusiv prin decembrie cum plang pe la granite ca vor inapoi in tara...ca sa ia locul unor oameni cinstiti si infectati de inconstienti ca ei...
        Romania va fi cel putin o Italie sau Spanie asta doar daca se testeaza in mod corect si daca se vrea sa se stie oficial adevarul...
      • -3 (3 voturi)    
        hmm (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 5:53)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

        mai degraba mori prost ...asa i in romania
    • +14 (16 voturi)    
      Sigur ca e penal , (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:29)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      e fals in acte publice , in adeverinte scrie ca nu vin din carantina , si de fapt toata localitatea e in carantina.
    • -5 (15 voturi)    
      Ce consecinte (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:54)

      dragossorin [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu are pt ce sa raspunda. oameni trebuie sa munceaca pt a se putea intretine, nu putem fi toti bugetari sustinuti de stat pt a sta si a comenta
    • +7 (11 voturi)    
      O sa murim (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 5:49)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      cu totii daca asemenea nemernici nu sunt arestati.Trebuia ca, la momentul aparitiei articolului,primarul sa fie deja arestat!Ce fac autoritatile judetene?Cand e vorba de spagi si pile avem tot felul de sefi si directori.Cand trebue luate decizii vitale pentru tara avem cozi de matura platite degeaba.
  • +26 (32 voturi)    
    focar de COVID (Vineri, 10 aprilie 2020, 18:09)

    asadar... [utilizator]

    si focar de prosti
  • +13 (15 voturi)    
    Primarul tipic din ruralul vesnic netrebuincios.. (Vineri, 10 aprilie 2020, 19:07)

    Plagarus [utilizator]

    ....obstei !
  • -15 (25 voturi)    
    A dat merkel ordin (Vineri, 10 aprilie 2020, 20:22)

    mihaipricop [utilizator]

    si s-au executat toti, doar nu credeti ca au trecut de toate filtrele armatei si politiei pana in cluj cu declaratie aia ilegala.
    • 0 (12 voturi)    
      Documenteaza-te si vezi ce conditii au in D !!! (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:19)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      Carantina 14 zile,lucreaza separat de cei ce erau deja acolo, testare Covid 19,dist. 1,5 unul de altul, max 5 - 10 lucratori,vor respecta cu strictețe recomandările Institutului Robert Koch, spitale cum in RO nu vor fi decat poate pt. stranepotii nostri................
  • +7 (11 voturi)    
    hihihi (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:05)

    ..13 [utilizator]

    Cat a premit domn Premar pentru fiecare hartie ca nu este usor sa semnezi si sa stampilezi un document ca asta, nu este asa???

    Intreb asa pentru un prieten

    nepieritoare sunt caile de imbogatire prin stampilare
    a fost win-win situation - zic sa se tina seama si de asta
  • +10 (16 voturi)    
    Pe langa problema adeverintelor , (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:32)

    kokos [utilizator]

    oare cum au iesit astia din comuna?Nu sunt filtre la iesiri?Daca nu sunt , atunci e grav , inseamna ca toti infectatii se plimba pe unde vor!
  • +12 (14 voturi)    
    Da ma, mereu e asa (Vineri, 10 aprilie 2020, 22:15)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    El nu stie, nu cunoaste, a dat ceva, dar nu e vina lui, nu e responsabil.
  • +3 (15 voturi)    
    Ha ha (Vineri, 10 aprilie 2020, 22:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si astfel 20 de cetateni dintr-o localitate sub carantina au trecut pe sub nasul militiei, au urcat in microbuz si au ajuns la Cluj, la 350 km. fara sa ii intrebe nimeni nimic.... Ha ha ha---- Activistul de partid Vela ne ia de prosti, ca si „dottore” Despescu, In acesti incompetenti sta soarta Romaniei. O RUSINE.
  • 0 (4 voturi)    
    comparam aceasta situatie cu China (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:41)

    dessik [utilizator]

    si observam ca statul nostru are o capacitate de management dezastruoasa. Filtrele politiei nu functioneaza. Se va face vreo ancheta sa se stabileasca cum au iesit din localitate? Ma indoiesc.
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:15)

    MirceaIo [utilizator]

    Foarte bine, mai trebuie sa si mancam sa si muncim sa si traim! Deja ne-au intoxicat prea tare cu statul in casa!!
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de mine !... (Duminică, 12 aprilie 2020, 22:32)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    Oare cuma comis aceasta crima ? Aci, in Olanda, unde sunt paturi ATi precum in Romania, moshulenii sunt sunati acasa si sfatuiti sa aleaga sa maora in sanul familiei....