VIDEO Asistentă de la ATI Sibiu, hărțuită de vecinii care o acuză că "răspândește virusul”. Mesajul emoționant al fiicei femeii

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 17:25 Actualitate | Coronavirus


Test pentru coronavirus - COVID-19
Foto: Profimedia Images /Hector RETAMAL/AFP
Povestea asistentei medicale de la Galați umilită de vecini se repetă la Sibiu. O asistentă medicală de la secția de terapie intensivă a Spitalului Județean Sibiu este hărțuită de vecini, de câte ori se întoarce acasă, fiind acuzată că îi poate îmbolnăvi, scrie Turnul Sfatului. Într-un filmuleț care a devenit viral pe internet se aude cum vecinii îi cer asistentei să se mute din casa în care s-a izolat ca să își protejeze familia. Fiica asistentei a postat filmulețul alături de un mesaj emoționant.

Publicația din Sibiu scrie că a primit mai multe sesizări că o asistentă care lucrează la secția ATI a Spitalului Județean Sibiu, ce tratează pacienți infectați cu coronavirus, ar fi hărțuită de către vecinii dintr-o casă în care femeia s-a mutat cu chirie. Oamenii îi reproșează că îi pune în pericol și îi cer să se mute.

Fiica asistentei a reacționat pe Facebook, unde a postat filmulețul cu vecinii nemulțumiți, însoțit de un mesaj în care își apără mama.

"După ore întregi de muncă, în care mama mea se sacrifică pentru oamenii infectați cu acest virus și este trup și suflet pentru meseria aleasă, fără vreun gând de abandon sau de regret pentru ceea ce face, acesta e respectul pe care îl primește zilnic din partea vecinilor și, cel mai trist, chiar din partea apropiaților, pentru faptul că vine acasă de la muncă și pentru că împart aceeași scară de bloc, privind-o ca pe un om de cea mai joasă speță. Greșit!

Mama mea e un erou, mama mea încearcă sa ne salveze, să fie alături, în această situație, de oamenii care au nevoie! În loc să primească laude pentru curajul ei (subliniez, multe cadre medicale au abandonat misiunea asta), mama mea e jignită, alungată și mai ales discriminată! Sunt dezamăgită de societatea în care trăiesc și de ceea ce primește un om care se sacrifica ajutând”, a scris fiica femeii.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6035 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    pacat ca... (Luni, 6 aprilie 2020, 17:30)

    exilatul [utilizator]

    multe persoane sunt obligate sa traiasca in mocirla aia umana numita ro....
  • -9 (17 voturi)    
    Sa dam 500 EUR si vecinilor (Luni, 6 aprilie 2020, 17:31)

    CezarN [utilizator]

    Ca daca asta este metoda guvernamentala de a rezolva problemele ...
    Dar fondul sa fie alimentat de massmedia care folosesc mai mult de 50% din spatiul editorial din primetime pentru a "dezbate" despre coronavirus.
    • +8 (10 voturi)    
      CezarN, cu "C" de la "Carpa P$D" (Luni, 6 aprilie 2020, 17:51)

      Pierrotlefou [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Amice, esti grobian, josnic si nesimtit.
      Sa ti se intoarca cu aceiasi masura!
    • +4 (4 voturi)    
      asta e problema?! (Luni, 6 aprilie 2020, 17:57)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      adica vecinii sunt gelosi ca ei nu primesc spor de 500 de euro?
  • +1 (1 vot)    
    Catalina (Luni, 6 aprilie 2020, 17:43)

    panduru [utilizator]

    ai dreptate!
  • +8 (10 voturi)    
    Catalina (Luni, 6 aprilie 2020, 17:47)

    panduru [utilizator]

    ai dreptate!
    Mama ta este o eroina. O pretuim la fel de mult ca tine.
    Din pacate, traim intr-o societate dezumanizata, in care multi oameni si-au pierdut judecata. Din fata televizorului, condamna medicii ca nu se sacrifica suficient, dar pe alta parte sunt capabili de acte abjecte cum este cel pe care il descrii! Toti au drepturi, nimeni nu are nici o obligatie.
    Iarta-i ca nu stiu ce fac!
  • +4 (6 voturi)    
    ce nesimtiti (Luni, 6 aprilie 2020, 17:49)

    ..13 [utilizator]

    Sibiu DA...

    Capitala europeana DA...

    Stiti ceva - nu este decat un amarat de oras si atat.

    Bai baiete as da amenzi vecinilor alora nesimtiti pana le-ar iesi pe ochi si pe nas - daca vecina lor ar fi lucrat ca si gunoier tot la fel ii faceau???

    Inca nu suntem in deplina libertate .

    Libertatea inseamna ca imi aleg meseria pe care o vreau si imi fac serviciul pe care ni l-am ales...
    • 0 (2 voturi)    
      Sibiul este intracarpatic, (Luni, 6 aprilie 2020, 18:17)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      pe vremea lui prematur-impuscatul se prindea doar TVR1 si oamenii purtau caciula de astrahan

      Acum au cablu, dar poarta in continuare caciula de astrahan

      S-a relansat economic dupa 2000 si va mai trece timp pana se vor schimba si mentalitatile
  • -8 (12 voturi)    
    Manifestarea vecinilor e condamnabila, (Luni, 6 aprilie 2020, 18:01)

    adi_69 [utilizator]

    dar cazurile astea au o particularitate. Respectivii asistenti se muta de acasa ca sa isi protezeje familia si se muta singuri in alta casa. Pana la urma si suspiciunea vecinilor este, pe undeva, de inteles.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu se muta in apartament (Luni, 6 aprilie 2020, 22:03)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      cu vecinii, nu sta in bucatarie sau in pat cu ei cum ar sta in apartament cu familia!
      Am 2 vecini pe scara care sunt la ATI bolnavi grav de coronavirus. Familiile lor (cei ramasi) stau in aceleasi apartamente in carantina ca sunt asimptomatici.
      Tu, probabil si cei din articol i-ati fi luat deja cu pietre.
      Asta e unii dintre noi sunt oameni doar cu numele!
    • +2 (2 voturi)    
      alt trasor ratacit (Luni, 6 aprilie 2020, 22:19)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Emanoil Ungureanu a sesizat acest aspect: izolarea felcerilor de familie. Da, nu si Victor Orban !

      Patronii de pensiuni cu carantinati, s-au scos: taie facturi cat un teren de fotbal.

      Ieste unul in zona care are 6 case de inchiriat.