Cum te îngrijești acasă dacă ești suspect sau bolnav de coronavirus

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 11:07 Actualitate | Coronavirus


Epidemia de coronavirus
Foto: Profimedia Images
​România se află de o săptămână în scenariul 4 al epidemiei de coronavirus. Scenariul 4 înseamnă, printre altele, că o parte dintre pacienții infectați cu coronavirus - cei asimptomatici și cei care au forme ușoare ale bolii - ar putea fi tratați la domiciliu, în cazul în care capacitatea spitalelor va fi depășită. Organizația Mondială a Sănătății a elaborat o serie de recomandări pentru cei infectați cu coronavirus care trebuie să se trateze acasă sau pentru cei care sunt suspecți de infectarea cu virusul și se află la domiciliu.


Recomandările Organizației Mondiale a Sănătății pentru persoanele bolnave sau suspecte de COVID-19 aflate la domiciliu:

  • Dacă ai febră și tușești, spală-te des pe mâini cu apă și săpun sau curăță mâinile cu dezinfectant pe bază de alcool.
  • Stai acasă. Nu merge la serviciu sau în spații publice. Odihnește-te, bea suficiente lichide și consumă alimente hrănitoare.
  • Stai într-o cameră separată de restul familiei. Dacă nu este posibil, poartă mască medicală și păstrează distanța de cel puțin 1 metru față de ceilalți. Aerisește des camera și, dacă se poate, folosește o toaletă separată.
  • Când strănuți și tușești, acoperă-ți gura și nasul cu cotul îndoit sau cu un șervețel de hârtie, apoi aruncă-l imediat la gunoi. Dacă ai dificultăți de respirație, sună imediat la 112.

Recomandări pentru persoanele care îngrijesc la domiciliu bolnavi confirmați sau suspecți de COVID-19:


  • Asigură-te că bolnavul se odihnește, bea suficiente lichide și consumă alimente nutritive.
  • Poartă mască medicală când ești în aceeași cameră cu bolnavul. Nu atinge masca sau fața cu mâinile murdare! Aruncă imediat masca după folosire.
  • Spală-te frecvent pe mâini cu apă și săpun, sau cu dezinfectant pe bază de alcool:
  • după contact cu bolnavul și obiectele din jurul acestuia;
  • înainte, în timpul și după prepararea alimentelor;
  • înainte de a mânca;
  • după folosirea toaletei.
  • Folosește vase, veselă, prosoape și lenjerie de pat dedicate exclusiv bolnavului. Spălă bine cu apă și detergent vasele, prosoapele și lenjeria de pat folosite de bolnav.
  • Curăță și dezinfectează zilnic suprafețele și obiectele atinse de bolnav (clanțe, întrerupătoare, noptiere etc.)
  • Sună imediat la 112 dacă starea bolnavului se agravează sau dacă are dificultăți de respirație.

În urmă cu o săptămână, în momentul intrării României în scenariul 4 al epidemiei, medicul Carmen Dorobăț, managerul Spitalului de Boli Infecțioase " Sfânta Parascheva" din Iași, explica, într-un interviu acordat HotNews.ro, că, în cazul pacienților asimptomatici sau cu forme ușoare de coronavirus, care ar putea fi tratați acasă, medicii se vor deplasa la ei "de câte ori este cazul", iar tratamentul va fi asigurat de către spital.


Citește și:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8319 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    stati acasa si boliti (Luni, 6 aprilie 2020, 11:27)

    Razvan Zod [anonim]

    ceva medicatie nu zice nimeni, numai sa ne spalam pe maini incontinuu...o mizerie
    • -1 (1 vot)    
      .... (Luni, 6 aprilie 2020, 12:07)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Razvan Zod

      Asta nu e o recomandare oficiala. Oricum la englezi e si mai rau, dar poate isi vad visul cu ochii si obtin imunitatea de turma.
    • +1 (1 vot)    
      Paracetamol, vitamina C si sirop de tuse (Luni, 6 aprilie 2020, 12:37)

      MonDieu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan Zod

      Paracetamol, vitamina C si sirop de tuse(a nu se lua ibuprofen, am intrebat medicul de familie si asta e tot ce recomanda ca medicatie in asemenea caz).
  • +2 (2 voturi)    
    "foloseste toaleta separata.." (Luni, 6 aprilie 2020, 12:06)

    ipolitic [utilizator]

    Pentru cei de la tara nu ar fi o problema, curtea din spate are cel putin patru colturi, dar ce sa faca cei de la oras care stau ca heringii intr-un apartament de bloc? Ar fi trebuit ca recomandarea sa propuna o camera separata pentru tusit, alta pentru stranutat samd. Dar daca aveti mai putin de sapte camere, mergeti totusi la spital.
    Si nu uitati sa folositi hartie igienica separata.
  • +1 (1 vot)    
    Muriti ordonat acasa! (Luni, 6 aprilie 2020, 12:11)

    Marionette [utilizator]

    Cum stiu ca sunt un caz usor? Cazurile usoare au gripa normala 7 zile urmata de vindecare si cazurile mortale au gripa normala 7 zile urmata de furtuna citokinica cu detresa respiratorie si moarte.
    Sa zicem ca incepe gripa! Cum stiu ca nu va evolua cu furtuna citokinica si moarte? Nu stiu! Deci daca stau, mor. Asa ca imi permit sa dau eu sfaturi in fata incompetentei atat a OMS cat si a Sistemului.
    1, Daca incepe gripa procurati-va hidroxiclorochina si azitromicina si administrati 10 zile asa ceva. Daca pana in ziua 10 nu va apare detresa respiratorie inseamna ca v-ati salvat.
    2. Pentru restul simptomelor ce tin de gripa paracetamol cat mai putin pe zi, aveti nevoie de ficat pentru hidroxiclorochina si azitromicina si daca acestea nu au efect din ziua a 7-a pentru ...
    3. Tocilizumab sau roactemra.
    • -1 (1 vot)    
      nu știi (Luni, 6 aprilie 2020, 16:17)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      și nici nu interesează pe nimeni
      la spital te duci în ultima fază când oricum nu mai ai nicio șansă
  • +2 (4 voturi)    
    M-aș trata pe gratis (Luni, 6 aprilie 2020, 12:20)

    Ezo [utilizator]

    1. Camera trebuie să fie aerisită tot timpul, chiar și noaptea.

    2. Eu trebuie să mă îmbrac bine sau să mă învelesc bine. Căldura ajută organismul să lupte cu bolile.

    3. Trebuie să dorm cît mai mult. Vindecarea se produce mai ales în timpul somnului.

    4. Aș ține post negru, adică să beau doar apă. O sesiune de genul ăsta poate să dureze cîteva săptămîni consecutive, cu condiția ca realimentarea să se facă gradual. Dar pentru cîteva zile consecutive, să spunem 5 zile, nu e nici un pericol.

    De ce aș face așa ceva? Deoarece:

    - celulele stem se acivează și repară celulele avariate
    - corpul de detoxifiază
    - IGF-1 scade
    - toți parametrii sistemului se îmbunătățesc

    S-au făcut studii de 40 de ani în Rusia, de cîțiva ani în Germania pe tema asta. S-a primit Premiul Nobel pentru Medicină în 2016. Știu 4 cercetători care și-au dedicat cariera pre și post-doctorat ca să înțeleagă mecanismele care au loc în organism în timpul postului.

    De mii de ani se cunoaște metoda, acum apar și explicațiile încetișor... doar că nu se mediatizează. De ce ni s-ar spune să folosim o metodă gratuită și la îndemîna oricui?

    Animalele folosesc postul din instinct cînd se accidentează sau se îmbolnăvesc. Și nouă ne piere pofta de mîncare cînd apare boala, dar doctorii ne pun să mîncăm și să băgăm chimicale în sistem...

    Sănătate.
    • -1 (1 vot)    
      îți recomand să faci așa (Luni, 6 aprilie 2020, 16:16)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui Ezo

      mulțumesc că mai există selecție naturală!
      • +1 (1 vot)    
        Da, există! (Luni, 6 aprilie 2020, 17:30)

        Ezo [utilizator] i-a raspuns lui hdd

        Copiii mei cînd se îmbolnăvesc dorm toată ziua și primesc mîncare doar dacă vor să mănînce. Următoarea zi reiau activitatea.

        Copiii altora sînt purtați pe la pediatru și la specialiști sau duși la urgențe ca să șunteze sistemul. De unde se întorc cu boli extra și sînt îndopați cu chimicale și injecții. Și să nu uităm, cu antitermice ca nu cumva să se vindece mai repede. Bonus: vaccinuri la greu la naștere și după, că poate le rezistă sistemul imunitar.

        Selecție naturală, cum zici.

        Sănătate și copii mulți!
    • +2 (2 voturi)    
      Fara gluma (Luni, 6 aprilie 2020, 17:17)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Ezo

      Exista studii serioase care au demonstrat ca postul negru intareste brusc sistemul imunitar, deja dupa 2-3 zile. Nu se cunoaste mecanismul.
      • 0 (0 voturi)    
        Celulele stem repară: (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:40)

        Ezo [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4102383/

        Și nu trebuie prelevate la naștere din cordonul ombilical, trebuie doar să oprim o vreme digestia.

        Asta pentru cine cunoaște engleza bio-chimică... :)

        Hipocrate a zis că oricine mănîncă în timpul bolii își hrănește boala. Știa el ceva...
  • +2 (2 voturi)    
    Asta nu este ingrijire (Luni, 6 aprilie 2020, 14:24)

    Mertina [utilizator]

    Spalatul pe maini si dezinfectatul este preventie (da, sigur ca e buna si asta, dar doar atat). Nu ma asteptam ca in articol sa apara recomandari referitoare la medicatie, dar a uitat toata lumea cum se tratau in casa simptomele de raceala (indiferent de cauza ei)? Ma asteptam la niste sugestii de baza de bun simt: comprese calde, inhalatii, bai calde, gargara, impachetari. Acestea nu se fac in spital, acolo tratamentul este exclusiv medicamentos, dar daca nici acasa nu incercam sa ne ingrijim macar pentru formele usoare, atunci ne meritam soarta. As vrea sa stiu si eu cui i-a trecut raceala spalandu-se des pe maini.
  • +2 (2 voturi)    
    titlul corect era (Luni, 6 aprilie 2020, 16:15)

    hdd [utilizator]

    scapă cine poate - statul vă trimite pe toți acasă, la spital puteți veni doar în ultima fază când oricum nu mai ai nicio șansă