​Scenariul 4 explicat de un medic: Pacienții cu forme ușoare, tratați acasă sau la hotel. Medicii se deplasează la ei "de câte ori este cazul", iar tratamentul este asigurat de spital

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2020, 10:38 Actualitate | Coronavirus


Medicul Carmen Dorobat
Foto: AGERPRES
​România se află, de aseară, în scenariul 4 al epidemiei de coronavirus, cu peste 2.000 de cazuri de infectare cu COVID 19 confirmate (2.109). Din acest punct încolo, o parte dintre pacienți - cei cu forme ușoare și asimptomatici - pot fi tratați acasă sau la hotel, atunci când există riscul ca acasă să transmită virusul. Medicii se vor deplasa la ei "de câte ori este cazul", iar tratamentul va fi asigurat de către spital, a explicat medicul Carmen Dorobăț, managerul Spitalului de Boli Infecțioase " Sfânta Parascheva" din Iași, pentru HotNews.ro.

Carmen Dorobăț spune că toate aceste lucruri se discută la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică, "noi am avut deja discuții, și Direcțiile de Sănătate Publică sigur că își vor coordona strategiile". Managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași se așteaptă ca Ministerul Sănătății să vină cu indicații suplimentare și explică că "noi am pus la punct o strategie locală".


Ce se întâmplă în scenariul 4, potrivit medicului Carmen Dorobăț, managerul Spitalului de Boli Infecțioase din Iași:


  • Formele ușoare și asimptomaticii vor sta la domiciliu. Noi avem 13 mașini luate de la sponsori pentru perioada aceasta, evident, ca să meargă cadrele noastre medicale acasă la pacienți, să îi retesteze, ca să nu se mai plimbe prin societate.
  • Pacienții cu forme ușoare și asimptomatici vor fi tratați la domiciliu sau la hoteluri, în funcție de contextul epidemiologic al fiecăruia. Dacă au risc să transmită acasă, atunci categoric, se judecă de la caz la caz. Formele medii și cele cu risc vor ajunge în spitale, iar formele de terapie intensivă vor fi tratate la terapie intensivă.
  • Medicamentele, tratamentul lor va fi asigurat de către spital.
  • De asemenea, va trebui să găsim, la nivelul fiecărui centru regional, o zonă care să se îngrijească de pacienții infectați cu COVID 19 pentru boli interne și respectiv pentru afecțiuni chirurgicale. Cei pozitivi pot în orice moment să aibă și alte afecțiuni și atunci trebuie deschise niște orizonturi în privința asta.
  • Asimptomaticii vor fi urmăriți prin telefon de medici, iar dacă nu au nicio problemă, în momentul retestării, se deplasează un cadru de al nostru echipat să facă retestarea.
  • Pentru cei cu forme ușoare, de asemenea, se dă tratamentul, se urmărește prin medic și se merge la ei ori de câte ori este cazul sau în momentul în care se face retestarea.
  • Așa am gândit noi la nivelul DSP Iași. Vom vedea dacă vor veni niște indicații mai specifice de la Ministerul Sănătății. Deocamdată ni s-a spus că formele ușoare și medii vor fi îngrijite la domiciliu/la hotel, în funcție de contextul fiecăruia, și de aici vom manageria de la caz la caz în funcție de situație.
  • Și bineînțeles, fiecare vizită a medicului va fi făcută cu semnătura pacientului respectiv, că s-a făcut și s-a finalizat vizita respectivă.
  • Am făcut echipe, eu am gândit echipă pentru așa ceva - un medic coordonator, să nu fie haos, să fie ordine.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8738 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Stați acasă să nu vă îmbolnăviți. (Marţi, 31 martie 2020, 10:48)

    asavreau [utilizator]

    Indiferent de boala contactată,este bine să stați acasă și să nu apelați la ajutorul medicilor.Din cauza COVID se feresc de orice.Măsurile sună frumos spuse-cazurile ușoare se tratează acasă de către medici,tratamentul este asigurat de spital.Nu o spun cu răutate,dar în realitate nu se poate face un tratament stând acasă ,să aștepți să vină medicul.Nu va mulțumi pe toată lumea.Medicii sunt și ei oameni și nu pot face minuni.Cel mai bun tratament este prevenția.Și nu intra în panică,nu exagera cu dezinfecțiaSpălatul pe mâini și față este eficient și suficient..
  • -2 (10 voturi)    
    Întrebare... (Marţi, 31 martie 2020, 11:03)

    spirache [utilizator]

    Tratament înseamnă pastile, capsule de Tamiflu, clorochina, paracetamol și Kaletra? Nu e nici un bisturiu, vreun laser, neurochirurgie sau ceva de genul? Când eram săraci și necăjiți, in urma cu zeci de ani, mama ne dădea un sfert de Tagremin pisat intro lingura mare, că nu știam de pediatri și oricum nu am fi avut bani sa le bagam in largile halate. Acum suntem eco, bio, Dubai...dar și cu sistemul imunitar la pământ. Suntem .. pufoși.
  • -3 (7 voturi)    
    . (Marţi, 31 martie 2020, 11:14)

    Mihai Panet [anonim]

    "Pacienții cu forme ușoare, tratați acasă sau la hotel."

    Chinezii spun ca izolarea in casa a celor cu simptome usoare e o mare greseala. Ca multi de fapt nu stau izolati si explodeaza numarul de cazuri.
  • +12 (16 voturi)    
    Carmen Dorobăț..premiul pentru ineptia anului 2020 (Marţi, 31 martie 2020, 11:20)

    ggiiggii [utilizator]

    "Medicii se deplasează la ei "de câte ori este cazul", iar tratamentul este asigurat de spital."
    Felicitari pentru ca ati scos cea mai mare tampenie posibila pe anul 2020, si va rog sa tineti cont ca suntem abia in Martie...dar am mare incredere in dvs.
    1. Care Medici?...aia care si-au dat demisia cand au obs ca nu mai curg spagile si atentiile si ca...trebuie sa munceasca( doar pe salariu), sa faca niste sacrificii si sa salveze vieti....mhm, aia nu?
    2. Care tratament asigurat de spital...ca nu gasesti medicamente de baza pe timp de "pace" intr-un spital...dar acum in criza asta? Spitatele nu au masti, si halate...ce sa mai vb de chestii mai complicate.
    3. Cine, vine, unde??? Voi va auziti ce scoateti pe gura..."de câte ori este cazul".....
    • -2 (4 voturi)    
      Medicul meu (Marţi, 31 martie 2020, 12:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      curent trateaza EXCLUSIV pe net. Dna Dorobat face putina propaganda si demagogie, ca sa isi pastreze scaunul de director (f. bun!) r\vnit de politrucii, incompetentii si carieristii din partide?
    • -3 (5 voturi)    
      Ca să vezi că (Marţi, 31 martie 2020, 12:07)

      revelare [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      cea mai mare tâmpenie ești tu, află, pt că vă place să dați exemple despre că „băștepți” sunt prin străinătate, că în Cehia de la bun început la spitale au primit doar cazurile acute.
      Și dintr-o cauză sau alta tot au o grămadă de cadre medicale infestate. O soră medicală a murit chiar ieri..
      • +3 (5 voturi)    
        Te-ai uitat in oglinda? (Marţi, 31 martie 2020, 13:03)

        Amad [utilizator] i-a raspuns lui revelare

        Tu compari Cehia cu cloaca asta?
        Ai citit comentariul omului? Esti analfabet functional? Ce nu ai inteles?
        Nu se refera la ideea in sine ci la punerea in practica a cesteia, aici in capatul asta de lume.
        La noi daca moare un medic de coronavirus, a doua zi toti fug a dracu de tamaie.

        Eu zic sa mai incerci recitirea textului, inca odata.
        Daca esti in Cehia chiar acum, nu-ti da cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti.
        Toti dintre noi am avut contact cu sistemul de nesanatate romanesc. Toti dintre noi vorbim din experienta.
    • 0 (6 voturi)    
      Auzim bine de tot (Marţi, 31 martie 2020, 12:26)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Auzim bine de tot vuietul trenului ce se aproprie de noi care suntem intre linile de tren si scapa cine poate. Sa vezi in aprilie impactul de nu mai ramane nimic de sandramaua noastra. Prostia se plateste dar platesc cei nevinovati. Cum sa lasi 200 000 de persoane ce vin din zone de risc fara o monitorizare. Totul s-a bazat pe niste declarati date de niste semecheri care au spus ca au fentat sistemul si uite unde am ajuns, Vinovatii? Ii vedeti zilnic la tv in sedinte si sedinte fara rost. Ce se mai sperie virusul cand ii vede pe toti acesti dobitoci la TV, Medicul va veni de cate ori va fi nevoie. Intrebare Cu ce va veni? De unde mijloc de transport? Cine pune la dispozitie masina? Cred ca mai des vom vedea prin cartiere pe slujbasi bisericilor decat medici,
  • +4 (4 voturi)    
    ! (Marţi, 31 martie 2020, 12:27)

    tudorr [utilizator]

    Ca fapt divers, nu treceti cu vederea ca Carmen Dorobat e condamnata la 3 ani de puscarie cu suspendare, pedeapsa clasica in Rromania, pentru fapte de coruptie!
  • +3 (3 voturi)    
    E cea mai mare greseala. (Marţi, 31 martie 2020, 12:30)

    gv [utilizator]

    Asta cu tratamentul acasa al bolnavilor cu forme usoare e cea mai mare greseala, au spus si chinezii, fiindca vor infecta toti membrii de familie si alte persoane cu care vor intra in contact. Ar trebui carantianti toti in spatii special amenajate.
    La cat de indisciplinati sunt oamenii la noi, mai ales tinerii, vor si iesi din case ca sa se intaneasca cu prietenii, si astfel cazurile vor exploda.
    Aceeasi greseala au facut-o si in Italia,
  • +3 (3 voturi)    
    Si cu șpăguța cum se procedează doamnă ? (Marţi, 31 martie 2020, 12:54)

    Mirobo [utilizator]

    Tot acasă? Sau în carnetul de student ca odinioară? Că online nu se poate,lasă urme.
  • +6 (6 voturi)    
    buna asta (Marţi, 31 martie 2020, 12:56)

    clam [utilizator]

    cu "se vor deplasa de cate ori este cazul". in conditiile in care cadrele medicale nu intra nici pe salonul cu bolnavi, de frica, iar pacienii au fost lasati fara apa si mancare. dar vor veni acasa de cate ori e cazul,sigur.
    dar oricum ai sanse mai bune acasa, macar nu mori de sete. la spitale cum e cel din suceava trebuie sa supravietuiesti nu doar bolii, ci si conditiilor de lagar de exterminare.