Ministrul Sănătății spune că județul Constanța este un potențial focar de infecție

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2020, 16:03 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Județul Constanța este un potențial focar de infecție, dacă nu se iau măsurile necesare, a declarat duminică ministrul Sănătății, Nelu Tătaru. El a vizitat două spitale din Constanța, dar și un centru de carantinare și spitalul modular de pe Stadionul Portul, relatează Mediafax.

„La nivel de Constanța avem un aflux mare de cetățeni din exterior, un aflux care poate la un moment dat să deraieze, sau să deranjeze tocmai lucrul bine făcut în unitățile sanitare. Este un potențial focar, dacă nu avem grijă și dacă nu luăm acele măsuri de izolare, carantinare, identificare. Trebuie să avem mare, mare grijă la izolare și la distanțarea socială și trebuie să avem mare grijă de personalul nostru medical”, a declarat, duminică, ministrul Sănătății.

Oficialul a vizitat Spitalul Județean Constanța, Spitalul Militar, dar și Sanatoriul Balnear Techirghiol, care este unul dintre cele două centre de carantinare din Constanța, cât și Spitalul Modular SMMIT, amenajat de MApN pe Stadionul Portul.

„La Suceava avem un focar pierdut de sub control. La Constanța trebuie să avem foarte mare grijă la izolare și distanțare socială. Sunt 77 de cadre izolate la nivelul județului Constanța, dintre care 3 medici și 5 asistenți”, a precizat Nelu Tătaru.

Ministrul Sănătății a mai informat că în Constanța un medic de familie infectat cu coronavirus se află în stare critică la terapie intensivă.

Reamintim că Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța este unul dintre cele 7 centre de primire a bolnavilor cu Covid-19. De asemenea, pe litoralul constănțean au fost amenajate două centre de carantinare instituționalizată pentru românii repatriați din Italia. 605 persoane au fost introduse până în acest moment în Hotelul Flora din stațiunea Mamaia și în Sanatoriul Balnear Techirghiol.

Până în acest moment, în Constanța au fost înregistrate 114 cazuri de infectare, două decese iar peste 800 de persoane se află în carantină.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8768 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Redacția Hotnews (Duminică, 5 aprilie 2020, 16:07)

    un domn [utilizator]

    Publicați cifrele celor morți la UPU Constanta, apoi multiplicați cu indolenta DSP și va da Dezastru de la Suceava

    Noroc ca sunt americanii la baza Kogălniceanu care ar trebui sa preia conducerea militară a județului

    Mazăre și CONSTANTINESCU : Placutza Suedeza va urez fara număr !
    • +2 (8 voturi)    
      O referința utila (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Înainte de Covid, va dați seama ce poate urma?
      https://www.agerpres.ro/social/2020/02/08/constanta-lant-uman-in-fata-spitalului-judetean-in-urma-mortii-unei-femei-tinuta-16-ore-la-urgente--445810
  • 0 (14 voturi)    
    Normal (Duminică, 5 aprilie 2020, 16:34)

    amicugri [utilizator]

    Pe linga spitale centrele de carantinare sint principalele propagatoare ale virusului.
    Cu alte cuvinte, ca sa fie mai clar, principalul propagator al virusului e guvernul prin masurile pe care le-a luat si prin proasta organizare.
    • -1 (3 voturi)    
      Atentie: (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:16)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      Daca te iau la ochi, te cenzureaza. Poate chiar te blocheaza, zau !
  • 0 (2 voturi)    
    Curios (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:59)

    robyzs [utilizator]

    Constanta este pe locul 8 ca numar de persoane infectate, sa intelegem ca numarul raportat nu este cel adevarat ?
    Dupa Suceava si Bucuresti, pe locul 3 este judetul Timis apoi Neamt.
  • 0 (2 voturi)    
    sa vedem cine a adus constanta in situatia asta ! (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:14)

    johnescu [utilizator]

    cine a ordonat aducerea si carantinarea persoanelor aduse cu avionul din zona rosie ?
    la mamaia in centrul constantei ?
    la techirghiol ?
    la eforie ?
    nu in constanta este problema, pestele de la cap se impute domnu tataru !
    cine a impus constantei carantinarea pe teritoriul ei, aia trebuiesc izolati total !!!
    cei carantinati au alt domiciliu decat constanta !
    puteti fi judecati pentru calamitarea economiei constantei si foarte grav pentru tentativa sau chiar genocid !!!
    • -1 (1 vot)    
      Hai maaa (Duminică, 5 aprilie 2020, 20:07)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui johnescu

      Daca chiar nu pricepi mai bine taci; ca suntem satui de prostanaci.. Uite de asta a cenzurat guvernul informatiile, ca unii nu sunt in stare sa gandesca nitel..
      • 0 (0 voturi)    
        ai si niste argumente (Luni, 6 aprilie 2020, 0:02)

        johnescu [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        sau te afli in treaba ?
  • +2 (4 voturi)    
    afluxul de ... (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:25)

    sareta [utilizator]

    Aveti si o CONTABILA ce ”conduce” ,organizeaza si controleaza echipele medicale ale orasului(crede ea) cu rezultate catastrofale asupra sanatatii populatiei. .Este asemanator cu cele ptrecute la DSP Suceava ,Timisoara ,Arad si Gorj.Chiar nu se gasesc profesionisti sa conduca efectiv DSP -urile ?
  • -1 (1 vot)    
    imagine (Duminică, 5 aprilie 2020, 20:00)

    nimrod [utilizator]

    Domn' ministru', ascultati d'acilea ca v-am vazut in reportajul de la Constanta: cand intrati intr-un spital puneti pe dumneavoastra un halat alb, o pelerina de vizitator, ceva. Da bine la imagine mai ales la vreme de Coronavirus.