Noua conducere a Spitalului Județean Suceava a demisionat

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:52 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Judetean Suceava
Foto: Facebook
​Noua conducere a Spitalului Județean Suceava - mangerul Florin Filip și directorul medical Doina Ganea Motan - a demisionat miercuri seară, scrie Monitorul de Suceava. 200 de cadre medicale din Suceava au fost confirmate cu coronavirus, iar peste 30 de pacienți internați la acest spital au murit din cauza COVID.

Astfel, Spitalul Judțean Suceava rămâne fără conducere, directorul de îngrijiri medicale, Mihaela Hreceniuc, aflându-se în izolare la domiciliu.

În cursul serii de miercuri, medici din cadrul Spitalului Județean l-au contactat pe prefectul județului, Alexandru Moldovan, pentru a-i aduce la cunoștință că unitatea medicală a rămas fără conducere și l-au rugat să facă demersuri pentru ca spitalul să iasă din această situație, scrie Monitorul de Suceava.

Medicii sunt îngrijorați că li se termină echipamentele de protecție de pe secții, în timp ce în depozitele spitalului ar fi astfel de materiale, dar nu există o organizare pentru ca acestea să fie distribuite cadrelor medicale.

Managerul Spitalului Județean Suceava, Vasile Rîmbu, a fost suspendat din funcție în 26 martie, iar în locul acestuia a fost numit Florin Filip.

200 de cadre medicale din Suceava au fost confirmate cu coronavirus, potrivit datelor anunțate miercuri seară de Grupul de Comunicare Strategică.

Suceava este un focar de infecție cu noul coronavirus, un sfert dintre cazurile de îmbolnăvire din România provenind de acolo, iar municipiul reședință și opt comune din zonă au fost închise complet, intrând în carantină de luni seară.

La Suceava au fost raportate oficial 31 de decese. 30 dintre persoanele decedate erau internate la Spitalul Județean. Multe dintre decese sunt din perioada 22-29 martie și au fost anunțate abia în ultimele două zile, autoritățile susținând că au fost raportate cu întârziere pentru că rezultatele testelor ar fi sosit abia în 30 martie.

Parchetul Tribunalului Suceava a anunțat marți extinderea anchetei penale pentru abuz în serviciu și fals intelectual, după raportarea unui număr foarte mare de decese la Spitalul Județean la câteva zile de la moartea pacienților.

Procurorii spun că aceste decese au legătură cu "activitatea ilicită" a funcționarilor din Spitalul Judeţean şi din Direcţia de Sănătate Publică Suceava, care au încălcat mai multe reglementări legale privind izolarea, testarea, carantina şi internarea. Procurorii afirmă că pacienți infectați cu COVID nu au fost internați în Secţia de boli infecţioase a Spitalului Judeţean Suceava.

Procurorii vorbesc despre nereguli grave ale reprezentanților spitalului și ai Direcției de Sănătate Publică. Ei spun că, de exemplu, le-au fost făcute teste pentru COVID unor persoane care nu aveau neapărat nevoie, în timp ce probele recoltate unor angajați ai spitalului nu au fost trimise laboratoarelor specializate, ceea ce a determinat prelungirea perioadei de izolare a cadrelor medicale.

În 23 martie, HotNews.ro a scris că tot personalul medical de la Spitalul Județean Suceava - devenit un focar de infecție cu coronavirus și care urma atunci să fie închis și dezinfectat - a fost chemat la lucru de către directorul medical al instituției, Alexandru Macovei. Medici, asistente, infirmiere au fost amenințați cu un ordin de ministru inexistent și li s-a cerut să se prezinte la spital chiar dacă se aflau în izolare sau dacă erau confirmați cu coronavirus, acuză un medic. „Au fost amenințați că vor fi dați afară altfel. Directorul medical aflase chiar înainte că e pozitiv. Operase înainte, deși trebuia să fie în izolare”, a povestit pentru HotNews.ro un medic din Suceava.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30226 vizualizari

  • -14 (36 voturi)    
    Felicitatari (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Felicitari tovarasului Nelu Tataru ca a rezolvat situatia dupa vizita la Suceava.
  • +10 (28 voturi)    
    De aia nu trebuie pusi medici in functii (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:18)

    mynickname [utilizator]

    .. de conducere. Pt ca nu sunt pregati si mult prea timorati pt viitorul lor de medic sa scuipe impotriva vantului.
    Cum adica, am materiale in depozit, viata pacientilor si colegilor depinde de ele, si eu, in functie de conducere, ma impiedic de un lacat si de niste proceduri? In 5 minute gaseam o ranga sau un topor de la PSI si avea fiecare ce avea nevoie, punand un ingrijitor mai destupat sa tina un minimum de evidenta.
    • +20 (22 voturi)    
      Timorati? (Joi, 2 aprilie 2020, 1:32)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Glumesti, la spaga nu mai erau timorati ci chiar impertinenti!
    • 0 (0 voturi)    
      Ha (Joi, 2 aprilie 2020, 12:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Si daca ingrijitorul, mai destupat fiind, decide sa-si insuseasca din stoc, ca doar sunt materiale la mare cautare si nu ar strica un ciubuc, mai ales in aceasta situatie. Poate, de ce nu, sa le si distribuie preferential...
      Asta e nivelul la care lucram si sunt sigur ca asta este unul dintre motivele pentru care nimeni nu vrea sa-si asume responsabilitatea, mai ales cand oamenii mor pe capete in acel spital.
      Crezi ca s-a ajuns in aceasta situatie in pofida profesionalismului si viziunii angajatilor?
      • +1 (1 vot)    
        Esti bun de pus in conducere (Joi, 2 aprilie 2020, 14:53)

        mynickname [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ...daca asta ai inteles din ce am scris. Sa-ti traduc totusi.
        Am scris "sa tina evidenta", nu sa-i dau materialele in gestiune. Eu am spart, eu raspund, eu pun alt lacat la loc sau le pazesc. Iau un Gigi langa mine doar ca sa fie martor si sa noteze cu pixul pe hartie cui le dau si sa le ia semnatura.
        E vorba ca uneori trebuie sa incalci protocoalele de gestiune sau de administrare in favoarea protocoalelor medicale - care si astea trebuie judecate cu creierul. Mai trebuie si sange in veioza sa-ti asumi incalcarea - chestie care nu se invata in scoli iar corpul medical nu prea are veioza, IYKWIM. Dovadă ca s-au contaminat prin spitale, personal medical sau pacienti, si chiar au murit din cauza unui protocol de protectie-izolare-carantinare sau de testare depasit de situatia reala. Pe unii nu i-a dus capul sa ia masuri suplimentare, altii au furat-o cu brio.
  • +5 (15 voturi)    
    Cît de rău a putut distruge Omidă acest spital? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:18)

    Tayen [utilizator]

    Câtă otravă și fiere a putut băga pe acolo?
  • +12 (24 voturi)    
    un cuib de naparci (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:18)

    Ademordna [utilizator]

    Succes si inspiratie procurorilor!
    Sa ajunga cat mai sus.
  • -11 (17 voturi)    
    UREGENT! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:21)

    unins [utilizator]

    Militarizarea spitalelor, altfel haosul se va instaura pretutindeni. Toti trebuie sa intelegem ca acum avem mai multe indatoriri pe care suntem OBLIGATI sa le indeplinim, in beneficiul comunitatii in care traim, fara dreptul de a refuza. Trebuie introduse sanctiuni, care sa mearga pana la pierderea cetateniei romane.
    • +7 (13 voturi)    
      Ar trebui (Joi, 2 aprilie 2020, 1:39)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Dupa ce se termina cu criza asta ca toti medicii, infirmierele, asistentii care nu si-au facut treba sau au fugit ca sobolanii, sa l-e fie retrase diplomele si sa isi gaseasca altceva de lucru. Meseria asta nu e pentru ei. Au mai fost si partasi la degradarea sistemului sanitar, fiecare in parte! Dar nu se va intampla asa ceva in Romania, vor reveni la vechea slujba sau chiar in functii de conducere dupa ce va trece furtuna si vor deveni din nou impertinenti in a primi spaga.
      • 0 (2 voturi)    
        nu ne facem bine! (Joi, 2 aprilie 2020, 11:54)

        Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        Cu demisia au amenințat medici din SUA, Franța, unde au ieșit și în stradă, Hong Kong, India, Pakistan. Toți cer același lucru: medicație și mijloace de protecție.
        Cred că fiecare demisie trebuie analizată în parte. Dar ce observ eu: nu avem o legislație clară pentru astfel de situații!
        • +1 (1 vot)    
          Ha Ha (Joi, 2 aprilie 2020, 12:19)

          John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

          povesti de adormit copiii

          locuiesc intr-una dint tarile dezvoltate unde medicii sunt foarte apreciati ca isi fac treaba si nu stiu ce-i aia "SPAGA". n-am auzit de demisii.

          din motiv ca sunt apreciati, multe companii private s-au reprofilat rapid pentru a produce echipament de protectie pentru medici.

          btw, demisia este un act unilateral. dati-le voie la medici sa demisioneze dar luati-le si dreptul de a profesa. pot sa lucreze si la Mc Donalds daca tot le place munca.
      • +1 (1 vot)    
        . (Joi, 2 aprilie 2020, 12:20)

        Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Tony_K

        Cei care nu aveau niste masuri de protectie cit de cit nu au fugit ca sobolanii. Daca se infectau tot erau retrasi. Organizarea protectiei e o problema la noi.
      • +1 (1 vot)    
        Legat de protectie (Joi, 2 aprilie 2020, 12:23)

        Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Tony_K

        Inca ceva: toti pacientii internati in spital, poate toti care intra in spital trebuie testati. Pentru ca, cine stie, virusul asta poate da si alte simptome decit cele respiratorii. Virusul se ataseaza de receptorul ACE2 de pe celule, care e peste tot in organism; neavind un raspuns imun specific, puternic, virusul poate ajunge oriunde in corp. Si atunci te trezesti cu pacienti cu Covid la nefrologie sau neurologie. Deci trebuie aplicata testarea tuturor celor care intra in spitale.
  • +12 (30 voturi)    
    E (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:21)

    Coco_papagal [utilizator]

    prapad! PSD promitea spitale fara numar acum 4 ani iar medicii nu au nici macar manusi. Le inteleg disperarea. Te ai duce iarna la razboi descult si fara arma?
    • +11 (15 voturi)    
      Dar cand luau spaga (Joi, 2 aprilie 2020, 0:19)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      aveau manusi?
    • +11 (17 voturi)    
      Lol (Joi, 2 aprilie 2020, 1:22)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Lasă că au făcut PDL-iștii înaintea lor și PNL-iștii din USL după.

      Bă mă leși cu PSD și PNL ?

      Niște ciorditori incompetenți și analfabeți toți, indiferent de partid, că doar nu partidul te face mai bun sau mai rău.

      Ăsta e nivelul în România. Nu avem mai buni, și care sunt, sunt nevotabili.
    • +1 (1 vot)    
      La fel ca AKH din Viena (Joi, 2 aprilie 2020, 10:27)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      da' mai mari.
  • +8 (12 voturi)    
    Scrie PUSCARIE (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:25)

    Torquemada13 [utilizator]

    Altminteri este musamalizare POLITICA !
  • -4 (12 voturi)    
    Cat tine carantina in Suceava? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:30)

    TheFreeOne [utilizator]

    N-am vazut pe nicaieri mentionat.
    Adica nu poti sa tii oamenii aia arestati pe termen nedefinit.

    Sa speram ca numarul de cazuri va scadea si carantina va fi anulata, si NU se va produce un alt scenariu:

    Toata tara (sau macar Moldova) intra in carantina. Astfel, pentru Suceava acest eveniment ar fi de fapt ridicarea carantinei (intrucat localnicii se pot deplasa in afara orasului...).
    • +7 (11 voturi)    
      ce intrebare (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:51)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      crezi ca italienii stiu?
    • +3 (5 voturi)    
      pai... (Joi, 2 aprilie 2020, 1:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      ...si daca ridici carantina ce obtii? Faci din toata Moldova o Suceava mai mare???
      Moldova deocamdata sta bine cu Suceava in carantina.... E adevarat sa situatia de la spital trebuie rezolvata cumva, dar carantina trebuie mentinuta, altfel infectam toata tara.
  • -4 (24 voturi)    
    Medicii astia: (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:32)

    TheFreeOne [utilizator]

    La placinte, inainte, la razboi...

    E ceva ce nu inteleg. Sant oameni care nu ar visa niciodata la salarii de mii de euro/luna. Si totusi, medici au sansa sa ia acesti bani, dar ii dau cu piciorul.

    Pareri?
    • -1 (31 voturi)    
      Pai du-te tu sa mori (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:59)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      pt cateva mii de euro, ca pana acum 3 saptamani mandolina si iohanis erau ocupati cu anticipatele in loc sa-i bage in carantina pazita pe toti care vin de afara si sa aprovizioneze spitalele cu masti si echipamente de protectie.
      • +5 (5 voturi)    
        La nivel de conducere este vorba de penal (Joi, 2 aprilie 2020, 1:10)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        Poate meritat, poate pentru că se cere un țap ispășitor. Mizeria din spitale s-a acumulat în 40 de ani, oamenii sînt din sistem și știu cum ei îșiși s-au făcut că nu văd.

        Acum, dacă se fac în continuare că nu văd, mor oameni și îi a parchetul la anchetă. Dacă încearcă să improvizeze ceva, cei care pe mai o mai duce capul, vor ajunge la parchet pentru abuz în serviciu, nerespectarea ordinelor și a protocoalelor și delapidarea banilor publici.

        Plus că toți cei din sistem sînt blazați, cel puțin pe partea administrativă, și. chiar atunci cînd sînt bine intenționați, nu mai au viziunea necesară pentru un management în condiții de criză.

        Patruzeci de ani ne-a convenit tuturor să ne „descurcăm”, pacienți, cadre medicale, administrație publică. politicieni. Acum descurcăreala scurtează vieți nevinovate.
    • +4 (6 voturi)    
      profesionisti/management/autoritate (Joi, 2 aprilie 2020, 0:14)

      antivirus2020 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      e o problema de organizare si autoritate la suceava +lipsa de echipamente necesare in lupta cu virusul.
      Intrebarea care ar trebui pusa este daca am fi in razboi sa zicem cam cati viteji din armata/politie ar merge in linia intai (mai ales din cei lasati la caldurica la 45 de ani si care ar fi rechemati).
      Din toti cei care ne dau sfaturi si lectii pe la TV (ma refer la nume cu rezonanta din armata/politie dogaru,oprea,zaharia s.a..) ii vedeti asa curajosi?.Ei au gura mare cand e vb de a obtine privilegii nu si cand e groasa.
      In momente de criza se vad cu adevarat problemele care sunt in fiecare domeniu.Macar de am lua aminte si sa invatam ceva din toata nenorocirea asta.
  • -6 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:33)

    [anonim]

    • +7 (21 voturi)    
      Se cauta voluntari (Joi, 2 aprilie 2020, 0:00)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui

      poti fi primul care sa dai exemplu cum se trateaza bolnavii de covid-19 fara masca si echipament de protectie.
  • -2 (28 voturi)    
    Pai cine sa se mai bage acolo (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:46)

    mihaipricop [utilizator]

    dupa ce protejatii lui flutur si iohanis au facut praf tot judetul suceava nu doar spitalul ?
    • +4 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 23:52)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      crezi ca va fi unicat Suceava?
      • -4 (14 voturi)    
        Clar nu (Joi, 2 aprilie 2020, 0:01)

        mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        se pregateste deva alt fief de cumetrii galbene.
        • +1 (1 vot)    
          Mare noroc! (Joi, 2 aprilie 2020, 10:53)

          Mart [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

          Mare noroc cu Maramureşul Sorinei Pintea "Super tare", cu Vrancea lui Oprişan-apropo, l-aţi mai văzut pe undeva?, cu Teleormanul lui Dragnea şi Doljul lui Olguţa! Ăştia au ridicat judeţele STĂPÂNITE la cele mai înalte culmi ale bunăstării şi civilizaţiei! La Ialomiţa cine e stăpân? Despre Ţăndărei aţi auzit ceva?
  • 0 (2 voturi)    
    O situatie e tragica (Joi, 2 aprilie 2020, 0:40)

    Observatory [utilizator]

    Dar poate opriți criticile aduse altor tari și un special Statelor Unite
    Vedeți-vă bârna din nas !
  • +1 (1 vot)    
    suceava... (Joi, 2 aprilie 2020, 1:52)

    unualibro [utilizator]

    va fi Lombardia Romaniei
    • +1 (1 vot)    
      murdari (Joi, 2 aprilie 2020, 8:50)

      Ionescu Raymond [utilizator] i-a raspuns lui unualibro

      astia au ultramodern-Spital dar stau prost la igiena .. altfel nu-mi explic
  • +3 (7 voturi)    
    Armata (Joi, 2 aprilie 2020, 2:33)

    IoneI [utilizator]

    să preia controlul peste tot pe unde așa-zișii manageri abandonează corăbiile

    care se scufundă ca niște bolovani pe fundul unui ocean de INCOMPETENȚĂ, prin pietrificarea CURAJULUI, afundându-se în mediul rece și întunecat, la presiuni uriașe ale fricii de MOARTE.
    • +7 (7 voturi)    
      n-avea grija (Joi, 2 aprilie 2020, 5:18)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      armata e la fel de competenta.

      :))
  • +4 (12 voturi)    
    carantina totala fara motiv real (Joi, 2 aprilie 2020, 3:34)

    man82 [utilizator]

    Carantina totala a fost instituita abuziv. 90% din cazuri au legatura cu spitalul de stat. Se arunca vina pe cetateni. Unde e 1000 aia de suceveni care se plimba infectati pe strazi cand nu s au testat nici macar 10 persoane de pe strada ?

    Daca era asa, circulau izoletele non-stop prin Suceava.
    Cati dintre politisti/jandarmi/armata de pe strazi au
    fost testati ?

    Dupa carantina asta totala isi ascund incompetenta.
    Mergeti prin oras, cei care ies au masca, manusi si in general se pastreaza si distanta fata de cei din jur.

    Si presa ia de bun tot ce li se serveste.
    Bucurestiul cand intra in carantina totala ?
  • +3 (11 voturi)    
    Johannis (Joi, 2 aprilie 2020, 5:22)

    briciu [utilizator]

    Cand demisioneaza?
    Probabil cand se trezeste.
  • +8 (10 voturi)    
    Plicu' nu mai merge... (Joi, 2 aprilie 2020, 5:49)

    Criogenia [utilizator]

    ...e criza mare si riscurile "nu se merita". Sunt dispusi sa intre in sistemul sanitar medici din Europa dar din zona non UE, solutii sunt destule, medicul este medic si pe font cu pusca in mana, speriatii nostrii se ascund dupa # pe feisbuc bocind a jale. Educatiaaa unde este, nu se vede!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 2 aprilie 2020, 7:29)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    "Virusu' aista-i Satana" (Joi, 2 aprilie 2020, 7:36)

    ww [utilizator]

    Nu di pi la Suseava era cunonita aia care mai saptamana trecuta ne facea popor de prosti si nesimtiti care nu stiu numai de bici? Vai, ce bine le mai zicea si cati au aplaudat-o!
  • 0 (4 voturi)    
    alternativ (Joi, 2 aprilie 2020, 8:07)

    codyrocco [utilizator]

    ar putea fi numiti manageri militari, cum a facut Orban in Ungaria, poate ca om avea si noi ceva colonei capabili [generaill...ma indoiesc]
    • +3 (3 voturi)    
      acum (Joi, 2 aprilie 2020, 11:35)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      vrei sa rascolesti armata sa vezi ce mizerie e si acolo?
    • 0 (0 voturi)    
      ha! (Duminică, 5 aprilie 2020, 8:41)

      codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      si... au numit! minusurile la comentariu nu au facut decat sa nege realitatea, a?
  • +6 (8 voturi)    
    mda (Joi, 2 aprilie 2020, 8:27)

    SoulSearcher [utilizator]

    acum o lege scurta prin care orice medic daca isi da demisia, sa-si predea si dreptul la libera practica...

    sa se faca agricultori daca le e frica de oameni bolnavi... ca doar de aia s-au facut doctori, sa aiba grija de oameni bolnavi

    nu sa umble cu buzunarele pline de spagi si de trimiteri catre cabinetele proprii private