Declarațiile pe proprie răspundere completate online trebuie semnate, obligatoriu, de mână. Precizări oficiale

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:14 Actualitate | Coronavirus


Declaratie proprie raspundere
Foto: Guvernul Romaniei
​Declarațiile pe proprie răspundere prin care românii justifică deplasarea în afara locuinței trebuie semnate obligatoriu de mână. Astfel, chiar dacă au completat pe calculator documentele editabile puse la dispoziție de autorități sau online pe site-ul STS, ele trebuie scoase la imprimantă și semnate. O altă variantă este cea de a scrie de mână declarația. Totul în epoca digitalizării și a semnăturilor electronice.

„Până în acest moment, singura modalitate legală de autentificare a declarației pe proprie răspundere este semnătura olografă. Această semnătură olografă face ca, pentru acel act semnat, să existe răspundere juridică, cu tot ceea ce presupune acest lucru în situația în care persoana ar fi trasă la răspundere. În ceea ce privește semnătura electronică, ea trebuie să urmeze niște pași prealabili de validare pentru persoana care o folosește și presupune un anumit regim de utilizare. În acest moment, în legislație nu este prevăzută altă modalitate de autentificare a documentelor decât prin semnătură olografă. În măsura în care s-ar dezvolta vreun sistem de autentificare electronică, care să fie în același timp facil în utilizare, dar să permită și certificarea faptului că persoana care semnează este cu siguranță, din punct de vedere juridic, utilizatorul unic al dispozitivului folosit, atunci va fi posibilă o altă opțiune de autentificare electronică a declarațiilor/actelor”, precizează Grupul de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, pe timpul verificărilor făcute de autorități, persoanele pot prezenta declarația pe proprie răspundere/adeverința de angajator direct de pe telefon (cu semnătură olografă aplicată) împreună cu actul de identitate, pe care personalul abilitat cu verificarea acestora le va putea fotografia, precizează Grupul de comunicare strategică.

Practic, declarația semnată olograf poate fi fotografiată și prezentată autorităților.

Guvernul a pus la dispoziție prin Serviciul de Telecomunicații Speciale un site - formular.sts.ro - prin care românii care au nevoie să iasă din casă pot completa online și pot genera automat declarația pe proprie răspundere.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22552 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    ce credibilitate are aceasta "sursa" ? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:28)

    c99a [utilizator]

    Suna a gargara de nepriceputi. Pot semna olograf bine mersi pe touchscreen.
    • -1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 martie 2020, 8:37)

      [anonim] i-a raspuns lui c99a

  • +7 (7 voturi)    
    Nu avem treabă (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:30)

    Captain Obvious [utilizator]

    Se termină criza până ajung ăștia la formular.
    Ceva online care să ajungă centralizat pe server criptat sa nu îți ia Gigi datele nu puteau să facă. Așa vedeau și câți români se plimbă
  • +7 (13 voturi)    
    NU AM PRINTER !!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:31)

    Boham [utilizator]

    cu alte cuvinte trebuie sa scrii de mana o declaratie ABERANTA de fiecare data cand iesi din casa


    acum nu mai conteaza DOMICILIU sau RESEDINTA ci doar unde te duci

    ma duc la AUCHAN VITAN...din Militari Residence

    e bine ?

    ba, da ce cumpar nu vrei sa stii???
    birocratia din Romania continua si lor li se pare ok
    • -1 (5 voturi)    
      n-ai citit? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 22:31)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      scrisa de mina, toata declaratia
  • +13 (15 voturi)    
    Da, asa e ! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:40)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Problema cu dinozaurii astia e ca ei inteleg doar ce vor sa inteleaga. Nu spune nimeni ca legea nu sustine ce scrie mai sus. Nu spune nimeni ca semnatura digitala e reglementata. Nu spune nimeni ca semnatura olografa nu aduce cu ea si o responsabilitate in fata legii. Nu. Nu despre asta e vorba.

    Ci ca certificatele digitale exista de mult timp, semnatura electronica, confirmare biometrica si lista continua. De mult, Mult MULT TIMP!

    Ce zice lumea este: de ce naibii nu a u fost reglementate si semnaturile pe suport digital in atata timp? Asta intreaba toti. Nu daca e in lege sa fie semant de mana sau nu sau electronic sau tiparit sau netiparit sau mai stiu eu ce.

    Si in loc sa puna mana sa gaseasca un workaround ca sa ajute populatia, au tupeu sa explice ca asa e legea si punct. Nesimtire si sfidare.

    Daca nu am imprimanta, de unde gasesc? Ah, in centre de copiere? Alea inchise? Sau ma pui sa comand o imprimanta doar ca sa am sa plimb pisica pe strada si sa justific de ce fac acrobatii pe acoperis?

    Dinozaurii de pe vremea cizmarului nu au cum sa se adapteze la tehnologii. Site-urile neoptimizate pentru mobil sau care folosesc tehnologii invechite sunt dovada clara. Lipsa integrarii intre sistemele institutiilor si birocaratia nejustificata ne arata incompetenta lor.

    De ceva timp ne explica ce documente pot fi depuse online. Pe bune? A fost nevoie de pandemie mondiala ca sa aiba Romania ce alte tari au de 20 de ani?

    Hai mars...
  • +4 (8 voturi)    
    Prostii (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:43)

    heraasku [utilizator]

    În ordonanța militară scrie clar ca o poți arata pe telefon.
    Nu ma poți obliga sa am imprimanta sau pix sau hârtie.
  • +1 (7 voturi)    
    olograf (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:44)

    DrPepper [utilizator]

    pai si daca nu am imprimanta?

    cum fac?
    • +4 (4 voturi)    
      olografia salveaza Romania (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:31)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      O scrii de mana toata...
  • +6 (8 voturi)    
    C:) (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:46)

    Casargoz [utilizator]

    Conform regulamentului 910/2014 semnatura electronica = semnatura olografa
    Asta au vreut sa spuna cei care au facut ordinul.
    Interpretarea este a unui bou...
    In nici intr-un caz a guvernului.
    Cei de la STS puteau sa faca pentru angajatori un tabel in care sa centralizeze toate adeverintele semnate electronic de angajatori ...
    Macar atat ...
  • +7 (11 voturi)    
    Nu că nu ne mai facem bine. (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:49)

    asavreau [utilizator]

    Dacă o tipăresc de ce să o mai pun și fotografiată pe telefon?Și de ce tipărită?Trebuie consumată hârtia,tăiată pădurea?Încep comportamentele ciudate,care vor supăra populația.Astăzi am văzut pe le tv cum un reporter o făcea pe milițianul și-i cerea socoteală unui cetățean că era cu mașina la Dedeman să cumpere ceva.Susținea că avem voie să ieșim, numai la magazine alimentare!Deci nu mai avem voie să ne reparăm ceva prin casă!Am impresia că unele media vor să creeze animozități să se supere populația,să poată da ei știri bombă.Poate ar trebui să introducă restricții și la reporteri.Sunt prea mulți la plimbare,lume puțină și devin impertinenți.
    • 0 (4 voturi)    
      reparatiile de acasa pot sa astepte 2 luni (Sâmbătă, 28 martie 2020, 23:17)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      dar poti merge pt asigurarea de bunuri necesare activitatii profesionale
      • 0 (0 voturi)    
        nu! (Marţi, 28 aprilie 2020, 14:58)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui spy

        nu orice reparatie prin casa poate sa dureze 2luni! daca ti se sparge o teava la baie,iti trebuie niste becuri, un intrerupatr etc etc, nu trebuie rezolvate?
        Sau poate sun la o firma sa vina sa-mi aduca un bec nou si sa mi-l insurubeze, nu? dar eu nu vreau sa primesc pe nimeni strain in casa in perioada asta! Make sens ??
  • +3 (7 voturi)    
    Greu cu progresul asta (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:59)

    Anonym [utilizator]

    Nu ar putea crea un site si/sau aplicatie unde sa introduci declaratia si datele de identificare (CI, CNP, etc) ?

    Si cand te opresc, sa poti arata CI sau spune CNP si politia/jandarmeria verifica in baza de date pe telefon daca ai completat online declaratia si aia e!

    Si nu mentionati GDPR ca e penibil in aceste conditii :)
  • +6 (6 voturi)    
    Sgur nu e nevoie (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:04)

    billy34 [utilizator]

    si de dosar cu sina? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Gargara inutila (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:07)

    holinessdani [utilizator]

    Si daca semnez cu un program de desen sau de genul cum demonstreaza nea politie din intersectie ca nu e semnatura olografa si apoi fotografiata?
    Trebuie facuta o expertiza si alte proceduri ceea ce nu cred ca se va intampla vreodata.
    Deci puteti circula linistiti cu un document completat si semnat pe telefon sau tableta.
    Sau si mai bine, pt toata lumea, nu circulati deloc!
  • +4 (6 voturi)    
    Tragi-comic... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:38)

    reiand [utilizator]

    Obsesia româneasscă cu hârtiile și birocrația atinge cote tragi-comice... Mă mir că nu trebuie și o ștampilă.
  • +1 (5 voturi)    
    Inteleg (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:46)

    robyzs [utilizator]

    Inteleg ca rolul declaratiei este sa te faca sa te gandesti de 2 ori cand te apuca cheful sa iesi din casa dar intr-un PDF poti semna din Acrobat Reader cu Fill & Sign, este semnatura ta Olografa deci nu trebuie scris de mana sau fotografiat.
  • +3 (7 voturi)    
    Pe Android (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:51)

    Andy500 [utilizator]

    puteti instala Adobe Reader si aveti posibilitatea sa semnati olograf direct pe ecranul telefonului si sa adaugati acea semnatura olografa pe declaratie.
    Fill & Sign!
  • +4 (8 voturi)    
    Pt smartphone (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:52)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Folosiți Adobe Fill & Sign, puteți semna olograf și gata, nu mai e nevoie de printat.
    Ce ne facem cu cei care nu știu să folosească astfel de aplicații sau nu au smartphone? Cei care nu au internet și posibilitatea să aibă acces la textul declarației? Ce faceți băi deștepților cu oamenii ăștia? A trebuit să îi dictez cuvânt cu cuvânt prin telefon mătușii mele de 72 de ani pentru că nu am imprimantă și ea nu are smartphone. Și de fiecare dată când iese mai scrie de mână o declarație. Tâmpiților, ///!
  • +10 (10 voturi)    
    Stie cineva (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:02)

    ipolitic [utilizator]

    o formula de calcul pentru IQ-ul rezultant a unei comisii de [n] membri, fiecare membru cu IQ1,IQ2..IQn ?
    Am incercat ca la rezistente, daca ii pun in serie, rezulta suma tuturor IQ-ilor. Deci o comisie din zece membri cu un IQ medie de 80, ar avea un IQ de 800???
    Daca ii pun in paralel, IQ-ul rezultant, conform exemplului de mai sus, iese de 8. Hmm..
    Daca IQ-ul comisiei este media aritmetica, adica 80, de ce mai este nevoie de comisie?
    Nu stiu care metoda e mai aproape de adevar.
  • -1 (7 voturi)    
    Domnul Vela, STS-ul, TREZIREA ! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 21:45)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Avand in vedere ca marea majoritate a pozitivilor sunt persoane cu varsta pana in 40 de ani, posesori de smartphone, STS-ul ar trebui sa faca URGENT o aplicatie (are deja cod,112...) de geolocalizare cu baza de date in spate ! Este in interesul nostru, dar si al autoritatilor sa stie ca am trecut in ultimele 48 de ore, sa zicem, pe langa un pozitiv ! O aplicatie care, ulterior, in urma unou query-uri de proximitate in baza sa transmita prin SMS mesajul "Sunteti suspect de infectare cu COVID-19" .
    Hai sa o lasam dracului mai moale cu GDPR-ul, moartea bantuie pe strazi !
  • +2 (2 voturi)    
    Niște tâmpiți (Sâmbătă, 28 martie 2020, 23:07)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Cer semnătură olografă ca, pentru acel act semnat, să existe răspundere juridică, cu tot ceea ce presupune acest lucru în situația în care persoana ar fi trasă la răspundere.
    E dată ordonanța militară că poți ieși doar pentru anumite motive și ei au nevoie de semnătură ca să te poată trage la răspundere în caz de fals??? Pe bune? Tâmpit și ireal motiv? Adică dacă am o declarație nesemnată nu mă pot trage la răspundere, ce naiba de justiție avem?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Iei amenda (Marţi, 31 martie 2020, 17:03)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      Daca nu ai declaratie semnata, iei amenda, nu esti tras la raspundere, atunci nu mai conteaza unde mergeai.