Bădulescu: Parcurile din București au fost închise până la ridicarea stării de urgență / Amendă de până la 5.000 de lei pentru cei care intră în parc

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:03 Actualitate | Coronavirus


Aurelian Badulescu
Foto: Agerpres
De sâmbătă de la ora 14.00 toate parcurile din București au fost închise pentru a preveni răspândirea epidemiei de coronavirus. ”Această hotărâre va rămâne valabilă până la ridicarea stării de urgență”, a anunțat viceprimarul Aurelian Bădulescu, care a subliniat că cetățenii pot fi amendați cu 100 până la 5.000 de lei, dacă încalcă interdicțiile.

”Cetățenii să înțeleagă că totul depinde de comportamentul nostru”, a spus Aurealian Bădulescu, care a subliniat că cei care intră în parcuri riscă amenzi de 100 până la 5.000 de lei.

Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență din Capitală a luat, vineri seară, decizia de a închide, de sâmbătă, toate parcurile din București, pentru a preveni răspândirea epidemiei de coronavirus. O parte dintre ele fuseseră deja închise după ce săptămâna trecută, mii de bucureșteni au fost văzuți plimbându-se în plină epidemie de coronavirus.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5260 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Asta ce face ? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In afara ca e un gagaragiu?
    • +5 (5 voturi)    
      Asta nu a mai calcat in parc de 4 ani (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:18)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Parcul e intr-o stare avansata de degradare, in afara de borduri care au fost schimbate restul sta sa se prabuseasca, scari, locuri de joaca, terenuri de baschet care au 11 ani de folosinta fara intetinere, s-au facut praf. Acum se da leu ca e vigilent, asteptand ca o sa il voteze careva!
    • +4 (8 voturi)    
      Noaptea mintii (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:34)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Noaptea mintii...dar romanii o merita.

      Nicaieri pe planeta asta nu se platesc amenzi de trei ori cat salariul minim pentru ca te plimbi prin parc, cu sau fara masuri corona-virus.

      Dar hey, romanii o merita. Cand primeau salarii/venituri/pensii marite, romanii intorceau foaia si ii votau pe aia care promiteau catuse, cat mai multe catuse.

      Acum, cu ocazia coronavirusului se indeplineste visul iubitorilor de catuse: sper sa-i lege pe toti de calorifer si sa-i amendeze cu salariul pe viata daca se dezleaga!
    • +4 (4 voturi)    
      Nimic. Bucuresti are 7 primari, Londra 1 (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:39)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      prefecti, primari de sector, consilii de sectore, soferi, secretare, plimbatori de hartii de sectoare

      asta e romania si daca vii si spui ca trebuie desfiintate sectoarele si priamriile iti sare lumea in cap
    • +3 (3 voturi)    
      injura (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:56)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pe oricine nu e de acord cu stirista. E un latrau pe banii nostri. Ne ia la injurat atunci cand nu suntem de acord cu aruncarea banilor pe fereastra.
    • +2 (4 voturi)    
      la cate amenzi se dau (Sâmbătă, 28 martie 2020, 20:43)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      la pensionari, joggeri, oricine misca

      iesim sigur din criza cu bugetele pe plus

      Nici FMI, nici imprumuturi nu avem nevoie

      Date-i baiti inainte cu amenzile...si daca nu platesc ii prindeti si le rupeti degetele
  • +10 (10 voturi)    
    Semne de intrebare (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:33)

    VMuntean [utilizator]

    Virusul se transmite la distante mari, in aer liber ?
    Baile de soare vindeca si distrug virusii, de ce acum nu sunt permise ?
    Despre ce fel de virus este vorba ?
  • 0 (6 voturi)    
    Noaptea mintii...dar romanii o merita (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:41)

    newlook [utilizator]

    Noaptea mintii...dar romanii o merita.

    Nicaieri pe planeta asta nu se platesc amenzi de trei ori cat salariul minim pentru ca te plimbi prin parc, cu sau fara masuri corona-virus.

    Dar hey, romanii o merita. Cand primeau salarii/venituri/pensii marite, romanii intorceau foaia si ii votau pe aia care promiteau catuse, cat mai multe catuse.

    Acum, cu ocazia coronavirusului se indeplineste visul iubitorilor de catuse: sper sa-i lege pe toti de calorifer si sa-i amendeze cu salariul pe viata daca se dezleaga!
  • +1 (3 voturi)    
    ministru de interne... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:59)

    danton68 [utilizator]

    esti candidatul ideal la MAI ... intre Gavril Dejeu, Gabriel Oprea si Vasile Blaga .
  • +8 (8 voturi)    
    Scoate nasul din barlog (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:14)

    john-doe [utilizator]

    Am fost in parc joi, asta fiind traseul de la mine acasa la mama care are 89 de ani si e singura. Nu am intalnit mai mult de 6-7 alergatori si vreo 3 plimbareti in parcul ala urias. Nu luati masuri doar ca sa para ca va faceti treaba, acum ca sa ajung la mama trebuie sa iau RATB-ul plin de virusi!
  • +7 (7 voturi)    
    e o masura fara logica si chiar daunatoare (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:43)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    In primul rand pt ca va afecta pe cei din zona, care isi plimba animalele de companie pe acolo sau ies sa faca miscare/sport. Sunt chestii elementare, admise de ordin, deci nu vreun moft. Inchizandu-le, toti care oricum ies se vor inghesui pe trotuare, la distante mai mici intre ei, deci riscuri de a lua COVID19 mult mai mari.Deci, in loc sa protejeze populatia, din contra, o forteaza sa se aglomereze in putinele spatii publice ramase disponibile (trotuare), adica sa propage infectia, pt ca e si mai dificil sa pastrezi distanta sociala de min 1,5 m pe trotuare, multe atat de inguste ca nici nu ai cei 1,5 m.

    In al doilea, datorita sedentarismului fortat, de peste o luna (va fi minim pana la final de aprilie asta), o sa avem epidemie de obezitate, diabet, cresterea nr de boli cardiovasculare, etc, nu pune nimeni in balanta si vietile celor afectati astfel? Si se "promoveaza" fix comorbiditatile cele mai riscante in caz de COVID, dupa cum vedem la cei decedati, astea sunt letale. Adica o sa avem multi cu forme relativ usoare sau medii care se vor agrava (hipertensiune, afectiuni cardiace, diabet, obezitate)si ii vulnerabilizam la COVID, pe urma ne miram de ce mor asa de multi cu comorbiditati, pai de aia, ca ii "ajutam".

    Puteau sta deschise zic eu,puse afise cu scris mare, vizibil, din loc in loc cu regulile de respectat, impuse amenzi mari pentru nerespectarea lor si cu politia comunitara in ele (ca armata e oricum pe strazi), simpuse amenzi drastice la cine nu respecta distanta sociala, si atunci pot si oamenii iesi si alerga/plimba pe ele, si avea si riscuri mai mici...e suficient sa se dea cateva amenzi de 5000 si afla toti si se disciplineaza, ca nu are nimeni acum de aruncat peste 1000 de euro pt ca nu a respectat niste reguli simple...

    Dar deh, cine sa se gandeasca, niste burtosi slanosi care prefera sa stea (ca ei oricum nu fac niciodata miscare/sport si nu inteleg din astea) si nu se gandesc ca nevoia de miscare e una fundamentala a omului?
  • +7 (7 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar in urma caror studii si analzie s-a tras concluzia ca parcurile erau sursa raspandirii de virus? Cine e bolnav este fie auto-izolat, fie in carantina. Iar in cazul celor care nu respecta regulile, ma indoiesc ca parcul e prima lor tinta.

    Nu zic ca e bine, nu zic ca e rau. Ci doar pierdere de timp si inca o actiune din ciclul "Mircea, fa-te ca lucrezi".
    Doar asa sa arate ca mai fac si eu ceva si ca nu stau degeaba.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu mai cheltuie pentru parcuri. (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:56)

    asavreau [utilizator]

    Înțeleg că nu mai cheltuie pentru întreținerea și igienizarea parcurilor.Zic igienizare dar nu cred că știu ce-i aia.Nu rețin să fi văzut vreo igienizare prin parcuri.
  • +4 (4 voturi)    
    Doamne, PROȘTI mai sunteți !!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:27)

    Googlescu [utilizator]

    PROȘTI mai sunteți "conducătorii" ai Bucureștiului !!!
    Păi ai voie să ieși pentru "activitate fizică individuală". Și dacă ieși să nu ai voie să mergi într-o zonă mai "aerisită", mai bine să te îngesui printre blocuri și pe tortuare.
    Nu mai bine ieșeați prin pracuri unde puteați ține mai bine distanța?
    Treaba voastră, astăzi a fost vreme frumoasă așa că de dimineață până s-a înserat am fost în grădină cu treabă ... și nu am avut nevoie nici de declarație ca să ies din casă ;-)
    • -1 (3 voturi)    
      saptamina (Sâmbătă, 28 martie 2020, 21:06)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Googlescu

      trecuta toti s-au inghesuit prin parcuri la padurea baneasa o aglomeratie si o nesimtire tipic romaneasca, asa ca acum au inchis locurile cu aglomeratie, iesitul din casa inseamna sa treci de pragul usii, adica pe hol, din acest moment ești iesit din casa si poti sa faci sport urci cobori fara lift si sport poti sa faci si in casa daca esti ahtiat dupa miscare, a si pe viitor o sa vina si alte masuri mai restrictive, si daca iesi din gradina dupa piine iti trebuie declaratie, si vezi cu virsta cum te incadrezi