Începând de sâmbătă, toate parcurile din București sunt închise

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2020, 8:42 Actualitate | Coronavirus


Oameni iesiti in parcuri la plimbare pe fundalul pandemiei de coronavirus
Foto: Politia Romana
Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență din Capitală a luat, vineri seară, decizia de a închide, de sâmbătă, toate parcurile din București, pentru a preveni răspândirea epidemiei de coronavirus. O parte dintre ele fuseseră deja închise după ce săptămâna trecută, mii de bucureșteni au fost văzuți plimbându-se în plină epidemie de coronavirus. Primăriile Sectoarelor 4 și 6 au închis parcurile și locurile de joacă de săptămâna trecută pentru a limita răspândirea noului coronavirus. La Sectorul 2, erau închise majoritatea. De astăzi, vor fi toate închise.


Mai multe orașe din țară au luat măsura închiderii parcurilor, printre acestea numărându-se Brașov, Piatra Neamț, Slatina, Caracal sau Bistrița.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10304 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Lasa ca se lucreaza de zor la reabilitare (Sâmbătă, 28 martie 2020, 9:46)

    Vinceroy [utilizator]

    In Sectorul 6, fix langa parc, abia au ridicat schelele saptamana aceasta pentru un bloc nou si se lucreaza de zor la "reabilitare electorala".
    Sunt curios, oare nu se poate raspandi nimic astfel? Cine stie de unde vin muncitorii si mai ales, daca intra in casele tuturor sa schimbe geamurile cu termopane, nu cumva exista riscul sa ajute la raspandire?
    Autoritatile inchid ochii la ce fac primarii?
    • 0 (0 voturi)    
      puscariile ,ultima linie de aparare. (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:22)

      taicapareza [utilizator] i-a raspuns lui Vinceroy

      asta e fleac.c spui de faptul ca penitcenciarul arad pregateste o cladire "just in case" in caz d coronavirus ?
  • +1 (7 voturi)    
    a, da? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 10:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    pai si anialul de companie unde il mai plimb? poate ma lasa la Cotroceni sau la vila Lac1 ... ar trebui sa incercam. Nu stiu de ce, dar cred in gradinile celor doua edificii te poti plimba in voie. Cum naiba unii au ramas carantinati in palate, iar altii in cutia de chibrit de la et. 7!
    • +3 (7 voturi)    
      de taica (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:07)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      poti plimba câinele in fata blocului faci 100 de ture, despre carantina la et 7, ghinion si poate fara lift, daca nu ai dat meditații, nu faci parte din ciuma roșie sau holera galbena, et 7, si ai grija ca vine vara cu căldură mare, aer condiționat ai? nu, cumpără acum ca e la oferta si vine repede sa il instaleze
    • -4 (10 voturi)    
      Ce probleme existentiale au unii (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:10)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Re doare mintea...
  • 0 (12 voturi)    
    măsuri cretine pentru câțiva irespomsabilit (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:37)

    hdd [utilizator]

    exercițiul fizic ZILNIC este esențial pentru prevenirea bolilor cardiovasculare.

    Hipertensiunea este printre cei mai importanți factori agravanți în cazul infectării.
    Chiar și câteva zile de lipsă de exercițiu duc la creșterea tensiunii arteriale.

    Singura măsură eficientă este distanțarea socială efectuată cu strictețe, responsabil.

    Tipul acesta de interdicții idioate demonstrează incapacitatea autorităților de a gestiona distanțarea socială, așa că iau măsuri abuzive.

    Aceste imbecilități trebuie să se oprească ACUM! sau le veți deconta toți mai târziu.
    În țara în care stau, masurile de distanțare sunt poate rațional!

    Economie în picaj, violență domestică, depresie și sinucideri generate de stat în casă, handicap educațional, hipertensiune și boli generate de inactivitate, ÎNTRERUPEREA LANȚULUI DE APROVIZIONARE prin lipsa de activate a firmelor "neesențiale" și controale excesive la granițe, traume emoționale și psihice în masă,
    trebuie înțeles:

    consecințele acestei închideri brutale, iraționale, absurde, abuzive, depășesc consecințele unei infectării în masă.

    Imbecilii guvernanți de azi trebuie eliminați din orice funcții de decizie pe viitor.

    Nu cum să sper că vor copia deciziile corecte de relaxare din alte state, pentru că deja NU o fac.

    Se comportă imatur, isteric, brutal și abuziv.
    • +3 (7 voturi)    
      pai stai asa (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:27)

      dailyshow [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      in declaratie scrie ca poti iesi afara sa faci sport/miscare, atata vreme cat nu e o activitate de grup/echipa.
      sa fim seriosi, fix de-asta nu mai face romanul sport, ca e in carantina.
      iesi pe-afara acum ca e frumos si sa vezi ca sportul preferat ramane statul la coada la supermarket, macelarie, patiserie si farmacie.
    • +1 (1 vot)    
      total deacord cu tine...!!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:53)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Economia au facut-o praf...panica au bagat-o in oameni....masurile inutile sau mai bine zis distructive.Daca cei care lucreaza in domeniul agroalimentar(unde vrei nu vrei ai contact cu altii)...nu se mai duc la munca..... ce mai mananca ceilalti tembelizati?Cat de incompetente sunt autoritatile ?Limita e cerul....Oare cei ce ne conduc nu se pot inspira de la alte natii unde a functionat oprirea pandemiei???(Coreea de sud?)Ne inspiram de la italieni care mor pe capete ...caci masurile lor chiar nu functioneaza!
  • +2 (10 voturi)    
    masura contraproductiva si chiar daunatoare (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:49)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    In primul rand pt ca va afecta pe cei din zona, care isi plimba animalele de companie pe acolo sau ies sa faca miscare/sport. Sunt chestii elementare, admise de ordin, deci nu vreun moft. Inchizandu-le, toti care oricum ies se vor inghesui pe trotuare, la distante mai mici intre ei, deci riscuri de a lua COVID19 mult mai mari.
    In al doilea, datorita sedentarismului fortat, de peste o luna (va fi minim pana la final de aprilie asta), o sa avem epidemie de obezitate, diabet, cresterea nr de boli cardiovasculare, etc, nu pune nimeni in balanta si vietile celor afectati astfel? Si se "promoveaza" fix comorbiditatile cele mai riscante in caz de COVID, dupa cum vedem la cei decedati, astea sunt letale.

    Puteau sta deschise zic eu, cu politia comunitara in ele (ca armata e oricum pe strazi), si impuse amenzi drastice la cine nu respecta distanta sociala, si atunci pot si oamenii iesi si alerga/plimba pe ele, si avea si riscuri mai mici...

    Dar deh, cine sa se gandeasca, niste omizi care prefera sa stea si sa se planga dupa aia de obezitate, diabet, etc...?
    • +2 (4 voturi)    
      Corect dar... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:15)

      genescu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Cei obezi(sau pe cale) oricum nu ies la alergare.
      • +1 (1 vot)    
        ce ziceti acolo?! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:46)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui genescu

        Adica esti obez pt ca nu faci miscare? cunosc o multime de obezi, supraponderali care fac miscare, unii chiar f f f multa. Obezitatea e cauzata si de alti factori majori:regim alimentar/dieta, fond genetic favorabil (metaboiism tip endomorf) etc. Dar daca la astea nu ai cum lucra, mai ales in perioada asta in care tii oamenii inchisi in case, deci cu frigiderul nas in nas, macar lasa-i sa mai iasa si sa faca miscare, respectand regulile de preventie.
  • -2 (8 voturi)    
    solutie (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:07)

    costelo999 [utilizator]

    stati in casa ca asa se face peste tot, faceti miscare in casa ca se poate, nu infectați alte persoane ca melitzia o sa va schimbe domiciliul pt 15 ani, stati deaqu acasa
    • +1 (1 vot)    
      stati in casa ... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:44)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

      ...caci in timpul saptamanii stati la munca in preajma altor colegi.Caci daca nu mai noi la munca,...nu mai aveti voi ce baga la ghiozdan.Ce treaba are distantarea sociala cu statul in casa?!?!?!
      • 0 (0 voturi)    
        tu (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:32)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui florin4u

        ce muncești bagi la ghizdan? nu poti lucra de acasa ca mine? ghinion, distantarea sociala si statul acasa sunt doua modalitati de evitare a infectării, si mai am si rezerve cash
  • +1 (1 vot)    
    Doamne, PROȘTI mai sunteți !!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:27)

    Googlescu [utilizator]

    PROȘTI mai sunteți "conducătorii" ai Bucureștiului !!!
    Păi ai voie să ieși pentru "activitate fizică individuală". Și dacă ieși să nu ai voie să mergi într-o zonă mai "aerisită", mai bine să te îngesui printre blocuri și pe tortuare.
    Nu mai bine ieșeați prin pracuri unde puteați ține mai bine distanța?
    Treaba voastră, astăzi a fost vreme frumoasă așa că de dimineață până s-a înserat am fost în grădină cu treabă ... și nu am avut nevoie nici de declarație ca să ies din casă ;-)