Spitalul de Boli Infecțioase Timișoara, unde s-au vindecat cei mai mulți pacienți cu coronavirus, cere să interneze doar bolnavi din Timiș: Nu se poate încărca un singur spital din vestul țării

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2020, 15:31 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: Digi24
Reprezentanții Spitalului de Boli Infecțioase "Victor Babeș" din Timișoara, unde sunt internați pacienți cu coronavirus din alte cel puțin patru județe, solicită Ministerului Sănătății ca toate spitalele din aceste județe să își întocmească "planul alb” astfel încât să trateze și să testeze pacienții cu COVID-19 în spitalele lor. Practic, ei propun ca pacienții din alte județe să fie tratați acolo, scrie tion.ro.

La acest moment, la Spitalul de Boli Infecțioase "Victor Babeș" Timișoara 75% din pacienții cu coronavirus sunt din alte județe: Arad, Caraș-Severin, Hunedoara, dar și Arad și Cluj.

"Am trimis documente în acest sens către Ministerul Sănătății, Direcțiile de Sănătate Publică din toate celelalte județe și Prefectura Timiș. 75% dintre pacienții internați la noi în spital cu COVID-19 sunt din alte județe. Considerăm că este necesară aplicarea planului alb la nivelul tuturor județelor”, a declarat pentru tion.ro managerul Spitalului Victor Babeș din Timișoara, Voichița Lăzureanu.

Ea a precizat, într-o intervenție la Digi 24, că la acest moment 5 din cele 9 paturi din Secția de terapie intensivă a spitalului sunt ocupate.

"Nu se poate încărca un singur spital din vestul țării cu pacienți din toate județele din zonă. Propunerea noastră este ca pacienții din alte județe să fie tratați în acele județe, nu să străbată sute de kilometri până la noi. Așa este normal, ca toate spitalele din toate județele să își activeze planul alb și să poată trata pacienți cu COVID", a declarat la Digi 24 managerul Spitalului Victor Babeș din Timișoara.

Întrebată ce răspuns a primit din partea autorităților la această solicitare, ea a răspuns: "Ni s-a răspuns că se vor lua msăruri, că o să încercăm, o să..., o să...".

Bilanțul îmbolnăvirilor cu coronavirus în România a ajuns la 1.029, cu 123 cazuri nou depistate, potrivit informațiilor transmise joi la ora 13.00 de Grupul de Comunicare Strategică. Dintre cele 1.029 de persoane confirmate pozitiv, 94 au fost declarate vindecate și externate, cele mai multe fiind la Timișoara - 53.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8795 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Romanica.. (Joi, 26 martie 2020, 15:38)

    arpi [utilizator]

    Cred ca este o abordare gresita.. Am mai vazut si cu pacienta de la maternitatea din Iasi..Tratam doar pe cine vrem noi??? Juramantul lui Hippocrate???? Timis e in alta tara???
    • +2 (4 voturi)    
      Nu mai, ala nu e spital regional (Joi, 26 martie 2020, 17:57)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui arpi

      Pe alea le-a construit PSD-ul, sa redirectioneze pacientii acolo.
      Acum serios, nu exista spitale in toate judetele vecine care sa trateze pacientii? In halul asta am ajuns? Sau sunt incompetenti managerii care nu se ocupa de organizare, consumabile?
      Spitalul din Timisoara are capacitate limitata, poate putin peste 100 de locuri. Ce se va intampla peste o saptamana cand ajungem la cateva mii de bolnavi in tara? Incep sa moara la usa spitalului din lipsa de locuri libere?
      Faceti naibii locuri si in judetele vecine, trebuie sa existe macar cateva zeci de locuri disponibile, nu va bazati ca de obicei doar pe Timisoara.
      • -1 (3 voturi)    
        Serios? "ca de obicei"? (Joi, 26 martie 2020, 19:16)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Hai pe bune! Timisoara este mai nou si baza, nu doar "fruncea"... Aveti noroc de pozitionarea geografica, in rest va ramane doar piata imobiliara scumpa, ingamfare,infatuare si prostitutie, chiar si prin trafic de fiinte umane! Nici in vremea asta nu aveti sentimente de solidaritate, unitate! Voi si Clujul!
      • 0 (2 voturi)    
        Infatuatilor! Nici cat Oradea nu aveti de fapt! (Joi, 26 martie 2020, 22:16)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Hai pe bune! Timisoara este mai nou si baza, nu doar "fruncea"... Aveti noroc de pozitionarea geografica, in rest va ramane doar piata imobiliara scumpa, ingamfare,infatuare si prostitutie, chiar si prin trafic de fiinte umane! Nici in vremea asta nu aveti sentimente de solidaritate, unitate! Voi si Clujul!
  • 0 (14 voturi)    
    Asta este (Joi, 26 martie 2020, 15:42)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    solidaritatea romaneasca si europeana...
  • +4 (8 voturi)    
    bine (Joi, 26 martie 2020, 15:56)

    nikita11 [utilizator]

    depinde ce e ala vest. daca e strict vestul cardinal da, timis e pe acolo. Daca te uiti 2 judete mai sus in nord-vest-ul cardinal e un intreg spital regional la oradea dedicat pt covid. Scrie ca au mutat tot spitalul municipal la cel judetean si au alocat unitatea pt tratarea covid. poate ca nu e inca suficient(sigur nu e) dar nu e timisoara singura destinatie in zona.
  • +2 (16 voturi)    
    hm. nu-s ce sa zic (Joi, 26 martie 2020, 15:58)

    moka [utilizator]

    adica eu din alt judet nu platesc aceeasi asigurare?
    Ca eu nu stiu sa plaesc asigurare doar pentru spital din judetul meu.
    • +2 (8 voturi)    
      normal (Joi, 26 martie 2020, 16:47)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Este normal ceea ce solicită. Nu e ok să transporți pacienții confirmați peste mări și țări dacă este posibil să le tratezi local.
    • +2 (2 voturi)    
      Dar tu, din alt judet (Joi, 26 martie 2020, 20:50)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Nu ai spital la tine in judet?
  • +6 (6 voturi)    
    aici si textul despre oradea (Joi, 26 martie 2020, 16:00)

    nikita11 [utilizator]

    Oradea are două spitale - unul județean și unul municipal - ambele în administrarea Primăriei. În total au aproximativ 900 de paturi, dintre care 75 la terapie intensivă, 60 dotate cu aparate de ventilație mecanică. În contextul crizei COVID 19, Spitalul Municipal este golit și va trata doar pacienții infectați cu noul coronavirus

    si nu vorbim de 5 paturi de terapie intensiva din 9(ca in tm) ci de 75 din care 60 cu ventilatoare. De joi(azi) e in functiune, ce tot guitza ala?
  • +4 (6 voturi)    
    care este secretul la Timis (Joi, 26 martie 2020, 16:04)

    vodatepes [utilizator]

    Care este secretul la Timis de au atati vindecati? Nu se poate desimina procedura si tratamentul in intreaga tara? E la mijloc viata oamenilor. Parca la timis nu avem morti. Sau sunt fff putini.
    • 0 (6 voturi)    
      se stie (Joi, 26 martie 2020, 16:53)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      A declarat chiar medicul care comunică din partea spitalului.

      S-au decis la nivelul MS diverse scheme de tratament. La Timișoara este vorba de o pastilă cu două substanțe antivirale.
      https://www.tion.ro/sanatate/procedurile-urmate-de-medicii-din-timisoara-care-au-dus-la-vindecarea-a-15-pacienti-cu-coronavirus-1025116/

      În plus, și pacienții sunt relativ tineri, nu sunt foarte multe cazurile complicate.

      Spitalul a fost în lumina reflectoarelor cu salonul ca după război anul trecut, când era deja în renovare. Probabil au apăsat de atunci pe accelerație și cu renovarea și sperăm că sunt și protocoalele mai bine respectate decât în spitalele care au "căzut" deja.
  • +3 (13 voturi)    
    hopaaaa. (Joi, 26 martie 2020, 16:08)

    Adry@n [utilizator]

    pana acum mitici mitici... acum va comportati mai rau decat astia din Buc.
    Fiecare pt el nu? ce mai conteaza ca ceilalti sun subdezvoltati. Ce e aia solidaritate... mama voastra.
  • +4 (8 voturi)    
    normal (Joi, 26 martie 2020, 16:09)

    PentruRomania [utilizator]

    Normal ar fi sa-i luati si pe astia din Constanta ca vad ca toti fug de raspundere in aceste momente. Ati adus cu miile aici si acum vorbiti de normalitate.
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Joi, 26 martie 2020, 18:28)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui PentruRomania

      si la vara sa mergeti pe litoral pe Bega
  • -1 (11 voturi)    
    Perfect normal, (Joi, 26 martie 2020, 16:11)

    fuscustm1 [utilizator]

    orice judet ar trebuii sa fie capabil sa isi trateze bolnavii. Unde mai pui ca Spitalul din timisoara este al Municipiului nu al Judetului (finantat din banii orasului nu a Judetului)
    • 0 (2 voturi)    
      finantare (Joi, 26 martie 2020, 17:48)

      gpavel [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

      bani pentru spitalele"municipiului",vin la "municipiu"in mare parte de la bugetul central!(ca si banii pentru scolii/profesori)
      • 0 (0 voturi)    
        La bugetul central (Joi, 26 martie 2020, 22:03)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

        de unde vin? Nu de la ceilalti? O sa spui ca Bucurestiul are cel mai mare aport la bugetul local , normal , doar toate firmele mari sunt inregistrate fiscal la Bucuresti desi isi desfasoara activitatea in restul tarii.
  • 0 (4 voturi)    
    Corect (Joi, 26 martie 2020, 16:47)

    Nyk1 [utilizator]

    Ar fi mai bine ca toată lumea să se trateze în spitalele din propriul județ, construite sau echipate de politicienii votați de populația județului respectiv.
    • -2 (4 voturi)    
      arata-mi un spital in Timisoara (Joi, 26 martie 2020, 18:30)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      construit de politicienii votati acolo. S-a construit un spital dupa '90? Daca se numeste spital regional .. apoi e regional.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e regional (Joi, 26 martie 2020, 20:58)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        De unde le scoateti?
  • +2 (6 voturi)    
    context (Joi, 26 martie 2020, 17:16)

    Adu84 [utilizator]

    Poate multi nu stiti, doar ati sarit pe articol ... poate sa va simtiti mai bine:
    - spitalul despre care e vorba, a fost putin renovat recent, fiind unul foarte vechi. Daca ati fi mers acolo acum 2-3 ani, arata a casa bantuita. Si cu tot cu aceste renovari, sunt saloane de 10 persoane, asistente insuficiente iar pe ATI sunt cum s-a scris 9 paturi care si ele sa nu credeti ca sunt ca-n filme.
    - Daca deja se apropie de limita capacitatea mica a spitalului, e urgent sa fie activate si alte spitale care pe hartie exista. Folosirea peste capacitate a acestui spital din Timisoara inseamna tratarea improprie si in neizolare a pacientilor ( expunand cadrele medicale)

    Concluzie: spitalul de la Timisoara, Victor Babes, este slab pregatit pentru asemenea eveniment si daca 4-5 judete cred ca se pot baza pe el, este naivitate maxima. Nu ca nu se doreste, ci fiindca nu se poate.
    Singura critica super valida ar fi de ce s-a ajuns aici si nu este mai pregatit spitalul, dar la asta se raspunde simplu...
  • +2 (2 voturi)    
    În concluzie. (Joi, 26 martie 2020, 17:38)

    asavreau [utilizator]

    Fiecare județ să-și facă spital de boli infecțioase,de arși și ce boli mai sunt.Spitalele regionale ar trebui sistate în atare caz și reluate discuțiile privind capacități de spitalizare pe județe.Curând se va cere ca fiecare în satul lui să meargă la spital.
  • +1 (5 voturi)    
    judecata (Joi, 26 martie 2020, 17:40)

    gpavel [utilizator]

    nu inteleg judecata acestor oameni,oare nu inteleg ca judetele arondate nu au spitale de specialitate(infectioase),nu inteleg ca acest spital(cu aceasta specialtate)este "platit"de toata tara(nu sunt bani pentru spitale pe specialitati in toate judetele),ma astept ca (la nivelul "judecati"lor)sa ceara sa trateze doar"banateni adevarati",iar vaccinul sa fie doar pentru"tara"banat!cu asa judecata nu am mare incredere in ce fac(chiar profesional)!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    de ce nu (Joi, 26 martie 2020, 17:52)

    muchi [utilizator]

    De ce nu va indreptati catre catedrala neamului, bicicletele subventionate de Firea si toate pomenile pe care le-a facut pentru bucuresteni? Biletele pentru transportul in comun - aproape gratis (in Timisoara costa de 5 ani aproape 2,5 lei) Mergeti pe stadioanele pe care le-ati construit la Craiova, la Tg Jiu si alea din Bucuresti pe care le construiti pt 3 meciuri care nu se vor disputa niciodata... si mai sunt multe altele. Vedeti ca puteti face donatii: Cu 2 euro platiti prin SMS la nr. 8841 cu textul DONATIE din orice retea de telefonie Vodafone, Orange, Telekom sau Digi. Se poate dona in contul COVID 19, special deschis in acest scop. Sanatate va doresc!
  • +4 (6 voturi)    
    parerea mea (Joi, 26 martie 2020, 18:13)

    Raid [utilizator]

    In primul rand, in Arad sunt cei mai multi vindecati 8, in Timisoara si Bucuresti cate 7.
    Sunt cei mai multi vindecati in zona vestica pentru ca au avans de o saptamana, acolo sunt primii infecati din Romania si incep sa se vindece acum, dupa 2-3 saptamani de la primul caz. In perioada urmatoare o sa apara mai multi vindecati si din alte zone ale tarii