Coronavirus în România: Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 1.029 / 123 de cazuri noi / 94 de pacienți s-au vindecat

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2020, 12:57 Actualitate | Coronavirus


Izolare de coronavirus in Romania
Foto: Profimedia Images
Bilanțul îmbolnăvirilor cu coronavirus în România a ajuns la 1.029, cu 123 cazuri nou depistate, potrivit informațiilor transmise joi la ora 13.00 de Grupul de Comunicare Strategică. Până joi, în România s-au înregistrat 17 decese din cauza COVID-19. De la apariția COVID-19 în țara noastră, 94 de pacienți s-au vindecat.

Până astăzi, 26 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.029 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus.

Dintre cele 1.029 de persoane confirmate pozitiv, 94 au fost declarate vindecate și externate - 53 la Timișoara, 28 la București, 6 la Craiova, 5 la Constanța, unul la Cluj și unul la Iași.

Până astăzi, 17 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 și cu boli cronice preexistente, internate în spitale din Craiova, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău și Timișoara, au decedat. 8 dintre acestea erau internate la Spitalul Județean Suceava, închis după ce peste 150 de cadre medicale s-au infectata.

De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 123 de noi cazuri de îmbolnăvire.

Una dintre persoanele diagnosticate cu COVID-19 este jandarm la Direcția Generală de Jandarmi București, care a contractat virusul din familie. La nivelul unității au fost luate de urgență toate măsurile necesare referitoare la izolarea, atât a jandarmului în cauză, cât și a celor cu care a intrat în contact, conform procedurii anchetei epidemiologice, încă din faza în care era doar suspect, precizează Grupul de comunicare strategică.

Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 7 ani și 87 de ani.

La ATI, în acest moment, sunt internați 29 de pacienți, din care 23 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 6.151 de persoane. Alte 110.042 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 15.998 de teste, din care 823 în unități medicale private.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11206 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Cum ne-ati obiisnuit (Joi, 26 martie 2020, 13:02)

    TrickyWicky [utilizator]

    Vindecarile lipsesc..nu aduc nici un beneficiu?
  • +5 (7 voturi)    
    Am intrat în scenariul 4 (Joi, 26 martie 2020, 13:06)

    Nyk1 [utilizator]

    După cum era de așteptat încă de acum câteva săptămâni, când ne venea diaspora masiv în țară și nu respecta autoizolarea și carantina.
  • +5 (7 voturi)    
    Pe masura ce se fac tot mai multe teste, (Joi, 26 martie 2020, 13:43)

    bancher [utilizator]

    se vor inmulti bolnavii exponential.
    • -4 (8 voturi)    
      n-are nici o relevanta (Joi, 26 martie 2020, 14:24)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Peste tot in Europa populatia activa nu este afectata si nici copiii ceea ce distruge ideea de pandemie.
      • +3 (3 voturi)    
        mare prostie ai spus (Joi, 26 martie 2020, 14:44)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

        Dimpotriva, se imbolnavesc toate categoriile de populatie; s-a imbolnavit si un copil de 7 ani, iar ieri a decedat un angajat al ambasadei Marii Britanii in Ungaria, care avea 37 ani si era complet sanatos.
        Oricine se poate imbolnavi, insa complicatii fac intr-adeva persoanele mai in varsta si/sau cele cu alte probleme. Prin exceptie au murit si persoane tinere si sanatoase, dar putine.
        Problma este ca tu, ca tanar, o poti raspandi mai departe catre cei cu risc mai mare.
        • +3 (5 voturi)    
          Inca ceva: incarcatura virala conteaza! (Joi, 26 martie 2020, 15:09)

          Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Poti sa fii sanatos tun, chiar si cu imunitate la virus, daca ajungi la ATI cu 100 de bolnavi in camera ai toate sansele sa mori pur si simplu pentru ca acolo incarcatura virala din aer este foarte mare.
          Nu stiu cate ATI-uri au sisteme performante de filtrare a aerului, incaperi cu presiune negativa samd.

          De asta medicii trebuiesc protejati!
        • -2 (4 voturi)    
          irelevant (Joi, 26 martie 2020, 15:19)

          TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          1 copil 1 adult .nu este semnificativ.
          Oxford Univeristy preconizeaza ca jumatate din populatia UK ar fi putut deja infectata.
          • +1 (1 vot)    
            prostii de la oxford (Joi, 26 martie 2020, 15:54)

            ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

            Si uite asa , din cauza unor prosti de la Oxford , avizi dupa publicitate, toata lumea o sa ii bage la inaintare acum desi stdiul lor e evident prost facut si nu are nici o legatura cu realitatea. Daca ar fi cum zic ei, gata avem imunitate de turma, la ce dracum mai apar imbolnaviri noi ?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu se vor inmulti bolnavii, ci cei descoperiti (Joi, 26 martie 2020, 15:49)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Nu se vor imnulti bolnavii, ca testele nu maresc numarul de bolnavi, ci ce cei care vor fi descoperiti ca fiind bolnavi se vor inmulti.
      Dar este bine ca numarul insanatosirilor tinde sa egaleze noile cazuri. Deocamdata.
  • +5 (7 voturi)    
    Si tov. CoronaFirea (Joi, 26 martie 2020, 13:49)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    cand isi da demisia?
    Ca doar manca aseara la ciocolata microbacteriologica cu toata gura!
    • -3 (3 voturi)    
      lumea vb de virus (Joi, 26 martie 2020, 16:10)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Lumea vb de virus de oameni bolnavi dar tu vb despre prosti. Cea ce confirma ca prostul este prost si sanatos si cand este bolnav. Chiar pe nimeni nu mai intereseaza de Firea. Ai ramas blocat cum e robotul de la cotroceni cand in lunile ianuarie si februarie lumea incepea sa se pregateasca de dezastru iar el vb de alegeri anticipate. Deci prostul ramine prost si in timp de pace si in timp de dezastru.
      • +1 (1 vot)    
        Uite ce faci (Vineri, 27 martie 2020, 11:21)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        cand te uiti in oglinda!
        Vezi adevarul!
  • +1 (3 voturi)    
    Lamurire situatie (Joi, 26 martie 2020, 13:59)

    Carcalete [utilizator]

    Ce se intampla cu cei care au apucat sa dea cartile de identitate (spre preschimbare) iar domiciliul e in alt oras decat cel in care te afli cu lucrul??

    Cu alte cuvinte, starea de urgenta te-a prins cu actele date (la politia unde locuiesti) iar tu te afli in alt oras, la sute de kilometri (pentru ca acolo lucrezi).

    Te plimbi intre orase ca sa iti ridici noile acte?
    Te amendeaza astia?
    • +1 (1 vot)    
      nu (Joi, 26 martie 2020, 14:10)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      conform starii de urgenta, nu te amendeaza nimeni daca ai buletinul la preschimbat, sau ti-a expirat permisul, ITP-ul, etc. au spus deja de la MAI.
      • -1 (1 vot)    
        Nu ai inteles (Joi, 26 martie 2020, 14:31)

        Carcalete [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Eu nu mai am acte. Doar o hartie cu un numar
      • +1 (1 vot)    
        da, dar daca te prind pe strada (Joi, 26 martie 2020, 14:45)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        fara adeverinta te amendeaza, indiferent de starea buletinului.
      • -1 (1 vot)    
        Si eu cum ma legitimez sau ma internez la spital?? (Joi, 26 martie 2020, 14:46)

        Carcalete [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Am doar o hartie pe care scrie un numar. Nici macar CNP-ul. Ma duc cu o copie dupa vechiul buletin??
        • +1 (1 vot)    
          Da, zici ca ti-am dat eu voie (Joi, 26 martie 2020, 15:13)

          Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

          Acuma serios, de unde vrei sa stie lumea?
          Incearca sa fii cat mai in ordine, copie dupa buletinul vechi, hartiuta si declaratia.
          Si masca pe fata si tuse seaca :))
          Sa scazi sansele ca organul statului sa aibe chef sa te plimbe pana la sectie.
  • 0 (0 voturi)    
    Sursa oficială (Joi, 26 martie 2020, 14:12)

    samuraijack [utilizator]

    https://www.mai.gov.ro/informare-covid-19-grupul-de-comunicare-strategica-26-martie-2020-ora-13-00/
  • -3 (7 voturi)    
    Uk a emis comunicatul (Joi, 26 martie 2020, 14:14)

    TrickyWicky [utilizator]

    care anunta izolarea populatiei bazat pe o prognoza facuta de Imperial College care s-a alarmat dupa cazurile din Italia desi nimeni nu ppoate explica ce se intampla in Italia.
    Intrebarea mea:
    In Romania cine a realizat prognoza si cate surse s-au folosit pt starea de urgenta?? Pt ca suntem mult sub a ce se intampla in Italia si in alte tari europene
    Oxford Univeristy tocmai a comunicat ca prognozele e bine sa fie luate in seama dar nu reprezinta o sursa buna . Deciziile trebuiesc luate din mai multe surse.
    • +1 (3 voturi)    
      In curand vei fi ca in Italia si Spania (Joi, 26 martie 2020, 14:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      La ei cazurile au aparut cu o luna inaintea noastra, de aceea au mai multe. Ai rabdare o luna, si ii ajungi.
      • 0 (2 voturi)    
        Romania ca tara (Joi, 26 martie 2020, 15:23)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Are probabil cea mai stransa legatura cu Italia si vorbim la nivel de familie bine stiut ca badantele din ORmania au grija de batranii italinei sezonier.
        De anul trecut traficul a fost constant si mai mare in luna Decembrie Ianuarie.
        Se face mult tam tam pe imbolnaviri desi la terapie intensiva sunt doar ciativa in Romania.
        Rata vindecarilor este mare in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    CE SE INTAMPLA LA IASI? (Joi, 26 martie 2020, 15:05)

    anya_2 [utilizator]

    Este penibil, daca nu ar fi periculos.
    Nu exista nicio explicatie ref. la faptul ca practic acolo nu sunt vindecati pacientii! Dvs faceti presa de calitate. Va rugam sa aduceți mai clar situatia in atentia întregii tari.
    Ce explicație au, ce tratament folosesc, ca doar nu a pus Timișoara monopol pe o schema de tratament! Suntem îngrijorați. Se fac experimente pe bolnavi?
    • 0 (0 voturi)    
      cui ceri? (Joi, 26 martie 2020, 16:02)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui anya_2

      Presa cam ''uita'' sa adauge in titluri numarul de vindecari.