Vladimir Putin amână din cauza coronavirusului referendumul care i-ar asigura puterea şi după 2024

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2020, 16:43 Actualitate | Coronavirus


Vladimir Putin, echipat contra coronavirusului
Foto: Alexei Druzhinin/Russian Presidential Press and Information Office/TASS/Profimedia Images
Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a decis miercuri amânarea din cauza epidemiei de coronavirus a referendumului pentru modificarea Constituţiei, informează Agerpres citând agenția DPA.

Actualul mandat prezidenţial expiră în 2024. Putin a lansat în ianuarie o reformă constituţională la care a adăugat în martie un amendament conform căruia ar putea rămâne preşedinte încă două mandate, fiindcă cele de până acum nu vor mai fi luate în considerare.

Conform legislaţiei actuale, şeful statului rus nu poate fi ales de mai mult de două ori consecutiv.

Reforma, contestată de opoziţie, ar trebui validată printr-un „vot popular”, care fusese programat pe 22 aprilie.


Citește și:










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2596 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Pai ce-ai facut Crācanel? (Miercuri, 25 martie 2020, 16:52)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... nu zicea disperata aia ca sunteti protejatii Divinitatii si ca voi sunteti imuni?
  • +3 (5 voturi)    
    /// (Miercuri, 25 martie 2020, 17:17)

    GemstonePig [utilizator]

    De ce oare ca doar au spus ca in Rusia sunt foarte putine cazuri si alea bine tinute sub observatie?
  • +2 (4 voturi)    
    Rusia (Miercuri, 25 martie 2020, 17:53)

    nimrod [utilizator]

    Putin ar trebui sa amane mai multe chestii... De exemplu, cu ceva timp in urma s-a desfasurat la Murmansk un concurs international de sah. De noaptea mintii. Evident ca s-au procopsit cu COVID-19 cei mai multi dintre participanti, da' si primarul Murmansk-ului care s-a strans in brate si s-a pupat zdravan, ruseste, cu toata lumea.
  • 0 (6 voturi)    
    Referendumul oricum nu era crucial (Miercuri, 25 martie 2020, 18:06)

    Nyk1 [utilizator]

    Populația este oricum de-acord ca Putin să rămână lider pe o perioadă nedeterminată.
  • +1 (3 voturi)    
    E un fals sau o eroare (Miercuri, 25 martie 2020, 18:11)

    Marin Gutu [anonim]

    Această știre se pare a fi o dezinformare din neștiință.
    În duma Rusiei deja s-a votat posibilitatea anulării numărului de mandate deținute de actualul președinte (care nu este de fapt un amendament de constituție). La fel, au fost votate și au intrat în vigoare și modificările în constituție ce țin de crearea unui nou organ de stat care ar trebui să fie un fel de arbitru dintre executivul și legislativul din Rusia. Acest organ trebuia să fie devină azil pentru actualul președinte după 2024.
    Corect în articol este numit plebiscitul ca „vot popular”, care nu are nicio putere juridică. Acest vot popular nu este prevăzut de către constituție ca un plebiscit legislativ, așa cum este un referendum național. De asta nici referendum nu poate fi numit. De fapt, nu satisface unor condiții pentru a fi numit referendum, așa cum se pretinde în titlu.
  • 0 (4 voturi)    
    Dragul de el (Miercuri, 25 martie 2020, 18:12)

    Emiliom [utilizator]

    O, paşă, cât de darnic eşti!
  • +2 (4 voturi)    
    Popeye Putin dupa ce s-a luptat cu ursul, (Miercuri, 25 martie 2020, 18:47)

    ilex2013 [utilizator]

    tigrul, etc acum se ia la tranta cu coronavirusul....
  • +2 (4 voturi)    
    Sa vedem cat de sanatos e Phutinel (Miercuri, 25 martie 2020, 21:27)

    Dalinar [utilizator]

    La corp, ca la minte e clara treaba!!! Sa nu-I puna frana virusul, ca nu mai e tinele, nici CracaneL.
  • -1 (1 vot)    
    dar poza, poza este de milioane (Miercuri, 25 martie 2020, 22:59)

    ..13 [utilizator]

    Nu stiu daca este chiar El Insusi in poza dar daca chiar Dansul se piteste in acel costumul galben imi spune multe.

    Lucratura mare cu virusul asta care tinteste si acolo...

    In ceea ce priveste modificarile legislative si chiar cele constitutionale nu poti sa stii neciodata care este finalul lor pentru ca situatia este mereu fluida la dictator si se aseaza mereu iexact asa cum vrea muschiul sau. Sigur ca trebuie cosmentizata un pic, dar asa numai un pic, cu parfum de trandafiri
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui anulat! (Joi, 26 martie 2020, 13:47)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Oricum nu prea avea rost referendumul, rezultatul este deja pe deplin cunoscut: DA!

    Evident ca toata lumea din Mujicistan este de acord ca Putin merita sa fie presedinte pe viata, ce sens mai are sa-i scoata la consultare publica??