Al treilea deces în România din cauza coronavirusului: Un fost viceprimar din Piatra Neamț, cu afecțiuni cronice, internat la Iași / Ar fi refuzat internarea și i se deschisese dosar penal

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 21:24 Actualitate | Coronavirus


Covid 19
Foto: Digisport.ro
Un al treilea deces a fost confirmat duminică seară în România. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 70 de ani care a fost internat în Spitalul Județean Piatra Neamț și transferat la Iași. Conform autorităților, el avea afecțiuni cronice și în urma anchetei epidemiologice s-a constat că nu a călătorit în afara țării și nici nu a fost în contact cu o persoană infectată.

Anunțul a fost făcut de Grupul de comunicare strategică.

-UPDATE 22:30 Anterior diagnosticului, Vasile Ouatu a participat alături de zeci de nemțeni la un concurs de dans sportiv. Alte două persoane, cel puțin până acum, care au fost la același eveniment au fost găsite pozitive. Vasile Ouatu ar fi organizat și participat și la mai multe petreceri la localul pe care îl deținea, conform informațiilor furnizate de presa locală. (Ziarul de Iasi)


Vasile Ouatu, în vârstă de 70 de ani, a decedat, duminică seară, la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași. A fost internat în Spitalul Județean Piatra Neamț, confirmat pozitiv pe 19 martie și în data de 20 martie 2020 transferat la Iași. Bărbatul se simțea rău și s-a dus, marți, la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență din Piatra-Neamț, iar de acolo a fost transportat, cu ambulanța, la Spitalul de Pneumoftiziologie Bisericani. După investigațiile de la Bisericani, a fost transportat înapoi la Spitalul Județean, unde ar fi refuzat internarea și alte investigații. În cursul zilei de miercuri, Parchetul de pe lângă Judecătoria Piatra-Neamț, a deschis un dosar penal având ca obiect săvârşirea infracțiunii de „zădărnicirea combaterii bolilor”, potrivit Mediafax.

...............

Grupul de comunicare strategică anunță că al treilea pacient decedat din cauza coronavirusului este un bărbat în vârstă de 70 de ani care a fost internat în Spitalul Județean Piatra Neamț și transferat la Iași. A fost confirmat pozitiv în 19 martie, iar o zi mai târziu transferat la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași. Pacientul avea afecțiuni cronice preexistente (diabet, hipertensiune arteriala). În urma anchetei epidemiologice nu s-a constat istoric de călătorie sau contact cu o persoană infectată.

Este al treilea deces confirmat duminică în România pe fondul epidemiei de coronavirus.

Primul deces al unui pacient infectat cu coronavirus a fost confirmat în România duminică dimineață. Este vorba despre un pacient care suferea și de cancer și care se întorsese din Franța în 6 martie.

"A fost înregistrat primul deces al unui pacient infectat cu noul coronavirus pe teritoriul României. Este vorba despre pacientul în vârstă de 67 de ani confirmat cu COVID-19 în 18 martie, la UPU din cadrul Spitalului Filiași și transferat în aceeași dată la Spitalul de Boli Infecțioase Craiova. Pacientul avea afecțiuni preexistente foarte grave, patologie neoplazică în stadiu terminal (cancer)", a anunțat Grupul de comunicare strategică.

Cel de al doilea pacient cu COVID-19 care a decedat este un bărbat de 74 de ani din București internat la la Spitalul de Boli Infecţioase "Victor Babeş". Potrivit Ministerului Sănătății, nu se știe în acest moment cum s-a infectat cu coronavirus pacientul și este în curs ancheta epidemiologică.


Conform Grupului de comunicare strategică, la terapie intensivă sunt internați în acest moment 14 pacienți, din care 3 în stare gravă, în timp ce starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară. De la apariția COVID-19 în România, 64 de persoane au fost declarate vindecate și externate.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















42401 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Ha? (Duminică, 22 martie 2020, 21:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai si daca nu a calatorit si nici nu a avut contact cu vreo persoana infectata, cum naiba a aparut virusul la el?!
    • +19 (33 voturi)    
      De la Dumnezeu.... (Duminică, 22 martie 2020, 21:34)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      De la plimbarile alea prin parc, de la impartasanie cu aceasi lingurita, de la mistourile si invincibilitatea seniorilor....
    • +4 (16 voturi)    
      Din spital probabil, via personal medical. (Duminică, 22 martie 2020, 21:37)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Trebuie spitale separate cu tot cu personal medical pentru cei infectați cu coronavirus, așa cum au făcut chinezii.
    • +11 (15 voturi)    
      ... (Duminică, 22 martie 2020, 21:54)

      V44 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      O clanta, un carucior de cumparaturi, o bancnota... chiar putea fi orice.
      Este greu de aflat cat timp toata lumea se plimba si nimeni nu-i testat.
    • +12 (14 voturi)    
      Ancheta epidemiologica al lui Peste Prajit (Duminică, 22 martie 2020, 21:55)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Omul a intrat in contact cu doua persoana purtatoare de COVID-19, la sfarsitul lunii februarie, la un concurs de dans care a avut loc in Piatra Neamt.

      Ar trebui verificat cum a fost facuta aceasta ancheta epidemiologica.
      • +9 (9 voturi)    
        Decesul din Piatra Neamt (Luni, 23 martie 2020, 2:14)

        oldana [utilizator] i-a raspuns lui stani

        A participat la concursul de dansuri d ela Piatra Neamt unde au fost participanti si copii din Italia, probabil purtatori de virus. Tot acolo s-a contaminat de la copiii din Italia si un constantean care a participat cu fetita la concursul de dansuri.
      • +1 (3 voturi)    
        Cum a fost făcută ? (Luni, 23 martie 2020, 8:39)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui stani

        Păi cum să fie făcută? pesedește, așa a fost făcută!

        De specialiști cu înalte calități jmekerești, puși pe bază de carnet de partid.

        Nu e Orban vreun geniu, dar imaginați-vi-o pe predecesoarea dânsului silabisind "cor-onav-i-rus" de pe hârtiuță....
    • -17 (39 voturi)    
      la 70 de ani...nu poti spune ca a murit de Covid19 (Duminică, 22 martie 2020, 21:56)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      a murit pt ca avea SI ALTE AFECTIUNI GRAVE

      dar na foloseste propanagei sa spuna ca a murit de covid pt ca asta le da munitie celor care vor LEGEA MARTIALA
      • +7 (7 voturi)    
        afectiuni grave? (Luni, 23 martie 2020, 7:26)

        radionet [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        In Romania 800 de mii de persoane sufera de diabet si 3,5 milioane de hipertensiune.
      • -1 (1 vot)    
        Meri si spovedeste-te !! (Luni, 23 martie 2020, 9:09)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Sa nu pierzi oferta !!
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 5:48)

      [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

  • +4 (18 voturi)    
    . (Duminică, 22 martie 2020, 21:30)

    tirolez [utilizator]

    cine stie cati "italieni" au umblat pe la el prin sat/cartier. Il au pe constiinta.
  • +18 (32 voturi)    
    Avea afecțiuni cronice preexistente (Duminică, 22 martie 2020, 21:31)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci, desi CV i-a facilitat trecerea in neant, cauza reala erau:
    - corpul slabit
    - boli pre-existente
    - faptul ca plamanii nu mai faceau fata la acelasi nivel stresului cauzat de COVID-19

    Dar nu e ca si cand CV a apasat un buton si l-a "sinucis". Este adevarat ca de la COVID-19 i s-a pus ultimul cui in cosciug, dar astfel de stiri cauzeaza panica cand in realitate povestea e mult mai complicata.

    D-aia nu suport cand e comparat cu gripa... asta ajuta absolut orice boala sa domine corpul pana la deces. Nu zic ca gripa nu poate da in pneumonie, meningita sau mai stiu eu ce. Dar nu cred ca o gripa normala face ca diabetul si hipertensiunea sa te omoare. Dar aici, recunosc presupun.
    • +11 (19 voturi)    
      ... (Duminică, 22 martie 2020, 21:40)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Si zecile sau sutele(in functie de sezon) care mor de gripa in Romania patesc acelasi lucru, comorbiditatile le pun cruce. Diferenta e ca oamenii ca dnul asta isi fac vaccinul antigripal, fiind grupa de risc. Singura lor sansa e sa stea ascunsi pana apare vaccin si pentru asta.
      Dar de, unii oameni "in putere" considera ca oricum faceau umbra degeaba. Vad asta la oameni despre care aveam o parere buna si mai sunt si mandri de teoriile lor "evolutioniste". Poate unii si-au pierdut repede parintii si bunicii, poate nici nu si-au cunoscut bunicii asa ca pentru ei oamenii in varsta =balast.
      Rusinos, oamenii astia au dus tara in spate, au muncit sa scoata tara din ruine dupa ww2, au fost si ei tineri si desi pare departe, timpul zboara si toti o sa imbatranim. Poate mai rablagiti decat ei la ce poluare e.
    • +4 (12 voturi)    
      covidu.. (Duminică, 22 martie 2020, 21:43)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      ... i-a batut ultimul cui stramb si ruginit in cosciug.
    • +7 (9 voturi)    
      Povestea este simplă (Duminică, 22 martie 2020, 21:46)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Dacă ai o stare de sănătate precară, ai mari șanse să ai nevoie de internare la terapie intensivă. Dintre cei cu o sănătate bună, doar unul din 10 sau poate chiar din 20 are nevoie de terapie intensivă pentru a supraviețui.

      Dar, cînd acești nefericiți mai șubreziți de vîrstă sau de boli vor fi infectați cu virusul de la Wuhan și vor ajunge să ia cu asalt timpul personalului medical și dotările spitalelor, cînd vor ajunge să infecteze medici și asistente, atunci nu vor mai fi locuri în spitale pentru cei care ajung la complicații deși erau tineri și „sănătoși”. Abia atunci mortalitatea va sălta de la sub 1% la 4-5% și ponderea celor tineri va crește rapid (deși cele mai multe victime vor fi tot dintre cei trecuți de 50 de ani).
  • -5 (35 voturi)    
    De ce nu se instituie carantina generalizată? (Duminică, 22 martie 2020, 21:34)

    Nyk1 [utilizator]

    Din moment ce avem un exemplu clar de răspândire în comunitate?

    Ce așteptăm? Să ajungem la cifrele Italiei și să le depășim? Cu cât tăiem în carne vie mai repede și interzicem libera circulație pe străzi, cu atât mai repede ne vom reveni din epidemie. Economia este oricum compromisă, nu se poate salva mare lucru până când nu facem rost de un vaccin (cel mai probabil anul viitor).
    • +2 (24 voturi)    
      carantina generalizata e doar in Corea de Nord (Duminică, 22 martie 2020, 21:54)

      mihai2015 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Chiar asa cand de gripa mor cam o suta de oameni pe an in Romania de ce nu facem carantina generalizata ?
      La gripa avem vaccin si tot se moare, daca nu era vaccin probabil se murea mult mai mult ca la covid si nu face nimeni carantina,
      Poate carantina ca in Corea de nord, sa te impuste pe strada, si nici acolo nu are efect 100%.
      Falimentam tot, spre asta se merge, si spre dictatura
      • +3 (21 voturi)    
        La gripă mor 100 oameni pe an... (Duminică, 22 martie 2020, 22:32)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

        ...la ăsta au murit 800 pe zi doar ieri în Italia. Și numărul oficial al infectaților din Italia este de aproape 60.000. Chiar și dacă sunt de 10 ori mai mulți infectați, totuși este o proporție relativ mică a populației Italiene.

        Ține cont că nimeni nu are imunitate preexistentă la acest virus, deci fără izolare socială și măsuri draconice se pot infecta până la 2/3 din populația Italiei (40 milioane locuitori) până ca epidemia să se stingă. Te las să calculezi câți morți ar fi la mortalitatea actuală de aprox. 10%.
        • 0 (2 voturi)    
          data false (Luni, 23 martie 2020, 8:36)

          mihai2015 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          de ce nu compari cu Suedia, sau Germania unde mortalitatea este semnificativ mai mica ?
          raspunsul este poate ca in Italia infectivitatea reala este mult mai mare, nu stie nimeni in realitate
          apropo de gripa mor aproape un milion pe an pe tot globul, ca sa stim ce comparam
          • +1 (1 vot)    
            inventivitatea (Luni, 23 martie 2020, 10:50)

            Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

            Fa repede o cerere de brevetare a cuvantului "infectivitate", bre prostie...
      • +2 (2 voturi)    
        Alooo!! (Luni, 23 martie 2020, 10:28)

        hdd [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

        - nu e voie să te întâlnești cu nimeni în afara familiei
        - se lucrează doar remote (unde se poate)
        - scoli, universități, închise
        - ordonanță militară
        - stop plimbări aiurea și deplasări turistice
        - granițele închise pt străini (ar fi ilegal să oprești românii să intre)

        Alooooo!!!
        AVEM "carantină generalizată"!!!
        ASTA e carantina!

        Problema cu COVID e că vine "colac peste pupăză".
        Am citit un articol în DW în care un epidemiolog declara că poate spune cu foarte mare precizie câți bolnavi vor fi anul ăsta de gripă, câte paturi sunt necesare, câți vor fi grav, câți vor fi critic și câți vor muri.

        COVID vine _peste_ gripă, deasupra, în plus.

        Adică alte medicamente, alte paturi, alți critici, alți morți. Resurse pe care nu le are nimeni. Nici US, nici Italia, nici Germania, nimeni.

        + COVID este mult mai contagios
        + COVID este un pic mai mortal (1%..2%)

        Cifrele de COVID nu le știe nimeni, adică câți vor fi infectați, câți critic, câți ușor, câți morți. Nici câte medicamente sau paturi e nevoie, abia acum se învață, din mers. Și oricum nu se poate face nimic, nimeni nu e pregătit pt o epidemie.

        Eu acum nu sunt speriat deloc pt că am 99% șanse să supraviețuiesc sau să fac forme F ușoare sau asimptomatice și practic social distancing
        dar dacă mă îmbolnăveasc și mi-e F rău și mă duc la spital
        și acolo găsesc bătaie 300.000 de oameni pe 300 paturi, șansele de supraviețuire nu vor mai fi de 99% ci probabil 50%.

        Și brusc, e altă perspectivă.

        Atenție că "social distancing" înseamnă inclusiv unchi, mătuși, mai ales copii, dar și bunici vecini - absolut oricine cu care nu stai deja în casă.

        DAR
        social distancing NU înseamnă că nu mai ieși în parc, de unde NU poți să iei virusul dacă nu atingi nimic sau nu te apropii de nimeni și copiii nu se duc la locurile de joacă,
        sau să nu te mai duci la cumpărături sau să faci Jogging. Virusul NU este "airborne", NU se ia prin briză sau prin aer.

        Desigur, dacă în parc e mai aglomerat ca în metrou, situația e mai complicată
    • -2 (8 voturi)    
      gripa e si mai grava (Luni, 23 martie 2020, 7:33)

      pmgheo [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      De gripa mor anual 6-700,000 de persoane. de foame mor 20 milioane. nu intereseaza pe nimeni, oricum populatia globului creste cu douasute de mii zilnic. saptezeci de milioane pe an.
      Panica are alt scop.
  • -7 (23 voturi)    
    RIP.. (Duminică, 22 martie 2020, 21:42)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    saracu, daca nu era virusult asta sigur mai manca pensia inca 10 ani lejer..
    • +1 (3 voturi)    
      Ti-a scapat un detaliu - el "manca pensia" lui (Luni, 23 martie 2020, 8:01)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Chiar daca a murit prosteste, putem zice ca era un om activ, detinea un local, deci mai contribuia la fondul de pensii si de asigurari sociale.
      Daca inchide localul, contributiile astea dispar.
  • -5 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 martie 2020, 22:23)

    [anonim]

  • +14 (16 voturi)    
    ce dracu' nu'ntelegeți...! (Luni, 23 martie 2020, 1:20)

    hdd [utilizator]

    NIMENI NU ȘTIE CÂȚI INFECTAȚI SUNT ȘI CINE SUNT.

    Pentru că :
    nu există teste pentru toată lumea și oricum sunt prea scumpe.

    Probabil în Italia sunt mult mai mulți (părerea mea personală, fără alte informații, 1-2 milioane), ca și în multe alte țări (Spania, U. S., China).

    Citiți cu atenție ce spun specialiștii :
    - foarte multe cazuri sunt asimptomatice
    - peste 80% din cazuri au simtome F ușoare și nici nu mai ajung la medic
    - copiii fac forme extrem de ușoare

    Testările se fac doar de ăia bogați care au pile sau se fac celor care se prezintă cu simptome la spital.

    Asta înseamnă că purtător poți fi și tu și să fii complet asimptomatic și chiar să-ți treacă și habar să nu ai dar între timp ai infectat pe alții mai puțin norocoși cu care ai intrat în contact, iar ăia se pot îmbolnăvi grav (sau nu).

    Statul este incapabil să testeze și să înțeleagă câți bolnavi sunt.

    Singura șansă este "social distancing" timp de 3-4 infectări succesive (4x14 zile) astfel încât să se evidențieze cazurile grave în mod reactiv (adică gravi bolnavi care vin singuri la spital) în loc de proactiv (adică prin testare).

    Asta nu ne scapă de epidemie, ci doar se spera că va "turti curba" de îmbolnăviri sub limita sistemului de sănătate.

    Ulterior, epidemia revine, pt că această măsură este imperfectă și oricum depășește limita de acceptabilitate socială (dacă nu înțelegi ce e aia, mai vb peste 6 săptămâni de stat în casă).
    Ciclul se repetă până la 60-70% infectați și imunizați.
    Problema e ca acest proces SĂ DUREZE CÂT MAI MULT, pentru că dacă luăm toți cu asalt spitalele, murim pe capete.

    Epidemia probabil o să dureze până ne imunizăm toți. Simulările matematice spun 12-18 luni.

    Ce-i așa de greu?!


    P. S.: adevăratele tragedii vor fi în India, Africa și America Latină, unde nimic nu funcționează. Când o să vedeți decese de ordinul sutelor de mii pe zi, o să vă dați seama că Italia a fost nimic. Acolo se moare de malarie, dizenterie și foame zilnic cu miile.
    • +3 (3 voturi)    
      acolo nu se vor face teste (Luni, 23 martie 2020, 8:39)

      mihai2015 [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      la cati mor in africa de malarie, boala somnului si alte boli, acolo covid-ul e floare la ureche.
      in Africa nu respectau carantina la ebola si crede cineva ca vor respecta la porcaria asta
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Luni, 23 martie 2020, 9:02)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      bun reply, la fel gandesc si eu, toti vom lua corona, si doar 20% vom avea cu adevarat nevoie de spital, la restul ne va trece cu un paracetamol

      ne vom imuniza natural cu totii, cheia este sa nu ajungem toti acum la spital

      nu exista alta solutie din pacate, si nici nu va exista.
  • +5 (5 voturi)    
    exact ce spuneam (Luni, 23 martie 2020, 1:31)

    hdd [utilizator]

    despre rata de infectați și descoperiți :

    https://m.hotnews.ro/stire/23743796

    The Guardian: Rata scăzută a mortalității din cauza coronavirusului din Germania intrigă experții
  • +6 (8 voturi)    
    iar despre testare (Luni, 23 martie 2020, 2:10)

    hdd [utilizator]

    Da, România a cumpărat 2.000.000 de testări,
    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23743023-teste-coronavirus-romania-coreea-sud.htm

    Dar fiecare este testat de cel puțin 3 ori pentru un rezultat concludent.
    Asta înseamnă 666.000 de persoane testate.
    Adică personalul medical și urgențele care se prezintă la medic.

    Pentru a testa sistematic, o dată pe săptămână de ex., toate persoanele care intra în țară și cei care intra des în contacte cu alții (polițiștii, grănicerii, șoferii, taximetriștii, curierii, cei din industria alimentară etc.) + personalul medical + bolnavii și cei din anturajul lor
    probabil ar fi necesare 40-60 milioane de astfel de teste pentru o perioadă relativ scurtă, de 2-3 luni (adică 20m de testați, împărțit la 12 săptămâni = 1.2m pers. testate sistematic săptămânal; nu mai pare așa de mult).

    Dacă ne gândim că epidemia va dura 12-18 luni = 20m x 18 x $20 = o groază de bani, $7.2mld.
    Cum un test costă $20, faceți calculele.

    Asta ar fi necesar, dar
    N-o să dea ăștia banii pe capu' vostru acum, cum n-au făcut-o niciodată.

    Ei au dat $40m și sunt foarte mulțumiți de ei și oricum o să folosească testele alea prost, birocratic, inutil și discreționar. Cum fac totul.

    Nasol moment să ai așa conducători.
    • +1 (1 vot)    
      Teste (Luni, 23 martie 2020, 8:40)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Testele nu au fost cumparate de Statul Roman ci de o firma privata care le va vinde mai departe.
    • +1 (3 voturi)    
      mda (Luni, 23 martie 2020, 9:04)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      2.000.000 de teste nu ne ajung

      doar baronul Chirica de la Iasi isi face testul zilnic, si ca el sunt multi altii din nomenclatura de partid care au deja stocuri de teste acasa in frigider :D
  • -2 (6 voturi)    
    Be smart! (Luni, 23 martie 2020, 6:05)

    IoneI [utilizator]

    Pot să confirm și eu că micile pachete cu informație genetică (covid19) sunt răspândite extins în RO, în aer, pe suprafețe și în oameni, a căror multiplicare este mascată în majoritatea indivizilor sub forma unor simptome ușoare de tuse.

    Acest virus este smart, subtil, rezistent și contagios, iar situațiile de deces apar accidental, în cazurile de combinații riscante de factori.

    Dacă și numai dacă, ați avut grijă de voi până acum și aveți un corp relativ sănătos, nu trebuie să vă faceți probleme. Virusul nu este inamicul vostru.

    Virusul este smart - cel mai important val, va ieși din incubație (se va activa) odată cu răcirea bruscă a vremii zilele astea pe teritoriul României.
    • +5 (7 voturi)    
      Ionelee Mai Vinoo pe la Noi (Luni, 23 martie 2020, 7:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      Acuma o dai in Starea Vremii

      Spune mi

      Mai pastram anvelopele de iarna pentru masini ?
    • 0 (0 voturi)    
      ionele (Luni, 23 martie 2020, 10:54)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui IoneI

      Ionele, Ionelule, nu mai bea baiatule...Mai mbin culca-te, poate-ti trece...
  • -1 (7 voturi)    
    Se mai curata putin aerul in Piatra Neamt (Luni, 23 martie 2020, 7:53)

    provest [utilizator]

    Nici macar nu poate sa iti para rau, dupa asa un bou care a infectat o gramada de oameni, inclusiv medici si asistente.
    Un cretin comunist, care se credea invincibil, cu pile si relatii peste tot, a murit.
    Cam atat.
    Poate se mai curata putin aerul in PIatra Neamt si mai vin si altii la putere, mai luminati la minte.
    • +1 (3 voturi)    
      Din astia Invincibili mai sunt : (Luni, 23 martie 2020, 8:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui provest

      In Vaslui, in Vrancea ....poate
    • 0 (0 voturi)    
      Despre OUATI, (Luni, 23 martie 2020, 9:49)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui provest

      isotie de clan, vedeti:

      https://mesagerulneamt.ro/2020/03/dosarul-penal-al-lui-vasile-ouatu-a-fost-clasat-chestionarul-upu-l-a-exclus-din-zona-de-risc/

      http://www.ziua.ro/display.php?data=2001-03-14&id=60109

      https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/razboi-intre-servicii-pentru-fabrica-care-producea-singura-lana-sintetica-necancerigena-din-lume-utilaje-noi-la-fier-vechi.html
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Luni, 23 martie 2020, 9:09)

    SoulSearcher [utilizator]

    si-a platit si nea` Ouatu` polita pt cat a "facut" prin piatra-neamt

    cei din oras stiu exact ce smechereli a facut si cate tepe a dat in perioada dupa anul 2000 cand fiind pe la PD apoi la PDL.. taia si spanzura alaturi de Pinalti Stefan orice prin oras...

    bun virusul asta... mai achita niste polite hotilor din tara asta, care s-au imbuibat pe spinarea noastra
  • +1 (5 voturi)    
    Spectacolul abia incepe (Luni, 23 martie 2020, 9:23)

    comentacu [utilizator]

    Pentru presa e Craciunul mult visat. Morti, panica, de 3 ori mai multe clickuri decat de obiecei, lumea sta in casa si se holbeaza la TV...paradis
    Cu cat mai multi morti cu atat mai interesant spectacolul.

    Asta va doriti, asta veti avea. Peste 2 luni nimeni nu va mai plati publicitate pentru ca nu va mai avea cui vinde, cu cine vinde, ori pentru ce sa isi faca reclama deoarece vor vinde oricum.

    In Germania NICIUNUL dintre cei decedati deja in Romania nu ar fi fost raportat drept victimaCOVID-19.
    De ce? Pentru ca acele organisme erau ca niste arbori batrani, uscati. A venit o vijelie si i-a doborat. Nu a fost un tsunami pentru ei....
    • +1 (1 vot)    
      adevărat (Luni, 23 martie 2020, 10:45)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui comentacu

      am citit că în Germania nu au testat post-mortem pe nimeni de COVID-19.

      Adică, dacă oricum erai în fază terminală, COVID-19 a venit și a făcut doar shutdown.
      Au considerat cazuri de deces doar cei sănătoși care au avut ulterior probleme. Tipic german.

      Iar despre acceptabilitate socială, da, mai vorbim peste 6 săptămâni.

      Eu sunt perfect adaptat. Sunt expat mutat nou, nu știam pe nimeni, nu ieșeam nicaieri, 75% work from home by default.

      Dar eu sunt excepția, nu regula.
      De Paște și DUPĂ Paște,
      EPIDEMIA NU VA TRECE!

      Doar că oamenii o să înnebunească în case și atenție, nicio țară din UE nu e China, unde dacă nu traversezi pe verde te împușcă (e o exagerare, dar ați înțeles).
      Ideea e ca europenii NU o să mai accepte. Că sunt oameni și nu mai pot.

      Atunci o să vedem exact ce înseamnă și abia acolo va fi vârful epidemiei.

      Guvernele acum trag de timp, pt că își dau seama că asta va urma.

      Oamenii azi speră că totul se va dizolva în 2 luni ca în China.
      dar nu ați fost în China.
      Eu am fost, în Ianuarie 2020.
      Au scannere termice peste tot. În aeroporturi mai ales, dar și în stațiile de metrou, și în unele mall-uri. Dacă ai un pic de febră, poliția te ia de o parte și pornește investigația. Sigur, nu rezolvă toată problema, dar e mai mult decât au UE și SUA.
      Intersecțiile importante au camere de luat vederi cu ecrane la vedere, te vezi tu pe tine când treci strada. Bineînțeles, te vede și Partidul. Dacă ești chinez și treci pe roșu, primești amendă acasă, deci fac facial recognition implicit. ETC. Ce GDPR și alte elucubrații. Statul e atotputernic.
      Ei au posibilitatea să oprească epidemia pt că acceptabilitatea socială a oricăror măsuri restrictive este de 100%.

      Europenii și americanii nici nu erau pregătiți cu scanere termice și nici populația nu va accepta aceste măsuri decât parțial și pt scurt timp. Bineînțeles că guvernele știu. Fac și ei ce pot.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Luni, 23 martie 2020, 16:29)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui hdd

        se va diminua cand afara vor fi peste 25 grade constant...

        si atunci NUMAI cand toti cei infectati nu vor mai avea puterea sa distribuie virusul mai departe

        dar va reaparea din sept-oct, cand vine iar frigul

        e si normal, e virus asemanator cu gripa si cu guturaiul...

        oricum anul asta e dus dreq, si economic si tot, abea de la anul daca nu vor mai aparea cazuri, se vor relansa economiile...
  • 0 (0 voturi)