Barna: E hilar să ai ordonanţă militară în care îi rogi frumos pe oameni să respecte nişte reguli / Tomac: Acum trebuie să scoatem Armata pe stradă pentru a-i opri pe inconştienţi

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 17:47 Actualitate | Coronavirus


Dan Barna
Foto: Facebook
Noile măsuri anunţate sâmbătă de autorități în contextul pandemiei de coronavirus sunt "prea puţin consistente", spune liderul USR, Dan Barna, care vorbește depre "hilarul situaţiei de a avea o ordonanţă militară în care îi rogi frumos pe oameni dacă sunt amabili să respecte nişte reguli". La rândul său, liderul PMP, Eugen Tomac, afirmă că ar trebui scoase Armata şi Poliţia pe stradă pentru a-i opri pe "inconştienţi".

Dan Barna a spus, duminică, într-o conferinţă de presă online, că, uitându-ne la experienţa ţărilor din jur, este clar că numărul de decese va creşte şi în România, din această perspectivă, ordonanţa militară de sâmbătă "este un lucru mult prea slab şi prea puţin consistent".

"Dincolo de cumva hilarul situaţiei de a avea o ordonanţă militară în care le recomanzi oamenilor, îi rogi frumos dacă sunt amabili să respecte nişte reguli, sunt nişte măsuri care trebuie luate acum pentru că fiecare zi de întârziere are un efect dramatic. Măsurile care vorbesc despre persoanele de peste 65 de ani, încă de acum două săptămâni trebuiau să devină o obligativitate şi nu o recomandare, cum este în momentul de faţă", a declarat liderul USR.

El s-a referit și la adresa Ministerului de Interne prin care li se cere prefecturilor să nu mai furnizeze date despre numărul de teste, de persoane testate pozitiv şi despre starea lor de sănătate, spunând că este de neacceptat. "Nu cenzurarea informaţiei este soluţia. Oamenii au nevoie să înţeleagă gravitatea situaţiei".

Tomac: Acum trebuie să scoatem Armata şi Poliţia pe stradă pentru a-i opri pe inconştienţi

La rândul său, liderul PMP, Eugen Tomac, susţine că ar trebui scoase Armata şi Poliţia pe stradă pentru a-i opri pe "inconştienţi".

"Scuze se pot găsi mereu, dar trebuie să recunoaştem că nicio instituţie şi niciun stat nu a tratat cu seriozitate această ameninţare. Am spus încă din 29 ianuarie, în plenul Parlamentului European, că populaţia trebuie pregătită de criza pe care o trăim astăzi. COVID-19 decimează Europa, state întregi sunt paralizate, mii de oameni mor. Acum trebuie să scoatem Armata şi Poliţia pe stradă pentru a-i opri pe inconştienţi. Dacă stăm toţi în casă, oprim răspândirea virusului nimicitor şi salvăm vieţi. Trebuie să înţelegem că acum este nevoie de un efort comun. Restricţiile se aplică tuturor fără nicio excepţie", a scris Tomac, duminică, pe Facebook.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7084 vizualizari

  • +5 (37 voturi)    
    Au dreptate (Duminică, 22 martie 2020, 17:55)

    Utilizator5 [utilizator]

    Domnul Tomac are dreptate, pierdem startul domnilor cu masurile astea. Ce mai asteptam? sa ajungem ca Italia, Spania? sa nu mai stim care sunt contactele infectate si de unde. Odata ce ajunge sa se transmita intracomunitar e jale. Va fi tarziu si mult mai greu de oprit.
    Domnilor, soferii din transportul public, angajatii transportati la serviciu, pe autobuze 20, 40 in microbuz, autobuz, angajatii la locul de munca au nevoie de masti. Angajatorul nu poate oferi manusi, masti. Sistata activitatea mai ales daca e neesentiala. Actionati ca si cum e viata parintilor, bunicilor dar si a dumneavoastra in joc, nu o mai "lalaiti" atata.
    • -16 (20 voturi)    
      Ești regățean, așa-i? Ăia urăsc munca!!! (Duminică, 22 martie 2020, 18:05)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Numai ăia încep cu: „Să nu facem”, „Să nu muncim”!!!
      • 0 (2 voturi)    
        Prosti si lenesi sunt peste tot.. (Luni, 23 martie 2020, 17:56)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        Umbla un zvon ca la Cluj prostimea se impartaseste cu aceeasi lingura in fata catedralei, la Iasi primarul isi face saptamanal testul de coronavirus, iar zilele trecute sefa DSP Timis nu era in stare sa lege 2 cuvinte inteligibile.
        Cine arunca primul piatra?..
  • +6 (20 voturi)    
    Intrebare la autoritati (Duminică, 22 martie 2020, 17:58)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Intrebare:
    Oare Miliția & Securitatea si-au facut o baza de date cu diaspora care a venit in Ro in ultimele zece zile?
    Poate un milion.
    In proportie mare a formata din hoti, pitiboance, cocalari, cersetori si altii.
    Cred ca si urmăriți general.
    Sunt in izolare la domiciliu.
    Pregătesc jafuri în România!
    • -1 (1 vot)    
      Sunt ocupati.. (Luni, 23 martie 2020, 18:01)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Inca inventariaza milioanele de hoti, pitipoance, cocalari si cersetori care nu au plecat niciodata din tara. Aia care ne-au alungat sistematic votand #ciumarosie.
  • -8 (32 voturi)    
    Barna (Duminică, 22 martie 2020, 18:01)

    panduru [utilizator]

    ma dezamageste din ce in ce mai mult. E usor sa stai pe margine, fara nici o responsabilitate, si sa constati ce prosti sunt ceilalti si ca altfel trebuiau sa faca.
    • +3 (17 voturi)    
      Pai si ce-ai vrea sa faca? (Duminică, 22 martie 2020, 18:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui panduru

      Te dezamageste de ce? Ce-ai vrea? Sa nu zica nimic, sa nu cumva sa dezamageasca sensibilosi ca tine? Sau sa aplaude guvernul neconditionat? Nu e totalmente logic ceea ce spune? Nu e total penibil sa sai ordonanta militara in care sa rogi frumos?
      • -1 (9 voturi)    
        ma dezamageste pentru ca (Duminică, 22 martie 2020, 20:05)

        panduru [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        se apropie din ce in ce mai mult de comportamentul psd. Isteria nu rezolva pandemia!
  • -12 (22 voturi)    
    Pentru ce ordonanță „militară”???? (Duminică, 22 martie 2020, 18:04)

    Tayen [utilizator]

    Ca ce chestie?
    • -6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 22 martie 2020, 18:52)

      [anonim] i-a raspuns lui Tayen

    • +1 (1 vot)    
      Deja o ai. (Luni, 23 martie 2020, 16:14)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      E situatie de urgenta. Asta inseamna ca se suspenda temporar democratia si deciziile sunt luate in stil ierarhic militar. Nu e nimic grav, in anumite situatii ce necesita decizii rapide, stilul asta de organizare poate oferi un avantaj, fata de stilul lalait din parlament.
  • -4 (12 voturi)    
    dupa razboi ,,, (Duminică, 22 martie 2020, 18:10)

    ics_11 [utilizator]

    ,,, multi viteji se-arata : ponta, ciolacu, barna, tomac.
    nici unul dintr ei nu a avut curajul sa apara saptamana trecuta si sa ne spuna ce masuri dure considera ei ca trebuie luate, au stat ascunsi in gaura si apoi au sarit ca lupii.
    ciolacu viseaza ca anaf-ul din romania este la fel de informatizat ca cel din spania (creat special pentru a impiedica munca la negru). n-a facut nimic psd pentru modernizarea anaf-ului si acum vrea sa performeze ca cel din spania ! un nesimtit.
    in ce-l priveste pe barna, e clar ca n-a inteles mesajul autoritatilor, nu este nimic hilar in document, dar pt. ca spune ca "e hilar", mi-l imaginez razand ...
  • +3 (11 voturi)    
    Să nu cumva (Duminică, 22 martie 2020, 18:13)

    gebica [utilizator]

    Să fie cineva de altă părere, că nu se acceptă nici măcar sub forma unui comentariu pe HN (pur și simplu îl păstrează doar pentru ei, nu apare). Așadar, continuați cu cultivarea isteriei și cu sporirea măsurilor de paralizare totală a României. Dacă vor apărea în sfîrșit și morții mult așteptați, nu va mai conta cum se va manifesta criza în continuare, după epuizarea celor trei-patru luni suportabile de izolare și pasivitate și ce va urma după aceea, cu o populație și mai nepregătită să-i facă față.
  • +5 (11 voturi)    
    nu stiu (Duminică, 22 martie 2020, 18:17)

    utilizator0527 [utilizator]

    daca e deha nevoie de armata. Dar sigur cuvantul obligatoriu e nai bun decat recomand. Asa, de fapt, nu au luat nici o masura. 1-0 pt covid. cel putin 1-0.
  • -3 (9 voturi)    
    e mai bine asa (Duminică, 22 martie 2020, 18:22)

    chiuariu [utilizator]

    fiindca regulile nu pot acopri toate situatiile. doar daca vrem sa cream un nou cosmar birocratic, cu adeverinte si alte kkturi comunistoide.
    oamenii au suficient bun simt ca sa reduca la minimum deplasarile.
    • +5 (7 voturi)    
      nu prea (Duminică, 22 martie 2020, 20:03)

      GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      Bun simt poate, inteligenta mai putin. Cel putin cei pe care i-am vazut ieri ca se plimbau prin parcuri si spuneau ca totul este facatura rusilor.
  • -2 (18 voturi)    
    Europa este paralizata de politicieni (Duminică, 22 martie 2020, 18:26)

    CezarN [utilizator]

    Anual in Europa mor de gripa mult mai multi oameni decat va ucide acest virus cand criza se va fi incheiat. Si totusi niciodata nu s-a indus atata frica in populatie, nu s-au luat atatea masuri alarmiste si panicarde de catre clasa politica si amplificate de catre massmedia ca acuma.
    Desigur ca daca umbli cu testele dupa populatie se vor putea raporta mult mai multe cazuri, dupa cum sunt sigur ca toti suntem purtatori de diversi virusi despre care nici noi, nici medicina nu am auzit inca dar asta nu inseamna sa inchidem tot si sa stam in casa.
    Moartea face parte din viata, ca sa ma exprim a la Dancila, iar inducerea ideii ca moartea poate fi evitata cum au crezut saracii octogenarii aia italieni tinuti in viata (daca aia se numeste viata) de ani de zile de bandante si medicamente si care acuma isi dau obstescul sfarsit ajutati de COVID-19 este nu un bine, ci un rau care se face.
    Ceea ce fac politicienii acuma poate foarte usor scapa de sub control, poate duce la somaj, frustrari sociale majore, miscari politice extremiste, criza economica, razboi. Un razboi care va face COVID-19 sa para o distractie la Disneyland. Atatate si din exterior, daca continuam tot asa, lucrurile vor scapa de sub control in Europa. Acesta este un continent foarte inflamabil iar noi ne jucam cu focul pe langa el. Ne va parea rau ca nu am lasat virusul in pace, caci nici el nu ne va lasa PACEA noua.
    • 0 (12 voturi)    
      Mă mir (Duminică, 22 martie 2020, 20:04)

      gebica [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      că HN a publicat un asemenea comentariu realist și de bun simț, care atrage atenția că următoarele consecințe ale acestor măsuri de paralizare a lumii vor fi mult mai dramatice decît dacă ar fi fost tratată și această epidemie ca atîtea altele (multe mai ucigătoare - vezi gripa cea de toate zilele și din toți anii). Planul inițial al englezilor și olandezilor de imunizare naturală a fost foarte riguros și fundamentat gîndit, dar au cedat pînă la urmă și ei de frica populismului care îi cuprinsese pe toți ceilalți.
      • 0 (2 voturi)    
        dar (Luni, 23 martie 2020, 8:50)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui gebica

        nu cred ca au cedat la populism. Estimarea lor a fost nerealista; conteaza si ritmul propagarii infectiei ! Una e sa se desfasoare mai lent, in timp si alta sa fie o 'explozie' care sa depaseasca posibilitatile/capacitatea 'sistemului.,,
    • +4 (14 voturi)    
      matematica, bat-o vina (Duminică, 22 martie 2020, 20:09)

      GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Este adevarat ca, anual, in Europa mor mai multi oameni de batranete decat au murit pana acum de covid.
      INSA
      Virusul are potentialul de a infecta cel putin 80% din populatia globului. La o mortalitate de 3%, asta inseamna in jur de 200 de miloane de oameni.Adica mai multe victime decat au facut cele doua razboaie mondiale, sau orice alta molima din istorie.

      Cand ar trebui, atunci sa luam masuri ? Cand numarul de morti va depasi 100,000 ? un milion ? Nu va fi mult prea tarziu ?
      • -4 (14 voturi)    
        Asta cu potentialul este ca drobul de sare (Duminică, 22 martie 2020, 20:56)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui GabiAlex

        Recomand Ion Creanga, doua pagini pe seara!
        • +4 (8 voturi)    
          matematica (Duminică, 22 martie 2020, 21:12)

          GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          Recomand matematica, aritmetica in special, probabilitati dupa ce creste IQ-ul !
  • -3 (11 voturi)    
    Parazitii ''speciali'' din ''armata'' inutila (Duminică, 22 martie 2020, 18:31)

    floriniulian [utilizator]

    Nu inteleg de ce acesti paraziti inutili din armata de 2 bani nu sunt folositi macar ca paznici pentru nenorocitii care nu respecta carantina in contextul dat de aceasta criza.

    Daca nu acum atunci cand?

    Aduc aminte tuturor ca acesti paraziti care nu au facut nimic in ultima 100 de ani pentru tara asta si primesc salarii colosale/delapideaza fondul de pensii sub pretextul ca sunt speciali.

    Cu ce sunt speciali?

    Asteptam al 3 lea razboi mondial ca sa folosim acesti paraziti?Vor fi primii care vor fugi,stim asta cu totii nu?

    PNL-ul este in curs de disparitie.Sunt total iresponsabili in frunte cu parazitul ala de presedinte.
    • -3 (9 voturi)    
      Esti un prost dar tu nu stii asta (Duminică, 22 martie 2020, 20:00)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Nu merti mai multa atentie...
    • -1 (3 voturi)    
      Stii de ce? (Luni, 23 martie 2020, 8:08)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui floriniulian

      Pentru ca s-au obsinuit multi, din tata in fiu (cam asa sunt multi ofiteri din armata romana) sa nu faca nimic. Sa o duca bine pe banii statului.
  • -1 (7 voturi)    
    dan bilzerian al politicii romanesti.. (Duminică, 22 martie 2020, 19:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... la inceput te roaga frumos, apoi, daca nu intelegi cu vorba buna, te plesneste peste fata. ce zici, mai comentezi a doua oara?
  • +1 (5 voturi)    
    Gradual (Duminică, 22 martie 2020, 20:01)

    Dedalus [utilizator]

    Gradual
  • -1 (5 voturi)    
    To(lo)mac, (Duminică, 22 martie 2020, 21:17)

    John M. [utilizator]

    Nu te pune cu poporul roman ca pierzi ! El e obisnuit sa-si sfideze moartea si de-a lungul istoriei a dovedit ca pana la urma tot el castiga.