VIDEO „Împărtășire fără atingere în vremuri de epidemie” la o biserică din București

de V.C.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 16:07 Actualitate | Coronavirus


Impartasire fara atingere in vremuri de coronavirus
Foto: Captura Facebook
„Împărtășire fără atingere in vremuri de epidemie, după modelul liturgic folosit in Biserica Ortodoxă a Greciei, în Sfântul Munte Athos și la Essex!”, scrie părintele Vasile Ioana, paroh al bisericii Sfântul Nicolae Dintr-o Zi din București. Într-o înregistrare postată pe Facebook, părintele împărtășește credincioșii veniți la slujba ținută afară, după ce le cere să stea la distanță unul de ceilalți.

„Preaiubiții mei, pentru Sfânta Împărtășanie, la vremuri de molimă, vă îndemn pe toți să stați la un metru unul de celălalt. Nu aprindem lumânările. Veniți către mine și vă voi împărtăși cu Sfânta Împărtășanie fără să ne atingem unii pe alții”, le-a spus părintele enoriașilor.

„Vă îndemn să veniți la mine, să vă așezați ușor în jos, să ridicați gura. Și eu vă voi turna Sfântul Trup și Sfântul Sânge fără să atingem gura fiecăruia dintre dumneavoastră”, a spus părintele.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















12118 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    Hai ca se poate! (Duminică, 22 martie 2020, 16:12)

    cato [utilizator]

    Oricum nu valoreaza nimic, nu te scapa de corona :-))))
    • -6 (16 voturi)    
      Sangele lui Hristos,leac pt.pacat,moarte,boala (Duminică, 22 martie 2020, 17:56)

      richter [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Sfanta Ampartasanie se poate sa nu aibe efect daca nu esti credincios, nu te-ai cait de pacat, traiesti constient in pacat, si atunci ati aduce condamnare (de aceea, multi sunt neputinciosi, si nu putini au adormit-Pavel in I Corinteni cap.11 vers.6-32)-adormit cu sensul au murit, au fost pedepsiti cu moartea fie prin boala, accident etc.pentru ca "au luat in chip nevrednic sngele si trupul Domnului".CU SANGELE LUI HRISTOS NU SE GLUMESTE ///NICIODATA/// si nici angerii sau demonii nu gandesc ca ar putea sa aibe o atitudine nepotrivita fata de jertfa LuiHristos ! Roaga-te in taina pt. iertare, nu ezita !
      • +5 (9 voturi)    
        Adevarat graita-i (Duminică, 22 martie 2020, 21:00)

        Ulad [utilizator] i-a raspuns lui richter

        Roaga-te in taina in camaruta ta. Nu iesi in public pentru rugaciune, caci fariseii si saducheii (a se citi: preotii) nu vor vedea Imparatia Cerurilor.
  • +7 (23 voturi)    
    Hypocritos (Duminică, 22 martie 2020, 16:17)

    Ulad [utilizator]

    Astea-s viitoarele cazuri despre care se va spune in presa ca nu se stie cum s-au contaminat. Ca sfanta impartasanie Doamne fereste sa fie contaminata. Inca de la inceputul secolului 20 se stie ca apa sfintita poate contine germeni patogeni - si e normal sa fie asa - germenii patogeni sunt si ei fapturile Domnului. Caci daca se voia sa nu contina obtineau apa sfintia prin distilarea fructelor sau cerealelor fermentate.
  • +17 (33 voturi)    
    fara suparare (Duminică, 22 martie 2020, 16:19)

    UglyKidJoe [utilizator]

    dar suntem o tara de idioti...
    • -2 (10 voturi)    
      Din (Duminică, 22 martie 2020, 17:05)

      briciu [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Care cei dintai suntem noi ;))))
    • +1 (9 voturi)    
      Acum ti-ai dat seama? (Duminică, 22 martie 2020, 17:26)

      feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Amin
    • +2 (4 voturi)    
      Adevarat (Duminică, 22 martie 2020, 18:56)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Insa in aceste cazuri ar trebui evitata folosirea persoanei intai plural.
  • +3 (17 voturi)    
    masca si manusi?! (Duminică, 22 martie 2020, 16:26)

    Namaste [utilizator]

    apropierea sub 30 cm...
    BOR, blamabil!
  • +3 (21 voturi)    
    . (Duminică, 22 martie 2020, 16:26)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Să vezi când s-o îneca unul și îl împărtășește pe părinte...:)))))
  • +5 (17 voturi)    
    Pai virusul se raspandeste prin aer! (Duminică, 22 martie 2020, 16:51)

    Alui [utilizator]

    Darwin Award colectiv!
    • +1 (13 voturi)    
      Nu (Duminică, 22 martie 2020, 17:06)

      briciu [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Trebuie decat un stranut sanatos de la domn Parinte !!
  • +5 (17 voturi)    
    ....... (Duminică, 22 martie 2020, 17:06)

    Andpr [utilizator]

    ...zici ca e film xxx...
  • +5 (5 voturi)    
    La cluj baga coronavirus cu lingurita in gura ... (Duminică, 22 martie 2020, 18:06)

    LoBa [utilizator]

    ... si ii stergea cu acelasi batic:
    https://www.youtube.com/watch?v=teG9T1qbm2w
  • +2 (12 voturi)    
    Este o soluție totuși.... (Duminică, 22 martie 2020, 18:20)

    Gigi Popa [anonim]

    E de apreciat in contextul actual modul cum a acționat acel preot!
    Postarile anterioare jignesc persoanele credincioase, creează disensiuni, in aceste momente cand e nevoie de cât mai multă SOLIDARITATE!
    Constat cu tristete ca atitudinile de superioritate intelectuala exprimate in aceste postari sunt lipsite de un minim de empatie, omenie...in caz ca nu va dați seama nu așa demonstrati ca sunteti oameni mai buni decât cei care s-au dus si s-au împărtășit la acel preot! Ba dimpotrivă...

    Nu ar fi mai utilă o abordare constructivă? De genul: hai sa INFORMĂM, sa EXPLICĂM, sa AJUTĂM?...pe cei de lângă noi: părinți, bunici, vecini?
    • +4 (12 voturi)    
      e de apreciat???????? (Duminică, 22 martie 2020, 20:01)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Popa

      Invoci SOLIDARITATEA pentru a fi de acord cu practicile inepte ale popilor ortodocsi prin care se transmite virusul ucigas? Acest preot trebuia sa isi puna o masca si manusi de protecti in cel mai rau caz; aici nu este vorba nici de empatie nici de omenie ci de lucrurile care fac diferenta intr viata si moarte,iar pana atunci este vorba de zadarnicirea stoparii transmiterii virusului si de zadarnicirea muncii epuizante a medicilor ,asistentelor si a tuturor celor care contribuie la aceasta lupta, pe care cei ca tine o sfideaza si o ignora cu buna stiinta.
      • -1 (11 voturi)    
        SOLIDARITATE înseamnă sa AJUȚI.... (Duminică, 22 martie 2020, 20:48)

        Gigi Popa [anonim] i-a raspuns lui vizirul

        Constat ca va lipsește o minimă înțelegere a comportamentului uman, empatie e prea mult deja sa cer de la dvs!

        Din moment ce oamenii credincioși au anumite comportamente de zeci de ani credeți ca e așa de ușor sa le schimbi intr-o săptămâna? Pe lângă aceasta critică, ați încercat sa faceți ceva constructiv?

        SOLIDARITATE in această situație, după umila mea parere, înseamnă ca fiecare dintre noi sa facă un minim efort pentru cei apropiați: sa-i informeze, sa-i convingă sa stea acasă...

        De aceea am spus ca acel preot merită apreciat: in condițiile existente, a găsit o modalitate de a limita o potențială răspândire a virusului prin eliminarea atingerii cu lingurița si prin păstrarea distanței între oameni! Sa nu uitam ca interzicerea slujbelor intra in vigoare abia din seara asta la ora 22, deci a respectat legea!

        Înafară de a livra sloganuri de la TV, va rog sa spuneți ce ați făcut concret dvs. in această privință!

        Sa știți ca eu chiar am făcut cele discutate mai sus cu părinții si cu vecinii mei!
        Aștept raspunsul dvs....
        • +1 (1 vot)    
          solidaritarea (Marţi, 24 martie 2020, 13:01)

          vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Popa

          pe care o invoci este fata de preotul fara manusi si fara masca? Ar fi fost de admirat daca s-ar fi inzestrat cu cateva zeci de lingurita de unica folosinta,cu manusi si cu masca. Cat despre solidaritatea si empatia fata de semenii nostri este cu totul altceva si nu trebuie sa confundam planurile.In privinta respectarii legii de catre acest preot si a altora ca el pe care o invoci este vorba ,cred ,de nerespectarea unor reguli de minima igiena si in fond de lipsa de consideratie fata de semenii lor,oamenii.
  • +2 (14 voturi)    
    Penibili. (Duminică, 22 martie 2020, 18:57)

    asavreau [utilizator]

    Dacă li sa spus că numai online,se găsesc popi să inventeze ceva care să creadă că ocolesc legea.Ocolesc legea dar nu și COVID-19.