Slujbe la Biserică cu ușile închise. Nunți, botezuri și înmormântări cu maximum 8 participanți

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2020, 21:48 Actualitate | Coronavirus


biserica
Foto: Facebook
Slujbele se vor desfășura fără accesul publicului, putând fi transmise online sau de către mass-media, potrivit unei ordonanțe militare pentru prevenirea răspândirii coronavirusului.

De asemenea, botezurile, cununii, înmormântări sunt permise, doar dacă la ele participă maximum 8 persoane.

Împărtășirea credincioșilor bolnavi se poate face la domiciliul acestora.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10083 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    al dreaqului..... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 22:03)

    exilatul [utilizator]

    doar 8 persoane la o nunta ?!?!!??....pai si cu ...darul cum ramine? ...ca fac rumanasii cite 2 : si la tara si la oras....se trimite prin posta ?
    • +5 (7 voturi)    
      Wow ! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 22:39)

      Torquemada13 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sa faca economie. Dupa COVID-19 vine recesiunea. Nunta se poate amana 2-3 ani ! Oricum pentru multi este doar o formalitate ......financiara !
    • -7 (11 voturi)    
      Cadoul de nunta e (Duminică, 22 martie 2020, 0:15)

      Random721 [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      CORONAVIRUS!
  • -3 (9 voturi)    
    darul il vei (Sâmbătă, 21 martie 2020, 22:44)

    reddry [utilizator]

    da doar la popa( BOR)! si din buzunar! tine cont ca pentru popa nu exista criza! nu dai ...popa nu presteaza ...ca si cum nu s a intamplat! deci, pentru cumetrie sa vina $$$!
  • -6 (14 voturi)    
    Testul credintei (Sâmbătă, 21 martie 2020, 23:04)

    Setalcott [utilizator]

    Sa urmarim cu atentie preotii care tin slujba cu public duminica asta, in pofida autoritatilor. Astia sunt cei care intra in altar din credinta, nu pentru bani.
    Acum e testul zilelor noastre, asa cum in Apocalipsa descrie testul pe vremea persecutiei romane.
    • +2 (4 voturi)    
      S-o crezi tu (Duminică, 22 martie 2020, 7:39)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      E tot testul banului.
      Pentru ca nu mai pot spovedi fata in fata, popii din zona mea (Neamt) ii pun pe oameni sa-si treaca pacatele pe hartie si sa le strecoare in biserice impreuna cu o bancnota de minim 10 lei.
      Asta test de credinta tata! Pe bani!
    • 0 (4 voturi)    
      Testul prostiei (Duminică, 22 martie 2020, 11:41)

      iolea [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Acum vedem cui ii pasa de semeni si sta in izolare si cui ii pasa mai mult de propria trufie si se duce la biserica pentru "virtue signaling".
  • -2 (8 voturi)    
    E vorba de slujbele in interiorul bisericilor , (Sâmbătă, 21 martie 2020, 23:24)

    kokos [utilizator]

    in exterior se pot face slujbe cu maxim 100 de credinciosi.
  • 0 (12 voturi)    
    Secularizarea Activelor BOR (Sâmbătă, 21 martie 2020, 23:58)

    un domn [utilizator]

    Pana nu le transfera dreptul de proprietate in URSS
  • -1 (3 voturi)    
    Vad ca multa lume nu a inteles (Duminică, 22 martie 2020, 9:39)

    kokos [utilizator]

    reglementarile slujbelor religioase , inclusiv redactorii hotnews nu au inteles.Domnilor , cititi fiecare ambele ordonante militare (nr. 1 si nr. 2 , art. 2 si 3) si o sa vedeti ca:
    - pot fi facute slujbe religioase IN INTERIORUL bisericilor fara accesul publicului si cu transmitere in online/pe tv
    - pot fi facute slujbe religioase IN EXTERIORUL bisericilor cu participarea a maxim 100 persoane.
    Din pacate slujbele religioase nu au fost interzise total.

    http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/223888
  • 0 (4 voturi)    
    de ce 8 si nu 10 (Duminică, 22 martie 2020, 10:26)

    vodatepes [utilizator]

    De ce 8 si nu 10. Pai un calcul simplu;
    2 miri, 2 nasi, 2 parinti mirelui, 2 parinti miresei si s-au facut 8 . Preotul si cantaretul unde se mai regasesc. Deci sunt deja 10. Masura luata cu picioarele. Meseriasi.
  • -2 (2 voturi)    
    la (Duminică, 22 martie 2020, 11:13)

    nahir [utilizator]

    o nuntă 2 (mirii)+4(părinții)+2(nașii)=8. Preoții nu participă? Un fotograf, nu?
    • 0 (2 voturi)    
      Participanți sunt 8. (Duminică, 22 martie 2020, 12:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Restul nu fac parte din nunta propriuzisă.
      • 0 (0 voturi)    
        mda, (Duminică, 22 martie 2020, 18:20)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        motiv pt. care nu pot avea/transmite covid-19, nu?
        Vroiam să scot în evidență ambiguitatea exprimării/restricției.
        Și îmi pare rău să-ți spun dar preoții fac parte din nuntă. Fără ei nu există nuntă. Cine face cununia religioasă?
        Și de aici putem extide problema : câți preoți au voie să slujească, câți diaconi, se mai împărtășesc mirii din același pahar și același pișcot, trebuie să poarte mască și mănuși toți, etc.
  • +1 (1 vot)    
    interpretare Ordonanță Militară-1și 2 (Duminică, 22 martie 2020, 13:04)

    Ardeanu [utilizator]

    Participarea publicului la slujbele religioase a fost interzisă total!!!
    Chiar daca rămâne ordonantele militare (nr. 1 si nr. 2 , art. 2 si 3) te poți deplasa în afara domiciliului doar în condițiile de mai jos, și aici nu văd să scrie că poți să te deplasezi la biserică!!!!

    Certific faptul că deplasarea mea este legată de următorul motiv (se bifează caseta):
    - deplasarea între domiciliu și locul de muncă, atunci când activitatea profesională este esențială, și nu poate fi organizată sub formă de lucru la distanță (cu prezentarea unei adeverințe permanente de la angajator) sau deplasare în interes profesional care nu poate fi amânată (cu ordin de deplasare de la angajator)
    - consult medical de specialitate care nu poate fi amânat;
    - deplasare pentru cumpărături de primă necesitate la unități comerciale din zona de domiciliu;
    - deplasare pentru asigurarea asistenței pentru persoane în vârstă, vulnerabile sau pentru însoțirea copiilor;
    - deplasare scurtă, lângă domiciliu, pentru desfășurarea de activități fizice individuale, în aer liber, cu excluderea oricărei forme de activitate sportivă colectivă;
    - deplasare scurtă, lângă domiciliu, legată de nevoile animalelor de companie