Poliția, după ce mulți oameni au ieșit la plimbare sau prin parcuri: „Când #staiacasă rămâne doar la nivelul de hashtag. Păcat!”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:11 Actualitate | Coronavirus


Oameni iesiti in parcuri la plimbare pe fundalul pandemiei de coronavirus
Foto: Politia Romana
În ciuda stării de urgență pe fondul pandemiei de coronavirus și al avertizărilor repetate formulate de autorități ca oamenii să stea în casă, mulți români au ieșit la plimbare pe stradă sau prin parcuri. Vremea frumoasă a scos multă lume din case, sâmbătă, nu doar pentru cumpărături, iar echipaje ale Poliției și ale Poliției locale i-au întâmpinat și le-au retransmis recomandarea să rămână în case.

„Când #staiacasă rămâne doar la nivelul de hashtag. Păcat! :( ”, a scris Poliția Română pe Facebook, publicând și mai multe imagini cu grupuri de oameni ieșiți în parc.



„Începând de vineri, Directia Generala de Politie Locala si Control a Municipiului Bucuresti a declansat, in marile parcuri ale Capitalei, o acțiune de informare cu privire la masurile de urgenta adoptate pentru prevenirea raspandirii noului coronavirus. Astfel, efective sporite ale Direcției de Ordine Publica din cadrul D.G.P.L.C.M.B. vor avea - pe lângă misiunile obișnuite - rolul de a-i informa pe bucureșteni vizavi de riscurile epidemiei COVID. Totodata, polițiștii locali vor verifica si modul in care reprezentantii locatiilor de alimentatie publica ce desfasoara activitati comerciale in marile parcuri bucurestene respecta interdictiile impuse prin ordonanta militara pentru prevenirea raspandirii COVID19”, transmite și Poliția Locală București.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27593 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    Dupa Shapca si Dupa Port (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:14)

    un domn [utilizator]

    Batranelul este Fan Hantena trei
  • +24 (28 voturi)    
    acum se vede de fapt (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:18)

    GabiAlex [utilizator]

    Cine este de fapt inteligent si cine este doar un imbecil care se da destept pe FB...

    "nu mi se intampla tocmai mie"
    "Nu ma asteptam sa iasa atat de multi oameni, am crezut ca voi fi singur in parc"
    "eu sunt puternic, nu ma imbolnavesc"
    "nu exista nici o epidemie, asta este inventia rusilor ca sa ruineze economiile vestului"

    Doar cateva din replicile plimbaretilor de azi.
    • +8 (20 voturi)    
      Smecherie (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:04)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui GabiAlex

      Smecherie de bucuresteni, cei care au iesit acum in parc sunt cei care parcheaza pe trotuar pentru ca primaria nu a facut parcari, sunt cei care arunca mizerie pe jos pentru ca nu sunt cosuri de gunoi, sunt cei care nu respecta regulile pentru ca s-au saturat, dar ei vor o tara ca afara unde daca nu respecti izolarea platesti amenda 300 Euro, asa ar fi civilizat si la noi.
      • +3 (7 voturi)    
        hmm (Sâmbătă, 21 martie 2020, 21:01)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

        Hai sa nu simplificam, Romania e plina de romani, nu de bucuresteni! Toti (cu mici exceptii) suntem la fel: badarani, necivilizati, smecherasi, necivilizati si lipsiti de simt civic!
  • +17 (35 voturi)    
    stai acasa = stai acasa (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:23)

    Dedalus [utilizator]

    Infectia grava cu coronavirus inseamna umplerea cu apa a plamanilor. Te inneci pe dinauntru.

    Apoi cedeaza organele - ficatul si rinichii. Daca ai noroc, cedeaza repede.

    Un aparat schimba dioxidul de carbon cu oxigenul. Daca ai noroc sa fie vreun aparat liber.

    ===

    Si toate astea pentru ca nu ai inteles sa stai in casa!

    Dar moartea ta, inconstientule, inseamna ca ai contaminat intre timp si pe altii - i-ai omorat.

    Inseamna ca ai dat de lucru medicilor care puteau salva pe altcineva.

    Iesirea ta in parc te-a transformat intr-un criminal!
  • +13 (27 voturi)    
    amenzi (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:28)

    gigiK [utilizator]

    ar trebui sa le transmita si niste amenzi...
    • -1 (5 voturi)    
      Sau (Sâmbătă, 21 martie 2020, 21:03)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui gigiK

      Puscarie ! Daca i-a lovit claustrofobia la ei acasa ar trebui bagati intr-o celula de 2 pe 3 metrii! Sa vezi atunci ce promit si se jura ca nu mai pleaca de acasa.
  • +8 (26 voturi)    
    Pai (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:30)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Pai intr-o tara populata cu atât de multi români nu are cum sa functioneze o simpla recomandare.

    Fiindca “românul e destept!”, de.

    Bine, nu suntem noi singurii. Nu degeaba in alte tari vest-europene platesti amenda daca iesi aiurea sa te plimbi (ca virusul nu se vede si oricum nu va ma afecta pe mine).

    In plus e interesant de vazut cu ce nemultumire proletara a fost primit chiarxaici pe HN ideea de a iesi doar cu o declaratie in buzunar. “Vai de mine, mai bine iau coronavirus decât sa mi se dicteze mie ce sa fac!” Scria un destept chiar aici, ieri.
  • +12 (18 voturi)    
    Mall :-) (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:32)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Acu’ daca se strica vremea, supradotatii vor fugi la mall, cred.
  • +7 (19 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:45)

    [anonim]

  • -12 (36 voturi)    
    Alo (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:45)

    racing [utilizator]

    Cati dintre voi, comentatorii de serviciu, aveti copii mici, 2-3, de varste apropiate, care iau foc in casa pt ca nu merg la gradinita? Si in paralel sa lucrezi de acasa. Atunci veti intelege ca iesitul afara este o necesitate, chiar si cu limitarile necesare - nu in locuri de joaca, nu cu alti copii din afara familiei, doar o mica plimbare pe langa casa etc. Hai sa fim decenti.
    • +9 (17 voturi)    
      Una e sa iesi putin in jurul casei (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:59)

      fat.cat [utilizator] i-a raspuns lui racing

      Si cu totul altceva sa-ti pui in masina porcul, vitelul, gratarul si familia si sa te duci la f•cking picnic in padurea Baneasa. Ii inteleg pe cei care au copii, dar niciunul dintre cunoscutii mei care sunt si parinti nu a facut ce am vazut ca au facut meseriasii astia. No offense.
    • +4 (14 voturi)    
      imbolnavire (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:02)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui racing

      Si daca se imbolnaveste ce faci?
      Hai sa iesim toti ca ne-am saturat de stat in casa, mai tusim, mai punem mana pe o banca din parc, doar nu o sa murim, nu?

      Respectati regulile, cu totii, altfel nu o sa se termine pandemia.
    • +13 (19 voturi)    
      si noi (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:04)

      GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui racing

      si noi avem copii. Dar avem si parinti. Unii dintre noi vrem sa ii mai avem pentru ceva vreme.

      Ce este atat de greu sa ii tii in casa ? Daca ar fi minus 20 de grade si viscol, i-ai trimite afara ? Daca ai avea epidemie de varsat de vant la gradinita, i-ai mai duce acolo ?

      Diferenta dintre civilizatie si aparenta ei poate fi masurata prin usurinta cu care gasim motive pentru care sa fim deasupra regulilor.
    • +3 (9 voturi)    
      Imaginile Prezentate Sunt (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui racing

      Asa zisele Plimbari de 1 Mai cu patura in parc !

      Ia niste dezinfectant, freaca energic mainile, apoi poti sa iti dai doua palme care sa te trezeasca. Ce spui ?
    • +5 (9 voturi)    
      Fix decenti (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:16)

      Hydra [utilizator] i-a raspuns lui racing

      ni se cere sa fim si sa stam dracului in case.
    • +2 (6 voturi)    
      Tu consideri că acum sunt supărați? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 18:20)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui racing

      Dar când o să ii ia părinții cu izoleta? Când nu o sa își mai vadă bunicii?
    • +1 (5 voturi)    
      Hmm (Sâmbătă, 21 martie 2020, 20:00)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui racing

      Mai degraba: hai sa fim imbecili. Buna gandire de mama responsabila, n-am ce zice...
  • +13 (25 voturi)    
    Pe pariu ca dupa cheful asta (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:47)

    fat.cat [utilizator]

    Guvernul chiar va pune in aplicare proiectul ala de hotarare prin care ne inchide pe toti in case? F•cking idiots. I-a mancat in c•r sa iasa la frunza verde de corona. N-au putut baga in ei acasa. Incredibil.
    • +7 (15 voturi)    
      Proiectul de hotărâre (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:33)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Dacă țin bine minte, prevede că poți ieși în proximitatea domiciliului pentru mișcare și cumpărături. Nu o să fii închis în casă.
  • +5 (17 voturi)    
    Poți să ieși din casă. (Sâmbătă, 21 martie 2020, 15:56)

    anton_carpati [utilizator]

    Cu condiția să menții distanța. Dacă stai în casă non-stop îți compromiți imunitatea.

    https://www.insider.com/can-you-go-for-a-run-coronavirus-quarantine-social-distancing-2020-3
    • -3 (11 voturi)    
      _ (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:52)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui anton_carpati

      Se poate face miscare si in casa, se poate aerisi, cu putin noroc se poate sta si la soare. Cel mai greu e cu aerisitul, ca risti sa respiri aer de la vecinul de sub, daca are ceva.
      • +1 (7 voturi)    
        Soluția e simplă. (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:27)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        Eliminăm vecinii și scăpăm de necaz. Sau ne eliminăm singuri și n-o să ne mai îmbolnăvim, garantat.
          ()
  • +2 (20 voturi)    
    Arafat, Vela - haideți cu decretul! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:22)

    Nyk1 [utilizator]

    Închideți românii în case ACUM! Vrem deplasări doar pe bază de adeverințe!

    E pentru binele tuturor!

    Cu cât mai repede, cu atât mai bine și cu atât mai multe vieți salvate - căci răspândirea virusului are trend exponențial.
  • -7 (23 voturi)    
    Fanii lui Kim Ir Sen au iesit pe site (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:23)

    mihai2015 [utilizator]

    Puii de dictatori sint prezenti pe site,
    Toti sint experti in virusi si in plamani plini de apa
    Intelegeti ca libertatea va invinge pofta dictatorilor
    • -2 (8 voturi)    
      Singurul fan al lui Kim Ir-Sen pari tu (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:24)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Nu te impresionează deloc suferința și moartea altora, ba chiar o promovezi!
  • -5 (17 voturi)    
    Poliția, după ce mulți oameni au ieșit (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:32)

    pelagragalbena [utilizator]

    Ha Ha Ha

    batranii au iesit in parcuri pentru ca s-au saturat sa vada cum "un domn"alias tan major securist abereaza si se gudura pe langa pelagragalbena dupa ceva "ciozvarte"
    • +3 (11 voturi)    
      Fara Numar Ciozvarte (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pelagragalbena

      Voteaza Acilea !
      https://campaniamea.declic.ro/petitions/stop-publicitatii-pe-televiziunile-mincinoase
      • -4 (10 voturi)    
        Voteaza Acilea ! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:04)

        pelagragalbena [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        hai canta la alta masa cu fake-urile tale "un domn" alias tan major securis, cine te mai crede dupa ce te-ai gudurat ca un maidanez pe langa pelagragalbena.


        P.S.
        Asta a cerut "un domn" alias tan major securist:
        "Vad ca ai revenit desi am solicitat Admin Hotnews sa te bloceheze"
  • +4 (10 voturi)    
    Cand #staiacasă ! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:43)

    democtrates [utilizator]

    In primul rand Politia Romana ar trebui sa se lege de cei care au venit acasa care nu stau in autoizolare, ei bine merci,se plimba hai-hui prin localitati, fara sa le pese de nimic. Politistii locali sunt depasiti nu au ce face, si ne plangem de ce urmeaza ? Vai de capul nostru.!
  • +2 (14 voturi)    
    gargara !!! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 16:46)

    BlueX [utilizator]

    BAI FRATILOR terminati cu recomandarile...ca eu degeaba stau in casa daca alti 50 de idioti se plimba liberi pe strazi... nu o sa stopam niciodata nebunia asta.....o sa stea altii 1 saptamana si eu ce fac dupa vreo 3 saptamani de stat in casa.. ies si eu ce dracu ca sunt om... si o tot plimbam asa....

    BAGATI IMPERATIV 1 saptamana fara circulatie.. si pe urma mai vedem - mor aia cu sutele pe zi in Italia si Spania si VOI II RUGATI... ii indrumati ?
  • +3 (5 voturi)    
    ''smechereala'' (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:01)

    traiang [utilizator]

    Nu pot pricepe ,este stare de urgenta se pot lua masuri dar nimic se dau sfaturi Asa sigur am luat-o pe calea Italiei sau Spaniei Ce rost sa-mi arati draftul daca nu il dai pe loc Negociem cu ce cu moartea ? Asta este sfanta smechereala ''lasa ca stiu eu mai bine''
  • +1 (11 voturi)    
    Pune bulanu’ pe ei... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:03)

    dowjones [utilizator]

    Si taie-le imediat 75% da t ca somaj tehnic...incepand de ieri...
  • -3 (7 voturi)    
    concluzia - mai trebuie sa ne rarim (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    scapa cine poate. oamenii trebuie sa se plimbe, sa tina distanta corespunzatoare, poate ca totusi traiesc ultimile clipe de ce sa nu-i lasam sa se bucure?
  • +7 (19 voturi)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:12)

    vax-albina [utilizator]

    Cei iesiti la pădure stau pe aceeiași pătură cu cei din familie. Cu cei care stau și în casă. De unde vine virusul? De la floricele? De la păsărele? Dacă respectă regulile de distanțare socială nu văd pericolul. Cineva vrea să panicheze intenționat?
    • -5 (11 voturi)    
      @vax-albina (Sâmbătă, 21 martie 2020, 19:42)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Se vede ca nu intelegi. Nu e nevoie sa subliniezi.
    • -1 (7 voturi)    
      virusul este extrem de contagios (Sâmbătă, 21 martie 2020, 19:59)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Virusul se ia prin contact de pe suprafete!

      Nu te teleportezi cu patura din sufragerie in parc.
    • -2 (8 voturi)    
      @vax-albina (Sâmbătă, 21 martie 2020, 20:09)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Tie si altora ca tine: da, cineva vrea sa raspândeasca panica intentionat, in scopuri oculte. Ia de aici: 800 de morti in ultimele 24 de ore in Italia.
    • +2 (2 voturi)    
      vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 22:39)

      nu conteaza cine zice [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      in mintea implementatorilor cuprinsi de forta si justetea serviciului lor platit bine nu lucreaza decat INTERZICEREA. care bine-nteles ca lui nu i se aplica, deoarece el e din sistem si-l scot ceilalti. Va fi jale mare cu impunerile aiurea izvorate din interpretarile agnetilor de pe strada ... abuzeaza ei in vremuri linistite, dar' acuma vor deborda, invocand necesitatea ... sa fiti feriti de dezastrul ce-l poate face un natarau din ceea ce crede el ca trebuie ... si ne vor chinui indelung cu micimea si binecunoscuta reactie a bugetarilor de a nu se implica chiar in nimic, ca sa stea ei mai linistiti ... interzic totul si va reiesi ca e-n regula ... iar dumnealui-angajatu' nu-si mai bate capu' cu nimic, ca tot isi primeste leafa ...
    • +1 (3 voturi)    
      disoerare maxima... (Duminică, 22 martie 2020, 0:02)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      DAca ai deschis portiera cu mana ai luat virusul daca nu porti manusi.

      Daca nu deschizi geamul de la masina si aerul si mergi numai cu membrii tai de familie - este OK - altfel trebuie si masca.

      In rest se vede disperarea maxima pe dansii.

      dar la cumparaturi cum este???
      Nu tot iesi din casa???

      bre oameni buni mai luati si mai respirati - nu va precipitati.

      Vazut astazi seata Presedintele RO mergea cu masina dupa ora 22 - io pe jos...Nu stiu de unde venea ca nu era pe traseul obisnuit - teama imi este ca venea de la un spital - poate si-a facut o testare...

      Ce conteaza unul sau doi ca mine - astia mai marii sa isi pastreze sanatatea fizica si mentala acum.

      Daca esti maruntis nu contezi doar tracasezi medicii daca te imbolnavesti.

      Io ma protejez cu masca si manusi.
  • +2 (22 voturi)    
    Prostii (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:17)

    Setalcott [utilizator]

    Virusul se propaga in spatii inchise cu multa lume. Maine ma duc la iarba verde, in padure.
    • -3 (7 voturi)    
      ai dreptate, (Sâmbătă, 21 martie 2020, 19:36)

      dacianus [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      dar nu trebuia sa spui unde te duci pt ca maine va fi aglomerat...nu pot sa dau decat un like.
    • 0 (6 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 21 martie 2020, 20:00)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Se ia prin contact cu suprafete!

      NU doar pe cale aeriana.

      Pana in padure te intalnesti cu alti oameni, pui mana pe diverse suprafete.

      Doar nu ti-ai parcat masina in sufragerie!
      • +3 (7 voturi)    
        Lupta cea mare (Sâmbătă, 21 martie 2020, 21:41)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Bine, atunci sa ia politia la bani marunti pe cei care pun mana pe suprafete. In primul rand, sa confiste toti banii - astea sunt suprafetele cele mai de risc.
          () ()
  • -3 (5 voturi)    
    Poliția, după ce mulți oameni au ieșit (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:22)

    pelagragalbena [utilizator]

    Ha Ha Ha

    care politie locala, aia decimata si blamata de pelagragalbena?
  • +1 (7 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:24)

    letsoc [utilizator]

    Ferestrele avem voie sa le deschidem ?
    • -1 (9 voturi)    
      nu-nu (Sâmbătă, 21 martie 2020, 20:24)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui letsoc

      Aerul mustește de virus. Trebe să apăsăm o pernă pe față ca să nu intre nimic.
  • +2 (6 voturi)    
    ACUM (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:26)

    comentator12 [utilizator]

    izolare generala. Situatia este deja scapata de sub control. Ce se mai asteapta??
    • -2 (6 voturi)    
      Bre... (Duminică, 22 martie 2020, 0:09)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui comentator12

      Daca si asta este situatie scapata de sub control....

      Hai, alinierea si cu cantec inainte spre izolare MARS!
      (numai stiu daca asa este comanda ,,,)
      • +1 (1 vot)    
        fie (Duminică, 22 martie 2020, 11:57)

        comentator12 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        ca va place sau nu, asta e singura solutie. Cu cat mai repede implementata, cu atat mai bine pentru noi toti, dar mai ales pentru cei din grupele de risc si medici. E foarte simplu de inteles.
  • +1 (7 voturi)    
    cu ceva precautie nu cred ca e periculos (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:41)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    coronavirusul nu se transmite in aer liber daca: se mentine o distanta "sociala" de 1, 1,5 metri, nu e f aglomerat, nu se scuipa/tuseste/stranuta in fata altora (pt asta e necesara masca), nu se da mana, atinge alta persoana, etc.
    Adica, sa fim seriosi, daca se respecta regulile de preventie specifice, nu sunt riscuri in aer liber.
    Problema la noi e ca se merge pe izolare/carantinare, ucidem economia, in loc sa se mearga pe modelul Coreei de Sud...
    • +2 (6 voturi)    
      cred (Sâmbătă, 21 martie 2020, 20:35)

      comentator12 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ca termenul "ceva" ar trebui concretizat...
      Oare Italia nu a incercat initial sa rezolve problema bazandu-se pe precautie?

      Legat de Coreea de Sud, poate la ei a mers ca sunt mai precauti, cum spuneti, dar dupa cum se vede in Romania nu functioneaza. In plus, la o explozie a cazurilor coreeni ar putea compensa cu infrastructura medicala, pe cand la noi asta e marea problema.
      Singura solutie este izolarea masiva.
      • +1 (3 voturi)    
        Italia nu a reusit dupa cum se vede (Sâmbătă, 21 martie 2020, 23:03)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui comentator12

        Coreea de Sud are o cultura a colectivitatii si sunt crescuti bine invatati, asa ca inteleg despre ce e vorba.

        Sub nicio forma Romania nu ii poate urma exemplul, romanii sunt analfabeti si egoisti. Poate dupa epidemia asta ne vom mai lamuri si noi.
      • -1 (3 voturi)    
        Italia NU a incercat (Duminică, 22 martie 2020, 0:13)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui comentator12

        Italia a avut un meci la Milano cu 50.000 de spectatori pe stadionul favorit al copilului meu

        A fost un meci de fotbal intre o echipa din Italia si alta din Spania.

        Acum se intelege de ce Italia si Spania au cea mai mare rata de imbolnaviri si decese???

        In Coreea se poarta mastile - este OK dar in Evropa...

        Ca cica a zis un Gogu - si a lipit chestia asta peste tot in magazine -ca numai daca esti bolnav porti masca..

        cat suntem de...
          ()
  • -3 (3 voturi)    
    Va fi un an lung. (Sâmbătă, 21 martie 2020, 17:51)

    anton_carpati [utilizator]

    Și fără îndoială vor fi aplicate măsuri pentru izolare socială la nivel global. Pentru evitarea aglomerărilor este iminentă apariția unui app care să determine prezența și numărul altor persoane în spațiul public, inclusiv cu mențiunea dacă sunt purtători sau imuni.
  • -2 (8 voturi)    
    Solutia civilizata: (Sâmbătă, 21 martie 2020, 18:52)

    a87 [utilizator]

    Sa fie legitimati, iar in 10-15 zile daca dezvolta simptome, sa li se refuze dreptul la ingrijiri medicale. E stare de urgenta, si s-a activat derogarea privind aplicarea conventiei europene a drepturilor omului. Pot sa se trateze cu papadii, la iarba verde.
    • +2 (2 voturi)    
      bre nu stii pana la capat (Duminică, 22 martie 2020, 0:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui a87

      Orice inamic are dreptul la tratament medical - inclusiv pe timp de razbel...

      cata rautate la oameni - ma ingrijorez deja!
  • -1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 21 martie 2020, 18:56)

    [anonim]

  • -2 (6 voturi)    
    E timpul (Sâmbătă, 21 martie 2020, 19:26)

    comentator12 [utilizator]

    pentru IZOLAREA MASIVA.
  • +1 (7 voturi)    
    Comparati nivelul de risc (Sâmbătă, 21 martie 2020, 20:07)

    justin puscasu [utilizator]

    intre o plimbare prin parc, la soare si un drum cu metroul sau cu autobuzul care locul de munca. Sau cu o coada la supermarket.
    Observati apoi ca atat metroul cat si supermarketul sunt incluse in lista iesirilor din casa acceptabile/necesare.
    • +5 (5 voturi)    
      Când e bună înghesuiala? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 21:01)

      NME [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Să nu uităm că duamna Fifi, în nemărginita ei înțelepciune, a decis să reducă din numărul autobuzelor aflate în circulație, pentru că... s-a micșorat numărul de călători.

      Altfel spus, e în regulă să te înghesui în autobuze, conform primăriței care-și deleagă responsabilitățile.
      • 0 (0 voturi)    
        Autobuzele trebuie sa fie Utilizate (Duminică, 22 martie 2020, 15:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui NME

        Numai de Angajații : sanitari și menținerea ordinii publice + pompieri

        Moșii + Babele acasa
          ()
    • +1 (3 voturi)    
      Strict necesare = strict necesare (Sâmbătă, 21 martie 2020, 23:06)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Pana in parc te mai intalnesti cu unii si cu altii, mai pui mana pe diverse lucruri etc.

      Chiar si in parc - nu esti singur. Virusul sta in aer cateva ore, iar vantul il poate purta departe.

      Sigur ca nu e calea principala de transmitere, dar nu cred ca e sanatos sa ignori ca se poate transmite si altfel.

      Stiu ca e contra-intuitiv, dar siguranta inainte de toate - de evitat deplasarile care nu sunt STRICT necesare. Strict inseamna ca fara ele esti in pericol.
  • +2 (4 voturi)    
    nebunie maxima (Duminică, 22 martie 2020, 0:20)

    ..13 [utilizator]

    In comentariile astea.

    Ma detasez de ele - sper sa apuc vremuri mai umane si mai rationale.

    Oare dupa ce trece pandemia si se mai calmeaza comentatorii- o sa fie regrete legate de unele scrieri???
    • +1 (3 voturi)    
      Nu. (Duminică, 22 martie 2020, 1:15)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Pandemie sau nu, comentatorii de pe site-urile de știri îs majoritar imbecili.